Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 46 to 60 of 73

Thread: Coship,procedura schimbare patch

  1. #46
    Member Beginner
    Join Date
    27 Dec 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by ike View Post
    BLUE 36 si ce crezi ca rezolvi daca dai procesorul jos ,inafara de timp pierdut si distrugerea unui receptor care dupa uni s ar putea face fara jtag.numai daca esti posesorul unei statii de lipit cu aer adevarate care sa iti permita extragerea lui de pe placa de baza fara a smulge ceva pini ca sa ai poti identifica,si nu stiu daca exista jtag care sa recunoasca sti 5517 precum si un def care sa iti permita conectarea,parerea mea e ca e pierdere de timp.bine inteles daca dispui de timp si reusesti sa incarci un soft care sa mearga macar fta ,avand in vedere ca coshipurile in general nu prea merg pe gigi,ai tot respectul meu.BAFTA IN TOT CE ITI DORESTI.SI CRCIUN FERICIT ,UN AN NOU CU TOATE REALIZARILE
    Salut,
    am urmarit cu interes cele discutate mai sus si intru si eu in aceasta discutie...
    Exista un def pentru JTAG la procesorul STi5517. Dar dupa cate stiu eu programul jkeys nu recunoaste memoriile SPI. Singurul program care poate functiona cu acest tip de memorii este cel creeat de rusi cu numele E-JTAG.
    Personal, am incercat sa citesc softul din receptorul NDS Philips DSR2011 (Nagra3 Premiere), dar din pacate nu am reusit sa comunic cu receptorul pe JTAG. Din cate am citit despre acest procesor, este identic ca si pini cu STi5516, dar este mai "destept" in sensul protocoalelor de comunicare...Stima

  2. #47
    Member Beginner
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mda, STI5517 este protejat la rescriere, dece am spus ca vreau sa dau STI5517 jos? Modelul asta este pe bile de fludor, nu are pini la vedere si pentru ca nu am gasit configurarea pinilor JTAG pentru Coship 5668 voiam ca dupa ce il dau jos si fac o poza placa cineva sa-mi spuna care sint pinii aferenti, caut continuitate pe placa pina unde merg si pot stabili punctele pentru JTAG apoi putem sa facem niste experimente cu conservele.

  3. #48
    Member Beginner
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu am putut sa dau edit asa ca vin cu completari.
    Am reusit sa distrug receiverul , dece? Sub procesorul STI5517 de la Coship 5668 de la D...lce este o pasta care are punct de topire mult mai mare decit fludorul. Am inceput cu temperatura aerului la 350 de grade, temperatura care o folosesc la procesoare, fara succes, nu dadea niciun semn ca s-ar dezlipi, am crescut progresiv temperatura pina la 480 de grade cind s-a dezlipit cu traseele de pe cablaj. In schimb memoria flash M28W320HS s-a dezlipit foaret usor, fara probleme. Asa cum spunea cineva mai jos, ar fi posibila o reprogramare a acestei cu Willem?

  4. #49
    Member Visitor
    Join Date
    24 Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default M28w320hs

    Daca memoria M28W320HS e in capsula TSOP48, am soclu pentru asa ceva si cred ca as putea-o rescrie cu Willem. Un datasheet ar fi bun de la memoria cu pricina ca sa ne orientam.
    Pentru @blue36, daca tot e pe butuci receptorul, poate macar vedem daca se poate citi/scrie. Eu stau in Bucuresti. Trimite-mi un PM daca e sa sapam si poate ne intilnim.
    Eu ramasesem la parerea ca in conseva Dolce e o memorie SPI cu 8 pini care se deslipeste si cu pistolul Radioprogres, daramite cu aer cald. Oricum, in principiu, aproape orice memorie flash se poate citi/scrie cu scule gen Willem. Pentru referinta site-ul rusilor http://www.ezoflash.com/chip_database.php . Chiar daca abordarea cu dezlipirea si apoi lipirea memoriei flash pare o ciobanie cu mici sorti de izbinda, are un mare avantaj fata de orice JTAG. Nu depinde de tipul procesorului.

  5. #50
    Member Beginner
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Vasile101, memoria este tot BGA, singura solutie ar fi ca sa vedem pe ce pini sa se poata rescrie, asta inseamna sa ramina lipita pe receptor si pe pinii aferenti, urmarind traseele si stabilind niste puncte de legare la programator, sa putem rescrie un alt soft.

  6. #51
    Member Beginner
    Join Date
    27 Dec 2009
    Location
    Timisoara
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default completari

    Salutare tuturor,
    daca receptorul este dotat cu memorie de tip 28WXXXyy, atunci este naspa rau. In primul rand este de tip BGA, si in al doilea rand este cu protectie hardware la scriere (ca dealtfel toate memoriile Intel 28....). Am cautat pe multe siteuri in domeniu si am gasit ceva. Un anume user "slugworth" a reusit sa creeze mai multe programe bazate pe "st20 toolset v2.3.1" (programul producatorului) care pot sa citi sau scrie pe JTAG astfel de tip de memorii atasate procesorelor de tip dcu3. Trebuie doar modificata interfata "clasica".
    http://rapidshare.com/files/326889962/STi.rar

  7. #52
    Member Beginner
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc, Dagos, este un punct de plecare, asa cum am spus am mai multe receptoare pe care oricum le tin degeaba, le bag in experimente!

  8. #53
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Thumbs down

    dupa ceva confruntari placa de baza coship,dolce boo.si schema sti 5516 am ajuns la concluzia ca nu sant identice cel putin nu la configuratia pinilor,singurul lucru comun e masa picioruselor din centrul procesorului,deci in continuare daca poseda cineva configuratia pinilor la procesorul sti 5517 il rugam a ne da de veste.VA MULTUMIM

  9. #54
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pe net se zice ca 5517 este varianta securizata ( printre altele chip_id ) a procesorului 5516

  10. #55
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,860
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Va rog, reveniti la subiect.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  11. #56
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    nu are rost.sti 5517 este personalizat

  12. #57
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    la vecini a postat @slugworth datasheet 5517 / 5505 / ST20

  13. #58
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    fi mai explicit pacala te rog o adresa ceva ,l am intrebat pe vecinul gard in gard cu mine a ramas mut nu a auzit de sti si altecele.dupa conectarea cu jtag la un sti 5517 ,nu coship cdvb 5568 am obtinut un id total diferit de cel al lui sti 5516

  14. #59
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    la kingblana la engleza la threadul cu jtag la 18.01
    le am salvate pe alt pc , daca e nevoie la caut si le urc
    ( consecintele acestui linck palavragit le suport tu )

  15. #60
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,860
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Nu va fi vorba de nicio consecinta, sa nu amestecam activitatea adevaratilor pasionati de pe respectivul forum cu cei ce l-au transformat intr-un offtopic imens. Am verificat link-urile de care aminteai, primele doua inca sunt valabile.
    Last edited by val; 21-01-10 at 17:07. Reason: l.e.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •