Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39

Thread: Receptie terestra

  1. #1
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Receptie terestra

    Am o ruda care locuieste in Titu (Dambovita) si as dori sa stiu ce programe poate receptiona in UHF din Bucuresti. Ce antena ii trebuie si ce castig i-ar trebui in db sa faca fata. Multumiri anticipate de raspunsuri.

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Din Bucuresti se emite urmatoarele canale:
    In analogic :SIGMA, TVR1, PRO TV, PRIMA TV, REALITAEA TV, PARTY TV , TVR2, ANTENA 1
    In digital avem :CH 30 PRO TV HD si Sport.Ro HD
    CH 54 TVR1, TVR2, TVR HD
    CH 59 TVR3, TVR Cultural, Realitatea, Antena3, National ,B1.

    Antena sa fie una performanta si sa aiba un castig bun , ceva de genul: http://www.tv-alvitecnica.com/Antena-UHF-Ikusi-FlasHD.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    sau http://www.dipolnet.ro/antena_tv_uhf_atx-91_A3710.htm cu un amplificator de 10-20 dB
    Last edited by delta2k2; 03-12-10 at 23:31. Reason: Regula 12 : Quote inutil

  4. #4
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

  5. #5
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Mii de multumiri!

  6. #6
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=gUG6y-yfB-I ruse- botev - shumen = r1 anhtena
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #7
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Gata , v-ati calmat , unu scrie de 94.5Mhz ca il prinde la zi , si unu de 90.4Mhz targoviste etc .
    Stilnoe fm 105.6 Mhz de aseara cui il lasati?
    Dar mite 103.6 TRT din directia moldovei?
    Sau nu , sa va iau si pe partea cu 103.1 peste un blank ceva cu saramanka , si 103.2 pefect inteligibil narodnie radio.
    Vad ca turcii sunt in prim plan , sarbii si altele cucu si ciuciu , lasa ca le prind eu si le scriu indiferent de invidia voastra .

    Dane si ce daca am emis pirat de la curte din colentina si am retransmis impact fm . Crezi ca nu te stiu cand ai emis peste mine si va radeati voi piratii ca imi dati mucu in poarta? Nu ma atac ma asta mic . Ai bly94 , ai putere , asa ca nu te mai da in spectacol suindu-te peste pirati ca va veni vremea cand si noi ne vom sui peste tine si atunci sa te vedem .

    Drept urmare dami un filtru de 110khz , hai ca ai ca faci comanda ca te dai cu 80khz acu .. !

  9. #9
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Wooow . cumva in doamna ghica nu mai manelareai . iauzi ce tare .. !
    Filtru am de 80 si comenzi de 110khz , una am aduso , acu urmeaza a doua .
    Ce tot o labartzezi .. laso ca pute ... ai luat si tu , si acu dai cu provocare ..
    Dance fm 104.4Mhz , 105.5 STIL FM .. astea-s rachete pentru tine , si stiu clar de ce zic asta .. !
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  10. #10
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by Necherman View Post
    Gata , v-ati calmat , unu scrie de 94.5Mhz ca il prinde la zi , si unu de 90.4Mhz targoviste etc .
    Stilnoe fm 105.6 Mhz de aseara cui il lasati?
    Dar mite 103.6 TRT din directia moldovei?
    Sau nu , sa va iau si pe partea cu 103.1 peste un blank ceva cu saramanka , si 103.2 pefect inteligibil narodnie radio.
    Vad ca turcii sunt in prim plan , sarbii si altele cucu si ciuciu , lasa ca le prind eu si le scriu indiferent de invidia voastra .
    !
    Da neica, foarte fain. Fiecare prinde ce prinde in functzie de momentul in care e pe faza. Si apropo de sarbi, vrei sarbi? Vezi in canal la mine ca gasesti sarbi cu kilogramul.

    Si nu va mai certatzi, mah piratzilor. Asta e acuma ultima moda in piraterie, unu' sa bage manele si alalalt sa-i dea mucu'? Ca berbecii, frate. Daca te-a mancat sa bagi manele...

  11. #11
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Deci .. Azi a mers asa turci 94.5 , turnu 105.1 , novaci 105.0 , topolog 105.0 ...
    LA noi merg dx-uri la voi impactu si manelele .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  12. #12
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Mama ce dx , peste freshu de la sloboz-ia , ditai stilnoe de la sevastopol .. tulai .. de dx ce am scos , deja ma nerchemanizez si eu ! Daca era sa o dau de perete , ziceam .. gata , am scos fresh presh 105.6mhz , si ramaneam marluck , asa ca mai bine sa fiu revista de casa si decor !
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  13. #13
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    Deci .. Azi a mers asa turci 94.5 , turnu 105.1 , novaci 105.0 , topolog 105.0 ...
    LA noi merg dx-uri la voi impactu si manelele .
    Hehe, ce bine le zici... Dar, vezi tu, unora le place gutza (chestie de maimutza), salam (parizer) si hadrian bok-ul minune cel cu vocea aia de romulan castrat... Da, noua ne place sa facem dx, nu sa stam sa ascultam anti-muzica.
    Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    Mama ce dx , peste freshu de la sloboz-ia , ditai stilnoe de la sevastopol .. tulai .. de dx ce am scos , deja ma nerchemanizez si eu ! Daca era sa o dau de perete , ziceam .. gata , am scos fresh presh 105.6mhz , si ramaneam marluck , asa ca mai bine sa fiu revista de casa si decor !
    Lasa mah ca e bine, vede lumea ca se poate face si dx, nu numai joaca de-a marluceala. Dar vezi ca revista aia celebra de care faceai vorbire era supertare la vremea ei, si mobila si rochii, si costume barbatesti si incaltzari, de toate, frate.

    In alta ordine de idei, nici forumul asta, desi adus la ultima versiune (nu ca dincolo, la vbulletinul vechi si albastrui de la domnu' consilier PSD, stitzi voi unde) n-are "attach file" asa ca nu va arata baiatul surpriza. Va zic doar, poate n-atzi intzeles, a venit ce trebuie... asa ca, precum ziceam, curand scot artileria grea. Si mai am o surpriza pe drum (asta nici zvartosh n-o stie desi am tot vorbit cu el pe skype) dar despre asta... mai bine tac si fac. Nu de alta dar nu vreau sa se lase marlucii de treaba chiar de tot

  14. #14
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by DXRomania View Post
    In alta ordine de idei, nici forumul asta ... n-are "attach file"
    Reply to Thread / Go Advanced / Manage Attachments
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Da , da si veverita maninca nuci ca proasta .. Daia are plombe .
    Nu inteleg , cum dracu turcii sa vina dinspre moldova!
    Oameni , eu sunt batran , am pirat , retransmit , dar experienta si amintirile tot in cap imi sunt .
    Cand era nationalul bulgariei 69.8 , si faceam antene pentru moldovenii de la vaslui , multi mancau paine cu unt si mergeau cu ghiozdanelu in spate spre scoala .

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •