Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 21 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 91 to 105 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #91
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Atunci cum se explica faptul ca ar merge cu h-h Strong DM-2100? Asta e mai puternic? cate kg suporta?

    Am gasit si ce spune serigraf:
    Quote Originally Posted by serigraf View Post
    salut !

    am cumparat 2 monturi , un stab HH 120 si un OPTICUM 2800 , am pus 2 saptamani STAB-ul iar apoi am schimbat OPTICUM .

    diferenta este ca OPTICUM se misca foarte bine cu o antena de aproape 19 Kg ,
    de la 4 grade vest , pana la 33 grade est .
    cand ajunge la aceste capete din cauza greutatii se blocheaza motorul , si trebuie ajutata sa isi revina la normal ! in rest are stabilitate si probabil cu o antena mai usoara face treaba buna ! ca design si utilitati OPTICUM 2800 , castiga detasat in fata STAB-ului 120 !

    numai bine !
    Sunt cam aceleasi probleme pe care le-am semnalat si eu.
    Last edited by prodata; 07-05-08 at 23:04.

  2. #92
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    diferenta de calitate





  3. #93
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    Atunci cum se explica faptul ca ar merge cu h-h Strong DM-2100? Asta e mai puternic? cate kg suporta?

    Am gasit si ce spune serigraf:


    Sunt cam aceleasi probleme pe care le-am semnalat si eu.
    Tu ori nu intelegi ori te faci ca nu intelegi;
    ce afirmi tu;
    Merge bine intre 15W si 42E. Daca ma apropii de 62E, adio, acolo incremeneste si trebuie ajutata cu mana sa revina pe pozitie

    ce afirma;serigraf;

    diferenta este ca OPTICUM se misca foarte bine cu o antena de aproape 19 Kg ,
    de la 4 grade vest , pana la 33 grade est .
    cand ajunge la aceste capete din cauza greutatii se blocheaza motorul , si trebuie ajutata sa isi revina la normal

    Greutatea prea mare a antenei blocheaza montura la extremitati,motorul merge fortat!!
    Acum ai inteles?
    Merge bine intre 15W si 42E pai si ce mai vrei in afara de pozitiile astea? restul satelitilor sunt ori pocnitori in E ori in sharing in W,multumeste-te cu ce iti merge iar daca nu esti multumit cumpara o antena USOARA!! pana in 10Kg!! si te vei plimba cu ea de la 30W la 75E

  4. #94
    Standard RSP member serigraf's Avatar
    Join Date
    17 Feb 2008
    Location
    N=46.639 , E=27.733
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    Pai sa-l intrebam aici ptr. ca la search da Invalid User specified.
    Are h-h Dm2800 Opticum in combinatie cu Triax TD110 Fe sau Al? Cu ce receptor il comanda? Merg limitele extreme?
    Tips & Tricks?

    Multumesc.
    eu am un DM2800 , pus pe o antena de 1.2 AL , si merge exact cum ai spus mai jos 15 west - 42 est , in conditii absolut normale , comandat de un DM7020 ! insa antena mea are peste 19 kg si de accea am zis ca nu se poate mai mult ! la west nu am cum sa prind mai mult , ptr ca am un acoperis , iar la est imi ajunge 42 est ! in schimb motorul se comporta foarte bine de 5 luni . pozitiile raman exact cum au fost setate , si nu este nici o problema !

    in postul anterior in care spuneam ca merge numai pana de la 4 west la 33 est , aveam niste probleme legate de stalp , care nu era perfect drept !

    numai bine !
    Last edited by serigraf; 14-07-08 at 14:46.

  5. #95
    Standard RSP member JBTC's Avatar
    Join Date
    10 May 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    448
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by serigraf View Post
    eu am un DM2800 , pus pe o antena de 1.2 AL , si merge exact cum ai spus mai jos 15 west - 42 est , in conditii absolut normale , comandat de un DM7020 ! insa antena mea are peste 19 kg si de accea am zis ca nu se poate mai mult ! la west nu am cum sa prind mai mult , ptr ca am un acoperis , iar la est imi ajunge 42 est ! in schimb motorul se comporta foarte bine de 5 luni . pozitiile raman exact cum au fost setate , si nu este nici o problema !

    in postul anterior in care spuneam ca merge numai pana de la 4 west la 33 est , aveam niste probleme legate de stalp , care nu era perfect drept !

    numai bine !
    19kg oala de Al? cum naiba ca triax 110 de otel are doar 11kg...

  6. #96
    Standard RSP member serigraf's Avatar
    Join Date
    17 Feb 2008
    Location
    N=46.639 , E=27.733
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    asta este greutatea antenei !
    si eu mi-as fi dorit sa fie mai usoara !

    se poate vedea aici : http://shop.catec.ro/index.php?page=...emart&Itemid=3

    numai bine !

  7. #97
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,461
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    eu detin un opticum de 120 o oala al de 1,25 si nu am amavut probleme cu ea de la 43w pana la 80e si are 3 ani de cand functioneaza ok
    ..::EGAMI TEAM::..

  8. #98
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @spaniolul
    Nu ma pot abtine. Cred ca tu esti ala care nu intelege.
    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Tu ori nu intelegi ori te faci ca nu intelegi;
    Am schimbat motorul cu un altul tot Opticum 2800 nou, al unui prieten. Si surpriza ... merge perfect pe toata cursa fara blocaje, asa cum de altfel afirmau si altii, cu aceeasi antena Triax pe care tu ma puneai sa o schimb cu alta mai mica, acelasi LNB, acelasi cablu, acelasi receptor. Tu crezi ca eu nu stiu ce inseamna un Triax? Ma crezi tampit? Sa renunt la antena asta?
    Pastreaza sfaturile astea habarniste pentru tine.
    Motorul suporta bine mersi greutatea la TD110, daca nimeresti unul bun; eu nu am avut norocul asta. Este cum spunea cineva. Uzura prematura de nou. Inapoi cu el la vanzator Elstar; este in garantie.

  9. #99
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Da triaxul e bun, nu se poate compara cu una noname insa si cele noname merg fara probleme. Cazul meu, am una turceasca de 90cm si prind toata plaja de sateliti care se pot prinde in timisoara (de la 80E pana la 45W). Programle arabe de pe nilesat nu ma intereseaza asa ca din cauza asta nu am luat antena mare, pentru zona asta de 90cm e destul de buna.

  10. #100
    Standard RSP member theghostbu's Avatar
    Join Date
    09 Sep 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    salutare baieti, de unde trag si eu polar turnul ala din prima pagina ca nu imi merge sa il deschid ...help me please ...

  11. #101
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H


  12. #102
    Standard RSP member theghostbu's Avatar
    Join Date
    09 Sep 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    multam fain ...

  13. #103
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    @spaniolul
    Nu ma pot abtine. Cred ca tu esti ala care nu intelege.

    Am schimbat motorul cu un altul tot Opticum 2800 nou, al unui prieten. Si surpriza ... merge perfect pe toata cursa fara blocaje, asa cum de altfel afirmau si altii, cu aceeasi antena Triax pe care tu ma puneai sa o schimb cu alta mai mica, acelasi LNB, acelasi cablu, acelasi receptor. Tu crezi ca eu nu stiu ce inseamna un Triax? Ma crezi tampit? Sa renunt la antena asta?
    Pastreaza sfaturile astea habarniste pentru tine.
    Motorul suporta bine mersi greutatea la TD110, daca nimeresti unul bun; eu nu am avut norocul asta. Este cum spunea cineva. Uzura prematura de nou. Inapoi cu el la vanzator Elstar; este in garantie.
    Ma lasi cu texte din astea rasuflate de 2 lei? pai cum crezi tu ca poti trimite inapoi la garantie un produs pe care tu il exploatezi incalcand recomandarile producatorilor? chiar ca esti batut in tasta,au mai venit 2 papagali cu 2 monturi facute varza din cauza greutatii antenei si vroiau sa le dau altul in schimb ca de....sunt in garantie!! sau dus si la OPC mau dat in judecata,sti ce se intampla acum? se judeca la recurs [primul proces lam castigat eu ca firma] si cu voia celui de sus il voi castiga si pe acesta iar papagalii vor suporta cheltuielile de judecata si imi vor plati daune morale si materiale pentru timpul pierdut prin instante de 10mii Euro/de fiecare,si acum iti mai repet inca o data poate iti intra in encefal informatia;
    Momturile;
    DM2100 au rulmenti de plastic nu suporta o greutate mai mare de 7kg pe cand DM 2800 au rulmentii din metal dar....la fel nu suporta greutati mai mari de ;8-11 kg,cum ai pus tu antena de 16-19 kg pe ea vei face montura varza in timp si nici un magazin[retailer] nu iti va acorda garantie deoarece nu ai respectat indicatiile producatorului!!!
    Mai sunteti multi...din astia...habarnisti? va-ti nascut cu antena in brate si cu lnb-ul pe post de suzeta...pfuiiii.,...

  14. #104
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    eu detin un opticum de 120 o oala al de 1,25 si nu am amavut probleme cu ea de la 43w pana la 80e si are 3 ani de cand functioneaza ok
    Oala ta are 6,5 kg,e normal sa mearga bine,la monturi H_H cat si la actuatoare conteaza ff mult greutatea antenei!!!! nu marimea.

  15. #105
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Re: Instalarea unei monturi H-H

    salut, eu posed , o antena de greutate 16,5 kg , pe un motor STAB 120 , montata , acum un an si jumate si nu am , nici un fel de problema cu ea . e un fenomen ''paranormal '' , motorul meu , daca merge pe o antena asa de grea . postul #63 http://www.sateliti.org/showthread.php?t=10&page=3
    ps:
    ( sic ) : urmati sfaturile lui @ spaniolul si nu va luati , dupa mine .

Page 7 of 21 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •