Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39

Thread: Receptie terestra

  1. #16
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Care credeam ca faceai antene pentru unifan radio , si nu pentru bulgari . Mancam in draci margarina linco si mergeam la scoala cu rucsac ca aveam atat de multe carti si caiete de nu le mai tin numarul , si cateva si ale unor colegi .
    Nu inteleg marlucii cum nu stiu sa caute ceva ce tine de TRT avaz , internartional , si atunci poate reusesc acesti marluci sa inteleaga ca si filele din necherman au explicatii sub rochii pantofi si asa mai departe .
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Zici tu zici mai harap , dar ai dreptate . Antene cu 3 reflectoare sa omiti bulgaria de pe 69.8Mhz .
    Dane o intrebare mai am , zimi te rog ce putere avea tinerama daca esti amabil , sau nu , zimi nova 22 cat avea . Suntem batrani , stim si dam si la altii explicatii .

  3. #18
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    N-am mai intrat de mult dar nu-i bai. Hai ca incerc sa ma bag eu in seama...
    Unifun / Unifan / Uniplus din cate stiu eu nu depasea 100W pe vremea aia (vorbim de 1990-1991, cand la Piatza Buzesti langa facultatea de chimie de la polizu, langa biserica sfantu nicolae, undeva la etajul 2 cu vedere sud isi lua mucu' in fiecare noapte de la bulgari de trebuia sa caut cu linguritza sa vad cum pot sa-l scot cu cat mai putzin sfarait ca altfel zingheroaica si klingonianu' vorbeau bulgareste ). De fapt "sursa interna" parca zicea ceva de vreo 80W, daca e il mai intreb pe om daca mai tzine minte de p-atunci. Dupa aia cred ca a mai crescut (dupa 1994 ma refer). Tinerama il estimam eu cam la vreo 120-150 (sau avea antene mai bune), cam tot cat avea si Contactul cand a aparut in banda est (ca ala a fost intai si dupa ce s-a carat a aparut tinerama in loc). Cel mai muci a fost dupa ce s-a spart treaba si a aparut Radio Fun, ca ala s-auzea ca c****. Noh, bun, trecand la banda vest acolo lucrurile erau clare, Nova 22 avea sa zic 80-100W, not more, RFI insa a avut mult mai mult.
    Asta asa, ca sa vada lumea ca nu degeaba fac si eu 37.

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Feb 2009
    Posts
    81
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    cine e moderator aici?
    s-a raspuns de mult la intrebarea legata de antena, castig si programele din bucuresti.
    There are only 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don't.

  5. #20
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Si ce trebuie facut dupa fiecare topic la care s-a dat raspuns, inchis? Nu i-o lua in nume de rau astept propuneri.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  6. #21
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Alooooo, canal 40, va rugam frumos... ce e cu sigla aia praz? Pai bine mah, bulgarii astia cocalari... verde mah? Benete doi? Care este? Ia uitatzi-va si amuzatzi-va...

  7. #22
    Omul cu telecanak-ul Beginner DXRomania's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2011
    Location
    Drumul Taberei
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Deci, BNT2 Ruse, aici:
    http://www.youtube.com/watch?v=UkwLTmCA4wo

    Va rog frumos sa nu se publice linkuri de la mine pe forumul Softpedia. Cei de acolo nu merita sa mai vada rezultate de la mine. Ramane doar pentru voi, OK? Multumesc.

  8. #23
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Thumbs down

    deci.... ati phootat si thread-ul asta! alooooo!!!!! se aude si in spate?

    cu multumiri...

    succesuri!

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    La multi ani la toti forumistii. Dupa atata petrecere cata am avut iata ca vin co veste ce ma lasa fara cuvinte " maistrul Zvartoshu sa lasat de TV DX din prima zi a anului 2012" e o chestie fara sa mai am un comentariu!

  10. #25
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Dar ce a facut de sa lasat de DX? A dat antena din par jos ?

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Da a dat-o jos asa a facut in filmul de adio. A bombanit ceva acolo si a aratat parabolicile.
    Raman masca. In prag de DVB-T el da antena jos . NO COMENT.

  12. #27
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Parca nu il cunosti pe Daniel..

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Nu, nici eu nici fimiu. Am avut o tentativa sa ne intalnim pentru filtre si nici vorba. Oricum pe mine ma lasa ganditor.
    Asta usor usor se lasa de dx ca are parabolice. Pe pariu.

  14. #29
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    END .. UIF antena !
    Hai sa vedem cum stau la capitolul recidivare:
    Tigarile le-am oprit ... de o data si nici ca mam dat dupa ele inapoi
    Colindat-ul cu vazari de mica valoare.. am pus stop chit ca ieseau banuti buni
    Antena de UIF ... am pus stop si mi-am vazut de dth.
    Asa ca .. toate au un sfarsit.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  15. #30
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Receptii neconventionale, poti face si cu farfuria, insa ai nevoe de ceva mai mare si sa fie neaparat unb sistem mobil, si daca ai vedea cate "chinezarii" poti face via satelit.....

    Cine a facut dx la nivelul la care ai facut tu, poate fi foarte usor "furat" de transmisiile via satelit, cu o farfurie mai maricica, poti "vedea" ce nu vad majoritatea, sateliti la limita sau in afara ariei de acoperire. Singurul fenomen care nu apare aici, sint receptiile pe care le poti vedea terestru prin reflectiile ionosferice sporadice, aici (din pacate) nu exista fenomene de acest gen. Pentru mine era cel mai frumos lucru, cand cu un dipol sau antena cu 3 elementi calibrata pe canalul 2 FIF, puteam sa receptionez (prin luna mai, fenomenul avea manifestari maxime) canale din Norvegia, Suedia, etc...

    Sincer, te vedeam putin "sucit" tinand cont de pasiunea cu care faceai toate experientele "minunate" pe care le vedeam pe youtube, cred ca esti singurul care a dus acest fenomen la acest nivel.

    Sper ca in curand sa te vedem prins de "flama" vreunui alt fenomen, unde sa fii la fel de furat de pasiune si dorinta de a face experimente pe care altii chiar daca le fac, nu le filmeaza, nu le fac publice, le fac doar pentru ei.

    Respectele mele, si-ti doresc un an nou plin de impliniri si de succese !
    Sa fi sanatos profesore !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •