Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  82
Dislikes Dislikes:  0
Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 151 to 165 of 227

Thread: Receptii extreme- DX

  1. #151
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    E normal ca la antenele mobile LNB-ul sa ramana fix relativ la montura, urmareste "regula ceasului-lnb clock methodology", adică unghiul "skew". Doar la longitudinea locului, adica directia sud va fi perfect vertical. Pentru dx uneori este necesara o reglarea mai fina, adica "tweaking" folosind satfinderul. O montura polara bine construita si bine reglata trebuie sa acopere minim 90 de grade din orbita iar una foarte bine reglata chiar peste 120 de grade.

    ---------- Post added at 03:57 ---------- Previous post was at 03:51 ----------

    Deci daca esti din București va trebui va trebui sa reglezi antena mobila folosind ca referința Badr-4/5/6/7 & Es'hail-1/2, pozitii apropiate de longitudinea locului.

  2. #152
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    266
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    care puteti incercati 57 est/am reusit sa receptionez un tp east africa cu 9-11%,greu de inchis[imagine cu macroblocuri,sunet intrerupt]11165 h

  3. #153
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Cred ca harta de pe FlySat pentru East Africa nu este chiar fidelă pentru ca de mult timp se recepționează bine unele transpondere, cum ar fi 10985H, 11165 sau 11544. In schimb nu mai recepționez 11105 din același spot.
    Spotul Central Asia cu cele doua frecvente care se recepționau acum nu mai intră.










  4. #154
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Azi am fost și am repus rușii pe strachina de 1.5m. faza tare cu lnb astea inverto cu flansa e de cascadorii rasului.
    Pe orizontala duruie și când îi dai vertical ... Mă credeți că aia de 1.2 cu lnb inverto High gain e peste asta de 1.5m cu lnb inverto cu.flansa? De ce se manifestă așa.?
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  5. #155
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Te rog explică mai tehnic despre problemele respective. Dacă rezultatele tale sunt anormale adaugă detalii, valori, frecvențe, satelit, polarități, tip antenă, model lnb, etc. Nu putem ghicim noi din explicațiile astea... :cascadorii râsului, ....faza tare, etc la . Daca un lnb se comporta drastic diferit pe o polaritate H/V sau o gamă Low/High problema e intrinsecă de la LNB, dar sunt cazuri mai rare. Cel mai probabil în cazul tău este vorba de reglaj incorect. Ai in vedere unghiul skew de la lnb, care trebuie rotit spre dreapta pentru satelitii aflati la vest și invers pentru cei din est, dar asta numai pentru antenele fixe. Daca antena este mobila nu e necesar, vine automat cu montura. LNB-ul cu flanșă este pentru antenă simetrica(feedhorn-ul atașat flanșei trebuie este croit pentru antena respectivă) iar pentru antene offset sunt în general lnb-urile universale

    https://www.lemmymorgan.com/skewing-an-lnbf-correctly/

  6. #156
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Vorbim de lnb inverto cu flansa care îl au majoritatea la magazine ce are valoarea de 55db gain. Feedhornul este de la cineva că tripoda originala avea șuruburile rupte in aluminiu.
    Mai am un lnb de Singapore cu feedhorn și trunchi de prelungire din aluminiu. Am și tripoda lui originala. Ăla specifică că are 70db gain.
    In fine daca spui că antena e incorect reglata pe aparat de măsură de ce tp 10985h de pe 75 vine la 42% calitate pe satfinder noaptea și ziua 29/31% iar pe 11605v nu are decât 12% calitate? Uitate pe flysat. Ce e vertical indică pe receiver 5% calitate pe satfinder 12% calitate.
    Daca pun aparatul de măsură pe 1.2 am pe primul tp 34 noaptea și 20 ziua iar verticalele au ba 12 ba 14/16 ziua sau noaptea .
    Deci sa fiu înțeles antena mea are montura polara ce merge uniform stânga dreapta. Deci mai mult de 12/15 grade nu pot regla să meargă stânga dreapta. Că sa fie cascadorii rasului va spun că montura a fost făcută de gheorghe cu materiale ... Lnb dacă îl pun drept pe badr la turksat deja trebuie dat spre stânga....deci cum ziceam montura polara e făcută să meargă că și cum ai avea antena fixa in perete.
    Apropo daca dau montura polara jos și îi atârna una de offset și o pun pe motor h-h merge? Ideea e că nu știu unde să o prind de antena.....

    Asta e lnb de Singapore și tripoda lui originala
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #157
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Se vede că un braț de susținere al lnb-ului este strâmb sau sudat(imbinat)
    Posibil să nu fie chiar în focar lnb-ul.
    La antenă parabolică se poate calcula focarul spre deosebire de offset unde numai producătorul știe exact unde este focarul.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  8. #158
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by zvartoshu View Post
    Apropo daca dau montura polara jos și îi atârna una de offset și o pun pe motor h-h merge?
    Depinde de greutatea totala, cu montura cu tot si daca receiverul asigura curentul necesar pentru motor. Daca este mai grea de 12-13 kg nu e indicat, pentru ca probabil se va rupe in timp. Daca este protejata la vant de un perete e mai bine.
    Motoarele STAB duc putintel mai mult dar sunt mai scumpe.

  9. #159
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Aseară a fost semnal destul de bun după 12 noaptea pentru nss12 mi-a intrat și mie 10985h cu hornsat-urile somalezii... Pe antena de 1.2 cu un lnb inverto High gain.

    ---------- Post added at 11:42 ---------- Previous post was at 11:21 ----------

    Și acu sunt trei fire de semnal. Am ajuns aici cu antena.



    ---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 11:42 ----------

    Acusi la 15:29 din nou e fluent 10985h de pe nss12

    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  10. #160
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Vouă vă adaugă canalele 11544 de pe nss12?
    Mă chinui pe maxim de fenomen când are 5% calitate constanta fara sa bâlbâie și nu îmi adaugă nici un canal TV.
    Azi a fost foarte instabil pe la 3 după-masă dar a avut un maxim evident de câteva minute când a mers 11165 de pe acest satelit și din 20 poze abia am scos două reușite.



    ---------- Post added at 16:06 ---------- Previous post was at 14:33 ----------

    Am testat lnburile inverto hgln versus Singapore High gain .
    Antena 1.2m. satelit turkmen tp 12303
    Inverto de 60db are 81% semnal cu calitate 42%
    Lnb China 70db are 86-87% semnal cu calitate 44%
    Satfinder gtmedia S2/s2x
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  11. #161
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Cea mai proasta zi pe satelit la 75 est. Orizontalele 10985 11045 merg de la 38-48% variabil iar din verticale ... Livrare doar 11605. In rest liniște.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  12. #162
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Sigur ai probleme cu sistemul de receptie.
    De ce nu incerci un lnb universal IBU decat cel cu feedhorn din poza?
    Pe 75E semnalul bubuie pe spotul Russia, fiind de minim 13.5-14 dB iar pe spotul MENA are 7.5 dB, suficient pentru o receptie stabila.






  13. #163
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Nu-i bai. S-au stricat ambele antene pe vertical.
    Revin cu info... Acu licăre 11559.
    Orizontalele au ajuns la 51-57%.
    Varza mai e satelitul acesta când o ia din loc și nu mai merg verticalele.
    Am mai avut zile de genul când aveam orizontalele bine recepționate și doar o singura frecv verticala aceea cu Belarus.
    Nu am testat doar cu aia mare de 1.5 ci la fel am și pe 1.2

    ---------- Post added at 16:59 ---------- Previous post was at 16:13 ----------

    Cea mai proasta soluție....



    De ce nu ziceți sa bag pe tripoda lnb de offset să meargă ceva?

    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #164
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am vazut ca ai folosit un lnb inverto pro cu flansa si feedhorn. Acela este pentru antenele simetrice, nu-i pentru offset

    Iar celalalt parca e IBU, cu siguranta vei avea alte rezultate mult mai bune, dar pe antena offset.

  15. #165
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Stiu pe cineva care a folosit Inverto Black Ultra pe antena simetrica de 2,1 metri si el sustine ca are rezultate ceva mai bune decat cu lnb-ul de antena simetrica. A adaptat lnb-ul IBU si a taiat gatul ca sa poata intercala feedhornul pe IBU.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •