PDA

View Full Version : UPDATE sateliti/frecvente REZOLVAT @MAXIMOV



maximov
01-03-09, 21:34
1) Vreau sa va anunt ca am plecat definitiv de pe RDI, un site de nimica toata, unde munca unui om nu este pusa in valoare de catre binecunoscut ADMIN al siteului. Ca mn au trecut destui pe acolo, recent si vestitul Horatyu cu ECHOSMARTURILE.
2)Sfatul meu sa nu mai calcati pe RDI fiindca e un site de o nesimtire totala
3) Sper sa va fiu de folos. Pt orice configurare sau ajutor DM-uri puteti sa ma cautati oricand, va stau la dispozitie
4) Bine v-am gasit!

Am o veste buna pentru toti detinatorii de Dreambox-uri care nu au ca imagine GEMINI ci alta imagine. Cu totii stiti ca cu ajutorul imaginii gemini se putea face UPDATE la freventele de pe satelitii alesi sau se puteau introduce sateliti noi in lista tot cu ajutorul acestui UPDATE.

Se stie foarte bine ca nicio imagine in afara de GEMINI nu are aceasta functie. Ei bine, dintr-o coincidenta am descoperit pe google acest link:
http://satellites-xml.eu/

Cum se procedeaza: Alegeti subcategoria CHOOSE. Se aleg satelitii doriti si jos alegeti ce tipuri de canale dorit ca sa cunoasca satelitii respectivi: SD sau HS sau AMBELE, dupa care se da OK si se salveaza un fiser intr-o locatie aleasa de noi in PC. Dupa care cu ajutorul programului DCC se intar in /VAR/ETC/ si se sterge de aici satellites.xml, dupa care se introduce fisierul salvat de noi in PC tot in aceasta locatie.

Apoi cu telecomanda se da un REBOOT, dupa care intram la CONFIGURARE SATELITI si vor aparea toti satelitii alesi de noi de pe acel site si cu frecventele lor la zi.

Tot ce va ramane mai e sa scanati satelitii.

Metoda testata de mine, merge 100%.

Sper ca v-am fost de ajutor! :)

marsel90
01-03-09, 21:40
ma bucur ca ai renuntat la sitele ala si nu mai intri pe acolo deloc, cu toate ca eu am fost candva banuit ca as avea ceva cu acel site si primind aici un ban frumusel.
bine ai venit

eagle
01-03-09, 22:05
salut..:wellcome:
ce sa spun..de RDI nu prea am ce sa spun numai atat..apar si dispari posturile dupa placul adminilor..daca cineva nu are un DM original ..inseamna ca e mamaligar..eu de curand am cumparat un optibox 500s..inseamna ca sant mamaligar pt ca nu e DM original..am citit postul tau de astazi de pe RDI ..si dupa cateva minute a disparut..pt ca dm king nu are rec de mamaligar..in rest iti urez.. Bun Venit!!!..si sper ca o sa te simti bine pe acest forum..
.o sa te caut sa te mai intreb despre ce si cum cu optibox(clona lui DM..care e pt mamaligari):cheers:

johnny29
01-03-09, 22:10
Intradevar http://satellites-xml.eu/ este foarte bun si bine actualizat,il folosesc de mult timp si-s f. multumit,iar legat de "Blana" groasa a unora dupa RDI nu cred ca se merita sa ne obosim in a face comentarii.Nu merita efortul si cum bine stiti eu chiar nu ma obosesc in a mai raspunde provocarilor unor mari "instalatori,....."sau ce se vor fi vrand ei a fi.
In concluzie RUSINICAAAA R*I.
Fara a aduce ofense acestui forum(info-sateliti) pot spune ca este cat se poate de fair-play ,si cat de aproape de cerintele userilor,poate chiar mai mult de atat,si nici nu am vazut pe aici informatii sifonate,asa cum ii dincolo si nici reclame ascunse pentru unele dth ....,acum fiecare cu parerea lui-asta e a mea.Rdi e in cadere demult,asa ca sa-i lasam sa cada singuri,nici nu au nevoie de ajutor pentru asta.
LA MAI MARE SI NUMAI BINE INFO-SATELITI SI TUTUROR USERILOR ACESTUI FORUM :cheers::drinks::clap::band:

zmeura
01-03-09, 22:35
Problema e ca aici nu purtam un razboi impotriva acelui forum,ne-am adunat ca sa putem discuta,asa cum e normal,legat de receptoarele care le detinem.Ce ni se intampla pe alte forumuri e bine sa ramana acolo si daca nu va convine nu intrati pe acolo si gata.
Metoda de update de mai sus a fost postata deja si pe aici,e bine sa fie adusa in actualitate,dar problema e ca deja acest topic contine mai mult offtopic decat informatie utila.Doar sa nu iasa urat ca nu are rost,ne vedem de ale noastre si nu merita sa amestecam informatiile utile cu razboaie inutile.
Probabil ca acest topic v-a sfarsi la offtopic,iar daca se sare calul se inchide,chiar nu are rost sa ne consumam energiile pentru nimic.Nu-i spuneti cenzura ci evitarea unor discutii care de fapt nu aduc nimic bun,din contra.Intotdeauna topicurile de acest gen au sfarsit cu posturi care contineau cuvinte grele si in balacareala.