Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  16
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 46

Thread: Telescop

  1. #1
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Telescop

    Am vazut azi la un magazin două telescoape. Unul mai mare, altul mai mic... Nu am intrebat de vanzători ce şi cum... ... Deci mi-au rămas la suflet. Mă gandesc ce pot ele face, ce pot vedea prin ele...? M-ar interesa, dacă cineva are acasă telescop, sau a avut ocazia să studieze cerul prin ele, să mă lumineze in privinţa a ceea pentru ce ele sunt de folos, ce se poate de observat cu ele pe cer, cat de aproape aduc ele corpurile cereşti etc. etc. Că mai aş cumpăra unul, dar mă tem să nu mă dezamegesc şi apoi să rămană uitat intr-un colţ al balconului...
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  2. #2
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Telescop

    Daca esti pasionat de astronomie, merita sa incerci.
    Depinde de telescop.
    Se pot vedea atit planetele cit si galaxiile.
    Pentru a intra in tainele astronomiei intra aici.
    http://www.sarm.ro/newsite/index.php
    Si te poti inscrie la grupul de discutii S.A.R.M.
    Cer senin la observatii, si apropo poti vedea cu telescopul si sateliti despre care se discuta pe acest board .
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  3. #3
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    cam ce pret aveau respectivele telescoape ?
    te intreb pentru ca la noi au aparut telescoape pentru incepatori la aprox. 200EURO care dincolo se vand cu 120 EURO (sau telescoape la 500 EURO care in vest sunt 250 EURO)
    Eu zic sa consulti modelul vazut in mazagin si pe net pentru ai vedea pretul corect

    In rest, poti opta pentru un telescop de incepator (200-300 EURO) si ar fi de preferat sa iei unul cu prisma la ocular (acum, majoritatea au asa ceva) si obiectiv de minim 100mm pentru al putea folosi si pentru observatii terestre. daca nu are aceea prisma, vezi imaginile intoarse, cu susul in jos!
    De vazut, se vede ok chiar daca lentilele nu sunt tratate la nivel profi... pentru inceput sunt ok
    Mai tarziu, poti sa treci si la scule mai serioase... care costa de la o mie euro in sus
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  4. #4
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Cel mic (mă refer la lungime) era in jur de 120 Euro, cel mare (mai lung de vreo doua ori ca primul) in jur de 200 Euro...
    P.S. Dar pe terestru ce poţi observa cu ele?
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  5. #5
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Absolut orice... e ca un binoclu mai puternic
    Gandeste-te ca un bincolu bun mareste de 30X iar acest tip de telescoape au oculare care maresc de 75X (ideal pentru terestru) sau mai mari de 100X (pentru cer, noaptea)

    Cu cat mai mare obiectivul (lentila mare/oglinda colectoare) cu atat mai mare cantitatea de lumina colectata deci imagini mai clare si luminoase si in plus se poate utiliza un ocular mai puternic (de peste 200X)
    Daca obiectivul este mic (sa zicem 60mm) nu o sa poti pune un ocular mai mare de 150X deoarece apare o imagine relativ intunecata si neclara

    Ce ai vazut tu, sunt clar pentru incepatori (si eu mai am unul din acela)... probabil cu obiectiv de 60-80mm si set oculare de 40X, 75X, 150X
    Montura trepiedului era simpla, cu miscare manuala (azimut/elevatie), sau ecuatoriala ( ca la H-H ) cu o ''maneta'' actionata tot manual

    Inca o precizare pentru a nu face confuzii intre luneta refractoare (aspect ca de telescop) si telescop... refractorul are lentile atat la obiectiv cat si la ocular iar telescopul are oglinda la obiectiv si lentile in ocular
    Last edited by rzbvro; 13-03-10 at 22:42.
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #6
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Pfff.....complicata intrebare.
    Nu cred ca ajung cateva pagini ca sa te lamuresti.
    Oricum pentru inceput eu as opta pentru un telescop newton (care e cel mai simplu) pe o montura dobson altfel spus un "telescop dobson".
    Ca sa te lamuresti ai la dispozitie un forum foarte mare(cam ca al nostru) unde gasesti toate informatiile necesare.
    http://www.astronomy.ro/forum/
    Daca mi-ai fi aratat si ce model de telescoape ai vazut la magazin puteam sa ti-le analizez si puteai sa vezi diferentele dintre ele.
    Eu mi-am construit (in lipsa de bani) doua instrumente o luneta cu obiectiv de 70 si distanta focala de 600, si un telescop newton cu oglinda de 114 sferica si distanta focala de 900.
    Relativ usor, poti sa vezi peisajul extraordinar, de cratere de pe luna, planetele sistemului solar (venus, jupiter, saturn).
    Uite o filmare a lunii facuta de mine acu ceva timp. Nu e cinestie ce, e miscata si apar culori aiurea pentru ca am lasat webcam-ul sa se regleze automat dar poti sa-ti faci o idee cat de mult poate sa mareasca un telescop simplu
    http://www.youtube.com/watch?v=uOHzr4NiQB4

  7. #7
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Quote Originally Posted by yky
    ... Nu e cine ştie ce ... dar poţi să-ţi faci o idee cat de mult poate să mărească un telescop simplu
    http://www.youtube.com/watch?v=uOHzr4NiQB4

    Ba este "cine ştie ce". Pentru un telescop realizat la nivel de amator , este ceva deosebit.
    Felicitări pentru realizare ...




    .

  8. #8
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Intr-adevar... e mare lucru sa realizezi tu sculele - acesta este hobby-ul adevarat si se practica asa ceva mai ales pe vremea lui ceasca, cand nu se gaseau in magazine lentile sau telescoape gata facute, trebuind fiecare sa se descurce cum poate.
    Imi aduc aminte cum incercam sa fac rost de lentile de la IOR si cum cumparam lunete terestre de la rusi pentru a le lua ocularele, pe care le modificam pentru a obtine rezultate mai bune... rusi aveau si telescoape gata facute, performante, insa erau destul de scumpe pentru noi (costau vreo 3-4 salarii)
    Am avut aceasta pasiune acum vreo 25 de ani... am cam uitat ""meseria"" dar imi aduc aminte cu placere de aceea perioada
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Aug 2007
    Location
    Dej
    Posts
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default ***

    Yky esti plin de surprize,filmarea e super avand in vedere conditiile de amator.

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by delta2k2 View Post
    Ba este "cine ştie ce". Pentru un telescop realizat la nivel de amator , este ceva deosebit.
    Felicitări pentru realizare ...

    .

    Am privit personal prin acel telescop"artizanal" facut de yky la o vizita pe la el .
    Maiestria lui a reusit cu adevarat ceva calitativ si asta din pasiune

    e mai comod uneori sa dam bani pe un lucru gata facaut , dar multumirea sufleteasca e alta cand realizezi ceva facut de tine

    stiu ca am trait o experienta asematoare pe la 13 ani cand am facut o antena pentru bulgari si am prins bulgarii din Sibiu sau dupa revolutie cand am facut un offset de 70 cm din gips luand mulajul unei antene aduse din Germania pentru ca nu se gaseau de astea asa mici sau erau destul de scumpe si atunci am apelat la asa ceva si chiar m-a tinut cam doi -trei ani pana am cumparat una de 180 cm ( asta de gips acoperit cu folie alimentara de aluminiu avea un cadru- armatura din fier beton de 6 sau de 8 mm de jur imprejur si in mijloc plasa de sarma-rapitz ) dar era si destul de grea dar acoperita cu folie alimentara si-a facut datoria pe vremea analogicului in anii 90
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ce păreri aveţi despre astea două telescoape?

    1. Sky-Watcher 709EQ-1


    2. 1149PEQ1
    Diametru 114mm
    Tipul oglinzii Sferica
    Distanta focala 900mm
    Raport focal f/8
    Marire teoretica maxima 228X
    Magnitudine stelara maxima 12,9
    Rezolutie (arcsec.) 1
    Cautator 6X24
    Diametrul focalizatorului 1,25"
    Montura Ecuatoriala EQ1
    Controlul miscarii RA si DEC
    Trepied aluminiu, 69-119cm
    Suport pentru accesorii Da
    Oculare Super 25mm, 10mm
    Dimensiunea tubului 15X89cm
    Greutate 14 Kg
    Greutate ambalat 18 Kg


    BONUS!!!
    +Motor Drive --- motor electronic,pentru automatizare, sursa de energie 9V (krona, autonomie 40 ore)
    +Solar filter ----filtru pentru observatii solare
    +Lentila Barlow 2X
    Last edited by vladcarama; 16-03-10 at 01:22.
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  12. #12
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Pai!....
    Varianta 1 este o luneta cu obiectivul in diametru de 70 mm si o focala de 900mm. Bun instrument! Dar e totusi o luneta. Focala lunga i-l face un instrument destul de precis dar cu o luminozitate mica, asta in schimb repara mult din aberatia cromatica care e specifica refractoarelor(lunetelor)......citez de pe skywatcher.ro :
    "Aberatia cromatica specifica refractoarelor acromate este redusa la un nivel minim, abia perceptibila"....OARE???
    Varianta 2 este un telescop(newton) cu oglinda(sferica ce-i drept) dar TELESCOP...
    Telescopele nu au aberatie cromatica...au ele alte "boli" ca de exemplu aberatia de sfericitate sau coma. Dar o oglinda sferica de 114mm diametrul la o focala de 900 e raportul ideal pentru acest model. Aberatiile sunt minime si tind aproape catre "0".
    Sunt foarte multe de spus intre cele doua instrumente fiecare are avantajul si dejavantaju lui.
    Eu, personal as opta pentru varianta 2 !
    Argumentele alegerii ar fi urmatoarele:
    Preturile sunt relativ asemanatoare.
    Telescopul e mai usor de intretinut (e totusi un pic mai mare decat luneta...dar nu foarte mare)
    Daca ai vazut anuntul de pe 999... ala mi se pare o alegere buna avand si acea montura +(cel mai important ) acel bonus motorul pentru urmarire.
    Deregula montura motorizata cateodata face mai mult decat instrumentul.
    Daca esti hotarat nu ezita. Posibil sa se dea repede.

    PS:...Instrumentele, sunt o dotare minima (la acesti parametrii) dar pentru inceput sunt arhisuficiente. Se pot face observatii excelente cu ele. Ochii tai vor vedea lucruri pentru care vei fi mandru, lucruri pe care marea majoritate a oamenilor nu le-au vazut niciodata sau doar in poze. Vei patrunde intro lume noua foarte vasta si foarte frumoasa.
    BAFTA! si CER SENIN!
    Last edited by yky; 16-03-10 at 15:36. Reason: LE....

  13. #13
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  14. #14
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Clar varianta 2... diametru mare = lumina mai multa deci o sa vezi printre altele si multe stele cu magnitudine mare (invizibile cu un binoclu sau cu ochiul liber)
    Asta cu diametrul e ca la antenele de satelit... cu cat mai mare in diametru cu atat capteaza mai multe
    Ulterior, poti cumpara si oculare mai profi, cu lentile de firma - tratate corespunzator (costa peste un milion bucata dar merita)
    Last edited by rzbvro; 16-03-10 at 23:03.
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  15. #15
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Daca as lua asa ceva ar fi buna? Nu de alta dar la alte preturi nici nu pot visa deocamdata...
    http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SK60700AZ2
    Trecut la Sfinti

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •