Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 14 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 205

Thread: Ancorati-va Antena !!!!

  1. #1
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Ancorati-va Antena !!!!

    In cursul zilei de astazi Aministratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare COD GALBEN pt jumatatea sudica a tari!!! Pentru a vizualiza avertizarea intrati pe http://www.inmh.ro/index.php?id=65
    Bine ca am antena ferita de intemperiile vremi.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Ne asteapta timpuri grele,si asta e numai inceputul!

  3. #3
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Presimnt ca o sa avem o iarna grea cu multa zapada si vreme nasoala. O sa stam mai mult in casa la caldurica sa ne incalzim

  4. #4
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Prognoza anuntata pentru aceasta iarna este ca va fi cea mai grea iarna din ultimii 10 ani,asa ca priponiti bine antenele si stalpii pe care sunt prinse

  5. #5
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Fratilor! la mine in Teleorman e jale,bate vantul cu peste 90 km/ora acoperisuri zburate,sunt fara curent de 4 ore noroc ca am generator si inca mai merge netul,ce sa mai e de rau mai ales ca vantul se inteteste de la o ora la alta,sper sa nu se rupa cablurile telefonice ca e de rau raman iar fara net 4-7 zile,asigurati-va bine antenele,pentru o mai buna protectie a lor punetile spre W sau E ca vantul sa bata in lateralul antenei nu in fata direct sau in spate,sa auzim de bine,inchei acum ca mai fac o pauza la generator nu prea am benzina asa multa decat pentru inca 16 ore,sa speram ca vor rezolva cei de la electrica.....desi nu prea cred!

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Fratilor! la mine in Teleorman e jale,bate vantul cu peste 90 km/ora acoperisuri zburate,sunt fara curent de 4 ore noroc ca am generator si inca mai merge netul,ce sa mai e de rau mai ales ca vantul se inteteste de la o ora la alta,sper sa nu se rupa cablurile telefonice ca e de rau raman iar fara net 4-7 zile,asigurati-va bine antenele,pentru o mai buna protectie a lor punetile spre W sau E ca vantul sa bata in lateralul antenei nu in fata direct sau in spate,sa auzim de bine,inchei acum ca mai fac o pauza la generator nu prea am benzina asa multa decat pentru inca 16 ore,sa speram ca vor rezolva cei de la electrica.....desi nu prea cred!
    bravo tie ca esti dotat pt orice situatie ,chestia cu generatorul cred ca ar binevenita la orice casa pt ca astia de la electrica ....sunt "foarte grabiti" sa remedieze astfel de situatii in week end sau cand e sarbatoare...gen Craciun sau revelion

    De retinut pt toti sfatul tau cu ...evitarea partiala a vantului intorci antena intr-o parte daca bate vantul direct din fata sau din spate,invers ca pe mare ,acolo valurile ca sa nu rastoarne barca(sau chiar vaporul) trebuiesc luate perpendicular (in piept),direct in fata

  7. #7
    Standard RSP member garyman's Avatar
    Join Date
    09 Apr 2007
    Location
    in sudul tarii
    Posts
    118
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    pt ca astia de la electrica ....sunt "foarte grabiti" sa remedieze astfel de situatii in week end sau cand e sarbatoare...gen Craciun sau revelion
    Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.
    pierdut in discutii aprinse .... desi nu doresc nimic

  8. #8
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by garyman View Post
    Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.
    Sunt de acord cu ceea ce spui dar sunt riscurile meseriei!! ANM nu vine cu vesti bune ,sunt anuntate temperaturi sub 0 grade !!! In conditile in care ploaia se va transforma in lapovita si ninsoare si vantul va bate cu putere peste 70 km/ora se va depune strat de gheata pe cablurile aeriene care se vor ingreuna sub greutatea gheti si se vor rupe,sper sa nu se adevereasca cele spuse de mine!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Sunt de acord cu ceea ce spui dar sunt riscurile meseriei!! ANM nu vine cu vesti bune ,sunt anuntate temperaturi sub 0 grade !!! In conditile in care ploaia se va transforma in lapovita si ninsoare si vantul va bate cu putere peste 70 km/ora se va depune strat de gheata pe cablurile aeriene care se vor ingreuna sub greutatea gheti si se vor rupe,sper sa nu se adevereasca cele spuse de mine!!!



    Man ,in parte sa adeverit dar nu din cauza ghetii,cablurile electrice au cedat la mine in zona acum 8 ore,e ora 22/07 va scriu cu ultimii 8 L de benzina care imi ajung pana maine la ora 05 dimineata cand ma duc sa fac plinul la peco,si sper sa fie ok,orcum trebuie sa iau cam 30 de L pentru urmatoarele 120 ore,e belea aici,vantul a zburat acoperisuri,a rupt cabluri a zburat si antene pe la vecini,masini avariate ce mai e de rau,partea buna la mine e ca am masina in service pentru RK si o tin pana marti-miercuri,ca daca o aveam in fata casei acum era cu copacul pe ea asa ca puneti-va bine la adapost,ascultati-ma bine puneti antenele in lateral cum bate vantul,eu am 4 antene si toate primesc vantul dintr-o parte acum,la vecini cei ce le-au avut cu fata/spatele pe directia vantului se uita acum la stalpii goi ca..... oalele sunt zburate,ca sa va faceti o idee de puterea vantului la mine in zona va pot spune urmatoarele; meteorologi au anuntat 70/90 km/ora,iar la un vecin antena a zburat deoarece suruburile cu care era prinsa oala au perforat tabla antenei de 1,2 offset si pur si simplu a zburat,a ramas doar suportul antenei cu bratul lnb-ului prins pe stalp,asa ca dupa parerea mea vantul a avut rafale de cel putin 120-130 km/ora de a facut asa ceva,va tin la curent din Teleorman cu ultimile stiri sub asediul furtunii!
    Spanish-man!

  10. #10
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    pare sfirsitul lumii la spaniol acasa....

  11. #11
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Man ,in parte sa adeverit dar nu din cauza ghetii,cablurile electrice au cedat la mine in zona acum 8 ore,e ora 22/07 va scriu cu ultimii 8 L de benzina care imi ajung pana maine la ora 05 dimineata cand ma duc sa fac plinul la peco,si sper sa fie ok,orcum trebuie sa iau cam 30 de L pentru urmatoarele 120 ore,e belea aici,vantul a zburat acoperisuri,a rupt cabluri a zburat si antene pe la vecini,masini avariate ce mai e de rau,partea buna la mine e ca am masina in service pentru RK si o tin pana marti-miercuri,ca daca o aveam in fata casei acum era cu copacul pe ea asa ca puneti-va bine la adapost,ascultati-ma bine puneti antenele in lateral cum bate vantul,eu am 4 antene si toate primesc vantul dintr-o parte acum,la vecini cei ce le-au avut cu fata/spatele pe directia vantului se uita acum la stalpii goi ca..... oalele sunt zburate,ca sa va faceti o idee de puterea vantului la mine in zona va pot spune urmatoarele; meteorologi au anuntat 70/90 km/ora,iar la un vecin antena a zburat deoarece suruburile cu care era prinsa oala au perforat tabla antenei de 1,2 offset si pur si simplu a zburat,a ramas doar suportul antenei cu bratul lnb-ului prins pe stalp,asa ca dupa parerea mea vantul a avut rafale de cel putin 120-130 km/ora de a facut asa ceva,va tin la curent din Teleorman cu ultimile stiri sub asediul furtunii!
    Spanish-man!


    mai asta a fost o stire gen CNN parca te si vad,k ai grija
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #12
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    In sfarsit sa mai domolit vantul,a inceput in schimb lapovita/ninsoare sper sa ramana asa sa nu mai sufle cum a fost pana acum 3-6 ore,mai sunt rafale puternice dar razlete,oare ce o sa fie pana maine? orcum am de lucru de maine,mia zburat si mie acoperisul de la magazia de lemne,orcum e bine ca nu la luat de pe casa, mamaaa ce bate vantul asta,nu a fost asa in nici un an de cand am cumparat aici ,jale ce sa mai,ma uit la vecini care au facut si ei capite de fan pentru animale sa aibe iarna si acum fanul e imprastiat de parca nici nar fi fost,sa speram ca se potoleste cat de cat,deja mi sa facut pielea gaina cand am auzint trosnitura ce a urmat dupa ce a zburat acoperisul de la magazie,e naspa ca mai e si nevasta-mea gravida si e speriata rau,noroc ca am curent de la generator,mai prost e ca cel mai apropiat spital e la 8 km distanta de mine in caz de ceva,iar pe aici taxiurile sunt ca si inexistente,asta e acum,om trai si om vedea!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Ziua!!! dezastru total, zici ca a trecut uraganul Kathrina pe aici,curent,pauza,merg inca pe generator,ma apuc sa refac acoperisul la magazia de lemne,la mine e cat de cat ok! dar la altii....

  14. #14
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Sunt fericit ca nu ies pe vremea asta sa repar sau sa reglez antena . Antena este ancorata bine de si are 1.2 ,este ferita de vant mai ales de cel care bate din sector NE iarna . Vantul sa mai potolit dar a inceput sa ninga marunt in zona de NE a capitalei.

  15. #15
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by garyman View Post
    Te-ai intrebat cum este sa lucrezi pe viscol pe camp sau printre munti , dealuri , urcat pe un stalp de medie tensiune ???? Pe vreme rea , bagam catelul in casa dar cei de la electrica au ture normale , de 8 ore care de multe ori devin de 12-14 sau chiar 24 si incearca sa remedieze defectiunile aparute .Au linii electrice departe de orice drum de acces iar pana la ele sunt nevoiti sa mearga pe jos , cu echipament de lucru si piese de schimb .Este nasol , cred ca nu ti-ai dori sa lucrezi in astfel de conditii.
    e drept ca sunt conditii grele dar au si salarii destul de mari si ei si-au ales meseria ,nu?
    asta e
    ce sa zicem de mineri...sau alte munci grele
    deci nu zic cu suparare ,dar de multe ori ti se raspunde in raspar ca se remediaza...dar cand nu...

Page 1 of 14 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •