Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 55

Thread: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

  1. #16
    Member Visitor
    Join Date
    19 Sep 2007
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Cine ma ajuta sa mi configurez receptorul pentru diseq8/1 ca nu reusesc deloc,receptorul este echolite dsb 790 am incercat ba imi recunoaste 4 sateliti si unul ramane pe dinafara , ba cand activez motorul pe 1,2 imi recunoaste numai astra!!
    Incearca cand pui pe 1.2 sa te duci la motor setup sa dezactivezi ga to xy si sa dai ca si cum ai cauta sateliti pina intra semnal, asta e valabil in cazul in care ai setat diseqc 1.2.

  2. #17
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by narcis View Post
    Incearca cand pui pe 1.2 sa te duci la motor setup sa dezactivezi ga to xy si sa dai ca si cum ai cauta sateliti pina intra semnal, asta e valabil in cazul in care ai setat diseqc 1.2.
    Daca citeai cateva posturi mai sus gaseai si raspunsul la intrebarea pe care am postato,dar asa e cand nu citesti ,raspunsul l am dat chiar eu

  3. #18
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Aici puteti da jos si vedea setarile de la producator
    http://www.emp-centauri.cz/pdf/Dreambox-P168.pdf.
    Toate bune si frumoase,daca opresc receptorul in st-by si ii d-au drumul dupa o perioada mai mare de timp ,astept in jur de 10 min ,cand a luat-o din loc merge fara probleme toata ziua.
    Singura treaba sa fac proba si cu versiunea 1 (V1 ). referitor la tot ce am scris ,aruncati si un ochi aici ,ultimele postari :
    http://www.austech.info/dreambox/871...x-lnb-fix.html, e foarte posibil ca problemele legate de disequri si H-H sa fie din cauza aceea ,Q72 care este un tranzistor mos-fet
    Astept pareri si de la alti useri
    Last edited by adi sony; 08-03-08 at 09:14.

  4. #19
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Eu am comutator cu 4 intrari si cam schimba greu la frig . Daca iau comutator cu 8 intrari o sa am probleme ? Am OPTIBOX.

  5. #20
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by narcis View Post
    sunt deacord cu tine insa la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
    trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza
    Este adevarat!!!
    Last edited by adi sony; 26-01-08 at 11:51.

  6. #21
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by narcis View Post
    sunt deacord cu tine insa la mine nu merge pe lnb-uri globo cu opt iesiri
    trebe specificat si faptul ca pe lnb-uri normale imi functioneaza
    Aceeasi problema o am astazi ,am inlocuit unul din lnb-uri simple pe care este montat pe o intrare al diseq-ului,am pus cu 2 iesiri ,stupoare ,,nu este semnal pe intrarea asta ,am fost la magazin ,am schimbat lnb-ul ,l-am montat pe antena ,aceeasi problema .
    Scotind cablul din diseq si punind direct catre lnb cu un prelungitor,, F,, semnal cat cuprinde ,este semnal ,chiar cu 10% calitate mai mare .
    Asa ca nu contest cele spuse de colegul nostru Narcis ,am vorbit cu el de nenumarate ori la telefon ,inca ceva lnb-ul simplu care era pe antena este un
    Inverto cu flansa de 0,3 db ,iar cel de-al 2 lea lnb care l-am montat inlocul celui simplu este tot un Inverto ,dar cu 2 iesiri ,vreau sa spun ca prin diseq nu e semnal de loc ,calitatea fiind undeva la 30% .Am asa intrare 1 -Thor ,2 -Sirius, lnb cu 2 iesiri ,3 - Hotbird,lnb cu 2 iesiri ,4 - Astra 19gr,lnb simplu ,5 - Hellas ,lnb cu 4 iesiri ,2 iesiri vin la disequrile mele ,2 la parintii mei .
    Am 2 disequri acelasi model ,aceeasi problema o face si cel de-al2lea diseq.
    Singura treaba e sa fac proba si cu prima varianta a diseqului .

    adica

  7. #22
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by adi sony View Post
    Aceeasi problema o am astazi ,am inlocuit unul din lnb-uri simple pe care este montat pe o intrare al diseq-ului,am pus cu 2 iesiri ,stupoare ,,nu este semnal pe intrarea asta ,am fost la magazin ,am schimbat lnb-ul ,l-am montat pe antena ,aceeasi problema .
    Scotind cablul din diseq si punind direct catre lnb cu un prelungitor,, F,, semnal cat cuprinde ,este semnal ,chiar cu 10% calitate mai mare .
    Asa ca nu contest cele spuse de colegul nostru Narcis ,am vorbit cu el de nenumarate ori la telefon ,inca ceva lnb-ul simplu care era pe antena este un
    Inverto cu flansa de 0,3 db ,iar cel de-al 2 lea lnb care l-am montat inlocul celui simplu este tot un Inverto ,dar cu 2 iesiri ,vreau sa spun ca prin diseq nu e semnal de loc ,calitatea fiind undeva la 30% .Am asa intrare 1 -Thor ,2 -Sirius, lnb cu 2 iesiri ,3 - Hotbird,lnb cu 2 iesiri ,4 - Astra 19gr,lnb simplu ,5 - Hellas ,lnb cu 4 iesiri ,2 iesiri vin la disequrile mele ,2 la parintii mei .
    Am 2 disequri acelasi model ,aceeasi problema o face si cel de-al2lea diseq.
    Singura treaba e sa fac proba si cu prima varianta a diseqului .

    adica
    Ptr,a face sa lucreze si lnb-ul nou cu 2 iesiri ce l-am pus pe Thor ,a trebuit sa schimb intrarea de la prima mufa in diseq ,la a6a ,si sa refac setarea in receptor

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by adi sony
    Se pare ca lnb-urile cu octo nu functioneaza bine ,cine poate sa verifice sa ne de-a de stire.
    Am folosit un astfel de lnb{octo},marca gold,pentru un sistem de sharing pentru opt receptoare.Pot spune ca gold-ul folosit cu receptoarele Globo nu prea fac "tandem" bun;folosit pentru max sharing,pe polaritatea orizontala,el merge bine,dar daca vrei sa folosesti polaritatea verticala poti avea surprize sa nu ai semnal decit pe un receptor sau doua{slave}.Am sa incerc un Octo Inverto,poate ca va merge bine pe ambele polaritati si la toate receptoarele slave.In orice caz,eu n-o sa mai folosesc Gold-ul.Este o marca facuta cei fara pretentii.Pretul lui pe piata noastra e prea mare in raport cu calitatea!

  9. #24
    Member Visitor
    Join Date
    19 Sep 2007
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Daca stie cineva vreo solutie cum pot folosi 8 optiboxuri , cu sau fara diseq, antena este toroidala cu 5 sateliti, ca eu am cam incercat toate variantele, am incercat cu diseq centauri si lnb-uri globo octo

    Va multumesc

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    29 May 2007
    Posts
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    pentru diseq ul de la max ...ala4x1,ma ajuta cineva
    cu o configurare pentru dream?
    am reusit eu ceva dar comuta cu intarziere...

  11. #26
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by power View Post
    pentru diseq ul de la max ...ala4x1,ma ajuta cineva
    cu o configurare pentru dream?
    am reusit eu ceva dar comuta cu intarziere...
    Intrii la ,,satelite configuration/4 sateliti via DISEqC OPT A/B
    si setezi ptr fiecare satelit A/A -A/B -B/A -B/B si trebuie sa iti functioneze
    Dar mai este o intrebare ,cum iti comuta ,in ce sens ,la decodare sau schimbare de sateliti sau tp-uri si polarizari?

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    29 May 2007
    Posts
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by adi sony View Post
    Intrii la ,,satelite configuration/4 sateliti via DISEqC OPT A/B
    si setezi ptr fiecare satelit A/A -A/B -B/A -B/B si trebuie sa iti functioneze
    Dar mai este o intrebare ,cum iti comuta ,in ce sens ,la decodare sau schimbare de sateliti sau tp-uri si polarizari?
    ...la schimbare de sateliti...
    lnb 1 mobila ( o misc manual)
    lnb2 fixa,lnb3 fixa...

  13. #28
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by power View Post
    ...la schimbare de sateliti...
    lnb 1 mobila ( o misc manual)
    lnb2 fixa,lnb3 fixa...
    Incearca si fa proba si cu alte lnb-uri ,se pare ca problemele sant la ordinea zilei.
    Apropo ,ce diseq ai acum?

  14. #29
    utilizator de vaza adi sony's Avatar
    Join Date
    23 Feb 2007
    Location
    CONSTANTA
    Posts
    621
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Quote Originally Posted by adi sony View Post
    Incearca si fa proba si cu alte lnb-uri ,se pare ca problemele sant la ordinea zilei.
    Apropo ,ce diseq ai acum?
    http://www.austech.info/dreambox/871...x-lnb-fix.html, e foarte posibil ca problemele legate de disequri ,8+1 ,4+1,lnb-uri ,si H-H sa fie din cauza aceea ,Q72 care este un tranzistor mos-fet
    Astept pareri si de la alti useri.
    Va multumesc!
    P.S. pe aceasta cale multumesc colegului Guzy care are o problema cu optiboxul ,si anume ,lipsa alimentare lnb , tunerul este ok
    Last edited by adi sony; 08-03-08 at 09:21.

  15. #30
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Configurare Comutator Diseq 8/1!!!!!!

    Tranzistorul Q72 din Dream are rolul de comutator al protectiei pe alimentarea LNB-ului.Daca il sariti nu va mai functiona protectia la scurt,in rest nu va ajuta cu nimic altceva.Poate doar in eventualitatea in care aceasta protectie intra din cauza disecq-ului si atunci e normal ca diseqc-ul sa nu mai functioneze,dar nu recomand aceasta manevra.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •