PDA

View Full Version : Va recomand o antena



xedox
12-03-09, 21:44
Pina astazi am folosit un lighean Triax TD110 care nu e rau. Astazi am primit noua mea antena mult mai mica, se numeste fuba daa 650 adica 65cm diametru fata de 110 la triax.
Am acelasi nivel de semnal cu un lnb Inverto pe ambele oale pe intelsat in UK.
Antena e absolut fenomenala si foarte usoara, perfecta pentru un sistem motorizat. Eu folosesc un Moteck SG-2100A.
Aruncati o privire aici: www.fuba.eu (http://www.fuba.eu)
Am uitat sa va spun are 15 ani garantie, reflector aluminiu.

delta2k2
13-03-09, 00:07
Parca e ... prea frumos sa fie adevarat. A mai testat cineva acest model fuba ?

Einstein
13-03-09, 08:36
Ai avut triaxul reglat bine?

dorinelu
13-03-09, 09:05
pun pariu ca triaxu' nu afost bine reglat....dk si triaxu este lighean, restu de antene ce mai sunt???

cipryDXfeed
13-03-09, 09:33
Nici o antena cu diametru de 65cm (fie din Al) nu poate avea castig ca una de 110cm.
Un test cu aceasta antena de 65cm se poate face pe SIRIUS receptionarea postului Realitatea sau Credo.:)

FlorinV
13-03-09, 09:38
hm :) cred ca totusi are dreptate dar.....................
pun pariu pe ce vreti aceeasi calitate o are pe receptorul de la digi cu semnalul lui artificial de 98% care este departe de realitate incearca cu alt receptor care nu este calibrat semnalul pe maxim caci acum sa o luam teoretic pe conserva de la digi si cu o antena de 3 metri are tot acelasi semnal

zmeura
13-03-09, 10:53
Triaxul are suprafata aproape de 4 ori mai mare.Imposibil,ceva nu e in regula.Fuba poate fi poleita si cu aur si tot nu se poate.:)

lazlow
13-03-09, 12:41
Cineva povestea odata pe un alt forum despre unul care avea in gradina o antena de 2,2m si care numai prindea 200 de programe de pe Hotbird si era nemultumit de asta insa de fapt era pusa total aiurea, asa da-mi voie de sa ma indoiesc ca Triax-ul ala a fost bine reglata. Am Triax si stiu ce spun.

xedox
14-03-09, 01:13
Credti-ma este absolut fenomenala, m-a last gura-casca, abia astept niste zile cu vreme mizerabila sa sa vad cum se comporta.
Triaxul si-a facut treaba foarte bine, are insa o problema serioasa in zilele cu vint puternic, se balangane din toate incheieturile iar bratul care sustine lnb-ul parca e plastelina.

coburn
14-03-09, 09:51
O antena de 65 nu are cum sa dea semnal egal cu una de 110 chiar daca o stropesti cu aghiazma, inca nu s-a inventat.
Compara semnal pe mai multi sateliti si pe urma ne spui...

rzbvro
14-03-09, 10:22
Colegii de forum au spus bine... ceva nu a fost in regula cu aceea antena de 1.2M (poate chiar numai inclinarea lnb-ului nu a fost corecta)

Minuni nu s-au vazut... se mai intampla, in cazul antenelor profi (acelea pentru televiziuni/net gen Prodelin, Patriot, etc.) sa dea randament mai bun (de ex. una profi de 2M sa dea randament mai bun decat una din magazin, de 2.4M) dar in nici un caz una de 0.6M sa fie mai buna decat una de 1.2M daca acestea sunt in stare perfecta, nedeformate

deidei
14-03-09, 11:38
am primit recent cadou un FRACARRO PENTA 85cm in diametru si am vazut ce slab merge :D oricum folosesc un gibi de 1,5m acum si e alta viata (de cartier:D)!