Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 27 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 399

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

  1. #1
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Va salut!
    Aici o sa vedeti reporturi (nu neaparat DX) din banda C... mai exact, orice noua receptie posibila sau orice nou canal aparut in banda C
    Incep cu cele de pe ABS-1 75'EST, 3491V, 10000, 5/6, mai exact un pachet de canale din Thailanda!


    Thai Cable Channel:



    Thai Cable Network:



    Good Living:
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  2. #2
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Noutati din banda C!

    Super! cu ce antena? ca diametru bineinteles.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Noutati din banda C!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Super! cu ce antena? ca diametru bineinteles.
    Scuze acum am vazut ca scrie in semnatura orcum e interesant de urmarit si aceste programe exotice din banda C!

  4. #4
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    2.2M cu semnal destul de bun... cred ca intra si cu 1.9M
    Pacat ca inca nu pot receptiona MTV si VH1 Thailanda, libere acum pe alt satelit cu spot regional
    In schimb, ma delectez acum si cu un excelent post de radio thailandez... e super numai cu muzica moderna de la ei!
    Se cheama FM Max
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  5. #5
    Standard RSP member armandino's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Netherland
    Posts
    475
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Noutati din banda C!

    rz mereu ai fost in top cu receptiile dx ... ma intreb de unde ai atata rabdare sa vanezi astfel de receptii ... sincer te invidiez ... keep up the good owrk

    Regards

  6. #6
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    Quote Originally Posted by armandino View Post
    rz mereu ai fost in top cu receptiile dx ... ma intreb de unde ai atata rabdare sa vanezi astfel de receptii ... sincer te invidiez ... keep up the good owrk
    Regards
    armandino, astea de la 75'E nu sunt chiar DX intrucat spotul este cat de cat ok si in Europa... sunt doar receptii si canale exotice!
    Practic, asta e atractia la banda C... sa poti receptiona semnal din cele mai indepartate tari si sa le vezi canalele, canale ce nu intodeauna le vezi si in banda Ku... sunt canalele lor, dedicate lor, si nu destinate europenilor
    Te poti conecta pur si simplu la realitatile lor... daca stai 3-4 saptamani ''fixat pe o tara'', poti afla foarte multe interesante si sa fi la curent cu ce se intampla in tara respectiva
    Eu demult vroiam canale din Thailanda (pe alti sateliti nu puteam receptiona) si iata ca acum am... si inca doua in plus!
    Deci, inca 2 canale in acelasi pachet de mai sus (ABTV):

    One World


    Stream
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  7. #7
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Noutati din banda C!

    Ceva din COREA comunista nu receptionezi nici un program,sa vedem si noi cu se mai delecteaza comunisti?

  8. #8
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    Ba da... televiziunea nord coreeana este printre favorite



    Doar cantarea coreei se poate vedea si toata ziua documentare cu conducatorul iubit... seara intamplator un film coreean (80% din filme cu razboi si armata iar aprox. 20% cu fapte de vitejie in munca mai ales agricultura)
    Sambata si duminica mai multa muzica usoara coreeana si filme asa zise moderne insa tot coreene... au si desene pentru copii
    Buletinul de stiri constine imagini in miscare doar din tara lor iar cand sunt stiri externe doar un carton cu titlul stirei respective... foarte rar vezi de ex. poze la stirile externe insa am vazut (desigur din tarile tot comuniste sau de la manifestatii anti americane din diverse tari.
    S-a intamplat sa dea imagini din tarile comuniste insa nu la stiri externe ci in diverse documentare de actualitate
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  9. #9
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Noutati din banda C!

    mda cunoastem foarte bine perioada
    Last edited by delta2k2; 11-11-11 at 18:16. Reason: R12

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Noutati din banda C!




    Iata semnal si imagine de pe AMC 12/Astra de la 37.5W cu singurul program tv receptionat de pe acest satelit in Romania:Metro{Ghana},care ofera multe evenimente sportive{fotbal din campionatul englez-cum e cel din poza-,wrestling,si altele.Receptionat cu antena de 1.5m.

    costel1

  11. #11
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    Salut, @Costel1
    Ai uitat sa precizezi locatia... si deschiderea pe care o ai!
    E fain intr-adevar canalul respectiv... anul trecut era undeva mai sus pe orbita (parca la 5'W sau la 1'W) insa la 37.5'W este semnal mult mai bun

    Ai incercat si NSS 40.5'W ?
    Intra partial si cu antene de 1.5M... nu o sa regreti (canale din America Latina)
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Noutati din banda C!

    Salut rzvbro,

    Imi intra ceva canale de pe NSS 806 fara sa fac eforturi prea mari la reglari cu toate ca stiu ca reusita unei receptii bune si captarii multor canale e direct proportional cu DIRECTIVITATEA lnb-ului.Mai stiu ca s-ar putea inbunatati receptia daca folosesti placuta de o anumita marime si imprimat pe ea diferite forme geometrice de dimensiuni precise!Nu mie la indemina sa ajung la lnb pentru astfel de reglari dar te asigur ca am semnal bun pe multi sateliti,mai putin partea estica,de la 50E incolo.Probabil ca si acesta e un motiv sa nu-mi dau silinta pentru receptia in banda C.
    Cit priveste receptia programelor exotice,well...,gusturile si cunoasterea limbilor din afara spatiului Europei,cu precadere cele orientale ar putea stimula pe cineva sa prinda acele programe cu antene mari.Desigur ca in primul rind conteaza performanta tehnica{instalatia de receptie} pentru unii,cum esti tu,si apoi si cea de cunoastere,cum sint multi care viziteaza thread-ul acesta.Din punctul meu de vedere n-as vrea sa mai vad o televiziune atit de inbicsita ideologic, mani****ta patologic pentru un cult si o ideologie criminale cum am avut si noi,cum e televiziunea Coreei de Nord.Poate ca cei tineri de pe acest forum ar putea invata ce-a insemnat o televiziune golita de viata si libertate cum e cea pe care o descrii.Dar fireste ca orientul este un spatiu cultural plin de surprize si...mister,dar din pacate tot televiziunea e si ce-a care o dezvrajeste.

    costel1

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    29 Aug 2007
    Posts
    104
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Noutati din banda C!

    rz ,costel nu stiti cum se poate prinde transponderu de pe eutelsat w4 12303 cu lnb in banda KU ...scuze daca am zis o gafa dar un trasponder care e trecut cu polarizare L ala cu biz music chanel(11727) imi intra cu lnb dasta,si ink semnal f bun nu la limita...,daia mam gandit ca se poate face si pt tp asta: 12303 ,ceva artificiu tehnic pt receptionarea lui cu lnb de KU band, ca e acolo Bridge tv bintels, un canal super atractiv, style progr ce ziceau ca vreau sa-l preia acuma si dolce,plus 7tv un progr care da mult sport.Precizez ca am antena de 1,2 locatie jud alba
    Last edited by ionut2; 06-09-07 at 15:16.

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Noutati din banda C!




    Hi ionut2,

    Ca sa ai semnal util pe transponderul dorit de tine,12303,de pe satelitul Eutelsat W4-36E,trebuie sa montezi un depolarizator ca cel din poza de mai sus,daca ai antena simetrica,sau sa cauti un lnb pentru polaritatea circulara pentru banda Ku.Cred ca gasesti asa ceva in Moldova de dincolo de Prut.

    succes,costel1

  15. #15
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    Daca vrei un test, incearca sa fixezi o sarma pe capacul LNB-ului, in diverse pozitii (pana nimeresti sa fie la 45 grade fata de cele doua sonde din lnb), si o sa vezi ca iti mai ridica putin semnalul pe acele tp-uri cu polaritati circulare insa nu atat de mult cat poate un lnb dedicat acestor tp-uri sau un depolarizator
    Incerc sa pun o poza cu pozitia sarmei in raport cu sondele... vezi sa nu desfaci si tu capacul lnb-ului (doar ''pe ghicite'', peste capacul lnb-ului sa incerci)
    Si ai grija de fiecare data sa inlaturi sarma atunci cand te uiti pe canale cu polaritati V/H caci altfel o sa ai semnal diminuat!



    P.S. La antenele mari, circulare, e mult mai simplu de introdus in feedhorn o placuta
    Last edited by rzbvro; 06-09-07 at 20:35.
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

Page 1 of 27 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •