Log in

View Full Version : Iată ce pregăteşte micul neuron al aleşilor noştri



neutrin
05-04-09, 14:42
Impozit minim obligatoriu pentru microintreprinderi de 1.625 lei pe trimestru

(extras din Capital, link (http://www.capital.ro/index.php?section=articol&screen=index&id=118286&newsletter_link=1&utm_source=newsletter_saptamanal&utm_medium=email))
Guvernul pregateste o modificare a Codului Fiscal prin care microintreprinderile ar putea fi obligate la plata unui impozit obligatoriu minim de 1.625 lei pe trimestru.

Surse guvernamentale sustin ca aceasta masura a fost luata in urma verificarilor facute de catre autoritatile fiscale care au constatat ca majoritatea companiilor, inclusiv microintreprinderi, au inregistrat pierderi, astfel ca s-a decis aplicarea unui impozit forfetar.

Impozitul va fi aplicat microintreprinderilor care efectueaza, preponderent, activitati incluse in urmatoarele categorii:


tranzactii imobiliare



inchiriere si leasing



operatiuni de investigatii si protectie


Noile prevederi vor fi aplicate si pentru microintreprinderi care desfasoara activitati legate de hoteluri si alte facilitati de cazare, restaurante si alte activitati de servicii de alimentatie, servicii in tehnologia informatiei si informatice, juridice si de contabilitate, fabricarea bauturilor sau industria alimentara.

neutrin
05-04-09, 14:44
Ce vor ei să obţină e clar. Mai mulţi bani la buget, de unde să fure. Ce vor obţine: mai multe falimente, mai mult şomaj, mai puţini bani la buget.
Nişte idioţi.