Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 21 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2008
    Location
    Buc
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Solutia cu power-pass spliter este absurda iar digibox nu se mai gaseste
    La 0 , totul la 0 :

    Adica lnb-ul sta drept ca bradul ?
    Si calitatea in plus pe care o obtinusem pe Intelsat 10.02 se transforma in frustrare ? ( si asa stateam pe la 65-70% semnal si calitate 20-95% cu lnb inclinat stanga 25grade )

  2. #17
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    nu bree , cind hh iti roteste reflectorul se roteste si LNB

  3. #18
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    exact,lnb sta ca bradu doar pe astra iar daca ai montura isi face ea treaba,inclinatiile le faci doar la multifeed
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2008
    Location
    Buc
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Poate nu ne intelegem
    Figura din stanga cu lnb tilt(skew): http://www.satlex.de/en/azel_calc-pa...100&diam_h=110

    care ( scrie mai jos ) este de 24,95 grade stanga fata de verticala

    Am reglat antena ( dupa ureche ) si dupa ce am obtinut semnal ( nu foarte puternic ) am imbunatatit calitatea inclinand lnb-ul si , surpriza , am ajuns la maxim exact la 25 grade

    Asa incat revin cu intrebarea : ce se intampla in cazul H-H cu acest unghi ?

  5. #20
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    deci hai sa vb babeste,acuma tu antena o ai fixa da?bun iei antena jos cu tot cu lnb dar nu umbli la lnb pui H-H pe suport il pui bratul de la H-H la punctul zero si pe brat pui antena si pe urma dai autogotoxx est-vest pe urma ajustezi unde este nevoie asta la ss2 la receiver ai in meniu la diseq
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  6. #21
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by danilo View Post
    ... Asa incat revin cu intrebarea : ce se intampla in cazul H-H cu acest unghi ?
    .... asa sta ( pentru Bucuresti):

    http://www.satlex.de/en/azel_calc-pa...100&diam_h=110

    ...practic sta ca bradul ... teoretic sunt vreo 0.12 grade ... dar mai stii ... poate reusesti si reglezi si pe astea ... iar la miscarea HH vei observa ca atunci cand va ajunge in pozitia 1W(intelsat 10-02) va fi inclinat cu 24.95 grade ... montare unui HH se incepe(pentru Bucuresti cu satelitul Arabsat 26E - ZERO) ... deci si reglarile se fac pe acest satelit
    Last edited by staric; 12-02-08 at 21:15.

  7. #22
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    in ce pret iti este instalata o antena ?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by everst View Post
    in ce pret iti este instalata o antena ?
    Antena + H_H 200-250 ron depinde de cine o instaleaza

  9. #24
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    mersi o sa imi instalez eu antena la ce distanta ar trebui sa fie antena fata de un obstacol ,ca sa am semnal....am un pom inalt de vreo 4 metri si antena fata de pom e la o distanta de 5 metri?ar fi ok?

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2008
    Location
    Buc
    Posts
    54
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Gasesti aici mai multe informatii decat ai avea nevoie la instalare http://www.al-soft.com/saa/satinfo.shtml
    Eu imi pregatesc un pilon serios pentru montaj si multe altele pe care le pot face singur inainte , dar pentru o antena cu H-H s-ar putea sa consider 200-250 ron ca merita sa chem un meserias ( numai si pt faptul de a invata mai multe de la el , daca bineinteles stiu sa-l chestionez). Se pare ca nu am inteles inca faptul ca experienta , cunostintele si invatatura "comes with a cost "
    Ramane doar sa vad care meserias merita

  11. #26
    Standard RSP member everst's Avatar
    Join Date
    12 Jun 2007
    Location
    Oradea
    Posts
    229
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by danilo View Post
    Gasesti aici mai multe informatii decat ai avea nevoie la instalare http://www.al-soft.com/saa/satinfo.shtml
    Eu imi pregatesc un pilon serios pentru montaj si multe altele pe care le pot face singur inainte , dar pentru o antena cu H-H s-ar putea sa consider 200-250 ron ca merita sa chem un meserias ( numai si pt faptul de a invata mai multe de la el , daca bineinteles stiu sa-l chestionez). Se pare ca nu am inteles inca faptul ca experienta , cunostintele si invatatura "comes with a cost "
    Ramane doar sa vad care meserias merita
    am mai montat antene.....dar fara un sistem de rotire cat de cat am cunostine in domeniul asta ,sper ca o sa reusesc incerc sa imi reduc cheltuelile la minim

  12. #27
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by everst View Post
    mersi o sa imi instalez eu antena la ce distanta ar trebui sa fie antena fata de un obstacol ,ca sa am semnal....am un pom inalt de vreo 4 metri si antena fata de pom e la o distanta de 5 metri?ar fi ok?
    distanta minima 50m
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Oct 2007
    Posts
    854
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    metoda babeasca de reglat HH (CU DISEQ 1.2 NU USALS)
    1. stalpul perfect vertical la boloboc
    2. elevatia motorului (90-latitudinea geografica)- asta ramane fixa si se prinde bine de tot cu suruburile
    3.trompa motoruliu perfect perpendiculara pe suportul de la oala (are doua semne lungi, dupa care te orientezi (si am mai observat ceva; mai bine e sa prinzi antena doar intr-un colier metalic, in gaurile din mijlocul sistemului de prindere de la antena, asa ai mai mari sanse ca motorul sa fie perfendicular perfect fata de antena)
    4. folosesti calculatorul de la satlex.ro. (ideal e sa pui motorul pe 0 si sa vezi care e pozitia 0 a satelitului in zona ta )- acum va spun cum am facut eu; la mine 1w ar trebuie sa fie pe motor la 3.8w; deci am pus motorul manual pe 3.8e, si dupa aia am cautat semnal de la 1w; bun; gasit semnal, bibilit pana la semnal maxim, strans tot;salvezi satelitul.
    5. dupa aia lucrezi cu diseq 1.2 NU CU USALS; (acolo nu umbli); te duci din aproape in aproape si salvezi toti satelitii. din telecomanda receiverului cu care dai comanda motorului stanga/dreapta. daca ai facut corect ce am spus mai sus, merge 100%
    6. apoi te asezi linistit si savurezi un suc la televizor

    ps.
    eu mi-am prins urechile vreo 3 zile pana sa reusesc, dupa ce m-au ajutat mai multi baieti; n-am reusit nicicum cu usals, insa cu diseq a mers stas; am semnal maxim pe digi dar maxim si pe helsat.

  14. #29
    Standard RSP member gelu_dh's Avatar
    Join Date
    16 Sep 2007
    Posts
    359
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Asta nu inseamna ca e reglata bine daca ai semnal maxim pe cei 2 sateliti,ci cand ai maxim si pe Hispasat 30g vest.S-ar putea ca hispasatul sa nu iti mearga deloc,sau sa nu prinzi satelitul din est 62 grade.Cand ai maxim pe 62 grade est si maxim pe 30 vest atunci sa spui ca e reglata bine.
    Last edited by staric; 20-02-08 at 12:10.

  15. #30
    Standard RSP member dyngo's Avatar
    Join Date
    13 Feb 2007
    Posts
    527
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Ar fii totusi bine ca in rec sa ai o lista cu satelitii si tp-urile deja scanate, i-ti usureaza munca destul de mult. Fata de ce au spus si colegii, dupa ce ai semnal pe toti satelitii te muti pe tp-uri cu semnal mai slab si faci corecturile de reglare.
    Mie personal mi s-a parut mai usoara varianta pe USALS... bagi in rec coordonatele exacte ale locatiei tale, te duci pe Badr(pentru Bucuresti), motorul se va misca foarte putin de la pozitia "0", caututi satelitul si in momentul in care ai semnal maxim strangi ansamblul si incepi sa verifici extremitatile...
    PS
    Asta este valabil daca toate celelalte reglaje sunt facute corect...
    Respect

Page 2 of 21 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •