PDA

View Full Version : Problema cu HH DM 2800



SuperSonic
28-03-09, 15:55
Salutare !
Va rog scoteti-ma din ceata.

Astazi am incercat sa-mi montez HH cumparat nou. M-am chinuit cateva ore sa gasesc semnal pe cel mai sudic satelit pt. Bucuresti care este Badr 26E. Nu am gasit nici o liniuta de semnal pe IpBox 910HD. Am schimbat rec-ul cu un Optibox cx pvr ready care statea la naftalina si am gasit semnal cu el in 10 minute. Cand am bagat cablul inapoi in IpBox, aici surpriza: nu am semnal deloc pe Badr, in schimb am pe Sirius si pe Astra19E in acelasi timp.

Nu inteleg fenomenul.

Lista de sateliti din IpBox este bagata cu Relook PCEditor, luata de aici: http://sateliti.info/showthread.php?t=7296 Catseye Cuberevo.

Multumesc pt. ajutor.

bibbicu
29-03-09, 15:20
Nu cumva fenomenul se explica prin faptul ca acele frecvente sunt identice pe satelitii enumerati de tine?

Care sunt acelea?

SuperSonic
29-03-09, 16:33
Problema este ca, cu Optibox am semnal pe 26E, iar cand pun IpBox-ul in locul lui fara sa mut antena de pe pozitie nu am semnal deloc pe acelasi satelit, in schimb am pe Astra si pe Sirius in acelasi timp, repet fara sa mut antena de pe Badr 26E.

Cred ca este ceva in neregula la frecventele din lista de sateliti, sunt zapacite intre ele. Vroiam o iesire din situatia asta fara sa instalez din nou imaginea+setarile mbox.
Momentan nu sunt acasa sa ma uit la frecvente, ajung mai tarziu.

amorak
29-03-09, 20:44
nu e nevoie de setari mbox sau sa pui imaginea din nou, da reset din Menu > Advanced Setup > Factory Reset si apoi incearca pe curat. din Menu > Service Searching > USALS :)

L.E. ah, va trebui sa scanezi dupa canale din nou, dupa asta ;)

SuperSonic
29-03-09, 20:50
Multumesc friend, o sa incerc ! Ce ar fi recomandat sa folosesc USALS sau Diseq1.2 ?

horatyu
30-03-09, 13:35
la H-H se foloseste USALS , dar trebuie reglata bine pt a merge exact unde trebuie

problema e ca noi nu stim daca tu esti intradevar pe satelitul respectiv

ai incercat sa dai o scanare pe ipbox si nu ti-a gasit nici un canal?

SuperSonic
30-03-09, 15:50
In sfarsit i-am dat de cap cu USALS, era vorba de niste TP-uri care nu corespundeau de pe un receiver pe celalalt si asta ma derutat cu semnalul de pe sateliti. Masinaria nu avea nicio vina era doar eroarea umana din ecuatie:horse:.

Am dat sa scaneze pe vreo 6 sateliti si a gasit deocamdata ce era de gasit. Multumesc voua pentru ajutor si idei ca ramasesem in pana de tot, nu stiam incotro s-o mai apuc.

S-auzim de bine !