Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 23 of 27 FirstFirst ... 13192021222324252627 LastLast
Results 331 to 345 of 401

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

  1. #331
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    ChinaSat 11 @ 98East

    Dificil de discriminat cu antena mica semnalul de la doi sateliti apropiati de banda C la pozitii extreme (AsiaSat 11 si Express-103), la care pot aduaga si Asiasat 5 la 1005E, avind fiecare elevatii foarte mici si puternci influentat de interferente de orice tip.
    A trebuit sa-l urmaresc mult timp si comparind ce-a reusit alti pasionati,in primul rind ce-a gasit DX Bozoth, pentru a fi sigur ca transponderii gasiti de mine sint de la 98 si pe care ii postez mai jos. Chiar asa,la pozitii joase,semnalul este destul de tare,dar el nu-i constant,ca urmare a fluctuatiilor si influentelor nefaste ale mediului de receptie,dar in special a antenei mici pe care o folosesc. De aceea recomand celor care doresc sa atinga aceste pozitii extreme sa foloseasca antena mare.
    Dar nu numai pentru acest lucru e nevoie de antena mare,ci pentru ca sint sanse mari ca cele doua pachete Medianet la 3975 H/V sa fie receptionate. Cu suportul meu de receptie de amator, eu trebuie sa ma multumesc cu receptia doar a unor transponderi de data. Cum s-ar pune,un mic succes de stima. Si spun asta,fiindca deocamdata pentru multi pasionati de la noi sau de aiurea ajungerea la pozitiile extreme cu antenele din dotare este in sine o mica/mare performanta!,ca ce culeg/receptioneza este o alta socoteala,care la drept vorbind este rostul acestei pasiuni. Eu n-am vinat inca ...ursul cel mare,dar nici nu vin cu mina goala Eu ii astept pe cei cu armament greu sa reuseasca ceea ce eu nu reusesc cu ...flinta












    Felicitari @dingo31 pentru reusita minunata de la 83.0E.Deci,se poate...

  2. #332
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    90E @ YAMAL

    Postez mai mult pentru a testa functionalitatea noul topic C-Band dar si pentru analizarea spotului Russia-Yamal 401 @ 90E, focusat pe zona nordica dar anumite frecvente se receptioneaza si in Sud.

    Destule interferente, chiar cu discul scalar montat pe lnb. Din observatille mele discul scalar nu ajuta la amplificarea semnalului, unii spun ca are doar rolul de a reduce interferentele. Il rog pe Costel1 cu detaliile asupra rolului discului scalar in banda C, multumiri anticipate.
    De multe ori nu-l mai montez si nu am observant diferente semnificative, dar poate este subiectul unui alt topic legat de sistemele de receptie.

    [SATTYPE]
    1=0900
    2=YAMAL401 @ PF 1.8m
    [DVB]
    0=7
    1=3605,H,2625,23,1 ;5.9 dB
    2=3645,H,28000,34,1 ;-10 dB
    3=3675,H,17500,34,1 ;7.4 dB
    4=3787,V,15280,34,2 ;7.9 dB
    5=3884,H,6249,45,3 ;3.9 dB
    6=4001,V,5129,34,2 ;7.6 dB
    7=4044,V,5119,34,2 ;7.9 dB





  3. #333
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Inelele scalare si pozitia lor reglabila pe feedhorn au rolul de a ajuta iluminarea completa a antenei,dar in acelasi timp reduce sau elimina complet zgomotul ce vine din exteriorul antenei.O distanta prea mare a lor fata de reflector duce la scaderea semnalului captat,iar una prea mare nu face decit sa amplifice zgomotul din spatele antenei.De aceea,pentru a ajusta corect distanta inelelor scalare fata de reflector,trebuie sa tinem cont de distanta focala a lnb in functie de dimensiunea/marimea si adincimea antenei.In functie de acest raport F/D se face si reglarea inelelor scalare.La o antena,sa zicem,aplatizata,unde avem o distanta mai mare a focarului,adica o iluminare ingusta,inelele sint mai apropiate de git.In schimb pentru o antena adinca,la o distanta mai mica a focarului,pentru o iluminare mai larga,inelele scalare se prind mai departe de git.
    Am citit cindva un tabel care indica la ce distanta se prind inelele scalare fata de git functie de raportul F/D.E bine de stiu acest lucru,dar si fara acest tabel(eu insumi fac asta) se poate regla corect inele scalare pe antenele noastre,simplu: practic deplasam mai in fata sau mai in spate aceste inele pe feedhorn pina ce vedem ca semnalul a crescut(sau a scazut).Daca el s-a imbunatatit,asta insemana ca avem o iluminarea buna,ca am redus cit mai mult zgomotul,adica s-a "potentat" semnalul util.
    Nu stiu cum n-ai observat imbunatatiri semnificative la semnal,cind ai incercat receptia cu inelele scalare?Ele sint un MUST pentru receptia in banda C,fie ca e antena Offset sau PFA!Explicatia de mai sus, cu rolul lor(o spun mai mult din experienta mea de amator),m-a ajutat sa captez mai bine semnalul in banda C tinind cont de modul cum se fixeaza pe gitul lnb-ul.Si totdeauna ele au facut diferenta,iar in multe cazuri,atunci cind semnalul era slab,am reusit sa-l captez.In cazul tau,dar si al meu,cu interferentele de tot felul(cu antenele instalate in zone urbane,cu multe antene mobile,dar nu numai),sintem obligati sa respectam si sa ne folosim de tot arsenalul technic pe care-l avem dispozitie pentru a ne proteja cit de cit de influentele nefaste ale mediului in care sint instalate antenele noastre.Nu mai insist pe aceasta chestiune.Tine de abc-ul receptiilor de satelit.
    Si totusi,te inteleg de ce esti nemultumit de receptia la 90.0E.Pe de o parte de numarul mic de transponderi receptionati si pe de alta,semnalul nu-i tocmai multumitor tinind cont de esti mai aproape de spotul Rusia si folosesti antena de 1.80m.Desigur ca interferentele din zona ta a contribuit la acest rezultat.Se vede foarte bine acest lucru intre 3500-3600 MHz,mai mult zgomot decit semnal util.Pe linga aceste handicapuri,eu zic sa nu uitam ca majoritatea transponderilor in banda C pe acest Yamal au modulatia 8APSK.Pentru a-i inchide,dar mai important,pentru vizionarea programelor tv,majoritatea in multiplu mod PLP,ai de nevoie de un semnal de cel putin 9 sau 10dB.
    Dar pina a pune vina pe interferente,mai bine incearca sa-ti reglezi inele scalare,tindind cont de ce-am scris mai sus.Poate si incercind placute cu alta configuratie.Sper de asemenea c-ai pus corect placuta in lnb pentru polaritatea circulara?
    Si eu sint nemultumit de receptia la 90.0E.Pina la un punct cauzele sint cam aceleasi si la mine,dar mai important,ca antena de 1.50m e prea mica pentru acesti parametrii utilizati de operator.
    Am incercat tot felul de lnb-uri,dar fara o imbunatatire semnificativa.Iata ce-am obtinut eu.Nu includ aici transponderii de data pe care i-am receptionat:










  4. #334
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,551
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    1° test cu alt cod de caracter
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #335
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Apstar-7 @ 76.5 East(C-band)




  6. #336
    Member Beginner
    Join Date
    13 Mar 2021
    Location
    Chiuza, Bistrita Nasaud
    Posts
    18
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    12

    Default

    Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Inelele scalare si pozitia lor reglabila pe feedhorn au rolul de a ajuta iluminarea completa a antenei,dar in acelasi timp reduce sau elimina complet zgomotul ce vine din exteriorul antenei.O distanta prea mare a lor fata de reflector duce la scaderea semnalului captat,iar una prea mare nu face decit sa amplifice zgomotul din spatele antenei.De aceea,pentru a ajusta corect distanta inelelor scalare fata de reflector,trebuie sa tinem cont de distanta focala a lnb in functie de dimensiunea/marimea si adincimea antenei.In functie de acest raport F/D se face si reglarea inelelor scalare.La o antena,sa zicem,aplatizata,unde avem o distanta mai mare a focarului,adica o iluminare ingusta,inelele sint mai apropiate de git.In schimb pentru o antena adinca,la o distanta mai mica a focarului,pentru o iluminare mai larga,inelele scalare se prind mai departe de git.
    Am citit cindva un tabel care indica la ce distanta se prind inelele scalare fata de git functie de raportul F/D.E bine de stiu acest lucru,dar si fara acest tabel(eu insumi fac asta) se poate regla corect inele scalare pe antenele noastre,simplu: practic deplasam mai in fata sau mai in spate aceste inele pe feedhorn pina ce vedem ca semnalul a crescut(sau a scazut).Daca el s-a imbunatatit,asta insemana ca avem o iluminarea buna,ca am redus cit mai mult zgomotul,adica s-a "potentat" semnalul util.
    Nu stiu cum n-ai observat imbunatatiri semnificative la semnal,cind ai incercat receptia cu inelele scalare?Ele sint un MUST pentru receptia in banda C,fie ca e antena Offset sau PFA!Explicatia de mai sus, cu rolul lor(o spun mai mult din experienta mea de amator),m-a ajutat sa captez mai bine semnalul in banda C tinind cont de modul cum se fixeaza pe gitul lnb-ul.Si totdeauna ele au facut diferenta,iar in multe cazuri,atunci cind semnalul era slab,am reusit sa-l captez.In cazul tau,dar si al meu,cu interferentele de tot felul(cu antenele instalate in zone urbane,cu multe antene mobile,dar nu numai),sintem obligati sa respectam si sa ne folosim de tot arsenalul technic pe care-l avem dispozitie pentru a ne proteja cit de cit de influentele nefaste ale mediului in care sint instalate antenele noastre.Nu mai insist pe aceasta chestiune.Tine de abc-ul receptiilor de satelit.
    Si totusi,te inteleg de ce esti nemultumit de receptia la 90.0E.Pe de o parte de numarul mic de transponderi receptionati si pe de alta,semnalul nu-i tocmai multumitor tinind cont de esti mai aproape de spotul Rusia si folosesti antena de 1.80m.Desigur ca interferentele din zona ta a contribuit la acest rezultat.Se vede foarte bine acest lucru intre 3500-3600 MHz,mai mult zgomot decit semnal util.Pe linga aceste handicapuri,eu zic sa nu uitam ca majoritatea transponderilor in banda C pe acest Yamal au modulatia 8APSK.Pentru a-i inchide,dar mai important,pentru vizionarea programelor tv,majoritatea in multiplu mod PLP,ai de nevoie de un semnal de cel putin 9 sau 10dB.
    Dar pina a pune vina pe interferente,mai bine incearca sa-ti reglezi inele scalare,tindind cont de ce-am scris mai sus.Poate si incercind placute cu alta configuratie.Sper de asemenea c-ai pus corect placuta in lnb pentru polaritatea circulara?
    Si eu sint nemultumit de receptia la 90.0E.Pina la un punct cauzele sint cam aceleasi si la mine,dar mai important,ca antena de 1.50m e prea mica pentru acesti parametrii utilizati de operator.
    Am incercat tot felul de lnb-uri,dar fara o imbunatatire semnificativa.Iata ce-am obtinut eu.Nu includ aici transponderii de data pe care i-am receptionat:









    Bună ziua,
    O parte din frecvente par a fi de pe 93,5 est.toate bune maestre satelescu

  7. #337
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Mersi si foarte bine @andrei71 ca mi-ai atras atentia.M-ai pus intr-o mare alerta cind ai spus "o parte din frecvente..." ar fi de la alta pozitie(?).Din cauza asta am luat la rind transponderii insirati pe analizator la 90.0E sa identific pe aceia care au fost captati de la 93.5E!Si,sper ca n-am inca orbul gainilor,am dat peste unul singur,la 3841 H,6249,3/4,pe care l-am si postat intr-o fereastra separata.Si tocmai din acest motiv ar fi trebuit eu insumi sa-mi dau seama ca nu-i de la 90.0E.
    Desigur ca si aceasta neglijenta nu-i de admis cind livram informatii de uz general,cu atit mai mult daca sint mai multe.De aceea te rog sa-mi arati alti transponderi din aceea " o parte..." de care amintesti?Poate eu nu vad si alti transponderi din cauza altora?E adevarat ca unul,doi,etc este parte dintr-o multime,dar cind spui "o parte",particula "o" te duce cu gindul la ceva nedeterminat,insemnind mult,putin,etc.Unde mai sint alte "parti",in afara de 3841 H?Imi place sa cred ca nu-i incluz la 93.5E pe cei doi transponderi alaturati,in alte ferestre:3605 H,2625,3/4 si 3646 H,28000,3/4?Dar cu acel "par" m-am linistit.
    Mersi

  8. #338
    Member Beginner
    Join Date
    13 Mar 2021
    Location
    Chiuza, Bistrita Nasaud
    Posts
    18
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    12

    Default

    Bună
    Nu a fost o exprimare tocmai precisă maestre satelescu dar cum poate știți banda c i ceva nou pentru mine.M.a derutat mai mult imaginea cu un feed de nu știu cum de pe 93,5 est și care este posibil sa fie și la 90 est.
    Cu bine și toate bune tuturor

  9. #339
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    [QUOTE=satelescu;278859]Apstar-7 @ 76.5 East(C-band)

    Semnal destul de bun pe 76.5E, cu multi transponderii care se pot inchide









    Intreb adminul daca se poate face putina ordine cu aceste topicuri bazate pe rapoarte de receptie a diferitelor pozitii orbitale. Unele rapoarte se gasesc in topicuri diferite iar in acelasi topic sunt observatii la pozitii diferite, se sare de la 93E la 8W, apoi 66E....etc. In curand va fi foarte greu de gasit informatia pentru satelitul dorit. Stiu ca fiecare poztie ar insemna foarte multe alte topicuri separate, dar cel putin sugerez crearea de grupuri, de ex 0-15E, 15-30E, etc .... in paralel pentru banda C si Ku

  10. #340
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Intelsat 22 @ 72.1 East














    @dingo31,De foarte multi ani mi-as fi dorit si eu sa existe sectiuni speciale pentru receptia in banda C si Ku.Dar daca ne uitam numai pe forumurile de receptii din Romania,constatam ca numarul celor care posteaza rapoarte de receptii pentru ambele banzi sint putini,chiar foarte putini.Ii poti numara la degetele unei singure miini,ai sa fiu generos,chiar doua.Asta nu inseamna ca nu sint foarte multi curiosi.Se vede asta numarul vizitatorilor care urmaresc receptia prin satelit sau altele.Dar pasiunea asta se intretine nu dupa numarul de spectatori(cu siguranta forumul din asta traieste),ca sa fie putin rautacios,de cei care chibitesc,ci dupa cei care se implica efectiv si fac parte din joc,alimentind continuu si intretinind prin postari/activitate acest hobby.Si tare as vrea sa ma insel in aceasta privinta.Si n-as vrea ca deschizind mai multe sectiuni pentru fiecare tip de receptie sa vad acelasi lucru aici cum s-a intimplat pe un alt forum,foarte bine gindit pentru pasionatii de receptii,dar cu activitate zero,cu o postare din an in Paste.
    Ma bucura ca postezi transponderii pe care-i scaneaza Crazyscan,pina acum doar pe cei pe care aplicatia i-a inchis,la 93.5E,66.0E sau 76.5E.Mi-am dat seama ca de fapt ai debifat functia "BlindScan2" din utilitar,cu siguranta pentru fi afisati doar transponderii,cum spuneam,care pot fi inchisi.As cere prea mult sa activezi functia de care vorbesc incit sa pot vedea ce semnal si citi transponderi capteaza antena ta in zona in care este instalata?
    Functia asta a fost facuta special de catre CrazyCat pentru pasionatii care doresc sa vada tot spectrumul,toti transponderii posibili de a fi receptati.Este foarte utila din mai multe motive.Eu,dar nu numai,am reusit sa inchid multe semnale care daca nu stiam ca sint acolo,poate nu reuseam sa inchid multi transponderi.De pilda,la 66.0E,pe spectrumul tau,apar numai 3/4 transponderi gasiti de Crazyscan.Or stim bine ca sint foarte multi.Or si pe acestia i-as fi vrut sa-i vad pe spectrum.Acelasi lucru la pozitiile de pina acum in banda C.
    Poate pentru cei care doar citesc topicul nu conteaza acest lucru si privesc pasiv ce-i pe analizor,dar sint sigur ca cei putini care isi doresc performante de la ei au nevoie de mai multe informatii de la aceste rapoarte.Listele cu sateliti pe site-urile de profil sint insuficient alimentate sau pastreaza informatii depasite.De aceea e bine ca noi sa oferim ultima informatia pe care aplicatia ne-o ofera.Eu in ideea asta pastrez si postez spectrumul cu satelitul scanat.Iar pentru c-ai dispozitiv si aplicatie pentru astfel de receptie,in loc sa fii doar cititor de liste,ai putea deveni o sursa de informatie(credibila).Asta-i un mare avantaj pentru cei care detin astfel de misloace!Cu aceste misloace poti sa luminezi un semnal care de abia putea fi zarit.Tot asa de bine,iti poti regla antena si lnb-urile incit sa scoti din ele ceea ce nu credeai ca-i posibil cu alte dispozitive,etc.Cred ca-i destul.

  11. #341
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    NSS-12 @ 57 East


    Spre deosebire de banda Ku,cu un semnal problematic pentru multe zone ale tarii,mai putin cei din sud-estul ei,din cauza spoturilor extra-europene,banda C la 57.0E este mai "primitoare",in primul rind din cauza parametrilor folositi,fara pretentii,majoritatea avind mode QPSK/2.Pina cind,nu stim,de aceea recomand celor care vor sa incerce antena lor pentru banda C s-o faca acum.Nu se stie cind va disparea aceasta conditie favorizanta.
    Am mai incercat in trecut pozitia la 57.0E si de fiecare data am cules citeceva(iertata-mi fie lejeritatea exprimarii),desigur programe tv din zona Africii.Dar din punct de vedere technic,important e ca nu pune probleme deosebite la receptie cu toate influenetele nefaste ale interferentelor locale.Este inca un popas sigur pentru cei care se aventureaza sa receptioneze banda C.Si ca deobicei,recomand sa folositi o antena de cel putin 1.8m,daca se poate si mai mare.
    Sper ca listele de mai jos sa va motiveze.











  12. #342
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Intelsat 22 @ 72.1 East

    Mi-am dat seama ca de fapt ai debifat functia "BlindScan2" din utilitar,cu siguranta pentru fi afisati doar transponderii,cum spuneam,care pot fi inchisi.
    De, asa este. Am debifat functia BLS2 din utilitar, functia o foloseam la rapoartele de pe defunctul forum dar m-am gandit sa nu incarc prea mult graficul cu informatii despre transponderi care nu se inchid si care probabil nu prea intereseaza pe nimeni.
    M-am inselat, deci am reactivat functia odata cu scanarea Intelsat 22 @ 72.1E

    Aici am observat semnalul destul de puternic pe 4184L3937 cu un pachet tanzanian, de peste 7 dB si totusi nu poate fi inchis. Nu inteleg de ce?






  13. #343
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Sa stii ca nu-i adevarat ca nu intereseaza,fie si daca as fi singurul interesat de transponderii neinchisi,fiindca daca noi,sa zicem,nu reusim sa-i inchidem,sint alti pasionati,dar vazind transponderul respectiv ar putea sa-l receptioneze.
    De fapt schimbul nostru de rapoarte/informatii are in vedere pe acei necunoscuti useri care nu stiu cu ce se maninca receptia dar vazind ce pot face alti,ar putea incerca si,cine stie,vor avea surpriza sa receptioneze ceea ce vechi in "state",cum sintem noi,n-au reusit.Noi trebuie sa ne gindim la acesti potentiali pasionati.
    Dar mai exista un motiv,valabil chiar pentru acesti "vechi",ca stiind ca unii transponderi nu i-a receptionat intr-un anumit moment,pot avea norocul/surpriza sa reuseasca ca acel transponder sa-l inchide cu alta ocazie.De aceea e bine sa stim asta,daca vrem sa nu ne multumim cu putin.E drama pasionatului sa vrea mai mult,de aceea forteaza usile si da peste cap ceea ce credea ca e stabilit pentru totdeauna. Norocul nostru e ca semnalui nu-i batut in cuie(recunosc ca-i o exprimare aiuritoare,dar n-am avut alta la indemina),este atit de volatil cind vine de pe alte fascicole incit iti trebuie o rabdare de sfint sa-l poti prinde si inchide.Acestor "batuti in cap" ne adresam si nu celor care stau in fotolii sa priveasca programe tv.Recunosc ca-i utopic aceasta pretentie.Pe acestia trebuie sa-i avem in vedere.Se prea poate ca cel care s-a molesit in fotoliul lui,sa se trezeasca nemultumt de ceea ii se ofera si vede,si atunci sa puna mina pe antena si sa caute el programul,o promisiune,de fapt,care crede ca o sa-l multumeasca.Si tot cautind va ajunge la concluzia,mai mult sau mai putin ironica,ca mai important decit programul dorit e drumul pe care l-a strabatut,pentru ca nu exista program care sa-l satisfaca.Cu atit mai mult cind oferta de media a devenit atit de mare incit zapaind continuu pentru programul dorit nu l-a gasit.Este si drama zapistilor din toata lumea.Ce avem acum era valabil in vremea "impuscatului",si nu acum.
    4184 L este transmis in modulatie 8PSK iar daca contine un program,cu atit mai mult un mini/mare pachet tv,atunci iti trebuie semnal de peste 8dB,in multe cazuri de peste 9dB,ca sa-l inchizi si vedea.De fapt este o problema constanta a celor care au antene mici pentru parametrii pretentiosi.Mai ai alti transponderi pe spectrum care sint unlock.O solutie valabila penstru astfel de probleme de receptie,este,vrem,nu vrem,o antena mai mare.Dar cum spuneam mai sus,incearca sa inchizi semnalul in alt moment al zilei pentru ceilalti transponderi.Dar,sincer,nu vad cum el ar putea creste cu 2~3dB pe acesta(?!)Deocamdata satelitul nu are inclinatie mare incit sa ai variatii mari zi noapte.Poate o propagare mai favorabila in alt moment al zilei/noapte.
    Ca o concluzie,spectrumul iti arata cu adevarat o fotografie a semnalului pe care il receptionezi cu antena din dotare.Ceea ce te obliga sa iei masuri si sa gaseti o solutie.Intr-o astfel de situatie,cu un minus de 3dB,schimbare lnb-urilor sau placutele confectionate de noi e un paleativ,care ar fi valabil pe unii transponderi,insa nu rezolva problema de fond.Vorba,de acum un poncif al entuziastilor de receptii,cel mai bun lnb este o antena(si mai) mare.

  14. #344
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    302
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Yamal 601 @ 49 East

    Yamal 601 are un semnal bun pe zona noastra,de 45dBW.La fel ca Express-AM& la 40.0E,sau altii din aceiasi generatie,acest Yamal a fost gindit pentru o acoperire cit mai larga,pe mai multe zone continentale,din motive pe care le putem banui. Important din punctul nostru de vedere,e ca el poate fi receptionat in orice zona de la noi.M-as hazarda sa afirm ca fara interferente si cu o antena putin mai mare de 1.50m sint sanse mari ca toti transponderii sa fie receptionati.Asta se poate vedea chiar din acest raport al meu,chiar daca sint multi care sint unlock,mai ales pe polaritatea Dreapta.La cautarea oarba auto cu placa dvb snr-ul la multi transponderi este putin mai mica decit cea reala.Desigur ca in buna parte si din cauza interferentelor.Asta se vede foarte bine in momentul cind ii cauti manual,adica cind deschizi fereastra cu parametrii.La blindscan unii au,sa zicem,2dB,dar in fond semnalul atinge si 10dB.
    Cei mai afectati sint cei sub si in vecinatatea lui 3700 MHz.As zice ca fara interferente calitatea semnalului la acest satelit in zona noastra ar fi in jur de 10DB,daca nu mai mare,cu o antena de 1.50m.Desigur ca estimarea mea nu-i o urmare unei studiu obiectiv,obtinuta cu misloace profesionale si in conditii normale de receptie.De aceea astept ca si alti pasionati sa incerce receptia lui Yamal 601 si apoi sa ne prezinte un raport.
    Se prea poate ca conjecturile mele sa nu se adevereasca in toate cazurile,dar mai important,cred,este ca satelitul este receptionabil chiar cu antenele noastre de amator si,sper,cu rezultate bune.Poate ca postarea mea de acum si mai ales pozele mele de mai jos sa-i incurajeze pe cei care doresc sa poposeasca cu antena la 49.0E.Eu insumi am fost sceptic cind am incercat cu alta ocazie,e adevarat in aceleasi conditii nefavorabile receptiei,si m-am ales atunci cu o mare indoiala ca voi avea o receptie multumitoare.De asta data,schimbind lnb-urile ,care,chipurile,sint antiinterferente si cu multa rabdare am reusit totusi sa ma aleg cu destui transponderi inchisi si cu multe programne tv.
    Am incercat receptia satelitului cu mai multe aplicatii si cu receptorul DM920 UHD,iar rezultatele obtinute cu acestea m-au incurajat sa fac observatiile de mai sus.Sper sa fie valabile si la voi.








  15. #345
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by satelescu View Post
    NSS-12 @ 57 East
    Receptia 57 E din SE
    [SATTYPE]
    1=0570
    2=NSS 12 @ PF 1.8m
    [DVB]
    0=37
    1=3710,H,6009,34,2 ;6.1 dB; 13:21 13/7/2021
    2=3722,V,16170,91,4 ;-10 dB; 13:21 13/7/2021
    3=3722,H,16450,56,3 ;5.8 dB; 13:21 13/7/2021
    4=3748,V,1904,14,2 ;2.9 dB; 13:21 13/7/2021
    5=3756,H,16930,56,2 ;1.7 dB; 13:21 13/7/2021
    6=3766,V,32090,14,2 ;7.9 dB; 13:21 13/7/2021
    7=3798,H,20950,34,2 ;2.8 dB; 13:21 13/7/2021
    8=3799,V,19160,35,2 ;7.5 dB; 13:21 13/7/2021
    9=3841,H,999,34,4 ;7.1 dB; 13:21 13/7/2021
    10=3844,H,2204,23,2 ;8.8 dB; 13:21 13/7/2021
    11=3846,H,999,14,2 ;7.2 dB; 13:21 13/7/2021
    12=3849,V,4202,34,4 ;3.6 dB; 13:21 13/7/2021
    13=3855,V,4033,34,2 ;5.2 dB; 13:21 13/7/2021
    14=3885,H,30000,34,4 ;7.6 dB; 13:21 13/7/2021
    15=3899,V,7825,34,4 ;7.2 dB; 13:21 13/7/2021
    16=3916,V,4167,23,2 ;7.3 dB; 13:21 13/7/2021
    17=3918,H,6499,34,4 ;9.4 dB; 13:21 13/7/2021
    18=3927,V,4862,34,2 ;2.6 dB; 13:21 13/7/2021
    19=3932,H,3919,23,2 ;2.6 dB; 13:21 13/7/2021
    20=3937,H,3419,23,2 ;7.8 dB; 13:21 13/7/2021
    21=3941,H,3584,23,2 ;8.9 dB; 13:21 13/7/2021
    22=3980,V,7499,35,2 ;8.4 dB; 13:21 13/7/2021
    23=4001,H,5748,23,3 ;9.9 dB; 13:21 13/7/2021
    24=4011,H,13330,35,2 ;3.4 dB; 13:21 13/7/2021
    25=4021,H,1714,45,2 ;6.3 dB; 13:21 13/7/2021
    26=4028,H,4248,23,3 ;6.4 dB; 13:21 13/7/2021
    27=4032,H,779,23,3 ;6.7 dB; 13:21 13/7/2021
    28=4048,V,9999,34,4 ;4.3 dB; 13:21 13/7/2021
    29=4060,H,7042,34,2 ;1.6 dB; 13:21 13/7/2021
    30=4069,V,5325,34,4 ;1.7 dB; 13:21 13/7/2021
    31=4095,H,11000,12,2 ;5 dB; 13:21 13/7/2021
    32=4095,V,30000,34,2 ;5.2 dB; 13:21 13/7/2021
    33=4118,H,1183,14,2 ;7 dB; 13:21 13/7/2021
    34=4122,V,3159,23,2 ;2.1 dB; 13:21 13/7/2021
    35=4124,V,999,34,4 ;4.6 dB; 13:21 13/7/2021
    36=4138,V,11900,14,2 ;4.1 dB; 13:21 13/7/2021
    37=4171,H,11660,34,4 ;-1.5 dB; 13:21 13/7/2021








Page 23 of 27 FirstFirst ... 13192021222324252627 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •