Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Prezentare antena Hirschmann Fesat 120 K Set Alu

  1. #1
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Prezentare antena Hirschmann Fesat 120 K Set Alu

    http://www.catec.ro/catv-smatv/anten...120-k-set.html

    Cred ca multi se intreaba daca am montat antena si ce performante are. O sa incerc sa fac o scurta recenzie.

    Dupa ce am trimis datele de contact am fost sunat imediat de un domn de la Catec care m-a anuntat ca maxim a 2a zi pachetul va fi livrat. Ceea ce s-a si intamplat. La ora 11 dimineata eram cu cele 2 pachete in fata blocului. Antena este ambalata de producator si nu de Catec. Din pachet nu lipseste absolut nimic, inclusiv o cheie imbus necesara pentru a fixa antena, bratul si suportii lnb-urilor. Antena vine cu o sina si 4 suporti (plus inca unul deja fixat pe bratul antenei) pentru lnb-uri, astfel ca este foarte indicata pentru un multifeed de calitate.

    Montura este foarte solida si are aproximativ 10 kg. Din pacate nu am avut un suport de perete potrivit si a trebuit sa improvizez pentru a nu sta cu antena in casa de sarbatori. Am folosit un suport clasic in forma de L intarit cu 2 brate de sustinere confectionate artizanal. Urmeaza sa caut un suport suficient de solid pentru antena.

    Antena se monteaza foarte usor si nu necesita cunostinte deosebite. Din cauza timpului scurt pe care l-am avut nu am pus decat 2 lnb-uri; unul pe 28 est si celalalt pe 23,5 est. Semnalul este suficient pe ambii sateliti (desigur cu exceptiile de rigoare). Am folosit un lnb inverto cu factor de zgomot de 0,2 db. Cu prima ocazie voi face o comparatie cu un alt lnb pentru ca am oarece dubii in privinta lnb-ului inverto. Voi mai incerca sa montez inca unul pe 36 est.

    Calitatea antenei este una deosebita si o recomand celor care cauta calitatea. Mai ales ca pretul a fost redus de la 1000 ron la 300 ron.

    Pozele din care reiese nivelul semnalului sunt facute astazi in jurul pranzului, cerul fiind acoperit. Probleme de receptie nu am semnalat decat pe frecventa 12422 H, probabil si datorita zapezii de pe antena.



























    Last edited by zappa; 28-12-10 at 23:16.

  2. #2
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    multumim pentru prezentare! chiar ma intrebam cat o sa "rezisti" .... un echipament performant. se cunoaste calitatea. face toti banii! mai ales la pretul actual! (aviz amatorilor!) abia astept s-o vad si pe a mea pe suport.

    s-o stapanesti sanatos!
    succesuri!

    p.s. bara pentru multifeed cate grade iti permite intre lnb-urile extreme?

  3. #3
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    conform prezentari Catec :

    Sistem “Click-in” pentru montarea rapida pana la 3 LNB-uri + suport CAS 4000 N de la 3 grade pana 6 grade.
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #4
    Standard RSP member florin2222's Avatar
    Join Date
    27 Jul 2008
    Location
    bucuresti -vest
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    asa cum ti-am promis dupa sarbatori o sa-ti fac suportul de perete

  5. #5
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Nu e graba cu suportul. Vad ca a rezistat la prima ninsoare.
    Mai mult ca sigur se pot monta mai mult de 3 lnb-uri. In afara de 36 est nu cred ca o sa mai incerc sa receptionez alt satelit. Nu mai este nimic interesant pe langa 28 est.

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Apr 2008
    Location
    Bucharest West
    Posts
    362
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    care e locatia ta?

    te rog spune mi semnal pe 12324 V si cu ce receiver.mai exact Discovery HD, in dB te rog..

    merci.
    Vu+Zero4K, Offset Motor 1m

  7. #7
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Locatia este Bucuresti. Dar din pacate am un receptor sd. Placa sky star HD de pe computer nu am mai folosit-o de ceva vreme. Spune-mi o frecventa cu programe sd ca sa verific.

  8. #8
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    12148 H 27500 2/3 este pe acelasi spot

  9. #9
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    @mark - Daca vii cu un receptor HD testam impreuna.
    Pentru 12148 am testat azi (cer acoperit).


  10. #10
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Intrebare ... ce scrie in manualul tehnic al antenei ...suportul multi LNB ce unghi acopera ?
    Din pacate antena este prea grea pentru a fi pusa pe un motor HH ! suportul este de groaza !

  11. #11
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    acelasi lucru l-am intrebat si eu mai devreme. si n-am primit raspuns. oricum, bara multifeed si cele 3 suporturi de lnb nu sunt dotare standard. eu am asa ceva:



    sincer, n-a fost cea mai inspirata alegere. pentru o antena de 1,2 metri, acest suport ofera maxim 6 grade stanga-dreapta (banuiesc doar, n-am avut timp sa finalizez instalarea). presupun ca, bara de lnb-uri din primele fotografii ar permite plus, minus 10 grade fata de pozitia centrala. sa ma corecteze posesorul, daca gresesc.







    @mihaip: eu as incerca sa pun aceasta antena pe un stab120. reflectorul in sine, este foaret usor (la livrare am avut senzatia ca am primit o cutie goala). montura si bratul lnb-ului sunt piesele grele. le voi cantari, de curiozitate. in manual, greutatea (pachetelor ????) este data a fi 21 de kg.

    ---------- Post added at 19:40 ---------- Previous post was at 19:25 ----------

    iar cat despre diametrul minim al suportului si diferenta pana la diametrul h-h-ului, exista o rezolvare (sau mai multe) si pentru aceasta problema: o bucsa de adaptare a diametrului, din aluminiu, sectionata in 2 parti simetrice, pe generatoare. sa vad unde gasesc un strung. bucata de aliminiu o am deja.



    succesuri!
    Last edited by techcenter; 30-12-10 at 20:27. Reason: redimensionarea imaginilor

  12. #12
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    @mihaip - suportul are cca 38 cm si este acesta: http://www.catec.ro/catv-smatv/aceso...s-3-4-alu.html . Manualul nu stiu pe unde l-am uitat. O sa-l caut.
    Nu am avut timp sa fac teste, pentru ca timpul a fost limitat. Am fost fericit sa o vad pe suport si orientata. Vremea a tinut cu mine. Si eu sunt de parere ca antena este prea grea pentru a fi montata pe un HH. Ea este gandita pentru multifeed.

    @techcenter - nu am masurat exact. Si am considerat ca ti-a raspuns stargate. Daca te-ai uitat atent si eu am facut o "inginerie" pentru ca diametrul suportului era prea mic pentru montura. Tu ai cumparat sina aia mica care permite pana la 6 grade intre extremitati (are 17 cm).

  13. #13
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    exact! din nefericire, nu mai am cum sa dau inapoi. neatentia se plateste. in schimb, daca nu am succes cu H-H-ul, am pregatit un sistem multiconect de la inverto. 5 lnb-uri. sa vedem ce iese. avand in vedere ca antena este mai mare de 0,9 metri 9diametrul ideal pentru sistemul multiconect), voi incerca o "ghidusie": inlocuirea sinei din sistemul multiconect. sa vedem daca iese.

    succesuri!

  14. #14
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by techcenter View Post
    .........

    p.s. bara pentru multifeed cate grade iti permite intre lnb-urile extreme?
    Desi cu intarziere.......estimez cca 20 grd intre extremitati.

  15. #15
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    multumesc pentru informatie!

    succesuri!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •