PDA

View Full Version : Kathrein UFS 910 si diseqc 1.1



apoklyps3
17-04-09, 23:15
Se poate asa ceva? Inca nu am Kathrein 910 dar din ce am citit la specificatii nu stie decat diseqc 1.0 . Eu insa vreau sa-mi iau o toroidala pe care sa montez > 4 LNB-uri (poate chiar pana la 16). M-am uitat pe site la Kathrein , la update de firmware si nici pana in ziua de azi nu au adaugat suport pt. diseqc 1.1. Trebuie sa ma orientez dupa alt receiver sau este totusi o solutie.

mario08
18-04-09, 10:10
salut , de ce te complici/investesti atat de mult (antena toroidala + 4-16 lnb-uri) , cand poti foarte bine cu 1 lnb si o montura h-h pe offset sau un actuator in functie de diam. antenei pt. parabola (la actuator iti trebuie pozitioner din cauza curentului mare pt. motorasul actuatorului) sa obti acelas rezultat
oricum cu softul actual (fw 1.06) stie pana la 4 lnb-uri , iar in cel beta (fw 1.07) are inclus suport pt. diseq 1.2 care se foloseste la comanda monturilor h-h
in plus ai "n" variante de soft "enigma2" pt. el si la care au implementat deja diseq 1.2/1.3 (1.3 - usal) , deci ai mai multe variante pt. un sistem mobil decat pt. ce vrei tu
gandestete ca tot in plus fata de un sist. mobil ai "n" reglaje la ce vrei tu , basca comutatoare diseq
personal am un offset de 90 + montura h-h comandata de un dm500 (acesta mai mult pt. server de ccam) + lnb quad (4 out independente) si kathy cu e2 + incubus de aproape 2 ani si nu am prb.
prea mare investitia in raport cu rezultatul in cazul la ce vrei tu , parerea mea

apoklyps3
18-04-09, 11:15
pur si simplu nu vreau cu motoras, iar Kathrein nu pare receiverul bun pentru mine. poate e careva cu mai mult de 4 LNB-uri sa ma contrazica. am vazut eu ceva pe alte forumuri ca unele imagini enigma ar avea suport pt. 1.1 , dar la nici una cica n-ar functiona corect, deci tot aia.

vladcarama
18-04-09, 14:27
Ceea ce vreai tu, e ceva special ce il folosesc doar profesionishtii sau cei care doresc sa se faca provaideri locali (in blocuri comunale sau pe la sate, de exemplu). Dar crede-ma, ca daca eshti singur la antena, daca ai sa vizionezi stabil macar doi din satelitii pe care ii vei receptiona asta va fi bine. Depinde cate limbi straine shtii, ca in general, in mare masura, aceleashi programe pe sateliti diferiti, numai cat limba se schimba shi unele programe de sport national, in rest acelashi lucru... Bafta...

mario08
19-04-09, 02:45
eu zic mai documenteazate in legatura cu ce vrei tu si pt. alte tipuri de receivere , fiindca cea ce vrei tu (toroidala + 16lnb-uri + "n" comutatoare diseq = peste 1050roni pret din decembrie 2008 evaluat de cineva in revista info-satelit 4/2008 parca)
fiind o schema destul de complexa , nu imposibil de realizat , dar cu niste costuri si reglaje destul de mari si anevoioase (la 16lnb-uri cam ai de reglat) , cand foarte usor cu o parabola de peste 2m + actuator + pozitioner (curent mare consumat de otorul actuatorului ce nu poate fii sustinut de nici un receiver , cam 3-4amperi in functie de diametrul actuatorului) te ajunge cam la 6-800roni maxim si nu vei avea rezultatele la fel cu toroidala cum le ai cu parabola de peste 2m
stiu ca se chinuia cineva pt. dm500 sau mai nou pt. dm800 si nu stiu daca a rezolvat pana la urma
dupa mine vad ca vrei sa alegi mai mult "cantitatea" decat "calitatea" , oricum alegerea si rezultatele tehnico-financiare sant ale tale , succes

apoklyps3
19-04-09, 10:46
Am zis peste 4 LNB-uri ,nu neaparat 16. Nu vreau cu motor, si nici daca as vrea nu am unde sa pun ditamai parabola de 2 metri.

apoklyps3
20-04-09, 16:15
Nu este o disputa toroidala vs. motorizata, e pur si simplu ceea ce vreau si daca receiverul Kathrein UFS 910 este bun pentru mai mult de 4 LNB-uri. Am vazut pe cineva pe aici care avea un multifocus cu 8 LNB-uri, deci cred ca se poate. O sa-i trimit un PM ,poate are un raspuns mai clar pentru mine.

amorak
20-04-09, 17:02
merge bine merci pe Enigma2, din pacate pe softul orig nu stie decat diseqc 1.0 ;)

apoklyps3
20-04-09, 18:31
Atunci e bine. se zvoneste ca firmware-ul 1.7 aduce si suport 1.1 (asa se zvoneste din ce am citit de la primul aparut, la fiecare firmware :D ) . Dar daca merge cumva pana atunci tot e bine,acu sa nu fie beleau sa nu mearga decat cu unele switch-uri.
Am vazut ca sunt 2 versiuni de kathrein 910. E vreo diferenta de performante intre ele sau doar consumul in stand-by?

amorak
20-04-09, 19:29
eu am folosit cu succes un diseqc 8x1 Gold Edition, de costa 60 lei pe net. iar diferenta dintre cele doua nu stiu sa ti-o zic caci am de putin timp Kathrein.

apoklyps3
20-04-09, 19:32
Ok , mersi mult oricum de info. e posibil sa nu ajung la 16 ,dar tot trebuia sa fiu sigur ca merg mai mult de 4. Sa inteleg ca ai toroidala sau multifocus :D?

zildan
20-04-09, 21:50
@apoklyps3

Merge diseqc 1.1 si 1.2 si cu firmware-ul original la kathy la imaginile modificate/
Deja exista versiunea beta 1.6 care are implementat diseqc 1.2. Am testat si merge.
In alta ordine de indei aparatul nu il iei sa il tii cu firmware-ul original. Enigma2 pe kathy e in plina dezvoltare si acolo merge cam orice combinatie diseqc.

mario08
22-04-09, 00:19
Pt. apoklyps3 si cei care au "toroidala + n lnb-uri" :

- http://ufs910.hdtvinfo.eu/component/option,com_fireboard/Itemid,26/func,view/catid,48/id,10122/#10122 , descarcati "file attachmet" si aveti 2 capturi de ecran :

- 1 cu un comutator diseq EMP-Centauri S16/1PCP-W3 si a

- 2 cu setarile din e2 (cred ca o vers. PKT) in care vi-se arata cum trebuie setat pt. fiecare lnb/satelit in parte cu diseq1.1

nu pot urca eu acest atasament pe forum , din cauza rcs-ului si de aceea v-am dat link-ul , daca poate cineva sa-l urce pe forum ar fii bine si pt. alti care nu stiu cum se fac setarile de rigoare