PDA

View Full Version : FOCUS MEDIA pe satelit



-minus
14-06-07, 21:53
Urmareste programele FOCUS MEDIA pe satelit !!!

Intelsat 801, 31.5 west, frecventa 11 493
SR 5454, POLARIZARE V, FEC 3/4
( 31.5 WEST ESTE POZITIA ORBITALA A SATELITULUI
Incet incet ne cam imprastiem pe toti satelitii,de la 62E la 31W sunt programe romanesti!
http://www.focusmedia.ro/index.php

-minus
15-06-07, 18:45
Si totusi nimeni nu se uita la noile programe Ro transmise la 31W?
http://www.flysat.com/intelsat801.php
sau curiozitate specifica iubitorilor de noutati in receptia programelor tv a scazut?e chiar interesant sa vezi programe ro tocmai la 31W

dic_star79
15-06-07, 20:39
Din ceea ce am citit si eu pe ici pe colo au o receptie de tot ..... si nu cred ca merita sa muti antena pana la 31v pt niste programe de ..... Cine are o antena mobila ii urez succes.

-minus
15-06-07, 20:43
Aici nu e vorba de calitate,e vorba de faptul ca niste programe Ro sunt la 31W,si asta e benefic pentru romanii aflati in zone indepartate care pot receptiona acest satelit,pentru noi ca romani este o mandrie sa putem afirma ca avem programe si pe un alt meridian,asta e ideea!

me1960
15-06-07, 20:58
sal , dimensiunea minima a antenei pt. receptia in conditii normale in BACAU , va rog ?

dic_star79
15-06-07, 21:01
Nu te contrazic dar conform LYNGSAT spotul 2 pe care emite aceste programe este centrat pe Europa centrala si de vest dar si cu o acoperire buna pe Romania si sar putea receptiona in conditi foarte bune cu antene de 90 chiar si in SEtari dar din pacate acest lucru inca nu este posibil,intrebarea este de ce?

-minus
15-06-07, 21:06
Nu te contrazic dar conform LYNGSAT spotul 2 pe care emite aceste programe este centrat pe Europa centrala si de vest dar si cu o acoperire buna pe Romania si sar putea receptiona in conditi foarte bune cu antene de 90 chiar si in SEtari dar din pacate acest lucru inca nu este posibil,intrebarea este de ce?

Are momente in care nu se poate receptiona nu stiu din ce cauza,momentan nu merge cel putin la mine,cu toate ca sunt pe hispasat si am semnal maxim 95% pe acesta,daca ma mut un grad mai sus nu intra nimic,aseara a mers perfect,acum trei zile la fel,o fi din cauza lor sau nu stiu ce sa zic,orcum e bine sa incercati sal receptionati dupa ora 19 ora romaniei

-minus
15-06-07, 21:07
sal , dimensiunea minima a antenei pt. receptia in conditii normale in BACAU , va rog ?

Cu 0,90 sau 1,20 ar trebui sa-ti intre fara probleme!

dic_star79
15-06-07, 21:20
Cica au unele probleme in a ridica semnal maxim catre satelit.

Bamboo
18-06-07, 12:11
Feny si Galaxia nu stiu daca sunt romanesti, ca numai maghiara am auzit pe acolo. Programe de 3 la leu. Calitate VHS, semnal slab, continut de kko.

-minus
18-06-07, 12:51
Feny si Galaxia nu stiu daca sunt romanesti, ca numai maghiara am auzit pe acolo. Programe de 3 la leu. Calitate VHS, semnal slab, continut de kko.

Cica vor urma si altele,este numai un inceput iar programele sunt de fapt teste!!

Bamboo
18-06-07, 16:18
E o pozitie orbitala destul de pacatoasa, fara antena mobila n-ai ce cauta acolo, elevatie mica, probleme pt cei cu obtacole. Alegere dubioasa, probabil a fost mai ieftin.
Stiti cumva al cui e pachetul si ce alte programe vor aparea?

-minus
18-06-07, 16:52
E o pozitie orbitala destul de pacatoasa, fara antena mobila n-ai ce cauta acolo, elevatie mica, probleme pt cei cu obtacole. Alegere dubioasa, probabil a fost mai ieftin.
Stiti cumva al cui e pachetul si ce alte programe vor aparea?

Despre ei este vorba sunt baieti din zona Ardealului care vor sa demonstreze ca se poate face televiziune si pe alte puncte orbitale si fara plata,ideea este de a promova programe Ro cu diverse tematici si pe alte meridiane de aceea a fost aleasa aceea pozitie 31,5W;
http://www.focusmedia.ro/index.php

dic_star79
18-06-07, 21:49
Da daca este pe dea moca si la dracul in praznic poti sa te duci cu pozitia orbitala la 60 de grade vest,nu? Da las cai bine.

-minus
19-06-07, 00:20
Da daca este pe dea moca si la dracul in praznic poti sa te duci cu pozitia orbitala la 60 de grade vest,nu? Da las cai bine.

Tot nu ai inteles,ideea este pentru cei aflati pe alt meridian,adica pentru cei peste Atlantic care pot receptiona aceste frecvente cu antene de 2,5-3m
asta e ideea,AMERICA SA VADA FREE PROGRAMELE RO!!

dic_star79
20-06-07, 10:53
Daca vroiau sa aiba acoperire pe coasta de est a SUA se duceau putin mai spre vest adica undeva pe la 50 vest,dar nu ma intereseaza atat timp cat calitatea programelor este cum este.

-minus
21-06-07, 01:51
fiecare intelege cum vrea,dar faptul ca noi ca Ro. am, ajuns la 31,5W e lucru mare~!

Turku
21-06-07, 02:08
E cu Focus Media o sa ajungem si la Polul Nord.
Cred ca canalul care va fi receptionat acolo va fi ClubTV Zalau,ca asta urmeaza sa mai intre la ei,Szatmar TV,Focus TV Bistrita,Focus TV Zalau,Focus TV Satu Mare,Club FM ,Radio GALAXIA,si ultimul Szamos FM.cam atit de la Frocus Media.
Nu va asteptati la posturi gen SCI-FI,MGM,etc
:drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

alex
17-08-07, 11:33
Cel putin Focus TV Bistrita e varza murata, o umplutura de cea mai proasta calitate, fara profesionisti, videoclipuri la greu dintre cele mai nasoale, stiri in reluarea-reluarii, programe folclorice si...emisiuni pocaiesti!
Primitivismul TV local lasa in continuare de dorit, in ciuda faptului ca la Bistrita sunt 3 televiziuni care ar trebui sa se lupte una cu alta, ele isi dau copy-paste, neajungand la nici un fel de profesionalism!

Toate Bune!
Alex

satelescu
05-09-07, 17:00
@all,

Pachetul Focus Media de la 31.5w,Intelsat 801,se poate receptiona cu antena de 1.5m in zona Clujului.Si cu antena de 1.1m intra semnal{cam 10% calitate}-pe vreme buna-dar nu suficient.Calitatea imaginilor lasa de dorit.

costel1

satelescu
05-09-07, 17:05
ps-symbol rate-ul s-a schimbat,care acum e:S.R.6667,Fec 3/4

dic_star79
06-09-07, 07:59
Parca ar fi niste super programe pe care trebuie sa le receptioneze numai cei cu instalatii superprofesioniste, da nene programe la tot poporul daca tot le urci pe satelit!!!!!!!!