PDA

View Full Version : telesistem ts 4.0 f tuner zarlink



ike
25-04-09, 23:12
ma poate ajuta cineva cu un soft original sau chiar patch pentru jtag,am gasit pe sif team un soft dar nu comunica cu rs232.telesistem ts 4.0 f (tuner zarlink)VA MULTUMESC

val
26-04-09, 15:03
ma poate ajuta cineva cu un soft original sau chiar patch pentru jtag,am gasit pe sif team un soft dar nu comunica cu rs232.telesistem ts 4.0 f (tuner zarlink)VA MULTUMESC

Cumva ai apucat sa instalezi patch-ul de Strong 61xx?

ike
26-04-09, 16:34
da am apucat sa instalez acel patch 6125

ike
26-04-09, 16:36
trebuie tinut apasat ch -,ca sa poti baga loaderul si softul.dar la mine nu vrea sa comunice cu bootloaderul care l am gasit pentru a ma reintoarce la softul initial.

val
26-04-09, 19:27
Uite ce propun (solutie de avarie, preferata jtag-ului): dupa cum stii patch-ul de Strong nu recunoaste decat tunerele Sharp. Zic sa incerci sa schimbi tunerul, cu putin nororc poate mai gasesti asa ceva la colegul nostru de forum @mesteru.
Succes!

ike
26-04-09, 22:36
dar daca as gasi unul identic sa descarc softul prin jtag,l as putea reincarca in receptorul meu.???

ike
26-04-09, 22:37
nu era al meu de asta ma zbat si omul are pretentii.VA MULTUMESC PENTRU RABDARE.

val
27-04-09, 08:38
... chiar si cu thuner sharp acesta se blocheaza apoi trebuie sa schimbi si alte piese precum filtre...

Tu ai ideie ce prostii spui?

ike
27-04-09, 10:37
la cine te referi ? la un kaon am descarcat softul prin jtag dupa care l am incarcat in altul.si a mers

val
27-04-09, 11:23
Nu la tine ma refeream, deasupra e un citat; asta cu schimbatul filtrelor nu am mai auzit-o pana acum.

val
27-04-09, 15:24
@ike: la fel ca si tine cred ca am facut o confuzie: nu stiu cata imporanta are tunerul in cazul tau, nu cumva patch-ul de Strong61xx merge pe receptoarele SAT+ echipate cu tuner Sharp iar pt Telesystem aveai nevoie de soft Truman/Globo? Ia-o de la cap ar trebui sa gasesti ce-ti trebuie pt jtag.

@gobi: scuza-mi pesimismul, ai schimbat tu la acest model de receptor tunerul si se bloca? Filtrele de care amintesti nu cumva sunt condensatoare electrolitice? Nu mai retin exact, era vorba de o modificare pt acest receptor (se adauga in rec un condensator de cativa micro), dar asta avea legatura cu partea audio nicidecum cu tunerul.

ike
28-04-09, 14:45
nu WAL nu ai facut nici o confuzie e vorba de clona srt urilor 61xx

ike
28-04-09, 14:53
am un receiver panasat dsd 720i ,opentv ird 720 i nova,as avea nevoie de un soft macar fta.cand il conectez se apuca de scanat transpodere,11823 si inca cateva .l am pus pe thor si tot degeaba,dupa ce termina scanarea apare searching chanel home si asa sta si 2 ore daca il las,ma gandesc ca ar fi un receptor conditionat si pana nu gaseste reteaua lui nu face nimic,as vrea macar sa ii pot pune un soft fta.VA MULTUMESC