Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 11 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 76 to 90 of 160

Thread: Ce mai prindem prin Fm?

  1. #76
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,860
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    @Decibel, daca nu ai observat, nici nu s-au deranjat sa-ti raspunda.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  2. #77
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Talking

    Hihi , bine ca testasi , eu ma gandeam mult la ceea ce spui tu . Oricum merita incercat sa tunezi un selector de genul , ca sa vezi cum sta treaba .
    uite aici bombonele :


    si aici chestia ce doare cel mai tare , unde se gaseste o asemenea golanie de mitsumi :


    Eh cu asta am spus ce era de spus , nu? hihi .
    Sti ce mai vreau sa spun , am vazut si amp-ul din linia lui , era exact cum se cauta , cald , putere de 15-20w , finali reci , difuri sensibile , am asucltat pink floyd , am sculatat ceva euptions . Zici ca e realitatea .. !
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  3. #78
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Da , da , lasa-ma cu fanteziile si finetz-urile , aici vorbim de strachina si cratita din radio care are fundu spart si trebuie sa il carpim , nu?
    Daca tu ai poftit la denon , eu poftesc la onkyo , mai vrei? Cauta amp-urile de la RANGER COMPACT 100 . Mai vorbim de fantezii demne de asperitati , nu ? , parca asa trebuie!
    Revin la selectorul cu gem si prune . Ii mai facem ceva sau il lasam asa?
    Ma poti ajuta cu un radio , daca da imi zici sa stiu daca mergem si cautam o bucata sau imi spui cum si la cine bat la usa , geam sa il cumpar !
    Merci .

  4. #79
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    O sa caut , multam de info , ce era odinioara vintage in materie de lampa pe audio , stiu si eu ce sunet de te face sa plangi are !

    Revenind la problema , am un filtru de 10.7M si unu de 10.7G , unu cu impedanta de 470ohm , si unu de 330ohm . Ia vezi ce integrat ai ca sa vad daca merge cu G , teoretic G merge din M dar rezistanta o lasi cum e pe M ca valoare ! Merge si cu valoare mica insa uneori poate fi mai zgomotos , sunt patit .
    La faza aia cu ce ziceai , ca nam inteles fraza : Ca daca ... nuch ce faceai pe langa disciminator ridica utilul? Asta e principala buba , daca te jucai cu degenul , e inatgratul prost de pute , am schimbat deja un LA 1832 cu aceeasi problema , cum lam pus pe cel nou scadea in loc ca sa creasca utilul . Deci vezi de ce legi sa nu fie "consumat" viata sa sa nu fie la batranete ) .
    Mestere numai bine .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  5. #80
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Merge mult mai bine la mine cu 330ohm , merci mult , nu mai este nevoie de discriminator . Totusi , cu radio te mai interesezi , hai te rog eu , vezi daca se poate sa gasesti vre unul si il facem dx-er la mine in parohie .

    In urma cu 8 miniute sa produs un scatter sa ii spun asa , cu ceva german pe 88.2Mhz care a astupat muzica de la Oltenita . Cum se propaga asemenea fenomen la o distanta asa mare? Nu le am eu cu astea .

  6. #81
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Nui bai , iau un radio si daca e il donez la matale , oricum pretul este mic 15-35lei , depinde ce om il aduce de la germani .
    Maine , fiind ca e luni , o sa ma ocup de afirmatia din PDF , aceea cu fet-urile sa o luminam !
    Ma crezi ca o pot aduce? Lasam orgoliile si rautatea , Cablajul dreptunghiular , ce se ataseaza in radio , "adaptarea superioara" cum i se spune , este un shit mare pentru mine ! O sa vezi de ce afirm asa ceva .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #82
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @Decibel, daca nu ai observat, nici nu s-au deranjat sa-ti raspunda.
    Evident!

    E o alta lume, virtuala, paralela cu realitatea!

    Trebuia sa-mi dau seama!

    Nici nu stiu ce sa spun.

    Doamne fereste!

    O seara buna!
    Last edited by Decibel; 03-04-11 at 22:37.

  8. #83
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Decibel , Watt , Amper , nu o da la intoarsa , zi ca menirea ta a fost ca sa intri in forum sa zici mai intai ca ai nevoie , dupa care sa te lauzi , si pe final ca sa te iei de mine . Las-o ma ca macane . Eu am zis stop abuzurilor si mistourilor , tu vad ca esti cel mai pus cu capsa , evdent pentru nimic , scri total inutil .
    Ai tata in telecomunicatie , singur ai colacul de salvare , deci nu mai ai nevoie de forum .
    Ai analizor , deci nu mai ai nevoie de filtre , uitate in ochii mei ce iti spun , singur ti-ai dat rapsunsul cu filtrele !
    Intelege , nu te cunosc , nu ma cunosti , deci nu vad de unde si pana unde dai cu rdi inainte ? Pe mine ma intereseaza ca am luat un ban din cauza unui penibil ? NU , tre sa iti vezi de treba , sa iei raspunsul de la cel ce stie sa vorbeasca in limbajul tau .
    Aici se vorbeste pasareste si pe intelesul nostru . Nu uita in dx nu se vorbeste cu analizor in gura sau cu LC metru in buzunar .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Mai dane , nu te mai obosi . Este pus de cineva , nu exista om asa de pus cu capsa din prima cum este decibel ! Am fost foarte atent .

    Explica te rog cum sta treaba cu scatterele de foarte mare distanta .

  10. #85
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Scatterul acesta nu apartine tropo-ului .Cazand in atmosfera un meteorit acesta cand intra in zona E atunci formeaza o ionizare . Aceasta este de scurta durata , de ordinul a 2-5 secunde . Aceasta propagare este propagarea METEOR SCATTER , tine de antena orizontala si foarte rar detectat pe verticala . Imi poti spune pe unde ai prins si ce era la ora aceea in secundele alcele , ca sa incerc sa iti spun ce ai prins , la mine since nu am prins mai nimic azi , ceva TRT1 pe 94,5 si la slab si lesinat .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Ne-am luat cu astea si inca o data repet , a fost pe 88,2 ceva si vorbea unul lent .

    Am studiat meteor scatter pe net :
    Meteor scatter propagation

    Meteor scatter occurs when a signal bounces off a meteor's ionized trail.
    When a meteor strikes earth's atmosphere, a cylindrical region of free electrons is formed at the height of the E layer. This slender, ionized column is relatively long, and when first formed is sufficiently dense to reflect and scatter television and radio signals, generally observable from 25 MHz upwards through UHF TV, back to earth. Consequently an incident television or radio signal is capable of being reflected up to distances approaching that of conventional Sporadic E propagation, typically about 1500 km. A signal reflected by such meteor ionisation can vary in duration from fractions of a second up to several minutes for intensely ionized trails. The events are classified as overdense and underdense, depending on the electron line-density (related to used frequency) of the trail plasma. The signal from overdense trail has a longer signal decay associated with fading and is a physically a reflection from the ionized cylinder surface, while an underdense trail gives a signals of short duration, which rises fast and decays exponentially and is scatter from individual electrons inside the trail.
    Frequencies in the range of 50 to 80 MHz have been found to be optimum for meteor scatter propagation. The 88 – 108 MHz FM broadcast band is also highly suited for meteor scatter experiments. During the major meteor showers, with extremely intense trails, band III 175 – 220 MHz signal reception can occur.
    Ionized trails generally reflect lower frequencies for longer periods (and produce stronger signals) compared to higher frequencies. For example, an 8-second burst on 45.25 MHz may only cause a 4-second burst at 90.5 MHz.
    The effect of a typical visually seen single meteor (of size 0.5 mm) shows up as a sudden "burst" of signal of short duration at a point not normally reached by the transmitter. The combined effect of several meteors impinging on earth's atmosphere, while perhaps too weak to provide long-term ionisation, is thought to contribute to the existence of the night-time E layer.
    The optimum time for receiving RF reflections off sporadic meteors is the early morning period, when the velocity of earth relative to the velocity of the particles is greatest which also increases the number of meteors occurring on the morning-side of the earth, but some sporadic meteor reflections can received at any time of the day, least in the early evening.


    Meci mult .

  12. #87
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Intelege , sunt 2 posibilitati , esti sigur ca era NEAMTZ sau se asemana cu nemteasca?

    Mai intai ai RMF FM de la polonezi pe meteor sau BAYERN 2 de la nemti .

    ---------- Post added at 21:01 ---------- Previous post was at 20:22 ----------

    Uite cineva invarsta cu care am stat la taclale imi spunea de o vara de pe vremuri cand din drobeta se auzea langa Drobeta radiovacanta si tot el imi povestea ca Georgia 1 tv nu este greu de receptionat , ba din contra de la eforie nord sau eforie sud cu o antena de 3 elemente sau 5 elemente polarizata orizontal , receptiona atat si imaginea pe 93.25 pe radio cat si sunet 99.75Mhz .
    Mai cunoaste careva propagari de pe vremuri , cu radiouri atat din est cat si din vest ?
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  13. #88
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    @decibel ce probleme ai tu e prob ta si o rezolvati in pm sau alte cai de comunicare,dar te rog ca pe viitor sa nu mai faci afirmatii nefondate si jignitoare atat referitor la forum cat si faptu ca presupui tu ca e aceasi persoana pe 2 ip,,eee ca sa te linistesc nu e deloc asa

    deci te as ruga sa ti revizui atitudinea referitoare la acest forum,cat despre plecarea ta este hotararea si problema ta

    cat despre ceilalti doi useri le am atras atentia mai demult,deocamdata nu au mai avut un comportament neadecvat si apoi pana la urma sa ma ierte Dumnezeu nu sant eu singuru moderator sau super ce o fi care e obligat sa vegheze cum merge treaba la RODIO FM

    ce am observat e ca acest topic e de fapt un dialog intre ce i doi,cine se baga in plus e rejectat

    e de urmarit
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  14. #89
    Expert Beginner Decibel's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2011
    Location
    Deasupra
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc pt. raspuns @ laleauaneagra

    Forumul este foarte bun si il vizitez cu multa placere si interes de mai multa vreme, mai ales pe partea de sateliti!
    Imi cer scuze, iertare, cum vreti voi, daca s-a inteles altfel!
    Sincer!

    Nu mi-am facut user pana acum pt. ca am gasit raspunsuri pe partea de satelit foarte multe, utile si competente, expuse clar, concis, la obiect, intr-un dialog civilizat purtat de oameni normali!

    Dracu' m-a pus insa sa ma gandesc si la FM impreuna cu un un coleg saptamana trecuta si incurajat nitel si de tatal meu , sa intru si sa pun intrebari!

    Probabil ca tot in carti, la tatal meu si/sau prieteni voi gasi raspunsurile si in nici un caz in stilul si maniera de aseara a celor doi!

    Ma intreb de ce nu comunica cei doi "experti" pe mess si comunica intr-un fel de semiduplex exhibitionistic partial pe forum din care ce sa inteleaga un cititor umil ?

    Asta cred ca nu poate fi luata ca jignire!
    Daca da, scuzele de rigoare!

    Inchei cu citatul care imi confirma totusi ca am judecat corect si pentru care multumesc:

    ce am observat e ca acest topic e de fapt un dialog intre ce i doi,cine se baga in plus e rejectat
    Q.E.D.

    Respectele mele!

    Keep up the good work!
    Last edited by Decibel; 04-04-11 at 19:11.

  15. #90
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Ma rog , pe mess nu putem ajuta si pe cei ce vor sa TUNEZE radiouri sau SELECTOARE RADIO .

    Dane - Am intrebat azi un "gogosh" mai batran referitor la Vacanta luata spre VEST . Sunt povestiri multe mai omule , cica in 1998 in vara vacanta se auzea bine , impreuna si cu radio 21 spre " SLATINA" .
    Sunet de georgie , hmm , asta imi zice de una veche de 1992 cand se bateau ca chioarele , pe R5 , sunetele de la bulgaria 1 , si Georgia , unde ? o sa razi , la Mangalia dupa oras , in sud. Povestea asta sa repetat de multe ori in 1999 . Acum sa nu zici , poti sa auzi , nu e de omis , dar cica mai e ceva rus pe 99.75 pe nord , asta in zona litorala . Noteaza alta si mai obscena a propagarilor . Omul acela invarsta de Yo... spunea ca la mare se petrec vara multe fenomene cand se aud uneori noaptea cu minutele variind aleator arabi cu turci . Multi au zis ca asta invasta e nebun , insa unu mai istet cica are o caseta cu asemenea fenomen inregistrata prin 1998 undeva spre august la sfarsit .

Page 6 of 11 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •