Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Monoblock 19/23 combinat cu switch Diseq 1x4?

  1. #1
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default Monoblock 19/23 combinat cu switch Diseq 1x4?

    Am 4 twin LNB-uri: 1w, 13, 19, 28e, legate la switch DiseqC 2.0 1x4. Deoarece olandezii emit pe 19 si 23, as vrea sa inlocuiesc un LNB cu un twin monoblock, gen http://www.canaldigitaal.nl/producten/duo-lnb.aspx

    A incercat cineva o combinatie de genul asta, ar merge cu RSP/Kathrein? Pe Internet unii ziceau ca merge, altii ca nu, depinzand si de ce stie receiver-ul.

  2. #2
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Este un monobloc pe 6 grade in italia am vazut monobloc cu 2 iesiri pe fiecare
    Tuai nevoie de o frecveta inalta si una joasa ptr a le putea combina daca vrei sa acceezi un lnb de pe mai multe receptoare
    ..::EGAMI TEAM::..

  3. #3
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Multumesc pentru raspuns, dar din pacate nu prea l-am inteles (nu am multa experienta in domeniu).

    Un monblock are deja un switch in el, corect? Iar prin diverse pagini am vazut ca switch-urile se pot cascada, de exemplu:
    http://satlex.de/en/2participants-type_conf_2p_3s.html
    http://satlex.de/en/2participants-type_conf_2p_5s.html

    Foloseste cineva de pe aici configuratii cu switch-uri cascadate si imi poate da un exemplu cu ce au in Setup > Service Searching > Tuner Configuration ?

  4. #4
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Corectie de pe pe Wikipedia: "A double LNB called just a 'Monoblock' will usually be for reception of 19.2° east and 13° east, and not a Duo LNB suitable for Astra 23.5°E and Astra19.2°E.".

    Deci ce vreau eu sa folosesc se numeste "Duo LNB" si nu "Monoblock".

  5. #5
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pai duo lnb, dupa cate vad eu are 2 iesiri, deci (cred eu) se comporta ca doua lnb-uri separate, nu?
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  6. #6
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Nu. Un Duo LNB poate fi single, twin ori quad, ca si un LNB normal. Cele 2 iesiri pe care le vezi sunt pentru 2 receivere separate.

    Deci, e cineva pe aici cu experienta la cascaderea switch-urilor care poate sa spuna cum le-a configurat pt. Kathrein?

  7. #7
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Un update, poate va fi util cuiva. Combinatia pe care vroiam sa o fac nu ar fi functionat din cauza switch-ului 2.0. Din ce am citit, Diseqc 1.0 si 2.0 nu pot controla decat 4 LNB-uri. Daca ar fi fost x.1 sau x.2, poate ar fi mers combinat cu acel Duo LNB, care are in el un alt switch 2.0.

    Daca tot trebuie schimbat switch-ul, atunci am renuntat la ideea cu Duo LNB si o sa comand un switch SAB 10/1 Diseqc 2.2 (http://www.sabsatellite.nl/productsdetail.php?prod=510) si un LNB ingust (Inverto Black Multiconnect), care sper sa incapa la 23E, intre LNB-urile de la 19E si 28E.

    Cand o sa le montez o sa postez un thread separat - sau o sa tip dupa ajutor

    Apropos, daca are cineva opinii despre LNB-ul Inverto sau alternativa Alps, sunt interesat sa le aud.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •