Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: Sr tvr hd !!!

  1. #16
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Intradevar cei de la ORF mai au unele emisiuni si FTA, aici TVR a gresit ca ar putea sa lase liber " Traditii la Romani..."...

  2. #17
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Candva ...am scris CNA-ului ! da .. spre surpriza mea mi-au raspuns !
    Reclamam atunci faptul ca Digi si Antena transmit meciuri pentru surdo-muti
    si orbi ! daca te uiti la meci din minutul 10 ... nu stii cine joaca , nu stii
    minutul , nu stii scorul ... canale specializate de sport !!! ... raspunsul a fost
    ca nu exista o reglementare europeana in acest sens ... si este o chestie de
    politica editoriala !!!
    Daca TVR ar putea fi scos de sub influenta "otravurilor" partidelor ... ar fi de
    departe cel mai bun post local ... profesionalism , experienta , valoare individuala
    ...culturala ! din pacate este infestat cu "reprezentantii" partidelor ...ce drak or fi
    cautand acolo ... fiecare politic mai trage dupa el cativa clienti si uite asa TVR are
    3000 de angajati si daca ar da mane afara 1000 ...zau ca nu s-ar vedea ... ba chiar c
    ei ramasi ar avea si ei o gura de oxigen suplimentar !

  3. #18
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    daca te uiti la meci din minutul 10 ... nu stii cine joaca , nu stii
    minutul , nu stii scorul ... canale specializate de sport !!! ... raspunsul a fost
    ca nu exista o reglementare europeana in acest sens ... si este o chestie de
    politica editoriala !!!
    Si normal , MOTIVE se gasesc intotdeauna!Ori ca nu sunt suficienti bani, ori ca nu este o lege sau editorul s-a trezit cu stangul, chestii trestii !

    Chiar din raspunsul reiese clar ca: noi avem bani da daca nu e reglementare in acest sens de ce sa nu profitam de acest fapt , ca s-o uita si asa oamenii la meciuri

    Canalul tv german ARD Das Erste transmite CM afisand atit echipele , scorul si timpul efectiv de joc al meciului care il transmite cat si echipele si scorul meciului care se joaca in paralel!Canlul turcesc TRT Haber, arabii dlAlJazzera Sport 2 si numeroase canale tv africane transmit FTA CM de fotbal toate afiseaza echipele , scorul si timpul efectiv de joc

    Fara sa iau in calcul cat incaseaza TVR eu ii analizez dupa valoarea serviciilor prestate.Odata ce dau CM de fotbal fara a afisa echipele , scorul si timpul efectiv de joc au demonstrat ca habar nu au cm se face o transmisie sportiva profesionala demna de anul 2010!

    Uite dar partea financiara in Ro nu e deloc neglijabila!Ce rost are TVR HD daca majoritatea populatiei nu are puterea financiara sa faca trecerea de la analogic la digital terestru sau abia acum 3-4 ani au trecut la DTH?Cine va umple golul odata cu incetarea transmiterii smnalului analogic?

    In multe tari statul a subventionat receptoarele DVB-T , dar la noi se va intampla acest lucru oare?!

    Nu se respecta nici o regula, asta e regula in RO.S-a ales compresia MPEG-4 pt TVR cu toate ca la aceea ora in RO majoritatea covarsitoare a lcd/plasmelor vandute aveau tunner capabil de MPEG-2 sau nu aveau tunner dvb-t deloc.Cardul pe care se cere o suma cuprinsa intre 40-50 ron e cam "figurant" in diferite receptoare , deci apare intrebarea de ce se pretind bani!D'acea am dat dreptate lui neutrin, da cardul trebuia sa ajunga GRATIS la orice cetatean al RO care solicita scris acest lucru .

    daca nu dorim sa ajungem in varf , nu avem cum sa ajungem acolo !
    Cred ca nici vorba ca acesta sa fie telul suprem , telul e sa fie in treaba , sa fie HD , sa fie 16:9, sa ieie banii!Romanii sunt raspanditi in toata europa la ora asta totusi emisia TVR de pe satelit e codata in totalitate , deci nici pe ei nu-i respecta !Inteleg ca e necesara codarea unor evenimente sportive sau unele filme dar altele pot fi transmise la liber

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •