PDA

View Full Version : Dreambox, Kathrein - Focus, Dolce



dolby
23-03-09, 21:48
Am un dreambox 500 si un kathrein in doua camere diferite legate in retea si doua abonamente la focussat si dolce. In dreambox folosesc gbox, iar in kathy mbox.
Cine-mi poate spune exact ce-mi mai trebuie sa fac cele doua carduri functionale pentru oricare receiver si ma poate ajuta sa fac configurarile necesare?

Cu respect,
dolby.

zildan
23-03-09, 23:45
In kathy cum e pus cardul?
In functoe de asta vei primi raspunsul.

zmeura
24-03-09, 16:37
Pune newcs+mbox pe ambele si linii C,pe DM linie cu 127.0.0.1 pentru local si C cu IP-ul intern al kathy iar pe kathy idem cu IP-ul intern al DM-ului.
Oricum poti pune si acum linii D intre gbox-mbox si e rezolvata.Daca vrei sa apara ca localuri pe ambele e mai greu si la un test al unui peer tot se afla.

dolby
24-03-09, 21:32
Asa e, am omis: focus merge pe dream (il vad in kathy), in kathy nu am nimic, dolce in asteptare. N-as vrea sa renunt la gbox in dream.
Vroiam sa pun dolce in kathy si sa vad pe ambele receptoare si dolce si focus.
Nu ma deranjeaza daca e mai usor invers: dolce in dream si focus in kathy.

zmeura: nu ma intereseaza ce zice "un peer", pentru ca nu e cazul.

Cu respect,
dolby

zildan
24-03-09, 21:34
La kathy itzi trebuie adaptor usb2serial si smartmouse ca sa citesti cardul si sa il potzi da mai departe.

dolby
24-03-09, 21:41
Multumesc zildan pentru raspunsul rapid.
Caut la shop.
Imi recomanzi ceva anume?

Cu respect,
dolby.

zildan
24-03-09, 21:55
Ca adptor serial PL-2303 (http://www.prolific.com.tw/eng/Products.asp?ID=59) e cel mai bine suportat.
Cel mai bine vezi la SHOPPING gelvis are de vanzare kit complet (adaptor serial si phoenix).
Sau iei un hub usb cu 4 porturi (sa fie duse diametral opus) si unul sau doua progbee (http://www.satwell.com/opis.php?id=203&w=1&l=2) de pe net.
Avantajul acestei a 2-a solutii este ca nu mai folosesti sursa de tensiune suplimentara.
Vorbeste cu gelvis sa le faca si el asa, fara alimentare externa, doar din usb.

dolby
24-03-09, 21:57
Ok.
Cand am rezolvat partea hardware, revin cu intrebari.
Toate cele bune.

dolby
26-03-09, 20:36
Am intrat in posesia unei interfete marca "gelvis" cu alimentare pe usb si un adaptor usb to serial tot de la el.
Constat ca nu mai apuc sa studiez ce s-a scris pana acum.
Am rugamintea, daca este cineva disponibil sa ma ajute cu setarile (de preferat card dolce in kathy) maine seara cand vin de la serviciu, as fi recunoscator.
Multumesc.

Cu respect,
dolby

cristilamb
26-03-09, 21:13
Din cate stiu, cardul zaharos nu merge citit cu phoenix in Kathy.

dolby
06-04-09, 21:38
Revin cu rugamintea de mai inainte.
N-am rezolvat nimic pana acum.
Nu-i rau nici dolce in dream si conax in kathy.
Daca se poate un nr. de telefon in PM.
Multumesc.

Cu respect,
dolby

dolby
31-05-09, 22:38
Revin cu aceleasi probleme nerezolvate.
Localul in dream (focus) e activ si il vad in kathy.
N-am reusit sa inteleg cum as putea face sa mearga cardul de dolce in phoenix si kathy, asta daca se poate pana la urma.
Astazi am testat cardul de dolce in dream, dar n-am reusit sa-l fac sa mearga. Am tot citit "how to boom/dolce", dar ceva fac gresit si nu-mi vede. cardul.
In newcs.xml am pus decat boxkeyul fara sa mai schimb ceva.
Scriptul l-am pus pe cel din arhiva.
In cwshare am pus o linie de genul:
D: { IP DREAM { 55577 55588 { PASS1 { 0 0 }}}}
unde 55577 ar fi portul deschis in router pentru newcs, iar 55588 ar fi portul pentru gbox, iar pass1 ar fi parola din linia M in cs2gbox.
cw2gbox arata asa:
# My dbox2 password
M: { IP DREAMBOX { PASS1 }}
#################################################################################################### ######
# Internet Friends port range password cod
#####cwshare connection###################################################################################
D: { IP DREAMBOX { 55588 55577 { PASS LINIE M { 1 1 }}}} # aici se editeaza parola voastra de la M din cwshare
#################################################################################################### ######
C: { Cardserver IP DREAMBOX 14001 user pass 12000 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 }
Iar cu cardul de conax in phoenix nu am gasit cum s-ar face.