Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #31
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by dannielghi View Post
    metoda babeasca de reglat HH (CU DISEQ 1.2 NU USALS)
    1. stalpul perfect vertical la boloboc
    2. elevatia motorului (90-latitudinea geografica)- asta ramane fixa si se prinde bine de tot cu suruburile
    3.trompa motoruliu perfect perpendiculara pe suportul de la oala (are doua semne lungi, dupa care te orientezi (si am mai observat ceva; mai bine e sa prinzi antena doar intr-un colier metalic, in gaurile din mijlocul sistemului de prindere de la antena, asa ai mai mari sanse ca motorul sa fie perfendicular perfect fata de antena)
    4. folosesti calculatorul de la satlex.ro. (ideal e sa pui motorul pe 0 si sa vezi care e pozitia 0 a satelitului in zona ta )- acum va spun cum am facut eu; la mine 1w ar trebuie sa fie pe motor la 3.8w; deci am pus motorul manual pe 3.8e, si dupa aia am cautat semnal de la 1w; bun; gasit semnal, bibilit pana la semnal maxim, strans tot;salvezi satelitul.
    5. dupa aia lucrezi cu diseq 1.2 NU CU USALS; (acolo nu umbli); te duci din aproape in aproape si salvezi toti satelitii. din telecomanda receiverului cu care dai comanda motorului stanga/dreapta. daca ai facut corect ce am spus mai sus, merge 100%
    6. apoi te asezi linistit si savurezi un suc la televizor

    ps.
    eu mi-am prins urechile vreo 3 zile pana sa reusesc, dupa ce m-au ajutat mai multi baieti; n-am reusit nicicum cu usals, insa cu diseq a mers stas; am semnal maxim pe digi dar maxim si pe helsat.
    mersi de informatii o sa revin cu amanunte dupa ce imi instalez antena.....

  2. #32
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    care e cel mai sudic satelit in Oradea?Duminica vreau sa imi pun HH-ul ,momentan ma documentez si sper sa nu imi prind urechile cand o sa il montez

  3. #33
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Wink Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by everst View Post
    care e cel mai sudic satelit in Oradea?Duminica vreau sa imi pun HH-ul ,momentan ma documentez si sper sa nu imi prind urechile cand o sa il montez
    Spre acesta sa te orientezi Eutelsat W6 pe 21.6°E.
    E cam slabut in transpodere, dar incearca
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  4. #34
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H



  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Jan 2008
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Montare simplissima in cativa pasi, utilizand un receptor USALS!
    1. se fixeaza pe motorul H-H pozitia latitudinii in cere te aflii
    2. se monteaza antena pe tija motorului utilizand "masa din sufragerie" conform metodei mai sus descrise, avand grija mare la asigurarea simetriei perfecte
    3. se comanda din receptor pozitionarea antenei spre satelitul cel mai sudic local. Ex. Astra 19.2 , DUPA introducerea coordonatelor de pozitie in meniul USALS al receptorului! Dupa aceasta operatie motorul se va roti "putintel", maxim 3 grade, functie de diferenta intre satelitul cel mai sudic si poz ta.
    4. se monteaza ansamblul pe teava si se prinde satelitul Astra rotind stanga- dreapta tot ansamblul si regland sus-jos DOAR din azimutul antenei. se cauta maximul si prin pozitionarea LNB.(e util un receptor cu programele scanate, un satfinder, un receptor analogic, etc)

    Gata! totul trebuie sa fie aproape perfect iar eventualele corectii sunt chestii de geometrie, conform cu desenele postate anterior.

  6. #36
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by radu67 View Post
    Montare simplissima in cativa pasi, utilizand un receptor USALS!
    1. se fixeaza pe motorul H-H pozitia latitudinii in cere te aflii
    2. se monteaza antena pe tija motorului utilizand "masa din sufragerie" conform metodei mai sus descrise, avand grija mare la asigurarea simetriei perfecte
    3. se comanda din receptor pozitionarea antenei spre satelitul cel mai sudic local. Ex. Astra 19.2 , DUPA introducerea coordonatelor de pozitie in meniul USALS al receptorului! Dupa aceasta operatie motorul se va roti "putintel", maxim 3 grade, functie de diferenta intre satelitul cel mai sudic si poz ta.
    4. se monteaza ansamblul pe teava si se prinde satelitul Astra rotind stanga- dreapta tot ansamblul si regland sus-jos DOAR din azimutul antenei. se cauta maximul si prin pozitionarea LNB.(e util un receptor cu programele scanate, un satfinder, un receptor analogic, etc)

    Gata! totul trebuie sa fie aproape perfect iar eventualele corectii sunt chestii de geometrie, conform cu desenele postate anterior.
    o explicatie pe intelesul tuturor....multumim

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Oct 2007
    Posts
    854
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    ai reusit cu motorul? asteptam vesti si detalii

  8. #38
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by dannielghi View Post
    ai reusit cu motorul? asteptam vesti si detalii
    astazi am reusit sa montez o tzeava lunga de 4 metri..... am planuit sa montez motorul pe miine dar din pacate nu cred ca pana miine se va usca cimentul din jurul tzevei iar in al doilea rand de azi dimineata bat niste vanturi foarte puternice care probabil vor tine pana miine seara din cate am auzit la meteo.....probabil pe saptamana viitoare reusesc sa pun motorul.......va anunt daca am reusit

  9. #39
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by everst View Post
    astazi am reusit sa montez o tzeava lunga de 4 metri..... am planuit sa montez motorul pe miine dar din pacate nu cred ca pana miine se va usca cimentul din jurul tzevei iar in al doilea rand de azi dimineata bat niste vanturi foarte puternice care probabil vor tine pana miine seara din cate am auzit la meteo.....probabil pe saptamana viitoare reusesc sa pun motorul.......va anunt daca am reusit

    Nu stiu ce ai de gand cu teava de 4m dar..trebuie sa iei in considerare 2 aspecte;
    1] cel putin la 3-6 luni mai umbli la lnb
    2]iarna trebuie sa ajungi la antena cu o maturica sa dai jos zapada/gheata de pe lnb/antena
    3]la o asa inaltime indiferent cum o ancorezi in timp vei avea un balans crescator care va dauna mult calitatii receptiei
    4]maxim admis era de 2m cu baza de 300 si in varf 0,40 betonat bine si ingropat in pamant 1m adica cu totul 3m,daca o ai de 4m si ai pus-o in pamant 1,5m si betonata hai sa zic ca ar mai merge dar 4m..... no coment!

  10. #40
    Standard RSP member abadon's Avatar
    Join Date
    14 Mar 2007
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    200-250ron?....acum catva timp am montat H-H cu maxim 50 ron....din cateva montari mi-am luat un lnb invacom
    Dar de ..la capitolul afaceri nu ma pricep deloc.....poate de aia am ramas sarac,...
    Last edited by abadon; 02-03-08 at 08:20. Reason: asa

  11. #41
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Nu stiu ce ai de gand cu teava de 4m dar..trebuie sa iei in considerare 2 aspecte;
    1] cel putin la 3-6 luni mai umbli la lnb
    2]iarna trebuie sa ajungi la antena cu o maturica sa dai jos zapada/gheata de pe lnb/antena
    3]la o asa inaltime indiferent cum o ancorezi in timp vei avea un balans crescator care va dauna mult calitatii receptiei
    4]maxim admis era de 2m cu baza de 300 si in varf 0,40 betonat bine si ingropat in pamant 1m adica cu totul 3m,daca o ai de 4m si ai pus-o in pamant 1,5m si betonata hai sa zic ca ar mai merge dar 4m..... no coment!
    am bagat 1,2 metri in pamant cu beton,au ramas vreo 3 metri afara....trebuia sa o pun la inaltimea asta pt ca se fura .....si aveam un pomulet in fata..las ca o sa fac o poza
    Last edited by everst; 02-03-08 at 15:45.

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Thumbs up Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by everst View Post
    am bagat 1,2 metri in pamant cu beton,au ramas vreo 3 metri afara....trebuia sa o pun la inaltimea asta pt ca se fura .....si aveam un pomulet in fata..las ca o sa fac o poza
    SALUT , nu ne suparam daca faci mai multe poze din unghiuri diferite .

  13. #43
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    SALUT , nu ne suparam daca faci mai multe poze din unghiuri diferite .
    sa vezi cat e de stramba tzeava? probabil pe miine o sa pun niste poze...

  14. #44
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    vin din nou cu o intrebare am o antena de 1,20 aluminiu .....si una de 90 (de la digi) nu stiu care din astea doua se le montez pe HH.....as vrea sa prind de la eurobird 28 E...pana la 30 W.....ce ziceti?

  15. #45
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    binenteles ca cea de 1.20 aluminiu
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Page 3 of 21 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •