Thanks Thanks:  19
Likes Likes:  80
Dislikes Dislikes:  0
Page 15 of 15 FirstFirst ... 51112131415
Results 211 to 224 of 224

Thread: Receptii extreme- DX

  1. #211
    Member Beginner
    Join Date
    23 Apr 2023
    Location
    romania
    Posts
    21
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    4

    Default

    Daca tot sunteti cu antena pe Asiasat va rog sa verificati si semnalul de pe feeduri, zilnic sunt multe transmisii sportive , e satelitul de legatura intre Europa si Asia.

  2. #212
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Ce spui despre feedurile sportive la 100.5E este valabil mai mult pentru banda C. In banda Ku poti gasi cele pentru stiri sau evenimente sociale,valabil daca ai o antena mare,de peste 2m, pentru a mentine stabil semnalul.
    Pentru aceste feeduri in Ku-band iti trebuie semnal util de cel putin 8dB sau chiar 10,depinde de parametrii utilizati.
    In cazul meu,cu o antena mica si la elevatia doar de 0.2°,cu o fluctuatie mare a semnalului,care vine in valuri,trebuie sa ma multumesc si cu ce vezi pe spectrumul postat.
    Ma bucur ca din punct de vedere tehnic,ca sa spun asa,antena e pozitionata corect pe arc.
    Nu pot pretinde mai mult. E si dificil sa obtii/reglezi mai mult cind ai un semnal instabil,care la o alevatie mica si interferente iti intra si mult zgomot.

    satelescu

  3. #213
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default AsiaSat 5 @ 100.5 E

    Intre timp am incercat din nou receptia lui AsiaSat 5,si in conditii meteo favorabile,am reusit sa inchid inca trei transponderi de Data.
    Trebuie stiut ca semnalul la acesta pozitie este destul de tare(vezi spectrum) si se poate receptiona stabil cu o antena mai mare,asa cum am spus cu alte ocazii.
    Trebuie sa adaug ca semnalul inchis cu antena mea este de pe spotul AsiaSud,dar ar fi o performanta deosebita daca l-as captura de pe fascicolul AsiaEast. Atunci ar fi ceva extraordinar,cu adevarat o receptie de dx-er.






    satelescu

  4. #214
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default 21.6e

    Receptie normala,deloc extrema,la 21.6E pe 10722 V,32115,1/2,unde se poate vedea pachetul Warner Bros,acum FTA.



    satelescu

  5. #215
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default 19.2e

    La 19.2E a fost activat un transponder pentru pachetul NFL,care acum este FTA: 11817 V,31422,4/5,16APSK.



    satelescu

  6. #216
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    110
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    La mine a intrat cu QPSK.




  7. #217
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Cu scuzele de rigoare, dar cred ca pentru noutati ar trebui deschis alt topic.
    Oricum, ultimele modificari in ceea ce priveste transmisiile satelitare se pot gasi lejer pe kingofsat si nu numai acolo.
    Clare, cu date precise, scrise negru pe alb....



    ---------- Post added at 20:46 ---------- Previous post was at 20:42 ----------

    Mai interesante ar fi transmisiile gasite si care nu sunt listate nici pe flysat, nici pe lyngsat, etc... uuf, iarasi off-topic

  8. #218
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Intelsat 39 @ 62.0 E

    Pachetul IP radio (Magic FM, Rock FM, Kiss FM) s-a mutat azi vara pe 11595 H,1160,2/5,S2 si a ramas tot la 62.0E. Spre deosebire de 11485 H,unde semnalul era puternic si putea fi receptionat in unele situatii si cu antene mai mici, de asta data el este mult mai slab,aproape sa nu-l gasesc chiar cu antena de 1.50m si tuner sensibil(cu placa 6983).
    Trebuie sa spun ca mi-a trebuit multa rabdare sa-l pot agata si apoi sa-l inchid pentru a prelucra continutul. Este adevarat ca el este plasat intre doua frecvente cu semnal mai puternic la distanta apropiata,greu de depistat in conditiile in care aveam/am si interferente chiar in partea asta de banda.
    Modalitatea de a asculta aceste streamuri este fel cum am aratat la #204 pe acest topic.




    satelescu

    Sint curios sa aflu ce semnal(SNR) are 11595 H in alte zone ale tarii daca cineva incearca sa-l receptioneze.Mersi anticipat.

  9. #219
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Semnalul ar fi cam 8-9 dB, dupa cum arata receptia cu AB Pulse (tuner SI2166) si placa TBS.
    Despre receptie directa online totusi nu se poate vorbi, a inregistra streamul, apoi a-l decoda este cam doar de amorul artei. Dar e mai bine decit nimic






  10. #220
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Eutelsat 70B @ 70.5 E

    Receptie de pe spotul Asia Centrala la 70.5E:
    11498 V,3615,3/4,8PSK-ATV (Al-Adalah TV) (codat),
    11527 V,2400,2/3,8PSK-Al Kafeel TV .









    satelescu

  11. #221
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Pe 56e express , intalnesc o situație ciudata. La scanarea frecventei 12322 v 27500 , cu lnb setat la 10700 , intra canalele de pe 12226 h 27500 , cu vreo 3 infocanale la liber.



  12. #222
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Am impresia ca ai setat lnb pentru receptia lineara la 56.0E,iar pentru acest satelit trebuie un lnb cicular cu O.local la 10.75 GHz. Se poate receptiona si cu lnb Ku linear dar atunci receptionezi aceiasi transponderi pe ambele polaritatii.cum vezi in poza de mai jos.
    Si mai este ceva,poate ma insel,in poza postata vad sigla CNN ca este in pachetul respectiv,ceea ce ma pune pe ginduri,tinind cont de relatiile tensionate intre Rusia si Occident,si cu atit mai mult ca mediile din vest (cum e si CNN) sint interzise sau cenzurate.




    satelescu

  13. #223
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Dubiul pe care il ai , poate fi lamurit daca sesisezi ca numele canalului reprezinta de fapt sid ul acestuia. Pe baza acestuia am si descoperit anomalia respectiva , evident iscata de setarea lnb pe 10700 , artificiu pe care l am facut pt.ca semnalul este util cu setarea respectiva

  14. #224
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Intelsat 39 @ 62.0 E

    Daca mai sint hobby-sti interesati de receptia streamului de radio IP-over-Sat(Antenna Group) la 62.0E,le pot spune ca se (mai) poate asculta cu ajutorul receptorului Ayecka SR1.
    Acest dispozitiv este folosit de catre EumetCast pentru receptia serviciilor meteo si mediu de pe mai multi sateliti,ce pot fi gasite la 10.0E pe Eutelsat 10B.
    Din fericire,fiindca are suport pentru streamurile MPE(Multiprotocol Encapsulation),el poate fi folosit si pentru alte servicii MPE si GS(Generic Stream) transmise prin satelit.
    Nu stiu daca cei apropiati de zona mea,Cluj-Napoca,cu antena de 1.50m si lnb Inverto Black Ultra,au probleme cu receptia semnalului la 11595 H,1160,2/5,fiindca aceasta frecventa este "ingramadita" intre altele cu semnal puternic,ceea ce-l face dificil de inchis.
    Si totusi,avind unui tuner sensibil,Ayecka SR1 a reusit sa inchida si sa mentina semnalul incit sa pot rula ceie trei streamuri de radio(Magic FM,Kiss FM si Rock FM).




    https://youtu.be/UA2Q1DwtXv4
    https://youtu.be/O06g2dDtC0U
    https://youtu.be/QWoCbrXhVf4

    satelescu

Page 15 of 15 FirstFirst ... 51112131415

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •