Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 27 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 399

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi



    Montura polara prinsa de un cerc,care-i de fapt o roata{de siguranta} de la remorca tractor si sudat talpi{platbanda} pe care se sprijina antena.Bratul pe care sta actuatorul-de 18inch,sufient pentru antena de 1.5m-l-am confectionat din teava patrata la lungimea de 35cm,care permite miscarea monturii de la o extremitate la alta!
    De fapt pozele de mai sus sint sugesti de montaj pentru antene mari,si nu numai,care in functie de conditiile concrete,de la caz la caz,pot fi de folos ,Costel1

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi



    M-am mirat sa vad antena din poza fixata pe un suport atit de lung si la distanta destul de mare de balcon!Se vede ca pe beneficiar nu-l intereseaza reglaje fine si mutarea antenei pe sateliti,ci doar,din pozitia estica unde-i plasata,sa prinda satelitul preferat din vest.In ciuda acestei montari neobisnuite,antena rezista la vint.E adevarat ca are avantajul ca se afla intre blocuri,ferit oarecum de o presiune directa a vintului.Dar cum poti sa faci reglaje sau sa schimbi ceva la antena daca e montata precum vedeti!E totusi o performanta,care nu-i de urmat,sa pui o antena atit de mare la inaltime si departe de balcon!

    costel1

  3. #33
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @costel1: merci de sfaturi si poze, prind bine...

    Intradevar cam departe antena aia...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  4. #34
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Ce nu face un pasionat, pentru a avea acces la ceea ce doreste... pozele de mai sus spun totul in acest sens

    @costel1,
    Frumoasa antena si bine ca ai facut precizarile despre montura/suport prindere parabola caci am fost tentat inca de cand am vazut-o sa te intreb cum ai reusit sa o faci... oricum, e bine lucrata!
    Cat despre situatiile de la bloc, cu antenele mari, stiu cum e caci si eu am avut-o pe balcon (antena de 1.4M)... insa am avut mai mult noroc deoarece aveam deschidere de la 30'W la 75'E si inclusiv acces la lnb (cand era dusa la 75'E)... si nu uit cat zgomot facea actuatorul, care sigur deranja vecinii (avand in vedere ca si atunci mutam destul de des antena )
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  5. #35
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Quote Originally Posted by XVanish View Post
    Cat de costisitoare (aproximativ) si unde as gasi corotoare?
    Cred ca cel putin 100 EURO insa repet ca nu am vazut personal in magazine... poate se pot lua cu comanada prin internet insa eu cel putin deoacamdata nu sunt interesat (eventual sa caut dupa ce fac un ''up-grade'' la antena de 3M)

    Uite, am gasit ceva info la un magazin extern... 149$

    http://www.thesatelliteshop.net/hype...ku=cbandcombo1
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #36
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Wink Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @rzbvro: iti multumesc!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  7. #37
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Daca pun un multifeed (Ku band) de vreo 3-5 lnb-uri pe o antena de 1,8 metri care are si un lnb C band imi slabeste semnalul?

    Sau nu merg impreuna...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  8. #38
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Normal ca nu ai semnal la fel de bun ca atunci cand ai un singur LNB, reglat perfect, insa daca nu doresti receptii extreme e ok... deci vorbim despre multifeed pe antena simetrica de 1.8M

    Am vazut chiar lnb C band pus in focar secundar, langa cel in KU band... asta la o antena a unui arab fixata la 26'E (antena simetrica de 1.9M)
    Multifeed cu 3 LNB pe simetrica chiar nu am vazut si nu isi au rostul mai mult de 2... antena mare oricum e mobila astfel ca e suficient sa ai un lnb pentru C band si unul pentru KU
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  9. #39
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Thumbs up Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Ok, ms de sfat
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  10. #40
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi



    Referencia: LNBCKU01

    LNB DUAL UNICO CON 2 BANDAS
    BANDA C + BANDA KU

    PUEDE SER INSTALADADO EN ANTENAS OFSET Y PRIME FOCUS

    CARACTERISTICAS:

    * PRIMER LNB DEL MUNDO QUE RECIBE LA BANDA C Y LA BANDA KU EN UN MISMO LNB.
    * DISEQ 2.1 INTEGRADO
    * 1 Lamina de teflon
    * Incorpora Guia de ondas para antena Prime Focus.
    * Puede ser instalado tambien en antenas ofset.
    * Caracteristicas banda C:
    * Toma de DiseQc: 1
    * Entrada 3.4~4.2 GHz.
    * SALIDA 950~1750 MHz.
    * Frecuencia:5150 MHz.
    * Ganancia 65 dB.
    * Caracteristicas de la banda KU:
    * Toma de DiseQc: 2
    * Entrada 10.7~12.75 GHz.
    * Salida 950~1950 MHz banda baja.
    * 1100~2150 MHz banda alta.
    * LO 9.75 GHz frecuencia baja.
    * Nivel de ruido 0.3 dB.

    61 euro

    Imi poate spune cineva cum se comporta acest dual lnb C/Ku?As vrea sa-l cumpar/comand chiar daca costa 61 euro.As vrea o parere in cunostinta de cauza.Oare merita?!

    ms,costel1

  11. #41
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Am mai vazut o antena montata la distanta apreciabila de bloc vis a vis de Mallul din dr. taberei. Daca proprietarul se afla printre noi ii transmit salutari.

  12. #42
    Member Beginner On/Off's Avatar
    Join Date
    27 Aug 2007
    Location
    44,46 N 26,11 E
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @costel1

    la noi nu am auzit (citit) sa aibe cineva asa ceva... din cate am citit pe forumurile din state, unde este prezent intr-o oarecare masura, receptia in banda c este ok, se simt insa unele pierderi la banda Ku, si asta si la antele solide nu doar la cele mesh unde acest fenomen este explicabil...

    si pe mine ma incerca gandul sa-l cumpar dar nu am gasit nici unmagazin online din europa care sa-l aibe de vanzare, de unde vrei sa-l cumperi?
    1,5 m Al : 33,0 E <-> 31,5 W , Invacom 0,3 dB
    V-Box II , SuperPowerJack 12'+
    digital: Vantage X211S Ci BlindScan ; SkyStar2 2.6
    analogic: Alba Rec550

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @On/Off,

    Ma bate gindul sa-l cumpar lnb-ul din poza pentru a nu fi nevoit sa tot schim lnb-urile pentru banda C si Ku.Inainte de a-l comanda de la urmatoarea adresa-http://www.demon-multimedia.com/productos/productos.asp?id=825&ampliada=Si-,as vrea sa stiu parerea unuia care l-a vazut cum merge!Dupa caracteristicile prezentatate-vezi fisa tehnica-,pare sa fie bun pentru consumatorul obisnuit;da,ce sa-i faci,sint si asa ceva,nu numai cautator de semnale{citeste instalator}.Ma gindesc la ceva imposibil acum d.p.d.v.financiar,un corotor!Stiu pe cineva care are instalat pe o antena de 4m un astfel de dispozitiv dar pretul e peste mina multora din noi,cam peste 1000$ tot sistemul.Cel putin asa mi-a zis cel cu antena.Poate cineva il are,e doar o mchestiune de timp pina ce aflam ce doresc/im!
    cu bine,costel1

  14. #44
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Am mai vazut asa ceva insa tot in poze... pasionatii rusii s-au descurcat si ei cum au putut si au realizat pur si simplu prin forte proprii aceasta scula (au taiat ''fundul'' lnb-ului C band iar apoi au atasat (prin lipire) un lnb ku band
    La noi, solutia e ok dar se merita doar atunci cand se foloseste mai mult banda C, inclusiv pentru receptii dx... in banda ku niciodata nu se vor putea obtine rezultate ca atunci cand lnb-ul Ku e singur si bine focalizat pe suport
    Tinand cont ca eu ma axez mai mult pe cautare in C/KU, si am acces foarte usor la antena, pot spune ca nu prea sunt interesat de asa ceva... mai degraba m-ar interesa un receptor SUCCES, acela cu cel mai sensibil tuner (Sharp) care a existat vreodata la noi pe piata... se spunea atunci ca receptorul digital SUCCES era comparabil la sensibilitate cu unul analogic cu functie threshold, mai exact un prag de demodulare undeva la 3dB in loc de 6-7dB cat e la un receptor actual obisnuit
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  15. #45
    Member Beginner On/Off's Avatar
    Join Date
    27 Aug 2007
    Location
    44,46 N 26,11 E
    Posts
    22
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    sa fiti atenti daca comandati o asemenea jucarie, ca sunt doua variante...

    BSC621 si BSC621-2

    la primul frecventa oscilatorului local e de 10750 iar la cel de al doilea e de 9750/10600, deci sunt acoperite ambele "etaje" ale benzi Ku

    mai multe puteti afla fe siteul producatorului, www.demsiusa.com

    sa auzim de semnal...
    1,5 m Al : 33,0 E <-> 31,5 W , Invacom 0,3 dB
    V-Box II , SuperPowerJack 12'+
    digital: Vantage X211S Ci BlindScan ; SkyStar2 2.6
    analogic: Alba Rec550

Page 3 of 27 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •