Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 15

Thread: AC3 via HDMI sau doar S/PDIF

  1. #1
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default AC3 via HDMI sau doar S/PDIF

    Kathrein 910 impinge AC3 peste HDMI, sau trebuie folosita iesirea S/PDIF pentru un sunet mai bun? Am vazut ca exista receivere (de ex. de la Sky) unde trebuie folosita iesirea optica pentru sunet "HD".

    La mine Kathy e cuplat la un Denon 1910, boxe 5.1 Wharfedale 9.1/9cc/9.0.

  2. #2
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    daca vrei sa impingi digital pe HDMI selecteaza din setarile AV SPDIF, si atunci decodarea o va face "scula" in care bagi HDMI-ul.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  3. #3
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Multumesc de clarificare. Intr-adevar, acum amplificatorul imi arata ca primeste Dolby Digital (la canalele care transmit). Majoritatea merg bine, dar la cateva canale sunetul are uneori intreruperi, de ex. BBC HD de la Canal Digital Nordic si MTVN HD de la Canal Digitaal Olanda.

  4. #4
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    acum am o alta problema, merge intrerupt, imi apare pe amplificator No Signal, Dolby Digital... si tot asa. Merge doar daca activez AC3 Downmix, dar atunci din pacate e doar stereo, nu mai e digital fiind decodat de kathy
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  5. #5
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Da, e ciudata problema, mai ales ca nu e pe toate canalele. Am descoperit ca apare si la HBO Romania (jiji).

    Oare o avea legatura cu cealalta problema audio, si mai enervanta, cand la schimbarea canalelor pierde complet sunetul?

    Momentan nu am nici un AAF instalat, dar a verificat cineva de curiozitate daca problemele astea apar si acolo?

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Din pacate partea de audio cu intreruperi si chiar lipsa totala de sunet este un bug cunoscut a driverelor audio pe sh4 ,deci pe toate imaginile.

    f11

  7. #7
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    A fost o discutie paralela aici: http://www.sateliti.info/showthread.php?t=15867&page=3

    Urmand exemplul lui Zildan, am cumparat un cablu optic Toslink si situatia s-a imbunatatit considerabil. Nu e perfect, dar intreruperile apar acum doar la foarte putine canale, de ex. de la Canal Digital Nordic pe BBC HD si Canal+ First, restul de programe Canal+ merg OK.

    Mai mult, de cand am pus cablul optic nici nu am mai avut nici pierderi complete de semnal audio la schimbarea canalului.

    Nu stiu care este explicatia tehnica, din cate am inteles nu ar trebui sa fie diferente functionale intre HDMI si optic.

    Daca folositi cablu optic, nu uitati sa verificati ca intr-adevar amplificatorul (sau ce alt dispozitiv primeste sunetul) preia semnalul audio de pe Toslink. Cel mai simplu test: scoateti cablul optic si vedeti daca dispare sunetul. Eu am un Denon 1910 si setarea este in: Menu > 5. Input setup > 3. Input mode; selectati "Digital" in loc de "Auto" sau "HDMI".

  8. #8
    Member Beginner
    Join Date
    22 Oct 2008
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    La mine se intrerupe foarte des chiar cu cablu optic. Se intrerupe la Sky-uri si am incercat chiar si pe mkv-uri indiferent ca sunt cu sonor dts sau dolby digital. Am incercat pe ultimele 2 enigma-uri Rsp. Am crezut la un moment dat ca poate se intrerupe si in functie de cam dar am testat si mbox si mgcamd si incubus si tot la fel a fost (si am timpi de raspuns la Sky pana in 300ms constant). Singurul soft pe care merge totul beton e AAF 2.0c3 pe care sunt nevoit sa-l folosesc in continuare din cauza sonorului defectuos din Enigma. Sper sa se poata rezolva problema de sonor din Enigma altfel ar fi pacat de imagine. In ziua de azi HD fara 5.1 e cam sec.

  9. #9
    Standard RSP member hd56fox's Avatar
    Join Date
    21 Mar 2008
    Location
    zona HD
    Posts
    300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Nici la mine nu e o imbunatatire pe optic. E la fel ca pe HDMI. Era si normal. Opticul e la fel de bun ca HDMI, dar se foloseste acolo unde nu e posibilitatea de HDMI. Aceleasi lucru l-ar fi facut si cablu digital pentru sonor.
    Imaginea clasica ramane deocamdata cea mai buna pentru sonor.
    Asteptam modificari.
    kathy 910,Panasonic,Onkyo TX-SR706,dm800cl

  10. #10
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Un mic update: am avut iarasi pierderi de sunet la schimbarea canalelor. Mult mai rare totusi de cand am cablu optic. Dar e doar o observatie empirica, pentru care nu am o justificare tehnica si nu e pe un "esantion reprezentativ" (adica nu m-am uitat chiar foarte multe ore la TV).

  11. #11
    RSP - Team dan2000's Avatar
    Join Date
    28 Feb 2007
    Location
    roma
    Posts
    749
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    face si cu aaf dar daca schimbi pe alt program si revi merge.

  12. #12
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Da, stiu ca revine. Dar e enervant sa tot dai inainte-inapoi.

  13. #13
    Member Beginner
    Join Date
    22 Oct 2008
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    La mine nu face deloc cu AAF (2.0c3). Nici pe cablu optic nici pe hdmi. Nici macar pe Sky UK.

  14. #14
    RSP - Team dan2000's Avatar
    Join Date
    28 Feb 2007
    Location
    roma
    Posts
    749
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    pai aici se discuta despre enigma2 ...

  15. #15
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pe softul original, merge bine merci, nu exista nici o problema.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •