Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast
Results 91 to 105 of 160

Thread: Ce mai prindem prin Fm?

  1. #91
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Merci mult de info .
    Noi am avut 1 om care acum nu mai e printre noi , care povestea ca prin zona EF NORD / EF SUD , se prindea goergie audio 99.75 odinioara . Tot el zicea de prin zona deltei ca se auzea o data pe vara cateva minute 93.9 un radio arab ce vorbea continuu si care venea scatter variind repede intre intrat semnalul si iesit si uneori avand adversar pe nationalul turc .
    Eu as traduce ceea ce este de tradus , o AMASYA TRT-FM 93.9 care am luat-o anul trecut din BUCURESTI foarte bine si clar , urmata de TABRIZ cu radio 1 iran , care noaptea clampane de te ia somnul in talk-showurile lor .
    DIstanta nui mare e pana la 1700km , insa fenomenul se echivaleaza cu ala cu ERTU cu quranu de dimineata care vad ca e spot ce se plimba de la est la vest si are diferente pe orice zona . Ma crezi ca am unu sus in IASI , in oras , care pandeste si el dimineata ertu 93.1 , si nu reuseste nici gram de reflexie? De vine ala cu asa ceva am kkt steagu ca bate recordul in distanta ? Hihi .
    Oricum zic , anul asta trebuie atentie extra pe radio noaptea , din est de romanie , o sa se petreaca tot felul de propagari peste muntii turciei , sau de pe muntii turciei de prin sud sau centru , deoarece suntem spre maxim de ciclu solar , propagarile tropo demente de pe strat normal si cel superior se intetesc .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  2. #92
    Member Visitor CatalinR's Avatar
    Join Date
    04 Apr 2011
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Tuner Onkyo T4211

    Salutare, am un tuner Onkyo T4211 si ma intereseaza ceva antene bune pt receptii de turci,sarbi, arabi,etc.Ce mi-ati recomnda? Ma intereseaza atat vertical cat si orizontal

  3. #93
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Salutare !
    Receptia dx in romania este importanta datorata faptului ca avem 2 randuri de munti , primul din zona starazagora bulgaria si al doilea , cel meridional .
    Aici incep cu introducerea . Dx-ul in romania este slabut, si necesita sensibilitate mare pe radio , sub 0.9µV ce sa permita receptiile reale ale scattererelor atmosferice si ale propagarilor troposferice ce sunt rare . Fiind cu o experienta iti spun ca performanta in romania , zona sudica este numai pe ORIZONTALA si partial pe OBLIC , deci 45° .
    Pentru inceput , tunerul tau este bunicel pentru receptii de distanta , insa tu trebuie mai intai sa scoti filtrele E10.7S punct rosu pe dreapta si inlocuite cu E10.7J sau JA .
    Prima antena care o propun sa o faci , este cea mai simpla , este DIRECTIVA de 2 elemente .
    Am achizionat una la punga pentru canal R4 , si sun foarte multumit de ea .
    datele tehnice:
    reflector 1.72m
    dipol : 76.5X2cm
    distanta dipol reflector 90cm .

    pentru verticala trebuie sa imi spui matale cum sta treaba cu zona , centru de bucuresti , periferie ? si continui .. Respect .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  4. #94
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Parerea mea e ca sa incepi cu orizontala , sa cauti pe directie reglata cu busola ,SSE semnalele astea 90.0 , 93.1 , 93.3 , 96.4Mhz . Cand prinzi ceva , inregistreaza sunet-ul . Bafta .
    Vetrical nu ai sa ai decat de-ale noastre , straineze .. ciucius .

  5. #95
    Member Visitor CatalinR's Avatar
    Join Date
    04 Apr 2011
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Aham, deci asta inseamna ingustarea filtrelor?Nu imi va afecta spectrul audio sau e solutia optima de compromis receptie/calitate? Ca zona iti spun sudul capitalei, spre Giurgiu, la vreo 20km de centru. Pe aici intra la greu bulgarii ca deh, suntem vecini, dar mai bag si cate o cozia cateodata, cu antena vericala pusa la vreo 10m.
    Practic, o antena de emisie cu directivitate pronuntata(un Yagi sa zicem) se va comporta bine si la receptie?Se pastreaza castigul pe care il obtii cand bagi semnal in ea cu cel receptionat?

    ---------- Post added at 22:00 ---------- Previous post was at 21:49 ----------

    Azi incercand sa dau de ceva receptii am luat 93.1 cu vorba si 93.3 ceva cu muzica populara, nush daca legale sau pirati, nu se auzea excelent dar inteligibil si mi-am adus aminte de ce citeam prin carti mai de mult, legat de ionizari cand se incalzeste afara si faptul ca din 11 in 11 ani activitatea solara face minuni in receptii....si-mi aduc aminte CLAR cum aveam prin 2001 un aparat cu S-metru cu antena telescopica si dintr-o data,pe la pranz incep sa aud italieni, sarbi, turci, un mixaj sonor in toata banda fm,peste toate posturile noastre, la nivel maxim pe s-metru, timp de cateva minute.Mi-a venit atunci in minte(nestiind cu ce sa mananca DX) experimente militare si HAARP. Deci vara asta e de stat la panda? .Eh, ce vremuri

  6. #96
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Daca esti la 20KM , merge si verticala de emisie ,dar nu ai cinestie ce performanta . Pe verticala merg localale , vara maxim 250km , testat de mine in mai multe zone si comune .
    Pe varticala au incercat unii J-pole si tin sa spun ca prinde destul de bine . Emisia e la fel ca receptia , ce pleaca spre antena e la fel si de la antena spre radio .
    Cei 10metri de pilon sunt perfecti pentru a monta firul la 12-13M exact pe zona unui divizor.
    Din ce am pus in practica eu am realizat in camp doar antena de 95mhz , doi elementi de 76.3Cm si 2 divizoare de 3.15M adica 6.3M.
    Rezultatele au fost satisfacatoare cu un radio auto care isi autoregleaza amplificarea RAA in functie de zona ..
    Pentu a receptiona turci si sarbi , iti trebuie o antena oriozntala , cum am descris mai sus , sa fie realizata corect si cu coaxial cu tresa mai plina , nu 3 sarme impletite cum ploua cu ele prin magazine .

    Radiourile cu filtrele schimbate nu afecteaza de la 180khz la 150khz alterarea sunetului deoarece este prea putina distanta in khz . Bun , acum astept un raspuns si sa continui cu indrumar-ul .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #97
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Corect , 93.1 TGRT azi vorbea pe la 2 dupamasa , si 93.3 avea populara . Aici ai perfecta dreptate . Istanbul ai prins .
    Legat de fenomenele radio , turcii misca prin aer zilnic , deja m-am cam invatat cu ei . Nui rau , sa fi la inceput si sa prinzi . Am tuner onkyo T4022 si merge de rupe cu 2 de 110khz . Aud acu si ce maraie pe 94.5Mhz ceea ce nu am avut pana acum , ceva de la DEMIRCOY parca .
    Nota , vezi ca turcii misca tare de tot pe orizontala . Vertical misca , da prost .
    Vara se propaga un fenomen cunoscut sub numele de sporadic-E. Acesta este deasupra troposferei si aduce semnale de la 670km spre 1500km , un italian , un german , un francez , un arab . Bun , nu uita ca sa ai fenomenul de vara receptionat corect trebuie antena orizontala , deoarece fenomenul vine pe elevatia orizontului si nu tine de regula , cum ca radioul emite vertical si tot vertical il prinzi . Nu , am vazut ca taoate italienestile aveau mult pe orizontala fata de verticala in vara trecuta . Bafta .

  8. #98
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Veniti de va spovediti la mitu in parohieee !
    Eram sigur ca daca scad zgomotul creste utilul , na exemplu zvartoshe !

    http://www.mediafire.com/?jg1ht7dafhq1j5i

    Hihihi , te gandesti ca daca era un radio de masina venea cu blank?
    Numai bine la toata lumea !

  9. #99
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Salutari , daca MINISAT 97.3 nu mai emite , iata ca vin turci pe 97.3Mhz , am prins o secventa buna de tot .
    http://www.mediafire.com/?z44o5q216a4tgg3

  10. #100
    Standard RSP member 007's Avatar
    Join Date
    30 Nov 2010
    Posts
    161
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Fantastic!
    Sunt siderat!

    De unde o fi oare semnalul?

    Turci in sus turci in jos.

    Altceva mai aproape, mai pt. novici si incepatori pe 90.40 Mhz de la bulgari nu intra?

    Sa-si regleze si ei "antenili"!

    Distractiv si educativ acest thread!

    "Lasati copiii sa vina la mine!"


    Cu stima,
    Salutari obladuitorilor acestui forum!



    @ Deci(re)bel & @ CatalinR
    Va inteleg perfect si va ajut cu tot ce stiu si ce pot!
    Gratis!
    PM !
    Valabil si pentru TVDX!
    Sa fiti iubiti!
    Last edited by 007; 05-04-11 at 19:16.

  11. #101
    Member Visitor CatalinR's Avatar
    Join Date
    04 Apr 2011
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am facut antena orizontala pe 95mhz , si am pus-o exact pe sud estul geografic , in dupa-masa asta imi intra 93.3Mhz cu blank si care avea muzica populara , mai intra si 97.2 Metro fm dar mai slab . Erau vreo 4 radiouri , deci intr-adevar , orizontala este antena buna pentru turci
    007- nu e nevoie sa fii avansat sa iei turci-eu de ieri pana azi am facut ce mi-au zis cei doi dx-eri de pe forum si uite ca rezultatele se observa.Deci si tu poti face la fel
    P.S am pus exact de 4 ori divizorul lui 95Mhz , adica 12.63M de cablu coaxial

  12. #102
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Orgoliul nu isi are rostul aici 007 , ori ajuti mestere sa vada cu totii ori numai tu si celalalt care il tragi via PM.

    Revin cu detalii , prind ceva turc prost pe 93.2Mhz . Nu se distinge ce este , mai prind des 97,3 cu vorba .

  13. #103
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Da normal 007 , invata lumea de FADING pe FM , ca asta nu o sa ti-o uit si mai ales faza cu turci din vest pe sporadic in romania . Insfasit mai vorbesti si tu ! Baga tata tare si ia niste notite din filmul asta :
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../0/j3JpLc-oYwU
    Cand oi pupa asa ceva in strachina asta de bucuresti in centru sa ma anunti si pe mine !
    Mai avem
    http://www.youtube.com/user/zvartosh.../1/nsIKrTshl3c sabi cu trinitas si kiss fm , uite aici !
    Tu zici turci , mersi , m-am saturat de ei , baga tare tu cu clonele satanicu si alti multi altii care sunt de pe diferitele tale locuri de strungari tinichigerie vulcanizare .

    citat de la radu :

    Fading mah? Numai un cretin idiot imbecil si tampit poate sa zica asa ceva. Bah, tu ai dreptate in film, alea-s troposcatere toata ziua. Da' ce sa stie astia care strang suruburi, mufeaza fire? Vai de capu' meu. E greu sa stie ei care este ce e alea troposcatere si ca ele, de felu' lor, au fading, QSB, cum se zice la draga nene. Dar... e greu cu asa-zisii "dx-eri de local", care aud bulgari de la Кърджали si... repede... MR3. Aha, marmota inveleste ciocolata in staniol. Ungurii nu-s pentru totzi incepatorii intr-ale dx-ului.
    un inginer in telecomunicatie de la iasi :
    Fenomenul de difractie, intalnit in cazul luminii, se manifestă şi la undele radio, atunci cand acestea intalnesc obstacole comparabile cu lungimea de undă. In acest caz, obstacolul respectiv devine un centru de generare de oscilaţii şi practic undele pot ocoli aceste obstacole. Suprafaţa pămantului poate produce unde de difracţie pe frecvenţe din gama unde lungi, iar varfurile munţilor pentru undele din gama UUS.

    Interferenta undelor radio reprezintă fenomenul de compunere intr-un anumit loc din spaţiu, a două sau mai multe unde radio de aceeaşi frecvenţă sau de frecvenţe apropiate. Cand undele radio provin de la emiţătoare diferite există posibilitatea ca prin compunerea lor (mixare) să rezulte in receptor componente de audiofrecvenţă `fluierături`. In cazul in care interferează undele aceluiaşi emiţător care au parcurs traiectorii diferite, la recepţie poate să creeze maxime şi minime ale intensităţii campului electric recepţionat, ca urmare a diferenţei de fază dintre unde, fenomen cunoscut şi sub numele de `fading`.

    Mai concret, este vorba despre cum au spus colegii mai sus despre asa`numita propagare multipath.

    Pe AM se pune problema de fading in receptie uzual statica. Este vorba despre factori precum modificarile densitatii de ionizare provocata de soare (pe timp de zi), de curentii atmosferici, diversii compusi chimici si particule prezente in atmosfera, vapori de apa etc care influenteaza adancimea de patrundere a undei in stratul ionizant si prin aceasta se modifica intensitatea undei reflectate; in plus, noaptea propagarea de la emisie spre receptie se realizeaza dual: unde de suprafata cu unde spatiale reflectate de ionosfera => acest fading la receptie.

    Pe FM si comunicatii mobile, problema de fading se pune uzual la receptia in miscare. Pe wikipedia nimic nu e mai usor de explicat decat ceea ce scrie in acest paragraf: "A common example of multipath fading is the experience of stopping at a traffic light and hearing an FM broadcast degenerate into static, while the signal is re-acquired if the vehicle moves only a fraction of a meter. The loss of the broadcast is caused by the vehicle stopping at a point where the signal experienced severe destructive interference. Cellular phones can also exhibit similar momentary fades." Practic este vorba despre atenuari ale semnalului in timpul deplasarii, acolo unde desi receptorul trece prin zona de acoperire garantata de emitator, antena de receptie se afla la o inaltime mai mica decat cea de emisie, de aceea semnalul sufera aceste suprapuneri/ atenuari datorita zonelor obstructionate precum cladiri inalte, poduri, pasaje, stalpi si linii de inalta tensiune etc. . Asa se explica tendinta de variatie in maxim si minim in timpul deplasarii la o astfel de receptie.
    Offtopic un pic, dar aceasta situatie este asemanatoare cu tenta trecerilor prin zero ale unei oscilatii (de ex tensiunea de la retea sau mai ales corpurile de iluminat, tuburile fluorescente - acolo observati ca se pun 2 baghete, una e defazata cu pi/2 pentru ca ochiul uman sa perceapa in mod minimal acest efect care produce disconfort).
    Acolo unde doare mai tare e ca fadingul nu poate fi prevenit, dar: in cazul FM combaterea se poate face din cate stiu cu circuite de reglare automata a amplificarii (in special cele destinate automotive), iar pentru comunicatiile mobile, intrucat nivelul semnalului receptionat scade aleator sub o valoare de prag, el poate fi tratat statistic, prin tehnici speciale avansate de corectie a bitilor, contabilizand durata fadingurilor si frecventa lor de aparitie.

    Simplu si frumos ! sleep.gif


    bibl.: G. Nicolae, I.D. Oltean - radiocomunicatii, bazele comunicatiilor prin radio si tv-vol1
    Si mai ai si functie mare ! La mai mare ! Indrumari placute !
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #104
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Wink

    007- nu e nevoie sa fii avansat sa iei turci-eu de ieri pana azi am facut ce mi-au zis cei doi dx-eri de pe forum si uite ca rezultatele se observa.Deci si tu poti face la fel
    Hopa!
    Ai doar 2 posturi si....!
    Ne cunoastem?
    Hmmm....

    Poti, te rog frumos, sa pui si dovada receptiilor?
    Asa din curiozitate...

    Sa fiu iertat de mai marii forumului pt.urmatoarea remarca:

    Uitandu-ma la momentul cand ai aparut pe forum, la putin timp dupa o constatare a @ laleauaneagra ( salutari maestre! )
    ...cat despre ceilalti doi useri le am atras atentia mai demult,deocamdata nu au mai avut un comportament neadecvat si apoi pana la urma sa ma ierte Dumnezeu nu sant eu singuru moderator sau super ce o fi care e obligat sa vegheze cum merge treaba la RADIO FM

    ce am observat e ca acest topic e de fapt un dialog intre ce i doi,cine se baga in plus e rejectat

    e de urmarit
    Acum tzipa la un ison 3!

    Ha ha ha!



    Dar, cum a spus-o si @laleauaneagra , acest thread "e de urmarit ".

    Eu as adauga, este din ce in ce mai interesant si devine si distractiv asa cum este si hobby-ul in speta!

    Pentru unii chiar patologic!

    Toate bune si capturi cat mai multe si mai exotice!

    N-am ras demult asa cu pofta!

    ***
    Of, Daniele....
    Ai grija si cu emisiile alea pirat
    Sa vezi pe urma aniversari de 7 ani!
    Nu iti doresc raul ci din contra im pare nespus de rau ca anihilezi singur toata munca ta si tot ce e bun din ceea ce faci!
    Eu te iert dar altii nu cred ca o vor face!
    Esti pe un drum gresit!
    Iti vorbesc ca unui frate mai mic desi as putea sa-ti fiu tata!
    O sa te las sa zburzi in voie si pe alte meleaguri unde ai primit "BAN"!
    In definitiv, fiecare pasare pe limba ei piere!
    Sincer, imi pare rau ca ai ales aceasta cale care numai dialog nu se poate numi!
    Va rog sa nu-l banati!
    Poate va intelege vreodata ca DX-ul este doar un hobby !
    De unde atata patima nu stiu!
    Si o rugaminte!
    Nu-l mai baga pe Radu in isteria ta!
    El e altfel!
    Last edited by Decibel; 05-04-11 at 20:13.

  15. #105
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    @007 eee multam ptr urari,insa cred ca esti constient ca nu pot inchide un thread si nu pot bana niste useri ca poarta un dialog intre ei si refuza sa ajute pe altii

    e un pic prea mult ptr mine si totodata si ptr politica forumu lui

    ptr asta santeti voi,altii care pot ajuta

    sper sa intelegi mai exact ce vreau sa spun

    cat se calca stramb atunci e o alta problema,eu v as ajuta pe toti dar la asta chiar nu ma pricep
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Page 7 of 11 FirstFirst ... 34567891011 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •