PDA

View Full Version : Dolce şi DigiTV, ?n colimatorul Protecţiei Consumatorilor



-minus
10-07-07, 13:25
Companiile Romtelecom şi RDS au fost amendate pentru cã nu işi respectã angajamentele contractuale faţã de utilizatorii Dolce şi DigiTv.
Distribuitorii serviciilor Dolce şi DigiTV au fost amendaţi de cãtre Oficiul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor (OJPC) cu cate 4.000 de lei pentru nerespectarea clauzelor contractuale. La OJPC au fost inregistrate nu mai puţin de 30 de plangeri legate de intarzierile nejustificate ale Romtelecom la conectarea la serviciul Dolce.
“Cele douã companii au fost amendate cu 4.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor contractuale”, a declarat Mircea Avram, directorul OJPC Cluj. Mai exact, cele douã companii nu au respectat termenul de 30 de zile in care erau obligate sã instaleze echipamentele pentru difuzarea programelor TV. “Pentru Romtelecom-Dolce am avut luna trecutã nu mai puţin de 30 de plangeri”, a declarat Avram.

El a menţionat cã in unele cazuri consumatorii au aşteptat chiar şi douã sau trei luni panã cand au avut acces la serviciul Dolce sau DigiTV. “in unele cazuri, operatorii incasau banii la termen, dar instalau echipamentele abia dupã o lunã”, a declarat Avram.



intarzieri nejustificate



Clienţii celor douã servicii de difuzare a cablului au postat zeci de sesizãri pe Internet. “La data de 5 martie 2007 am fãcut o cerere telefonicã cu nr. de inregistrare 984806, urmand ca in maxim 30 de zile sã se monteze antena”, povesteşte unul dintre clienţii nemulţumiţi.

“La vreo douã sãptãmani, am primit un telefon de la tehnicieni sã mã anunţe cã la amiazã vin sã monteze antena. Bineinţeles cã nu au venit nici panã azi. Am fãcut numeroase reclamaţii, dar nu am primit nici un rãspuns cã vin sau nu”, mai spune unul dintre clienţii Romtelecom.

Un alt client al serviciului Dolce se plange cã reprezentanţii Romtelecom l-au scos de pe lista de aşteptare. “Am fãcut o cerere telefonicã de instalare Dolce in 04.06.2007, nr. 1208657, cu termen de soluţionare 14 zile. in 29.06, la intoarcerea din concediu, am sunat la relaţii cu clienţii de unde am aflat cã cererea mea a fost anulatã fãrã acordul meu, iar dacã mai doresc serviciul trebuie sã fac altã cerere.

Consider o lipsã totalã de profesionalism a modului cum a fost gestionatã cererea panã in prezent”, a declarat un alt client Romtelecom. Nici serviciul DigiTV nu a fost scutit de reclamaţii. “Au fost foarte multe reclamaţii şi pentru DigiTV”, ne-a declarat Avram.



Prea multe cereri



Reprezentanţii Romtelecom spun cã neregulile sesizate OJPC se datoreazã cererilor foarte mari. “intarzierile semnalate cu privire la instalarea serviciului Dolce s-au datorat faptului cã in perioada la care fac referire clienţii a existat un numãr foarte mare de comenzi pentru serviciul Dolce.


Numãrul echipelor care lucreazã la instalarea Dolce a fost suplimentat, pentru a limita pe viitor apariţia unor astfel de situaţii”, au declarat reprezentanţii Romtelecom. Pe de altã parte, directorul de marketing al RCS-RDS, Ion Tarcea, a menţionat cã neregulile la instalarea sistemului DigiTV sunt mai rare.

“Cel mai probabil este vorba de o problemã localã. Clientul işi face un abonament la casierie unde noi ii recomandãm un instalator avizat. Se intamplã ca uneori clientul care este programat la o datã ulterioarã sã nu rãspundã la telefon. Sunãm de mai multe ori, dacã nu ni se rãspunde inchidem procedura de instalare”, a declarat reprezentantul RCS-RDS

http://www.ziuadecj.ro/action/article?ID=983