PDA

View Full Version : Intrebari



dbogdans
04-05-09, 18:18
Problema este urmatoarea. Eu am achizitionat o antena cu receptor si tot dichisul pentru a viziona DigiTV. Am dorit sa vad independent pe doua televiyoare astfel ca receptorul este dublu de la Hyundai sub marca NAGRAVISION. Daca as fi stiut macar cat stiu acum as fi pus un LNB dublu, as fi tras doua cabluri si as fi luat doua receptoare. Din pacate deabia dupa ce a fost instalat am constatat faptul ca anumite posturi pe care le am in grila nu pot fi vazute pe motive de tensiuni de polariyare diferite. Partea proasta este ca cei de la RDS nu mi¨au dat aparatele in custodie ci le*am cumparat. Acum as dori sa cumpar un LNB dublu si inca un receptor pt. cayul ca nu vor dori sa*mi schimbe pe cel cumparat. Daca se poate as dori niste sfaturi in ceea ce priveste un LNB si un receptor cu preturi mai modice intrucat deja m*au cam uscat la buzunar . Specific faptul ca am doua cartele.(daca nu cumva aceasta a doua cartela nu merge decat in aparatul cumparat de la ei.
P.s. probabil trebuia sa deschid un nou subiect, dar deocamdata nici asta nu stiu si rog sa fiu scuzat

a merg

zmeura
04-05-09, 20:10
Cumperi un LNB Twin http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=505&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4 si tragi doua cabluri separate la intrarea in cele doua tunere din receptorul dublu,asa vei putea vedea toate programele pe ambele televizioare.
Cardul Digi nu merge in alt receptor de satelit,iar la ora asta nu este nici o solutie sa rezolvi cumva asta,in situatia ta.

laleauaneagra
04-05-09, 20:47
faci cum spune zmeura cumperi doar lnb twin nu si alt receptor si iesirea o faci la al doilea tuner nu prin loop(adica nu faci punte intre tunere)

dezavantaju e ca esti cu 2 cabluri prin casa,unul de la antena si unul de la telecomanda dar na asta e acum bun rau cum e