Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 16 to 30 of 73

Thread: DVB-T de langa noi...

  1. #16
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Poti incerca mai intai cu o antena tip "gratar",din comert.



    e de banda larga si amplificatorul de pe ea e destul de bun,parca acum 2 ani erau la 35 ron in magazin,dar sigur gasesti aruncate pe la prieteni si vecini.Asta mai ales pentru ca e cel mai simplu pentru un test,vezi daca iti intra si cele analogice cel putin cu pureci si stii daca merita sa construiesti antena pe canal plus amplificator pentru ea.

    Pentru construirea antenei yagi,a buclei de adaptare si chiar a amplificatorului ai nevoie de cartea "Receptia la mare distanta" de Basoiu.Se gaseste in format pdf pe ici pe colo.
    :

  2. #17
    Standard RSP member GEXE's Avatar
    Join Date
    24 Aug 2008
    Posts
    316
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Eu ma gandeam la asa ceva

    Antena TV 21-69/12.3-16.8dBi
    sau ceva de aici
    ANTENA DVB-T DE MARE CASTIG
    Last edited by GEXE; 01-09-10 at 00:48.
    DM800 - Multifeed Triax TDS-110: 1W-5E-9E-13E-16E-19E DiseqC EMP Centauri 8/1
    DM500 - Triax TDS-88 cu H-H OPTIBOX DM2400 42E-12,5W

  3. #18
    Standard RSP member startrek1's Avatar
    Join Date
    01 Mar 2008
    Location
    No Man's Land
    Posts
    752
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Din specificati par O.K antenele - problema este amplificatoarele.La primu link este tip placheta AMPLIFICATOR - nu prea cred in "castigul" afisat ..cauta un amplificator mai bun sau construieste tu daca te pricepi la electronica.

  4. #19
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Incearca cu prima antena,are castig foarte bun si amplificatorul e cat de cat bun,isi face treaba.E acelasi amplificator folosit pe gratarul de mai sus,am facut receptii de la 80km cu asa ceva.
    :

  5. #20
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    cel mai bun castig e cu o antena Yagi pe canalul UIF dorit

    antena pusa de Mihai e cam pentru toata banda nu pt un canal anume

    In Sibiu( Paltinis ) canale de DVB-t sunt 47 si 54 , nu stiu exact la Bucuresti ca nu ma intereseaza eu fiind din Sibiu si eu asa am facut ==> o antena pentru canalu47 si se prinde si canalul 54 pentru ca in Sibiu semnalul este full.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #21
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Daca antena este la etajul 15 si receptorul tv la parter...mai trebuie 2 amplificatoare pentru compensarea pierderilor de pe cablu montate la distante egale intre etaje.Daca semnalul este bun la etajul 5 de exemplu nu are rost sa urci atitea etaje,poate exista o varianta de a monta antena mai jos la un geam de la casa scarii de exemplu.

  7. #22
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Eu zic sa incerci cu antena postata de MIhai la 35 de lei ca au un castig bun, iar distanta pana la Slobozia in linie dreapta nu cred ca este de 120 KM , ci mai putin.

  8. #23
    Standard RSP member GEXE's Avatar
    Join Date
    24 Aug 2008
    Posts
    316
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    120 km mi-a aratat google eart ... Eu stau la etajul 9 dar m-am gandit sa o urc sus pe bloc sa aiba vizibilitate directa ... Lungimea cablului ar fi cam 30-35m ... O sa iau din bazar o antena tip gratar (35lei) de proba
    DM800 - Multifeed Triax TDS-110: 1W-5E-9E-13E-16E-19E DiseqC EMP Centauri 8/1
    DM500 - Triax TDS-88 cu H-H OPTIBOX DM2400 42E-12,5W

  9. #24
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    In UIF pierderile pe cablu sint mari,chiar pe un cablu de buna calitate,daca aveti vizibilitate cu apartamentul spre emitator montati antena pe balcon,lungimea cablului sa fie cit mai mica,fiecare metru de cablu in plus aduce un minus la receptie iar daca canalul care va intereseaza este transmis dincolo de canalul 40 atunci pierderile sint si mai mari iar amplificatoarele uzuale lasa multe de dorit.
    Parerea mea personala este sa construiti o antena cu 30 de elementi iar de bani sa cumparati un amplificator de buna calitate si scump,la puterea de transmisie a posturilor Tv la noi in tara distanta de 120Km este o distanta dificil de acoperit cu antenele din comert.
    Eu unul nu va recomand sa incercati sa construiti un amplificator de UIF fara cunostintele necesare,experienta si un minim de dotare va fi doar un esec.Ar mai fi un singul lucru de spus in cazul in care optati pentru o antena facuta acasa.Dipolul sa fie din teava de cupru iar legaturile cositorite fara isolier band sau alte inventii care fac punte intre legaturile la dipol.Pe vreme umeda acestea vor cauza probleme receptiei scazind semnalul util.

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Feb 2007
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by GEXE View Post
    120 km mi-a aratat google eart ... Eu stau la etajul 9 dar m-am gandit sa o urc sus pe bloc sa aiba vizibilitate directa ... Lungimea cablului ar fi cam 30-35m ... O sa iau din bazar o antena tip gratar (35lei) de proba
    Iati direct o antena ca lumea ...o sa dai bani putin de mai multe ori
    Eu folosesc pentru Tokaj Ungaria ----Satu Mare cam aceasi distanta 120km o antena de aici http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=579 + http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...b2f370513172cb dar este antena de calitate si merge super ok la o inaltima P+1+Acoperis (vreo 10 m max de la sol).
    Am tot luat si eu gratare de piata si minuni de le rupe vantul , dar o antena k lumea merita banii .
    Tu alegi ! Bafta

  11. #26
    Standard RSP member GEXE's Avatar
    Join Date
    24 Aug 2008
    Posts
    316
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Este o antena de calitate TELEVES ... O sa sun maine la ei sa vad daca au pe stoc
    DM800 - Multifeed Triax TDS-110: 1W-5E-9E-13E-16E-19E DiseqC EMP Centauri 8/1
    DM500 - Triax TDS-88 cu H-H OPTIBOX DM2400 42E-12,5W

  12. #27
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Şi eu sunt adeptul unei antene de calitate. Dar, ca să nu dai o groază de bani şi să constaţi că nu obţii rezultate, să faci mai intai o incercare cu o antenă mai ieftină(chiar de imprumut), să vezi nivelul de semnal şi, dacă e suficient, poţi achiziţiona şi o antenă mai scumpă. Ideal ar fi un analizor de camp, dacă ai vreo relaţie pe la cineva care deţine un asemenea instrument... Cat despre amplificatoare, la cele din comerţ(mai ales la cele ieftine) problema nu este atat amplificarea, cat factorul de zgomot. La recepţiile la limită, important este să nu amplifici odată cu semnalul şi zgomotul, pentru că nu vei obţine decat tot o imagine cu pureci in analog sau bad signal in digital. Deci trebuie ales un amplificator cu zgomot mic, care de obicei e şi mai scump. Sau, vorba lui @startrek1, dacă te pricepi la electronică, fă-ţi tu unul! Sau roagă pe cineva care se pricepe sa-ţi facă. La nivel de amator se pot face mai uşor amplificatoare de bandă largă in UIF, cele de bandă ingustă sunt mai greu de realizat şi reglat, deşi dunt mai eficiente(amplificare mai mare şi zgomot mai redus). Şi atenţie la alegerea tranzistoarelor! Primul etaj ar fi de preferat cu MOS-FET(chiar şi din cele uzuale, că au zgomot mai mic) sau, şi mai bine, cu GaAs sau HEMT(cu astea din urmă se pot obţine in UIF amplificări de peste 25dB pe etaj şi zgomot de max. 0,4dB, cu condiţia ca şi rezistenţele şi condensatoarele să fie cat de cat de calitate).
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  13. #28
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    In timp ce la noi nici nu avem o retea nationala DVB-T , Slovacia incep testele DVB-T2....cred ca pana o sa ajungem noi la o retea nationala restul tarilor din CE o sa treaca catre 3D terestru...

    Mai multe: http://www.broadbandtvnews.com/2010/...-for-slovakia/

  14. #29
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Gexe, ca sa nu rept ce bine au spus colegii voi mai preciza urmatoarele:
    -cea mai buna antena este cea care un sistem eficient de protectie la umiditate la prinderea intre dipol si conexiunile electrice.
    -pentru receptii la distanta cele mai bune sisteme sunt:
    1. antena Yagi de 30 de elemente in sistem de 4,
    2.antena parabeam de 30 de elemente,
    3.antena parabolica din plasa de sarma cu dipol in focar.
    ultima,antena parabolica din plasa de sarma, la dimensiuni de peste 1,5 in diametru si cu un preamplificator la dipol apoi un amplificator pe traseu au rezultate foarte bune.Folosesc la receptia analogica de 10 ani acest sistem si inca e functional.
    -restul de antene care sunt pe piata in fel de fel de scarite au rezultate mici, chiar indoielnice fata de cele enumerate mai sus.
    -sisteme de receptie enumerate de mine la pct.3 se construiau pana acum cativa ani la Targoviste.
    deci fa un experiment, cu o antena simpla apoi treci la ceva complex.
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

  15. #30
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Although the transition to digital broadcasting in Hungary has fallen behind schedule, the country should still meet its ASO target date of December 31, 2011.
    The assessment was given by Jean-Francois Fenech, the CEO of Antenna Hungária, and quoted by BBJ and MTI-Econews.
    Hungary has around 3.8 million TV homes, of which 800,000 watch only terrestrial services. Of the latter, some 125,000 are already receiving the DTT service MinDigTV operated by Antenna Hungária.
    Fenech called on decisions on subsidies for reception equipment and whether the analogue services will be switched off at once or on a region-by-region basis to be made as soon as possible.
    He added that the transmission company has already spent over half of the HUF25 billion (€90.32 million) expected on the digitisation process.

    http://www.broadbandtvnews.com/2010/...mistic-on-dtt/

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •