Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37

Thread: Varianta constructiva antena prime focus.

  1. #16
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Socotim si d'ala pentru acea focala...
    Ma bucur ca totusi gandesc corect, deci focala mai lunga ..probabil randament mai bun....asta e ceea ce am vrut. Avantajul vazut de mine in acest model e curbura destul de mica care se obtine relativ usor. Dezavantajul ar fi prinderea LNB-ului destul de departe fiind de antena.Dar si aici sunt solutii.
    PS: Am antena de 1,80m.... aici e placerea de a construi!

  2. #17
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    pentru o antena de tip mesh, banda C, de unde si ce plasa se poate folosi?

  3. #18
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    F/D la antenele de serie este cuprins intre 0.32 si 0.42 ceea ce corespunde unui unghi de 150-120 grade ...


    La varianta 2 vei avea asta:



    iar la varianta 1 asta




    sau gresesc eu cu ceva?

  4. #19
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    NU nu gresesti cu nimic!
    Cazul 2 e foarte clar iluminarea este strict pe suprafata antenei si functionarea ar fi opima.
    Cazul 1 daca as folosi un feedhorn cu deschidere normala....ar ilumina muult peste marginile antenei si as capta toata radiatia terestra si alte balarii care ar face receptia greoaie daca nu imposibila.
    Dar vezi tu incapatanarea ...te impinge la idei nebunesti...
    Acum caut o modalitate de calcul a feedhorn-ului in speranta unei idei constructive pentru o iluminare ingusta care mi-ar fi favorabila in cazul 1.
    Eventual ...idei????

  5. #20
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    yky cum stai cu lucrarile la antena?

    Code:
    pentru o antena de tip mesh, banda C, de unde si ce plasa se poate  folosi?
    si pe mine ma preocupa aceasta treaba, cum gasesc ceva concret voi posta

  6. #21
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    yky ai inceput sa faci antena sau ai "lasat-o moarta"?

  7. #22
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    NU ....n-am lasat-o moarta ...astept un moment mai relaxat in buget...ca acum sunt toate pe capul meu...si numa de antena n-am avut timp.....
    Dar ma roade tare sa incep.......

  8. #23
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Intr-adevar , majoritatea dintre noi traim vremuri grele!

    M-am documentat pe diferite forumuri si am ajuns la urmatoarele concluzii:

    -pt banda Ku rezultate slabe la antenele facute din petale prin diferite metode empirice , cei norocosi receptionand doar satelitii cu semnal puternic, altii nereusind sa prinda nimic.
    cei care au utilizat fibra de sticla, forma negativa de la antene de fabrica, lucrand cu scule de calitate au scos rezultate bune

    -pt banda C lucrurile stau radical mai bine atit cei care au folosit tabla de fe sau al sau plasa sita au obtinut rezultate satisfacatoare sau chiar peste asteptari!

    Azi m-am interesat sita buna pt banda C cu gaurele marunte costa 12 lei metru liniar , un pret mai mult ca acceptabil!Posibil sa se gaseasca chiar mai ieftin prin depozite!

    Mult succes

  9. #24
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default proiectare antena satelit

    Salut,
    Cand voi merge in concediu vreau sa vad daca pot sa fac o antena
    Azi in lipsa de ocupatie am facut niste simulari sa obtin niste masuratori pt viitoarea me antena






    Am folosit Catia V5 ca sa proiectez antena
    prima data am facut farfuria conform calculatorului de pe satlex: http://www.satlex.ro/en/fdratio-para...m=300&depth=40
    Dupa ce am facut parabola am plecat de la un plan inferior antenei si am facut niste cilindri ajutatori , fiecare cu o inaltime diferita in functie de raza fiecarui cilindru . Cei 4 cilindri vor fi folositi pt sustinerea petalelor antenei astfel incat acesta sa nu aiba deformari (care cred ca e cel mai important lucu)
    Bine inteles cei 4 cilindri sant fixati ca sa creeze un suport rigid pt petale.
    petalele antenei intentionez sa le fixez cu nituri pe clindri care in practica vor fi niste coli de tabla cu o mukie (in care intra niturile ) centrate in jurul unui punct cu ajutoru unor sfori (asemanator unor spite)

    simularea am fact-o pt o antena cu raza de 3 m dar daca principiu e corect as putea face o antena de 6 m

    Calculele nu le-am facut f exact de asta uneori da cu virgula
    O problema importanta va fi montarea unei asemenea antene
    va rog spunetimi daca principiu e corect sau nu.
    PS: stiu ca e mai ieftin sa cumpar o antena mare dar importante sa vad daca as putea face o antena de unu singur
    Last edited by franta; 01-05-10 at 00:30.

  10. #25
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    F/D ratio:0.47 ? ... s-a discutat mai sus care e optimul ...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    simularea am fact-o pt o antena cu raza de 3 m dar daca principiu e corect as putea face o antena de 6 m
    o antena cu raza de 3m este o antena de 6m .De obicei la antene se zice direct diagonala si suprafata utila.Eu raman la ideea ca daca nu ai scule de precizie si presa, un calapod pt montarea petalelor nu are rost nici sa te apuci de treaba.Mai ales daca doresti sa receptionezi canale tv in banda Ku de pe satelitii problematici (amintesc aici Astra 2D, Badr6, Arabsat , Nilesat si satelitii din estul extrem) cu lungimea de unda mica sensibile la cele mai mici deformari , ai cele mai mare sanse sa o dai gres.Majoritatea dintre cei care si-au construit antene mari au facut-o pt receptionarea benzii C 3.4-4.2 Ghz deci lungime de unda mai mare si toleranta mai mare la deformari .Si eu strang documentatii si materiale pt reaizarea unui astfel de antene!

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2008
    Location
    45 56 /23 39
    Posts
    81
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default ...

    Salut
    Doar azi am vazut aceste discutii.Eram curios cum ar fi receptionat antena daca ar fi avut un F/D mai mare,am 0,36 si am vizat C-Band.Totusi primele teste au fost in Ku,cand nici nu era pe pilon si se rezema cu cercul mare pe pamant,am incercat pe 26 si 28,5*e,am receptionat dar parca era de 1,8m nu de 4m.Apoi am oservat ca mai aveam inca un focar atunci cand reglam elevatia.Deci pare ori prea stransa ori prea ...larga sau ovala nu stiu cum sa ma exprim.Pe azimut nu mai castigam nimic dar daca as fi putut unii cele 2 focare atunci se putea face o comparatie.Acum e numai pt C-band si poate ca voi mai incerca...Am vizitat multe site-uri atunci si de constructie si magazine.Pe asiatici am gasit despre f/d dar nu am inteles daca e bun mai mare.Am vazut antene mari cu f/d intre 0,3 si 0,4 si am hotarat 0,36.Am vazut prin Elvetia parca un offset de 2,5 cu 2995 euro
    deci @franta nu sant chiar asa ieftine.Tabla 0,6 Al=770 ron, sablon 2 scanduri groase de 5cm=70 lei plus teava,platbanda,popnituri,spray vopsea =total
    1500-1600 lei.CATV de la sate nu au antene mai mari de 1,8 @pacala.Cu atentie poate ca se vor obtine rezultate si in banda Ku.Poate trebuie si experienta dar nu putem face in ficare luna una ca nu e timp etc.Daca eram sigur ca sant bune calculele poate puneam tabla Al mai groasa,faceam scheletul mai solid chiar daca era mai greu.......Mai vedem...Ceao.
    Last edited by gog 19; 24-05-10 at 15:09.

  13. #28
    Standard RSP member milumil's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2008
    Location
    giurgiu
    Posts
    183
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Constructie antena

    Constructie antena acasa.
    project copy/paste

    Diametru 750mm
    f/D ratio 0.7
    focus 525mm
    adancime 66.96mm.
































    Si....

    Diametru 2m
    f/D ratio 4.0
    focus 80,5cm
    adancime 31cm



  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Feb 2010
    Posts
    85
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    salutari..
    este de pe un site rusesc, daca i-mi aduc aminte....acum un nr de ani am incercat si eu sa construiesc o parabola in urmaunui articol din infosatelit...am stricat 2 coli de tabla..si vreo 2 saptamani de munca...nu regret nimic...antena a iesit foarte frumoasa..dar ar fi trebuit sa o intaresc mai tare pe acele spite...se cam deforma cand o ridicam in pozitie de uz...avea randamentul unei antene de un metru...iar ea avea 1,86...
    ahhh..si feliile de tabla triunghiulare ...nu genereaza parabola....genereaza ....fata de umbrela...
    am refacut calculele...si am adaugat inca 4 mm (de burta)la mijlocul fiecarei parti laterale de triunghi (acum ar trebui sa se apropie de parabola)...dar...a ramas in stadiul de proiect...nu mi-a mai permis timpul...

    daca aveti mana buna..si santeti un om pretentios cu ceea ce lucrati...este o experienta care se merita traita...dar...se merita de la 2 metri in sus...pt ca o antena mica...mai degraba o cumperi...

  15. #30
    Standard RSP member milumil's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2008
    Location
    giurgiu
    Posts
    183
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pe o structura construita dupa modelul de mai jos ( nu este greu de construit)
    daca se pune tabla de 0.5 eu cred ca iese ceva


Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •