Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Page 51 of 86 FirstFirst ... 4147484950515253545561 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1283

Thread: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

  1. #751
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by eugencj View Post
    buna! stie careva cum introduc la echolite 790 provider id sint 6 combinatii de f
    si id provider are doar 4 numere/litere?merge la careva da vinci channel de pe sirius codat biss?
    Asta am descoperit singur observand ce se intampla cu keile care sunt prin softcam si cum apar in receptor

    Daca se pun keyle de la max in DCW , ma refer la ID (05 00 03 33) (deci 8 cifre) la ECHO nu are decat 6 in loc decat 8 iar in softcam trebuie sa stii cam cum sa le scrii pt a aparea corect

    daca le pui in softcam merge ---de aratat iti arata sase dar defapt in softcam sunt 8 dar iti apare bine ,ceva de genul asta 26138E 00 :

    F 0326138E 00 CE30201EF80AF5F78E674C418CE638AA ;VIASAT HISTORY
    F 0327138F 00 D763023C2E711FBEC5417D83F236DB03 ;VIASAT EXPLORER

    pentru echo se pun si asa in formatul asta la DCW :

    D 0500:022F00:0326:0BBD:138E::7A8F969FA10EEB9A3F046A AD63AD5C6C ;History
    in receptor rezulta ceva de genul 26138E 00

    D 0500:022F00:0327:0BBE:138F::25BDA3850296D1696057B7 6E93076A04 ; rezulta ---->0327138F 00
    La fel e cazul unor pachete pt adulti sexview si redlight...etc ,care au tot niste key CW(constant work...)

    In sensul asta cred ca trebuie sa pui in softcam si daca sunt active keyle cred ca merg . Problema e ca trebuie sa fie scrise cred intr-un anumit fel pt echo ,daca stii cam cum sa le scrii merge ,eu m-am tot chinuit si nu prea mi-a spus nimeni ce si cum cu keyle pt Max 16 E si astfel am descoperit cam ce e cu ele ..ca le vedeam in foarte multe feluri 2 dintre ele le-am dat exemplu mai sus

    Fa proba asta:
    le pui in softcam la DCW cam asa F 123456 78 ...... ; PROBA si daca sunt active keyle cred ca iti deschide .
    Fa probe cu editarea softcamului sa vezi ce rezulta la menu+8888 cauti sa vezi unde e programul ala " PROBA "
    adica in softcam : F +spatiu+ 12345678+99+key ........ ; PROBA
    PS: pui keyle in softcam cu 8 cifre si poate vezi cam cum le recunoaste receptorul

  2. #752
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Problema cu porturile

    Nu am rezolvat fizic problema ,pt ca trebuia sa il trimit inapoi la cei cu garantia ...si costa transportul ,asa ca cel care mi-l-a vandut mi-a propus sa il las acolo si sa mai dau 30 lei si imi da un 791 ,ori eu am fost incantat ,pt ca tot atat ma costa si transportul asa ca.... acum am un 791 in loc de 790
    Atentie cel de la magazin mi-a spus sa pun o sarmulita intre carcasa receptorului si cea a calculatorului ,ca sa nu mai existe diferente de potential si calculatorul si receptorul sa aiba priza cu pamantare.

    PS: a pus un nou windows si tot asa ,unii spun ca asa au rezolvat problema sa fie fericiti ,dar asta pt ca porturile nu cred ca au fost arse , daca sunt "arse" adica acel tranzistor smd de care zicea sorin ,nu cred ca mai merge decat cu reparatie.
    Nu e mare lucru ...dar aia iti schimba totul pt ca nu stau sa caute ce e ars
    si te costa transportul pt la firma producatoare

  3. #753
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Problema cu porturile

    Nu am rezolvat fizic problema ,pt ca trebuia sa il trimit inapoi la cei cu garantia ...si costa transportul ,asa ca cel care mi-l-a vandut mi-a propus sa il las acolo si sa mai dau 30 lei si imi da un 791 ,ori eu am fost incantat ,pt ca tot atat ma costa si transportul asa ca.... acum am un 791 in loc de 790
    Atentie cel de la magazin mi-a spus sa pun o sarmulita intre carcasa receptorului si cea a calculatorului ,ca sa nu mai existe diferente de potential si calculatorul si receptorul sa aiba priza cu pamantare.

    PS: a pus un nou windows si tot asa ,unii spun ca asa au rezolvat problema sa fie fericiti ,dar asta pt ca porturile nu cred ca au fost arse , daca sunt "arse" adica acel tranzistor smd de care zicea sorin ,nu cred ca mai merge decat cu reparatie.
    Nu e mare lucru ...dar aia iti schimba totul pt ca nu stau sa caute ce e ars
    si te costa transportul pt la firma producatoare
    Pai trebuia sati da pe gratis 791 ca e la pret de 790, dar nu are bai bine ca ti la schimbat.
    Nu stiu despre ce sarmulita a vorbit, daca nu este secret de unde lai cumparat?
    Deci, tie iti este in garantie si nu te costa nimic nici transportul findca nu e treaba ta unde il trimite, tu ai prmiit de la ei garantia ei trebuie sati rezolva problema, din cauza aceasta sunt curios de la cine ai cumparat.
    Daca e nou tre sati mearga acum aportul, daca tot nu iti merge ori e de la calculator ori din ceva satari de la tine. Eventual mai incearca la altcineva.

    Astept un raspuns de la tine.

  4. #754
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by sorin8m View Post
    Pai trebuia sati da pe gratis 791 ca e la pret de 790, dar nu are bai bine ca ti la schimbat.
    Nu stiu despre ce sarmulita a vorbit, daca nu este secret de unde lai cumparat?
    Deci, tie iti este in garantie si nu te costa nimic nici transportul findca nu e treaba ta unde il trimite, tu ai prmiit de la ei garantia ei trebuie sati rezolva problema, din cauza aceasta sunt curios de la cine ai cumparat.
    Daca e nou tre sati mearga acum aportul, daca tot nu iti merge ori e de la calculator ori din ceva satari de la tine. Eventual mai incearca la altcineva.

    Astept un raspuns de la tine.
    Asta e ,daca m-am pacalit . Dar nu am asteptat pana vine receptorul inapoi..etc,oricum am vrut sa iau acest receptor pt ca ...are si posibilitatea de a folosi USB pt upgradare.
    In fine ,acum merge portul ,era o problema la 790 ( era un sfat ca sa nu se mai intample aceasta ardere a portului cu acea sarmulita) ,dar putin regret ca l-am dat pt ca apar niste probleme : La mine in camera am un teve care nu are decat mufa simpla de televizor ,mai am in casa TV-uri mai noi dar alea nu au teletext sau nu au hiper banda si ma mai uit si pe cablu si de la receptor ma leg cu un cablul de video cu mufe "turnate" mama -tata---->acum problema care apare la 791 apare un fel de plasa pe imagine ,putin deranjanta ,dar nu apare la mufa scart sau acele mufe tip audio video-->l-am dus inapoi la magazin si mi-a incercat 3 receptoare si toate faceau la fel si erau toate scose din cutie(generatia cu USB in spate--chiar l-am intrebat daca nu mai are de alea vechi cu USB frontal ca poate nu fac la fel)
    Acum o sa trebuiasca sa imi cumpar si televizor pt o receptie buna ,la 790 nu era aceasta problema.
    Alta problema lipsa acelei taste "Posision" dreapta jos care ma ajuta la setarea motorului -->satelitilor(scurtatura utila)foarte repede la punerea canalelor, acum incerc ca fac setarile necesare in Chedit la System ,pt ca e deranjant sa tot intri la setare motor in meniu...daca ai vreo 20 de sateliti.
    Mi se pare mai lent decat 790 sta mult la AU pe TP$ 20 secunde ,ori la 790 7 sec maxim si meniul nu prea ma incanta,deasemenea la bootare sta multisor pe langa boot mai apare si " appl " (application banuiesc) e el dragutel si ingrijit ,dar era mai util ca informatie cel de la 790 sau poate m-am obisnuit eu cu el.
    Alta problema e cu USB si incarcarea sofcam- ului , e destul de greoaie operatia de facut un softcam bin pt un incepator ---> ca daca nu e sofcamul de tip echocam nu il genereaza in format bin la MK key Updata ,ci doar la Mk key bin ori asta nu il accepta receptorul si de aici problema pt ca se gandesc ca nu e ok CHEdit .
    se poate rezolva problema? cu un nou soft pt 791? poate acel 3.0 anuntat sa faca mai utilizabil USB ala ,adica sa primeasca si softcam generat de MK key bin sau daca nu sa faca un alt ChEdit care sa rezolve problema.
    PS: magazinul e unul de electornice din sibiu si vinde si antene de max si de digi intr-o veselie ,dar mi s-a parut ok patronul si nu am mai comentat ca pt receptorul 791 mai trebuie dat ceva...asta e... probabil ca m-a fraierit putin.
    Last edited by horatyu; 04-11-07 at 12:27.

  5. #755
    Member Beginner
    Join Date
    30 Jul 2007
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Asta e ,daca m-am pacalit . Dar nu am asteptat pana vine receptorul inapoi..etc,oricum am vrut sa iau acest receptor pt ca ...are si posibilitatea de a folosi USB pt upgradare.
    In fine ,acum merge portul ,era o problema la 790 ( era un sfat ca sa nu se mai intample aceasta ardere a portului cu acea sarmulita) ,dar putin regret ca l-am dat pt ca apar niste probleme : La mine in camera am un teve care nu are decat mufa simpla de televizor ,mai am in casa TV-uri mai noi dar alea nu au teletext sau nu au hiper banda si ma mai uit si pe cablu si de la receptor ma leg cu un cablul de video cu mufe "turnate" mama -tata---->acum problema care apare la 791 apare un fel de plasa pe imagine ,putin deranjanta ,dar nu apare la mufa scart sau acele mufe tip audio video-->l-am dus inapoi la magazin si mi-a incercat 3 receptoare si toate faceau la fel si erau toate scose din cutie(generatia cu USB in spate--chiar l-am intrebat daca nu mai are de alea vechi cu USB frontal ca poate nu fac la fel)
    Acum o sa trebuiasca sa imi cumpar si televizor pt o receptie buna ,la 790 nu era aceasta problema.
    Alta problema lipsa acelei taste "Posision" dreapta jos care ma ajuta la setarea motorului -->satelitilor(scurtatura utila)foarte repede la punerea canalelor, acum incerc ca fac setarile necesare in Chedit la System ,pt ca e deranjant sa tot intri la setare motor in meniu...daca ai vreo 20 de sateliti.
    Mi se pare mai lent decat 790 sta mult la AU pe TP$ 20 secunde ,ori la 790 7 sec maxim si meniul nu prea ma incanta,deasemenea la bootare sta multisor pe langa boot mai apare si " appl " (application banuiesc) e el dragutel si ingrijit ,dar era mai util ca informatie cel de la 790 sau poate m-am obisnuit eu cu el.
    Alta problema e cu USB si incarcarea sofcam- ului , e destul de greoaie operatia de facut un softcam bin pt un incepator ---> ca daca nu e sofcamul de tip echocam nu il genereaza in format bin la MK key Updata ,ci doar la Mk key bin ori asta nu il accepta receptorul si de aici problema pt ca se gandesc ca nu e ok CHEdit .
    se poate rezolva problema? cu un nou soft pt 791? poate acel 3.0 anuntat sa faca mai utilizabil USB ala ,adica sa primeasca si softcam generat de MK key bin sau daca nu sa faca un alt ChEdit care sa rezolve problema.
    PS: magazinul e unul de electornice din sibiu si vinde si antene de max si de digi intr-o veselie ,dar mi s-a parut ok patronul si nu am mai comentat ca pt receptorul 791 mai trebuie dat ceva...asta e... probabil ca m-a fraierit putin.
    Daca pui 2.97 ai position pe telecomanda in loc de pal/ntsc,incearca din receptor sa schimbi canalul pe care merge modulatorul,pune cam pe la 25-35 si mai joaca-te la sistem pal/secam etc.Am reusit sa fac softcamul in bin si sa si mearga pe usb,mersi pt. ajutor.
    Last edited by twetty; 04-11-07 at 15:04.

  6. #756
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Lasa ca e bine, findca 791 are procesor putin mai rapid decat el 790.

  7. #757
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by twetty View Post
    Daca pui 2.97 ai position pe telecomanda in loc de pal/ntsc,incearca din receptor sa schimbi canalul pe care merge modulatorul,pune cam pe la 25-35 si mai joaca-te la sistem pal/secam etc.Am reusit sa fac softcamul in bin si sa si mearga pe usb,mersi pt. ajutor.
    mersi ,intradevar am descoperit ca exista aceasta optiune la pal/ntsc
    Problema e doar pe mufa obisnuita tv (tata mama) ,la scart sau audio video nu apare acel fenomen
    Despre acel tuner sau modulator de care spui tu iti spun ca e un "rahat" sau poate tot lotul ala a fost facut asa in graba si nu a fost facute bine nite lipituri sau au cumparat niste tunere de slaba calitate pt ca am observat ca taie(sau pierde) mult semnal tv in banda UIF ajungand sa se vada cu pureci ultimele programe de pe cablu undeva pe la 600MHz apar si pureci ,dar problema cu plasa aia ramane si daca pun pe canalul 21 si fara sa pun antena(cablul) in receptor.
    O rezolvare la indemana ,asa sa ma mint pe mine ,e sa dau mai putin contrast la tv ,dar problema tot ramane.o sa incerc sa pun prin video si apoi la tv ,pana o sa imi cumpar un nou tv

  8. #758
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by sorin8m View Post
    In curand o sa aveti un tutorial pentru cum se utilizeaza SBCL pentru echo
    Multumim pentru veste!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  9. #759
    Standard RSP member mvh's Avatar
    Join Date
    19 Oct 2007
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    121
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Intradevar la 791 procesorul Conexant e putin mai rapid decat la 790.
    Horatyu, acel zgomot la semnalul modulat apare doar cu firmvare 2.97 , (de la 2.92 in sus) la fel am "muscat" si eu. Nu ramane decat sa folosesti prin AV sau un modulator din alt aparat, Videorecorder sau Receiver analogic.
    Si eu sunt optimist poate 3.0 va rezolva multe din probleme...

  10. #760
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Quote Originally Posted by mvh View Post
    Intradevar la 791 procesorul Conexant e putin mai rapid decat la 790.
    Quote Originally Posted by sorin8m;
    ...791 are procesor putin mai rapid decat el 790
    pai si daca e mai rapid de ce sta mai mult la AU pe TP$ ? e pus emulatorul pt TP$ undeva mai in spate(la sfarsit) in soft? si pana il gaseste ...dureaza mai mult sau cum? pe 790 facea au la tp$ cam 6-7 secunde iar pe 791 20 secunde (cu acelasi nr de canale) deci cade din start incarcarea receptorului

  11. #761
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,861
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    -V2.98 : AU D+ ok.

  12. #762
    Super Member genugeo85's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Location
    Vagauna Romania
    Posts
    420
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    Sta ceva pana face AU pe D+, dar face!
    Var cu Adolf, frate cu Iosif, prieten cu Kim

  13. #763
    Standard RSP member celenhein's Avatar
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Ţară condusă de rahaţi lacomi şi ignoranţi
    Posts
    84
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!


  14. #764
    Super Member dudusaltan's Avatar
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    pe forum
    Posts
    129
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    A aparut si 2.99 by Magic:
    http://www.crosat.org/aploud/index.p...0the%20Company
    oldecho add showtime au
    newecho add showtime au
    oldecho l-am pus si pe upload
    Last edited by dudusaltan; 08-11-07 at 18:35.
    Nu lua asa in serios viata, la urma urmei oricum nu scapi viu din ea.
    Echolite 790/770 in sharing,Globo 7010A,Opticum7100CR,h1160 samd
    nɐɹ ǝɔɐɟ ǝs ıɯ ɐɔ sop ǝd ıʇǝıɹɔs ıɐɯ nu 'ǝɹq

  15. #765
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default Re: ECHOLITE 790-SOFTURI-VERIFICATE!!

    L-am cautat aici http://www.satweb.org/echolite/download.html si nu apare. Exista doar pe crosat. Sigur e facut de magic?

Page 51 of 86 FirstFirst ... 4147484950515253545561 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •