Thanks Thanks:  8
Likes Likes:  12
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105

Thread: Emitator FM 88-108 Mhz

  1. #1
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Smile Emitator FM 88-108 Mhz

    M-am gandit sa va arat si voua ce am facut in timpul liber cum spune si titlul am facut un emitator FM cu posibilitate de reglare a frecventei de emisie.Merge destul de bine are in jur de 4W.Nu pot da mai multe detalii despre schema, cablaj,etc pentru ca este interzis construirea astfel de emitatoare (legale sunt 30m).








  2. #2
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Frumos lucrat! Schema asta am construit-o si eu acum vreo 3 ani, merge foarte bine, pacat ca nu e stereo. Vezi ca la tranzistorii aia finali le trebuie radiatoare ca se incalzesc destul de tare!



    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  3. #3
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Multumesc! Si al tau este lucrat bine.

    Eu trebuie sa-i dau volum mare la intrare pt se aude incet din ce cauza sau si la tine este asa?

    Daca dau trimerul de 10K la maxim se aude un pacanit.


    Trimerul spre antena intre ce pF ai folosit? Eu am intre 10-60.
    Last edited by cipryDXfeed; 26-12-10 at 19:46.

  4. #4
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Dimpotriva al meu merge cu semnal de intrare foarte mic, daca ii dadeam semnal mare se auzea distorsionat! Poate nu esti pe frecventa reala, vezi ca are si armonici, sau poate nu ai respectat valorile pieselor din schema, exact, cauzele pot fi multiple! Incearca sa reglezi din trimeri foarte lent, cu o surubelnita nemetalica, invarti cate putin si apoi cauti frecventa reala in toata banda de la aparatul de radio, de preferinta radioul sa fie undeva mai departe, macar la 50 de metri fata de emitator! Foloseste cabluri ecranate pentru semnalul audio de la intrare, la fel si pentru semnalul de radifrecventa de la iesire in cazul in care folosesti o antena, sursa de alimentare sa fie cat se poate de bine filtrata, de preferinta o baterie auto de 12V!
    Eu cand l-am testat, am folosit semnal de la un cd-player cu casti, in loc de antena am lipit un fir de aprox 20cm, l-am alimentat cu 12V de la o sursa reglabila intre 1,2-40V, 3A, am pus un cd cu manele ca sa deosebesc usor semnalul emis de mine, m-am dus in alta camera mai indepartata cu aparatul de radio si l-am reglat pe o frecventa intr-o zona a benzii unde nu erau posturi de radio apropiate, apoi am reglat fin din trimerul rosu pana a intrat semnalul puternic emis de mine, am reglat lent si din trimerul verde pana mi s-a parut mie ca se aude semnalul cat mai clar si mai puternic! Pana iti intra frecventa reala, iti mai intra si frecvente parazite care se aud mai slab si distorsionat, de asta trebuie sa reglezi foarte lent din trimerul rosu (in cazul meu) pana ce prinzi frecventa reala! Pot spune ca receptionam semnalul emis, foarte bine pana la aprox. 200m numai cu firul ala de 20cm! In specificatiile lui zice ca bate pana la 5km cu o antena buna si tind sa cred ca e adevarat!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  5. #5
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Eu folosesc o sursa de calculator sunt pe frecventa reala pt m-a receptionat cineva de la 1Km si ceva.

    Nu mi-ai raspuns de cati pF este trimerul verde?

    Am uitat ceva sa spun unul dintre tranzistorii 2n35... aproape nu se incalzeste deloc iar celalalt foarte tare.
    Last edited by cipryDXfeed; 26-12-10 at 22:48.

  6. #6
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Pai in schema zice ca trebuie sa varieze intre 5-65pF, sincer nu mai tin minte cat avea cel pe care l-am pus eu dar din cate imi amintesc, avea valori aproximative cu cel din schema, mai aveam unul pe undeva, daca-l gasesc, o sa-l masor si o sa-ti spun exact!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  7. #7
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Din curiozitate, cum masori cei 5-56pF ?

  8. #8
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Cu aparatul de masura si invarti cu o surubelnita de la min la max.

  9. #9
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Vorbesti din carti ?
    Incearca sa masori un condensator de cateva zeci de pico si vezi ce obtii.

  10. #10
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Sincer nu am masurat trimer din astia o sa masor sa ma conving.Sunt la inceput de drum.

  11. #11
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    799
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    cu asa ceva se masoara condensatorii sub 100pici: http://www.elprod.ro/yo9hvp.ro/lcm.html
    ^^^^
    bafta

  12. #12
    Standard RSP member Scary's Avatar
    Join Date
    09 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    emitatotrul de fata nu are mai mult de 800 mW. oscilatorul local este alcatuit din transiztorul BF 214, e stabil, dar se pot folosi ca in schema de mai sus 2n3319 (nu mai tin minte exact)\

    in concluzie, schema de mai sus nu este indicata deoarece frecventa de emisie este oscilanta in functie de temperatura tranzistorului de iesire (RF).

    daca chiar vreti sa construiti unul cat de cat ok, va dau o schema cu oscilator pe cuart, care e foarte stabila, nu are armonici.

    P.S. etajul oscilator, multiplicatorii, si etajul final, trebuiesc ecranati.

  13. #13
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Gresit are mai mult de 800mW pentru ca se folosesc 2 tranzistori 2n3553 pentru RF daca te uiti la datasheet...

    Asa este are armonici dar orice oscilator are armoinici daca nu este ecranat.

  14. #14
    Standard RSP member 007's Avatar
    Join Date
    30 Nov 2010
    Posts
    161
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default Low-Power FM Transmitter Circuits

    Pentru pasionati un link!
    Last edited by 007; 25-01-11 at 07:11.

  15. #15
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Mersi.Am vazut schemele acelea dar problema este cu tranzistorii RF de putere la noi nu am gasit asa ceva BLX , BLY90 , MRF240 , TP9380 stie cineva de unde pot cumpara???

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •