Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Televiziunea digitală, atac la cablişti: posturile

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    84

    Post Televiziunea digitală, atac la cablişti: posturile

    Televiziunea digitală, atac la cablişti: posturile TV ar putea fi gratuite

    ''
    Operatorii de cablu se tem că trecerea de la televiziunea analogică la cea digitală nu va asigura o concurenţă corectă pentru ei, iar cea mai mare teamă este că programele televiziunilor comerciale vor fi distribuite gratuit.
    Romania va trece de la televiziunea analogică la cea digitală pană la 1 ianuarie 2012, in conformitate cu obligaţiile pe care ţara noastră şi le-a asumat faţă de Uniunea Europeană. Trecerea la televiziunea digitală inseamnă costuri mai mici, o calitatea mai bună atat a imaginii cat şi a sunetului, programe mai multe, recepţia pe dispozitive mobil, servicii de informare imbunătăţite (precum ghidurile de programe afişate pe ecran) şi spectru radio economisit care va putea fi folosit pentru servicii broadband.
    In ţara noastră, in prezent, circa 1,44 milioane de persoane recepţionează posturile TV doar prin antenă terestră, circa 3,6 milioane de persoane sunt abonate la cablu, in timp ce 1,98 milioane persoane sunt abonate la platformele DTH - DigiTV FocusSat, Max TV, Boom TV şi Dolce.
    Strategia de trecere la televiziune digitală prevede acordarea de şase multiplexuri, două la inceput, care vor putea funcţiona impreună cu televiziunea analogică, iar celelalte patru vor putea deveni operaţionale după 1 ianuarie 2012. Un multiplex digital terestru este un grup de programe şi servicii audiovizuale transmise prin emisie radioelectrică terestră, utilizand modulaţie digitală in limitele unui canal de televiziune standard, avand acoperire naţională ori regională, prin folosirea unuia sau mai multor canale/ frecvenţe radioelectrice.
    Prin cele două multiplexuri (14 posturi TV) ar urma să fie transmise programele operatorilor cu licenţă naţională terestră TVR 1, TVR 2, Antena 1, Prima TV, Realitatea TV, Pro TV şi Naţional TV. Celelalte şapte posturi care vor emite in sistem digital vor fi desemnate de CNA ţinand cont de conţinutul programelor oferite şi de diversitatea acestora.
    Cabliştii vor corectitudine
    Televiziunea digitală terestră este un concurent pentru cablu şi platformele DTH, iar operatorii prin cablu se tem că autorităţile nu vor asigura o concurenţă corectă pentru ei.
    „Se tot vorbeşte de retransmisie digitală terestră gratuită. Cată vreme este vorba doar de programele Televiziunii Romane, programele finanţate de stat, nu avem nici o problemă. In momentul in care televiziunile comerciale vor fi distribuite gratuit, avem o deja o primă intrebare”, potrivit lui Radu Petric, preşedintele Asociaţiei de Comunicaţii prin Cablu (ACC), prezent la un eveniment organizat de Asociaţia pentru Comunicaţii Digitale.
    „Programele de televiziune nu sunt gratuite. In fiecare grup mare media există un amestec, sunt canale considerate libere la retransmisie şi fac parte din acel pachet obligatoriu, conform legii audiovizuale, dar, in acelaşi timp, ei au lansat programe şi se susţin comercial şi prin faptul că noi, operatorii de cablu şi platformele digitale, plătim către aceşti furnizori de program,” a adăugat Petric.
    „Cată vreme concurenţa este corectă, cată vreme operatorii care vor folosi aceste multiplexuri vor avea aceleaşi condiţii comerciale şi aceleaşi reglementări audiovizuale ca şi operatorii prin cablu, lucrurile sunt in regulă, nu avem niciun fel de problemă”, a explicat Petric.
    Tranziţia la televiziunea digitală, intarziată de Senat
    Cătălin Marinescu, preşedintele ANCOM, a spus că licitaţia pentru acordarea primelor două multiplexuri va putea fi organizată in circa şase luni, acestea nefiind disponibile pană la 31 decembrie 2009, cum prevedea strategia. Tranziţia la televiziunea digitală a fost intarziată din cauza Senatului, care a amanat din luna iunie pană in luna octombrie aprobarea modificărilor Legii audiovizualului nr. 504 din 11 iulie 2002.
    „Un prim pas, ANCOM l-a făcut, a transmis repartizarea frecvenţelor pe cele două multiplexuri care se vor da in primul rand.
    Este nevoie de o Hotărare de Guvern care să stabilească tipul de strategie, condiţiile de eligibilitate şi eventual cuantumul taxei de licenţă. Eu sunt convins că va fi promovată cat de repede posibil”, a spus Cătălin Marinescu.
    „La ANCOM se lucrează la caietele de sarcini pentru organizarea selecţiei pentru acordarea primelor două multiplexuri. Din experienţa noastră, o procedură de selecţie durează, dacă eşti bine pregătit, in jur de şase luni pană la atribuirea licenţelor. Ne vom strădui ca să nu depăşim un astfel de termen”, a explicat Cătălin Marinescu.
    Televiziunea digitală in Europa
    Renunţarea la televiziunea analogică terestră a avut loc deja in Luxemburg, Olanda, Finlanda, Suedia, Germania, Belgia (Flandra) şi in mare parte din teritoriul Austriei. Se va renunţa la aceste transmisii pană cel tarziu la sfarşitul anului 2010 in Austria, Estonia, Danemarca, Spania, Malta şi Slovenia. In Belgia (in Valonia şi in regiunea Bruxelles-Capitale), Bulgaria, Cipru, Republica Cehă, Grecia, Franţa, Ungaria, Italia, Lituania, Letonia, Portugalia, Romania, Slovacia şi Regatul Unit, se va renunţa la televiziunea analogică terestră in perioada cuprinsă intre sfarşitul anului 2010 şi sfarşitul anului 2012. In Polonia, termenul limită pentru renunţarea completă la acest tip de televiziune este 2015. ''


    http://www.capital.ro/articol/televi...te-127901.html
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  2. #2
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    119

    Default

    iaca ta un lucru bun,numa sa fie asa(adica free)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •