Thanks Thanks:  6
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 688

Thread: Receptii Terestre-Pareri Vechi Si Actuale

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Receptii Terestre-Pareri Vechi Si Actuale

    Quote Originally Posted by rzbvro View Post
    Chiar ar fi interesant sa auzim si de o receptie terestra din Republica Moldova sau Ucraina!
    Inainte de '89, cand ma chinuiam cu antene pentru sarbi, am reusit sa obtin receptii aleatoare si de scurta, in banda 1-5 tv din Austria si Italia. Aceste receptii se produceau pe timpul verii, inaintea unor furtuni.
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Asa ceva receptionam si eu si nu imi pot explica acest fenomen pt ca receptia se facea intradevar in banda 1-5 si receptionam posturi din zona araba precum si cele din austria si germania,receptia nu era stabila ci venea in valuri si pt scurt moment aveam o imagine stabila!! Pt mine ramane un fenomen inexplicabil pt ca le receptionam cu o antena terestra undeva in zona Buzaului!!

  3. #3
    Standard RSP member bibbicu's Avatar
    Join Date
    17 Feb 2007
    Location
    La nord de Silistra
    Posts
    37
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Toti receptionam posturi extreme in banda I. Eu turcesti, arabe, daneze....cred ca acest lucru se intampla si acum dar cine sa mai scaneze zi de zi banda I OIRT
    Kworld DVB-S 100 PCI, Humax Digi+II, HSS 1160NA DigiTV, offset 0.8Fe, offset 1.15Fe, 40m cablu, LNB 0.2 dB Smart Titaniu

  4. #4
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Fenomenul se intampla datorita ionizarii atmosferei. E descris prin nu stiu ce revista de pe vremuri...parca tehnium.

  5. #5
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Ce spuneti voi erau propagari tropo... mai exact reflexii sau ''unde plimbate'' prin straturile atmosferice iar fenomenul aparea numai in conditii de ionizare puternica
    Probabil mai sunt si acum dar nu mai sunt atat de multi amatori... in schimb exista multi DX-eri care cauta aceste receptii in banda FM si nu numai, deci la fel se intampla si pe radio fm, cand apar o gramada de posturi indepartate!

    Eu vorbeam de receptie terestra directa, cu antena parabolica... va spun ca in Brasov se puteau receptiona perfect doua canale (unul in fif iar altul in uif) din Chisinau, deci o distanta apreciabila, asta cu o antena parabolica de aprox 2M diametru (mai mergea bine si cu un complexe de 4 antene yagi si amplificator)

    Totul se petrecea pe vremea lui... ceasca iar antena parabolica se facea de regula in uzina (se scotea pe bucati/petale, pentru ''discretie'')
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #6
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Heeei ce vremuri,cu o antena yagy facuta de mine 22 elementi de fapt 4 antene si ca reflector foloseam ligheane de Al din comert ... ce vremuri,vedeam 3 programe de la sarbi era belea ce sa mai vremuri de mult apuse dar frumoase!

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Fenomenul mentionat in ultimele postari l-am sesizat si eu inainte de 89 cand era febra pt a vedea meciurile de la campionatul mondial de fotbal din 86 si cel european din 88 din Sibiu se prindeau niste posturi suedeze sporadice,desi antena era indreptata catre bulgari ,deci probabil ca si muntii aveau ceva importanta desi cred ca ionosfera sau norii aveau si ei rolul lor +muntii nu cred ca se prindea cu"spatele " pt ca nu erau elementi dupa dipol si plus ca era si un reflector in spatele antenei .
    Pe langa toatea astea am prins destul de bine si cele 2 posturi de la bulgari care mai transmitea inainte de 89 meciurile de la campionatele de fotbal.
    Era destul de departe granita cu bulgarii,antena e drept ca am facuto tot mai mare (pt canal 1 la bulgari ).Prima data am prins bulgari cu o antena normala de 6 elementi ,apoi am facut una de 14 elementi de vreo 3 m ,apoi una de 8,5 m lungime(pt toata banda FIF 25 de elementi, avea 9 dipoli era un adevarat mamut) cu un reflector in spate de 2 metri pe 2 m din plasa de aluminiu facuta tot de mine impreuna cu fratele meu ,sprea ciuda si mirarea unui vecin care s-a chinut foarte mult sa prinda bulgarii dar nu a prins decat acele canale suedeze sporadice.Acum cred ca daca in spatele antenei ca reflector era o parabolica castigul de decibeli era mai mare ,a fost destul de greau sa o ancoram ,pt ca datorita marimii cand batea vantul erau ceva probleme ,dar s-a rezolvat cumva ,desi am facut si un sistem de rotire ,ca sa prind si programe sarbesti ,dar astea se prindeau foarte prost din locatia in care eram si am renuntat sa o mai mut dintr-o parte in alta.
    Pt canalul 2 de la bulgari am facut un sistem de 4 antene ,la fel pt toata banda UIF de 45 de elementi fiecare (si astea erau de vreo 5 m si ceva lungime).

    PS:asa ca fapt divers din Fagaras se prindea inainte de 89 canale de televiziune sarbesti si daca te uiti pe harta nu prea intelegi cum ,ca sunt muntii in fata ,iar undele TV se transmit doar in linie dreapta ,nu ca undele radio in toate directiile,dar daca ai privi o harta in relief iti poti explica pt ca se face un culoar printre munti pe directia Petrosani -Orsova si atunci se explica.
    Last edited by horatyu; 13-10-07 at 22:30.

  8. #8
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Intradevar ce vremuri!!!
    Last edited by dic_star79; 13-10-07 at 23:31.

  9. #9
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    PS:asa ca fapt divers din Fagaras se prindea inainte de 89 canale de televiziune sarbesti si daca te uiti pe harta nu prea intelegi cum ,ca sunt muntii in fata ,iar undele TV se transmit doar in linie dreapta ,nu ca undele radio in toate directiile,dar daca ai privi o harta in relief iti poti explica pt ca se face un culoar printre munti pe directia Petrosani -Orsova si atunci se explica.
    Intr-adevar...
    Faza cu sarbii la Fagaras s-a raspandit si aflat cu rapiditate in Brasov si multi au incercat la Brasov insa degeaba... din cate am inteles atunci, receptia buna nu era stabila 100% si depindea mult de vreme... in rest se vedea ceva mai rau dar nu disparea complet
    Sarbii erau mult vanati nu numai pentru fotbal ci si pentru restul de emisiuni sau filme... erau mult mai liberi decat noi, chiar la fel cu vesticii!
    Revenind, in Brasov s-a mai reusit receptie directa pentru primul canal de stat bulgaresc... cu complexe 4 antene si amplificator insa la fel depindea de vreme... deci cand se vedea bine cand rau

    Interesanta aceasta paralela de la satelit la terestru, ca dx vorbind... intr-adevar... ce vremuri si cat de mult efort se depunea pentru a-i prinde pe vecinii nostrii, atat de la vest (si ungurii, care aveau televiziuni mult mai libere) cat si de la nord, sud, sau est... pana si rusii aveau muzica straina si fotbal
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  10. #10
    Guru Member cipcirip99's Avatar
    Join Date
    02 Aug 2007
    Location
    Undeva in .... Univers si Timp !
    Posts
    288
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Post Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Erau receptiile datorita reflectiei in ionosfera - de obicei mai mult vara si arondate unui anumit orizont de distanta - oricum frumoase vremuri - sincer imi provocau o satisfactie greu de imaginat astazi .
    Last edt : Acum am vazut - scuze dar postul meu este putin cam defazat , dar asa sunt si eu cateodata . Oricum " O tempora ..." !
    Last edited by cipcirip99; 15-10-07 at 16:41.

  11. #11
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Si cand te gandesti ca nici internet nu era inainte de '90... uitati-va acu' ce norocosi sunt dx-eri din ziua de azi:
    He, he, ce bine ne-ar fi prins in aceea vreme aceste harti

    http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  12. #12
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Quote Originally Posted by cipcirip99 View Post
    Erau receptiile datorita reflectiei in ionosfera - de obicei mai mult vara si arondate unui anumit orizont de distanta - oricum frumoase vremuri - sincer imi provocau o satisfactie greu de imaginat astazi .
    Last edt : Acum am vazut - scuze dar postul meu este putin cam defazat , dar asa sunt si eu cateodata . Oricum " O tempora ..." !
    Chiar, frumoase vremuri... Am incercat atunci tot felul de antene: Yagi, Swan, Parabeam, etc. Si amplificatoare de antena: cu bipolare(BFY90, 2N4957 BFR90-91), cu mosfet-uri sau combinate. Mi-aduc aminte ca eram foarte entuziasmat de antena Swan pe care am realizat-o prima data. Era pentru UIF (programele de iugoslavi, prin 1986), avea randament f bun(elementi din Cu argintat) si cu un amplificator cu BF960 in primul etaj si BFR91A in al doilea facea adevarate minuni...
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  13. #13
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Vremuri frumoase,pe atunci eram in al 9lea cer daca vedeam bulgarii si mai ales sarbii,acum nu ne mai ajung nici macar 10 sateliti vrem tot mai mult,ce vremuri...

  14. #14
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Asa ceva receptionam si eu si nu imi pot explica acest fenomen pt ca receptia se facea intradevar in banda 1-5 si receptionam posturi din zona araba precum si cele din austria si germania,receptia nu era stabila ci venea in valuri si pt scurt moment aveam o imagine stabila!! Pt mine ramane un fenomen inexplicabil pt ca le receptionam cu o antena terestra undeva in zona Buzaului!!
    sporadicele multi strat , adica mai multe OGLINDE atmosferice in diferite locuri pe pamat ce pot comunica intre ele . Daca in transferul de energie de la patura 1 spre patura 2 apare o amplficare de semnal automat si in patura 3 va aparea acest fenomen , mergand asa pana va cadea acea unda SPORADICA pe PAMANT. deci putem spune tot o data ca forma sporadica , adica o patura nu are forma regulata , dar tot o data daca la o distanta x mai se afla o alta patura comunicarea este mai ridicata ajungand semnalul cu aceeasi putere . Dupa calculele americane , sau receptionat trans pacific chinezi , in america de cateva ori arabi si de nenumarate ori belgieni si spanioli , invers in europa trans atlantic se receptioneaza cele de 50mhz si cele de pana la 89.0mhz ca statii radio . In australia ca tot venii vba , in 2002 x a receptionat postul y de televiziune american , imediat sa calculat si orizontal apareau la orizont peste 4 paturi sporadice . bla bla , semnalul se pare ca a ricosat din oglinda oceanica , sau lentila oceanica , inapoi atingand alte paturi de sporadic si mergand asa 7828km semnal de televiziune americana . bla bla bla , in 50mhz nu este cica sporadic atat de puternic , si nici nu trebuie sa construiesti antene de canal 1 si 2 ca semnalul nu se poate amplifica si nu se poate simetriza , este de sus in jos si ce prindem , prindem firul ce pica de sus , adica o porcarie de semnal ce nu are stabilitate de la est la vest sau nord sud de aceea apar dubleuri de imagine. Un amator rus a calculat o droaie de antene puse cu fatza aplecata spre 76° si cu motor sa se poata orienta , rezultatele au fost OFICIALE , deoarece formand o parbolica mica de 58-73mhz semnalele se loveau de ea si dipolul dadea randament , deci acu ziceam , cand ma prinde in cap , iau o tabla in mana si stau cu radio de gat , si daca misc tabla semnalele radio daca nimeresc in tabla obligatoriu vin cu alte si alte semnale decat ce prinde o antena singura, CAPTAREA SPORADICA .. exact fulgerul , nu se pot numara semnalele participante , nu se poate spune ca in secunda x sau auzit y semnale de radio , cu radarele de 87.5-108mhz si semnalele difera dela 286ms la 682ms .. deci cu alte cuvinte .. tarla si droaia de semnale apar pe sporadic cu TONA , dau navala mai ceva ca o armata cu multe subunitati cu mii de soldati! .. cateva din ascpecte de la radiomataori si cateva de la un profesor .


    SPORADICE simple

    Un singur strat , "oglida" "patura" cu dimensiune neegala , neuniforma , ce se afla in stratul E , cand CADE primul traznet , se zice , stratul E este liber si daca ploaia este cu grindina , atunci e clar ca inversiunea termica este de ordinul -20°C fata de cea de jos de pe pamant , deci daca toate astea sunt indeplinite din MAI , atunci e clara treaba . SPORADICELE simple sunt tot timpul pe radare numite .. sporadic scatter moment , adica 2-7 sec maxim cu un semnal de pana la 1500km iarna toamna primavara , sau daca iarna este inversiune termina masiva cu mai mult de -10°C in aer e clara treaba .. o ia din loc iar cu semnale sporadic .. asta e cea mai penala faza de pe viata , se intampla extrem de rar si daca mai si capturezi devi vedeta .. eu deja sunt , cauta cu google .. zvartoshu .. deci in youtube am pus asta http://www.youtube.com/watch?v=YGPe1IAynAs .. , deci e clar ca de la caldura din ziua respetiva , urmata de inorarea extrema , a urmat inversiunea terminca puternica , deasupra amanului si libnanului a fost pata sporadica , semnalul dand de umezeala sa incarcat electric imediat . deci explicatia e simpla ! vara nu mai este problema strat-ul este incarcat bine!

  15. #15
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Salut apreciez mult ceea ce faci, e super initiativa....(mai sunt oameni pe care i-i preocupa comunicatiile EME ?)....credeam ca am fost singurul nebun ..acu vre-o 20 de ani

    Daca ai deconecta lnb-urile adica sa le tai tensiunea de alimentare crezi ca nu ar fi suficient?

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •