Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 205

Thread: Ancorati-va Antena !!!!

  1. #31
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Asta e curata nesimtire!!! ieri,alaltaieri am inteles,a fost katrina pe aici si a rupt cabluri,dar azi ce pana mea se intampla? soare ,timp placut,totul e ok! si deodata poooooc!! cade curentul,sunt deja de 2 ore pe generator si astia de la electrica nu raspund la telefon,bataie de joc,cred ca va trebui sa cumpar o cisterna de benzina in ritmul asta!!
    Cred ca vrea sa te scuteasca de o factura mare astia de la electrica.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Cred ca vrea sa te scuteasca de o factura mare astia de la electrica.
    In sfarsit dupa 8 ore a venit si curentul..... nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in timp de viscol......curata nesimtire daca mai punem la socoteala ca la cativa zeci de familii li sau ars aparatele electrocasnice din cauza fluctuatiilor de curent!,pe mine ma ferit ca de... cade curentul trec pe automat[generator] si raman pe el 45min pana se stabilizeaza tensiunea asta doar daca isi revine in 45min ca de obicei la astia cand cade.... cade pentru muuulte ore.

  3. #33
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Vremea ne rezerva o surpriza placuta,pentru o saptamana vreme frumoasa si calda numai buna de instalat si de reglat antenele pentru sezonul de iarna!

  4. #34
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    In sfarsit dupa 8 ore a venit si curentul..... nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in timp de viscol......curata nesimtire daca mai punem la socoteala ca la cativa zeci de familii li sau ars aparatele electrocasnice din cauza fluctuatiilor de curent!,pe mine ma ferit ca de... cade curentul trec pe automat[generator] si raman pe el 45min pana se stabilizeaza tensiunea asta doar daca isi revine in 45min ca de obicei la astia cand cade.... cade pentru muuulte ore.
    spaniolule cred ca esti bun pt o firma de imobiliare ...la care sa le spui care ar fii minusurile din zona ("supararile ")
    parca ai sta la capatul pamantului
    si eu traiesc in Romania ...dar situatii ca la tine nu am mai intalnit decat in satele din munti ....ca cele de prin Apuseni unde nu sunt multi abonati ..si de aici dezinteresul de a face o retea stabila

  5. #35
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    spaniolule cred ca esti bun pt o firma de imobiliare ...la care sa le spui care ar fii minusurile din zona ("supararile ")
    parca ai sta la capatul pamantului
    si eu traiesc in Romania ...dar situatii ca la tine nu am mai intalnit decat in satele din munti ....ca cele de prin Apuseni unde nu sunt multi abonati ..si de aici dezinteresul de a face o retea stabila
    Sa sti ca pe aici cam asa e,cand iti e lumea mai draga te lasa curentul,sau apar intemperiile naturii ca in nici un alt loc,vijelii,viscole puternice cu nameti cat casa iar la 50 km distanta abia daca ninge,asta anul trecut,ca sa nu mai zic de inundatii,uneori am impresia ca sunt Robinson Crusoe...!

  6. #36
    Standard RSP member garyman's Avatar
    Join Date
    09 Apr 2007
    Location
    in sudul tarii
    Posts
    118
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul
    pierdut in discutii aprinse .... desi nu doresc nimic

  7. #37
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by garyman View Post
    chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul
    Absolut corect!! ca sa nu mai zic ca sunt unele sate razlete unde inca se traieste ca in epoca primitiva,adica lumina la lampa,curent pauza,sau mai bine spus exista curent printre crapaturile usilor,e o zona sinistra intradevar,in unele locuri vezi palate si merzane iar in altele colibe facute manual din chirpici,o adevarata babilonie!

  8. #38
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by garyman View Post
    chiar ca sta intr-o zona ciudata , destul de izolata , greu accesibila dar cu mult petrol !! nordul judetului este destul de "amarat " , este chiar in bataia vantului ... deci spaniolul chiar spune adevarul
    Observ ca nimic nu s-a schimbat in zona aceea de 19 ani....... acolo am facut armata (cah) dar din descrierea zonei si a utilitatilor ...parca e mai rau ca inainte...

  9. #39
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Revin cu informatii de ultima ora !!!!
    Administratia Nationala de Meteorologie a emis o avertizare cod galben pt zona de S -SE a tari pentru intervalul 1-5 ianuarie !!!!!
    Ultimile date numai aici http://www.inmh.ro/index.php?id=65

  10. #40
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Cei care locuiti in partea S-SE a tari, ancorativa antenele,alimentativa cu carburant( special pt spaniolul) mai ales in zona de campie vantul va avea intensificari care vor genera fenomenul de viscol care corelat cu cantitatile masive de zapada vor creea troiene de 2,3 m inaltime!!!
    Cei care sunt in deplasare pe sosele nici nu vreau sa ma gandesc ,va fi jale!!!

  11. #41
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Cei care locuiti in partea S-SE a tari, ancorativa antenele,alimentativa cu carburant( special pt spaniolul) mai ales in zona de campie vantul va avea intensificari care vor genera fenomenul de viscol care corelat cu cantitatile masive de zapada vor creea troiene de 2,3 m inaltime!!!
    Cei care sunt in deplasare pe sosele nici nu vreau sa ma gandesc ,va fi jale!!!

    E de rau ce sa mai,noroc ca mam aprovizionat cu carburanti destui benzina pentru generator am deci veti fi la curent cu ultimile stiri de la mine din zona in caz ca cade curentul,lemne pentru foc am pentru 5 ierni asa ca stau linistit,la antene o sa umblu un pic sa le pun in lateral sa nu fie in bataia viscolului,in rest sa inceapa showl!

  12. #42
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    mo , asa zapada n'a mai vazut de 3-4 ani . Are 10 cm si cred ca nu se topeste pina'n februarie
    va las acum pen'ca trebe sa matur parabolica ( lucru ce n-am mai facut pina amu ; aveam actuator de 18'' si-o zgiltiiam ca la cutremur , da m'am boierit cu HH )

  13. #43
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    E de rau ce sa mai,noroc ca mam aprovizionat cu carburanti destui benzina pentru generator am deci veti fi la curent cu ultimile stiri de la mine din zona in caz ca cade curentul,lemne pentru foc am pentru 5 ierni asa ca stau linistit,la antene o sa umblu un pic sa le pun in lateral sa nu fie in bataia viscolului,in rest sa inceapa showl!
    Spaniolule e bine ca esti prevazator ...dar ce se intampla daca pleci de acasa? si vine un ...crivat de asta......
    poate ar fi bine sa faci o chestie...automatizata ...asemeni cocosului acela de pe hornurile caselor....ca sa nu se stinga focul si care sa iti puna antenele automat....daca vantul depaseste o anumita viteza...(tarie) in directia...in care permite vantului sa treaca ,deci sa nu opuna rezistenta...
    dar cam greu de pus in practica.....la teorie sunt bun
    dar e o sugestie cine stie ...poate chiar se poate pune in practica
    Last edited by horatyu; 02-01-08 at 18:47.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Spaniolule e bine ca esti prevaator ...dar ce se intampla daca pleci de acasa? si vine un ...crivat de asta......
    poate ar fi bine sa faci o chestie...automatizata ...asemeni cocosului acela de pe hornurile caselor....ca sa nu stinga focul si care sa iti puna antenele automat....daca vantul depaseste o anumita viteza...(tarie) in directia...in care permite vantului sa treaca ,deci sa nu opuna rezistenta...
    dar cam greu de pus in practica.....la teorie sunt bun
    dar e o sugestie cine stie ...poate chiar se poate pune in practica

    Chiar daca as pleca cu toata familia are cine sa fie in permanenta sa aibe grija de absolut tot!

  15. #45
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Ancorativa Antena!!!!

    a picat zapada de pe acoperis si mi-a indreptat una din antene cu botul in jos. era foarte bine stransa, cred ca a fost mai mult ghiata decat zapada. oricum, tipul care avea masina parcata sub antena mea ar trebui sa dea o bere, daca nu se spargea balotul ala de antena mea, nu-i vedeam prea bine capota si parbrizul.





Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •