Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 399

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Va salut!
    Aici o sa vedeti reporturi (nu neaparat DX) din banda C... mai exact, orice noua receptie posibila sau orice nou canal aparut in banda C
    Incep cu cele de pe ABS-1 75'EST, 3491V, 10000, 5/6, mai exact un pachet de canale din Thailanda!


    Thai Cable Channel:



    Thai Cable Network:



    Good Living:
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  2. #2
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Noutati din banda C!

    Super! cu ce antena? ca diametru bineinteles.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Noutati din banda C!

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Super! cu ce antena? ca diametru bineinteles.
    Scuze acum am vazut ca scrie in semnatura orcum e interesant de urmarit si aceste programe exotice din banda C!

  4. #4
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    2.2M cu semnal destul de bun... cred ca intra si cu 1.9M
    Pacat ca inca nu pot receptiona MTV si VH1 Thailanda, libere acum pe alt satelit cu spot regional
    In schimb, ma delectez acum si cu un excelent post de radio thailandez... e super numai cu muzica moderna de la ei!
    Se cheama FM Max
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  5. #5
    Standard RSP member armandino's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Netherland
    Posts
    475
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Noutati din banda C!

    rz mereu ai fost in top cu receptiile dx ... ma intreb de unde ai atata rabdare sa vanezi astfel de receptii ... sincer te invidiez ... keep up the good owrk

    Regards

  6. #6
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Noutati din banda C!

    Quote Originally Posted by armandino View Post
    rz mereu ai fost in top cu receptiile dx ... ma intreb de unde ai atata rabdare sa vanezi astfel de receptii ... sincer te invidiez ... keep up the good owrk
    Regards
    armandino, astea de la 75'E nu sunt chiar DX intrucat spotul este cat de cat ok si in Europa... sunt doar receptii si canale exotice!
    Practic, asta e atractia la banda C... sa poti receptiona semnal din cele mai indepartate tari si sa le vezi canalele, canale ce nu intodeauna le vezi si in banda Ku... sunt canalele lor, dedicate lor, si nu destinate europenilor
    Te poti conecta pur si simplu la realitatile lor... daca stai 3-4 saptamani ''fixat pe o tara'', poti afla foarte multe interesante si sa fi la curent cu ce se intampla in tara respectiva
    Eu demult vroiam canale din Thailanda (pe alti sateliti nu puteam receptiona) si iata ca acum am... si inca doua in plus!
    Deci, inca 2 canale in acelasi pachet de mai sus (ABTV):

    One World


    Stream
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  7. #7
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by rzbvro View Post
    2.2M cu semnal destul de bun... cred ca intra si cu 1.9M
    Pacat ca inca nu pot receptiona MTV si VH1 Thailanda, libere acum pe alt satelit cu spot regional
    In schimb, ma delectez acum si cu un excelent post de radio thailandez... e super numai cu muzica moderna de la ei!
    Se cheama FM Max
    merge si cu antena 1.5m

    ---------- Post added at 20:13 ---------- Previous post was at 19:59 ----------

    Quote Originally Posted by cipryDXfeed View Post
    Modelul este SRTC980 de 17K.
    unde il pot comanda?

    cipryDXfeed! te rog o recomandare de receiver ieftin pentru blind scan si feed? koala este ok? ce spui de placa tbs 5925 usb !(180 euro), stie aproape orice modulatie, tuner sensibil, s/r foarte mic sau foarte mare fara probleme, conform detalii forumisti- toata lumea multumita! ce parare ai, in loc de receiver super-scump, cu prog dvb pro si tbs 5925 se poate rezolva blind scan si feed_DXuri in varianta "low cost"?

    ---------- Post added at 20:21 ---------- Previous post was at 20:13 ----------

    Quote Originally Posted by sdw View Post
    Imi poate confirma cineva daca se receptioneaza Yamal 202 - 49E ?
    Ma intereseaza in special programele de pe: 3743 L DVB-S/MPEG-2, SR 34075 FEC 3/4 si cele transmise in MPEG 4: 4114 L, SR 10051 3/4. Multumesc.
    nu merge nimic pe frecventele de sus in zona EST dobrogea, antena al 1.8m ,

  8. #8
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Si eu m-am gandit la tbs 6925 care ia sr sub 1000. asta este recomandarea sau cea pe usb daca vrei performante la blind scan si receptii DX.


    LNB banda C parca aveau cei de la peruvision. Am avut openbox s9 , golden media nici unul nu gasesc tot tot tot. Vantage x201 scaneaza super dar pacat ca nu stie si DVB-S2.

  9. #9
    Member Visitor
    Join Date
    18 Feb 2008
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    ...primul post,pasionat de receptia satelit(nu neaparat dth autohtone),am trecut o ant 1,80 in C band pe 40,5w,prinde cam putine canale si as vrea sa incerc spre est dar mi se pare cam mica si as vrea sa stiu care este diametru ant pt 78 grade ca sa receptionez si fascicolul regional.nu am gasit ceva clar pe net.multumesc.location=alba iulia

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    29 Aug 2007
    Posts
    104
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Salut ,si eu is din jud ab,m-ar interesa si pe mine C band,lasam-mi un id de mes pe pm poate colaboram,cam ce canale ti-au intrat pe 40,5 vest,kiar nu e suficient 1,8?Meridiano tv,puma,argentinisima ..ti-au intrat?Noroc si cat mai multe canale exotice,chiar nimeni nu mai e pasionat de banda C ,spoturi regionale etc? Ii rog sa puna poze aicea cei care receptioneaza canale in aceasta banda cu instantanee cu sigla canalului si nivelul semnalului msi

  11. #11
    Member Special Member
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    pi acasi
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi


    nu am inteles ce cauta "palaria" pe lnb c ? aia se foloseste la montare pe antenele centrale,ce rol joaca aici ?

  12. #12
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Quote Originally Posted by nirolf View Post

    nu am inteles ce cauta "palaria" pe lnb c ? aia se foloseste la montare pe antenele centrale,ce rol joaca aici ?
    Palaria aia este ghidul de unda care contine inelele scalare... nu are ce cauta pe antene offset deoarece sunt concepute pentru antene simetrice
    Pentru offset sunt altfel construite... au forma unei ''palnii''

    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  13. #13
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Satelitul de la 40.5'W nu va intra pe antene mai mici daca nu confectionati si o placuta depolarizatoare asemanatoare cu cea din foto... o introcuceti in feedhorn exact ca in foto si iata veti avea cel putin 40-50 de canale in plus
    Pe o antena de 1.8M trebuie sa va intre aprox.70% din tp-urile respectivului satelit... eu cu 2.2M receptionaez aproape complet acest satelit (doar 2 sau 3 tp-uri nu intra)

    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  14. #14
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Quote Originally Posted by tuk View Post
    ...primul post,pasionat de receptia satelit(nu neaparat dth autohtone),am trecut o ant 1,80 in C band pe 40,5w,prinde cam putine canale si as vrea sa incerc spre est dar mi se pare cam mica si as vrea sa stiu care este diametru ant pt 78 grade ca sa receptionez si fascicolul regional.nu am gasit ceva clar pe net.multumesc.location=alba iulia
    Pentru Thaicom 78.5'EST e mai complicat... cu o antena de 2.2M nu se pot receptiona decat 2-3 frecvente singura televiziune care intra constant fiind televiziunea din Coreea de Nord
    Fascicolele regionale cu atat mai putin intra... doar cele globale

    Mai e interesant de vazut satelitul de la 68.5'EST (intra relativ bine cu 1.8M), Insat de la 83'EST (numai canale din India, perfect cu 1.8M), si Yamal 90'EST (canale rusesti, perfect cu 1.8M + placuta depolarizatoare)
    Acestia sunt satelitii cu cele mai multe canale in banda C... altfel sunt foarte multi insa greu de receptionat la noi, deci numai cateva canale vizibile
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  15. #15
    Member Special Member
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    pi acasi
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Palaria aia este ghidul de unda care contine inelele scalare... nu are ce cauta pe antene offset deoarece sunt concepute pentru antene simetrice
    Pentru offset sunt altfel construite... au forma unei ''palnii''
    asa inclinam sa cred si eu.nu am descoperit inca in nici un magazin ghid de unda pentru lnb banda c.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •