Quote Originally Posted by dannielghi View Post
metoda babeasca de reglat HH (CU DISEQ 1.2 NU USALS)
1. stalpul perfect vertical la boloboc
2. elevatia motorului (90-latitudinea geografica)- asta ramane fixa si se prinde bine de tot cu suruburile
3.trompa motoruliu perfect perpendiculara pe suportul de la oala (are doua semne lungi, dupa care te orientezi (si am mai observat ceva; mai bine e sa prinzi antena doar intr-un colier metalic, in gaurile din mijlocul sistemului de prindere de la antena, asa ai mai mari sanse ca motorul sa fie perfendicular perfect fata de antena)
4. folosesti calculatorul de la satlex.ro. (ideal e sa pui motorul pe 0 si sa vezi care e pozitia 0 a satelitului in zona ta )- acum va spun cum am facut eu; la mine 1w ar trebuie sa fie pe motor la 3.8w; deci am pus motorul manual pe 3.8e, si dupa aia am cautat semnal de la 1w; bun; gasit semnal, bibilit pana la semnal maxim, strans tot;salvezi satelitul.
5. dupa aia lucrezi cu diseq 1.2 NU CU USALS; (acolo nu umbli); te duci din aproape in aproape si salvezi toti satelitii. din telecomanda receiverului cu care dai comanda motorului stanga/dreapta. daca ai facut corect ce am spus mai sus, merge 100%
6. apoi te asezi linistit si savurezi un suc la televizor

ps.
eu mi-am prins urechile vreo 3 zile pana sa reusesc, dupa ce m-au ajutat mai multi baieti; n-am reusit nicicum cu usals, insa cu diseq a mers stas; am semnal maxim pe digi dar maxim si pe helsat.
mersi de informatii o sa revin cu amanunte dupa ce imi instalez antena.....