Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 13 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 183

Thread: Internet prin satelit/ Download offline

  1. #16
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by skycleaner
    Aha! Deci totul se reduce la interes. ... Ne e foarte usor sa ne mearga programele preferate, insa in momentul cand totul e negru sa vezi agitatie. Unde mai e pasiunea atunci?
    Aici ai perfecta dreptate... si eu ma incadrez in acelasi grup de oameni care "pescuiesc" cum zice vid3o... eu cel putin, fiind inca n00b in domeniu, nu pot sa zic ca ajut cu ceva ce inca nici eu nu tare stiu... insa trebuie sa tinem cont si de alte aspecte ale omului... deex pe cat posibil am ajutat pe partea tehnica sw/hw pt ca la asta ma pricep... la fel se poate spune si de alti membrii ai acestui forum ca ajuta fiecare cu ce pot... ca sunt unii membrii care nu se implica asta e partea a-2-a... intotdeauna au fost si inca vor mai fi... dar, ca sa fim realisti, fiecare isi urmeaza interesele... unii pt a sta in top cu tot ce apare, altii pt ca se plictisesc, unii vor sa-si mai faca prieteni, motive sunt nenumarate...
    Eu de cand mi-am luat echipamentul si m-am pus cat de cat la punct, am ajutat cu tot ce am putut din mica experientza pe care si eu am acumulat-o tot de la unii membrii ai acestui forum precum si cu ajutorul sfantului "google"...
    Pe de alta parte, cum zice si outcast, sunt oameni care pur si simplu nu sunt interesati... asta e viatza, nu poti sa ii schimbi de pe o zi pe alta sau sa le impui ceva...

    @Lambda: pe de-o parte ai dreptate cu torrentele... dar daca ai net bun, si dupa cum am vaz ai, nu imi spune mie ca daca ai cont pe un tracker gen... CZone sa zicem... si te tii de treaba, faci upload si tii ratia in limite acceptabile, nu esti multumit de viteza de download... pt ca din cati useri sunt pe respectivul tracker numai 1 sa aibe net kalumea (sa faca upload kalumea) si tot vei fi multumit... singura problema e ca tre sa tii pasul pt ca e normal ca dupa o saptamana doua sa nu mai ai decat cativa seeders si si aia sa fie slabuti, in consecinta sa faci dld cu viteza mica...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  2. #17
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Da, de fapt cam asa e! Dragoste cu forta nu se poate. Imi pare rau ca am cam accelerat treburile. Imi cam lipsesc si mie prietenii cu care discutam pe aceasta tema. Ma mai gasesc cu ei pe mess, insa rar. Nu pot intra acolo unde sunt acum ca nu cunosc limba. Oricum fac treaba buna.

  3. #18
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by skycleaner
    ... Dragoste cu forta nu se poate...
    Hehe ce tare... am si uitat de expresia asta
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  4. #19
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    hai mooo sky ca te invat eu limba online :wink:

  5. #20
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    tu stii mai multe decat mine, hotzuleeee!

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    68
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Eu sunt pentru torentzi. Argumentul: viteza de download. Trebuie sa va spun ca am avut viteze mici (30 kB/s), dar si mari (6 MB/s).
    Am folosit si downloadul de pe satelit, dar nu am fost multumit. Multe arhive cu erori, parole si alte....

  7. #22
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Da ca tu ai net bun. Dar cei care nu au? Internetul prin satelit este o alternativa.

  8. #23
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Apropo de downloadul prin sat. Pana azi am crezut ca placa mea SS2 e defecta insa mi-a fost dat s-o testez pe alt computer si se pare ca nu e asa. Pe al meu am mereu discontinuitati. Pe ala 0! Daca aveti ceva idei sa-mi dati in legatura cu asta as ramane dator. Sa nu fie compatibila placa de baza (Gigabyte), nu stiu ce sa zic. Cred ca as putea in 2 -3 saptamani sa fac un upgrade la MB si procesor. Dati-mi o idee ce sa aleg sa nu fie nici prea greu pentru buzunarul meu de somer. Thanks!

  9. #24
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by skycleaner
    Apropo de downloadul prin sat. Pana azi am crezut ca placa mea SS2 e defecta insa mi-a fost dat s-o testez pe alt computer si se pare ca nu e asa. Pe al meu am mereu discontinuitati. Pe ala 0! Daca aveti ceva idei sa-mi dati in legatura cu asta as ramane dator. Sa nu fie compatibila placa de baza (Gigabyte), nu stiu ce sa zic. Cred ca as putea in 2 -3 saptamani sa fac un upgrade la MB si procesor. Dati-mi o idee ce sa aleg sa nu fie nici prea greu pentru buzunarul meu de somer. Thanks!
    Nush in cati bani vrei sa te incadrezi dar te sfatuiesc sa iti iei un Intel... daca nu ai bani de Core 2 Duo poti sa iti iei Dual Core cu 2 sau chiar 4 mb cache ca e mai rezonabil... placa de baza ia-ti una sa aibe chipset Intel de la i945 in sus... Si AM2-urile sunt ok, doar ca mai nou placile de baza pe Sk AM2 au multe imcompatibilitati... ba cu memoria ba cu alte placi... in cazul tau ss2-ul sa nu ai surprize... si daca tot vrei sa schimbi ia-ti placa de baza cu DD2 si PCI Express, dai un ban in plus acum dar nu mai ai treaba pe viitor... referitor la marca nu-ti bate capul... mai nou nu conteaza marca ci conteaza cat e de reusit modelul... sfatul meu e sa studiezi niste review-uri first la ce placa de baza vrei sa-ti iei... daca mai ai nevoie de ajutor da-mi un pm si povestim...

    Succes!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  10. #25
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Multumesc mult de sfat. Daca ar fi sa-mi iau cu PCI Express ar trebui sa renunt la toate celelalte componente mai putin hardurile. Si nu cred ca am cum arunca cu bani in sus. Oricum am sa fac niste comparatii sa vad.

  11. #26
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Am observat mai apoi ca placa mea SS2 shareaza acelasi IRQ cu placa video. Nu am mai vazut acest lucru la alte componente. Sa fie aceasta cauza problemelor mele?

  12. #27
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by skycleaner
    Am observat mai apoi ca placa mea SS2 shareaza acelasi IRQ cu placa video. Nu am mai vazut acest lucru la alte componente. Sa fie aceasta cauza problemelor mele?
    Uita-te in Device Manager la driverele celor 2 si vezi daca nu cumva au conflicte... iar in bios vezi cum tie pus controlerul pt IRQ... schimba auto/manual si apoi vezi daca e ok... daca nu dai un reset de bios... sau schimba slotul PCI, pune placa ss2 pe alt slot ca poate ala e cu probleme... hmm... momentan nu mai am alte idei, incearca astea si mai povestim...
    Succes!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  13. #28
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Pe toate le-am incercat. Un pic mai putine discontinuitati. Dar tot am. Am pus placa pe un slot care nu avea IRQ sharuit cu nimik altceva. Sunt dezamagit total. Cred ca o sa-mi schimb placa de baza si procesorul. Mi-e teama sa nu fie din alta parte si atunci am dat cu banii in caini... Oare memeoraia RAM ar putea face astfel de figuri? Ca eu o am de 512 dar din doua de 256mb.

  14. #29
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    De la memorie ori se restarteaza ori se blocheaza in anumite cazuri... singurul lucru care poate fi in cazul memoriei e sa-ti fie dus cache-ul ei ceea ce inseamna ca nu mai ai transfer temporar dar atunci ar trebui sa ai probleme serioase si cu alte placi, probleme de functionare, etc. Daca ai pus altceva pe PCI-urile respective si merge bine atunci eu zic ca alea sunt ok, pt ca ele ca si porturi fac acelasi lucru, indiferent ca ai ss2 sau orice alta placa pe ele... Memoria ca e 1 de 512 sau cas 2 de 256 (dual channel sau chiar si single channel) nu conteaza atata timp cat e ok si nu da erori, ceea ce te sfatuiesc sa testezi cu memtest (da-ti jos Hiren's boot cd de pe net - e un cd bootabil cu tot ce trebe si ai acolo memtest) - lasal sa faca 2-3 cicluri de 100% si vezi daca nu da erori. Daca nu da atunci memoria e ok. Daca apare chiar si 1 linie rosie (eroare) in memtest atunci e bai. Ori nu se inteleg memoriile intre ele, ori nu se inteleg cu placa de baza. Poti sa mai verifici temperatura northbridge-ului de pe placa de baza (e cipul ala mare care ar trebui sa aibe macar 1 radiator pe el) iar daca e fierbinte tare atunci pune un cooler pe el pt ca ss2-ul streseaza destul de mult placa de baza si poate sa dea rateuri. Daca toate astea sunt ok, si placa ss2 ai verificat-o pe alt calculator si esti sigur ca e ok, atunci af mai fi o varianta finala si anume un update de bios la placa de baza... ideea e ca se pot testa multe si cauze pot fi multe... e munca de migaleala, pana depistezi problema, si care necesita destul de mult timp... si trebuie sa te si pricepi cat de cat... De asemenea baga la teste si placa video pt ca de aia depinde mult filtrarea si procesarea video care e importanta in cazul tau... asigurate ca sursa de alimentare e ok si ca are suficienta putere pt toate componentele ce le ai in sistem... daca ai facut toti acesti pasi, procesorul esti sigur ca e ok, si in ultimul caz ai facut si un update de bios si tot nu merge... atunci arunca placa de baza pe geam

    Succes !
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  15. #30
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Am coolere pe toate procesoarele posibile. Am coolere pe placa video, harduri, un exhaustor de caldura sub SS2 deci la racire stau bine. Am sursa de 500W. Mai ramane sa testez cu hirens boot. A... si uitam chiar azi am facut update la bios.

Page 2 of 13 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •