PDA

View Full Version : Nemultumiri legate de IPBOX!



ovidiumarius
26-02-09, 17:49
Bine ca astepti cu rabdare ... majoritatea insa nu prea mai are rabdare.

cuculeasa
26-02-09, 18:49
Si eu de atata rabdare am scos la vanzare ipboxu 9000 :clap:

ovidiumarius
26-02-09, 19:45
Curand voi pune si eu 910 -le la naftalina.
Mai bine cu dm500 pe sd si cu placa dvb pe hd ... chiar mult mai bine.

bz2ruebe
26-02-09, 19:59
pai eu am spus sa iei dm800....imi spune cu un zambet larg bunul meu amic, si are intelegere infinita pt necazul ca eu nu vad ceeace el vede...:haha1:

ovidiumarius
26-02-09, 20:03
Pentru ce sa iau dm800 ???
Ce merge cu dm800 merge cu orice altceva, iar ipboxul in privinta stabilitatii e mult peste dream, insa o placa dvb-s2 + un calculator bun bate orice dm sau ipbox asa ca ...

bz2ruebe
26-02-09, 20:18
un Pc fara indoiala e alta viata.
facand abstractie de cccam, o fi asa cum zici.
Cit cu stabilitatea...al meu e hmm sa zicem "caldut", si butoanele Power+OK deja prezinta semne de uzura, pe cand "inamicul" nu stie cum face reset la box, si cu un hdd intern e RECE...asta e.

otheitis
26-02-09, 21:49
Sunt mutati aici pt ca sunt offtopic...

otheitis
26-02-09, 21:52
Va rog frumos daca sunteti suparat cu ipbox,NLB,SIFTEAM,E2 sau mbox.Puteti sa scriti aici care e problema sau sa avem o discutia mai libera.

ps Posturi care sunt offline si au relatia cu ce am scris mai sus o sa fie mutate aici.

otheitis
26-02-09, 22:01
din greseala 3 sau 4 posturi nu a putut sa fie mutate aici.O sa vorbesc cu admin ca sa il rezolva asta problema....

:sorry:

Snow
26-02-09, 22:53
le-am adus eu, doar ca n-am putut sa-ti pun postul de introducere la inceput otheitis. am modificat si titlul un pic
nu strica un astfel de topic. multe din probleme chiar pot fi rezolvate. postati aici toate probleme intalnite si eventuala rezolvare a lor.
din proprie experienta pot sa va spun ca poti vedea absolut tot ce vezi pe dm si cu ipbox, ba chiar mai mult daca punem si tvr hd:); aveti nevoie insa de un server foarte bun.

otheitis
26-02-09, 23:43
Eu am spus si la alte post-uri,cu cartele asta care avem si sunt de 2 lei cum e volce,kakta,vigi,pocus....server seriosi nu sunt interesanti sa face un schimb cu noi.Asa orice receptor si sa luati tot nu o sa va merge canale HD ca lumea.Eu din experienta mea pot sa spun cu cartela asta de nova am gasit in 6 ori citi peer nu gaseam cu amindoi cartele de pocus si kakta in 6 luni.....Deja ma gindesc sa pun inca o cartela si pt canal plus de la 1w....

kuki222
27-02-09, 00:20
Mare dezamagire ! L-am cumparat in octombrie in urma laudelor citite pe forum : ce hard bun are si ce soft nemaipomenit o sa aiba pina de Craciun !
( @otheitis , gresesti puternic ; 99% au dat banii pe ceea ce sperau ca o sa faca scula nu pe ceea ce face ) Peste o zi e martie si merge la fel de prost .
Se misca greu , HD-urile cind le deschide cind nu ,de multe ori trebuie sa-i dau restart cind trec pe alt sistem de codare , barele de semnal au inertie foarte mare , etc. , etc.....
@snow zici ca-ti trebuie un server foarte bun . Asa poti spune ca-ti trebuie o cartela si atunci iti merge si mai bine ! Eu speram ca o sa se ridice macar la performantele DM-ului clona . Dezamagire ! Pe SD , exceptind putin calitatea imaginii , clona e net superioara din toate punctele de vedere !
Acu am luat teapa , am luat ! Dar cum speranta moare ultima astept cu foarte multe rezerve AB Enigma . Poate se intimpla o minune .
In concluzie : la ora actuala n-asi avea tupeul sa-i recomand unui prieten sa-si cumpere IPBox . Poate unui dusman !
P.S. N-am DM800 asa ca nu ma pot pronunta .

ripper
27-02-09, 00:30
@otheitis,

ne poti da mai multe detalii despre cardurile gamma si M2+?
Am incercat sa caut informatii si nu cred am nimerit pe cele mai bune site-uri.

La ora asta se pot pune fisiere sa mearga Nova, Canal+ Nordic sau DigitAlb?

Cat de complicata e operatiunea de programare a acestor carduri?

Merci

me1960
27-02-09, 07:35
Eu am spus si la alte post-uri,cu cartele asta care avem si sunt de 2 lei cum e volce,kakta,vigi,pocus....server seriosi nu sunt interesanti sa face un schimb cu noi.Asa orice receptor si sa luati tot nu o sa va merge canale HD ca lumea.Eu din experienta mea pot sa spun cu cartela asta de nova am gasit in 6 ori citi peer nu gaseam cu amindoi cartele de pocus si kakta in 6 luni.....Deja ma gindesc sa pun inca o cartela si pt canal plus de la 1w....
Salut, te rog , poate ne dai si noua mai multe amanunte despre cardul NOVA : valoare abonament , sursa de achizitionare etc . Multumesc frumos , anticipat .
ps: macar in PM , informatiile , daca nu se poate pe forum . :)

mabutiako
27-02-09, 10:09
Salut, te rog , poate ne dai si noua mai multe amanunte despre cardul NOVA : valoare abonament , sursa de achizitionare etc . Multumesc frumos , anticipat .
ps: macar in PM , informatiile , daca nu se poate pe forum . :)

Voila. http://www.nova.gr/eng/part213.asp . Dar 600 si ceva de € pe an e cam aiurea, Plus ca grila de canale nu are nimic deosebit .

Snow
27-02-09, 10:39
kuki222 (http://www.sateliti.info/member.php?u=4322) sa fi vazut dreambox 7000 la inceput care abia dupa 1 an au inceput sa-i mearga si cititoarele de carduri. tot ce apare nou are o perioada mai neagra la inceput de dezvoltare. din cele postate de tine, imi dau seama ca esti la inceput in domeniul receptoarelor cu linux. sunt aproape convins ca vei avea probleme si cu dm 800. sunt mii de pagini in care sunt scrie probleme lui.
si acolo necesita putina (sau mai multa) cunoastere pentru optimizarea lui.
daca ai drum candva prin bacau, iti pot face o proba "live" cum functioneaza si cum deschide canalele la secunda inclusiv hd. folosesc incubus nu mbox.
pe enigma varianta de stick merge si mai bine. la fel pot sa-ti demonstrez cu aparatele unul langa altul ( dm si ipbox) calitatea imaginii mai buna pe ipbox.
este mai mult decat adevarat ca ipboxul inca nu-i un receptor foarte usor de folosit, insa cu putina pricepere nu-ti tocesti butoanele de pe el


savin, atat m2+ cat si gama sunt carduri porgramabile. cu m2+ poti vedea nordici, digitalb, kabelkiosc; iar pe gama: nova, showtime, pink, sexview, etc
ambele carduri se comanda in afara.
nova merge direct in cccam
m2+ nu merge direct, trebuie pus in newcs (nu toate variantele, dar merge cu ultimul 1.65, elimini pin codul si dai linii n cu rate 0, etc)


revenind la subiect, dupa parea mea cel mai mare neajuns la ipbox il prezinta incubusul - nu atat pentru ca nu permite decat o singura linie- deoarece nu face autoreconect. in schimb stii pip, inclusiv la hd (foarte de folos martea si miercurea la ora 21:45 :) )

neutrin
27-02-09, 11:01
Cu puţină pricepere, multă muncă şi studiu, se poate pune la punct IPBoxul.
Al meu merge nonstop de vreo lună (nici pe standby nu-l pun) şi nu a crashuit decat cand l-am bazait prea mult in pluginul de shoutcast. Am pe el newcs+mgcamd, softcam.key pt jiţălu, un card hocus pocus pus in share de vreo săptămană, merg toate brici!
O să cumpăr şi eu cat de curand un card m2+, probabil ar trebui să o fac urgent, ca să prind cat mai mult timp de utilizare a lui (mă interesează canal digital nordic). Apropos: n-am avut timp să caut, ar putea cineva să mă indrume spre locaţia unde găsesc softul pt m2+? Merci :)
Cand vor merge brici şi video playerul (cu subtitrări şi formate cat mai multe) şi cand va fi uşor de configurat nfs şi/sau cifs, să vedeţi cum o să vrea toţi IPBox.
Acum are răbdare cui ii place să se manjească cu linuxul, setări prin fişiere de configurare, să petreacă ore in şir pe diverse forumuri după informaţii etc. Celorlalţi le recomand să stea departe de IPBox, deocamdată.
Spor la bibilit! :D

worms
27-02-09, 11:14
din punctul meu de vedere, ipbox nu este o dezamagire. este exact ceea ce a fost creat sa faca. problema este ce ne-am asteptat noi sa faca, adica sa fie vre-un robotel care sa stie sa aranjeze el toata varza aia de softuri ,noi sa stam in fotolii sa butonam linistiti.nu pot sa zic ca ma nemultumeste ceva ci mai degraba ce mi-as dori si anume, ca posesor de ipbox900 astept mult promisul kit cititor de carduri intern care nu mai apare desi e cerut pe multe forumuri.cu putina ingeniozitate merge pus phoenixul si intern (ideea apartine amicului sorin bidian) dar parca mi-as dori originalul. in rest ma declar multumit de el 1 singur crash in aproape 2 luni de folosinta nonstop cu mbox +newcs+gigi si acela din butonare excesiva. a, era sa uit, cand inregistrez pe un hdd extern usb, pierd subtitrarea.de ce?

sorin_bidian
27-02-09, 11:15
Din pacate IPBOX stie dar nu e practic. Eu i-l pastrez in speranta ca va prinde si zile mai bune. Daca te uiti la o imagine Nabila 0.9 pe dm800 si pe e2 la IPBOX vezi clar diferenta de suport. Dar pentru cine vrea sa stie mai multe, IPBOX-ul, te pune la incercare.

ovidiumarius
27-02-09, 11:21
Ca si receptor Ipboxul e bun nu am ce zice (chiar peste dm800) insa suportul e sub orice critica.
Problema mare e cu citirea cardurilor si cu suportul pentru sharing.
Spre exemplu M2+ nu merge pe ipbox nici sa-l f... poate cu versiuni mai vechi de newcs insa oricum apar problemele legate de mbox. Incepand cu ultima versiune s-a scos suportul gbox/mbox concomitent ceea ce face praf receptoarele cu procesoare sh40.
Serverele mari si foarte stabile sunt bazate pe gbox iar cu noile versiuni de mbox nu o sa se mai poata folosi atat mbox cat si gbox in acelasi server.
Va las pe voi sa trageti concluziile ce se pot trage.

cnicu5
27-02-09, 11:26
salut !
@kuki222 stai linistit ca nu esti singurul care considera IPBox o teapa!si eu,si altii cu care am vorbit la telefon sau pe mess il considera o teapa!asta e,am luat-o,am luat-o!in cazul meu e mai aiurea ca am vorbit inainte de al cumpara cu patronul magazinului(poate era sincer) la telefon si am intrebat(in noiembrie)daca acest IPBox 910 va avea Enigma pe el si mi s-a spus atunci ca in 2-3 saptamani se va scoate de catre ABIpobox Enigma!deci itzi dai seama ca am fost pacalit nu de ce am citit pe forum!
Pentru mine e evident ca pe forum periodic ni se servesc,complet dezinteresat,anunturi ca o sa avem Enigma 1,2 sau mai stiu eu care pe care o sa mearga tot ce isi poate inchipui cineva!Va iesi enigma cand aparatele astea o sa fie depasite complet!
Trebuie sa ma multumesc cu ce stie sa faca in momentul in care l-am cumparat?Niciodata!Daca fac asta n-am ce cauta pe forum!
Nu-l scot la vanzare pentru ca nu imi pot permite sa pacalesc pe cineva(desi am vazut ca pe alte forumuri lumea incearca sa se scape de IPBox) dar nu recomand nimanui sa isi ia ceva nefunctional,sa se multumeasca ca e nefunctional dar sa fie fericit ca are in casa un aparat care are potentzial dar pe care producatorul nu si-l sustine software!
@snow apreciez ca prin publicarea mail-ului de raspuns legat de Enigma esti un om de bun-simt care a dorit sa informeze clar,de la sursa, ce stie!

Snow
27-02-09, 11:27
neutrin: http://www.sat-universe.com/showthread.php?t=70408&page=4

otheitis
27-02-09, 11:38
Ca si receptor Ipboxul e bun nu am ce zice (chiar peste dm800) insa suportul e sub orice critica.
Problema mare e cu citirea cardurilor si cu suportul pentru sharing.
Spre exemplu M2+ nu merge pe ipbox nici sa-l f... poate cu versiuni mai vechi de newcs insa oricum apar problemele legate de mbox. Incepand cu ultima versiune s-a scos suportul gbox/mbox concomitent ceea ce face praf receptoarele cu procesoare sh40.
Serverele mari si foarte stabile sunt bazate pe gbox iar cu noile versiuni de mbox nu o sa se mai poata folosi atat mbox cat si gbox in acelasi server.
Va las pe voi sa trageti concluziile ce se pot trage.

Asta hotarirea cu mbox numai cu mbox si gbox numai cu gbox e cel mai buna..Nu a putut sa merge asa de mult timp din simplu motiv,Gbox e foarte veche,nu se evolueze deloc...practic e lasat din oameni care au fixat,sa moare incet incet.In al doila rind mower vrea sa pune noi lucruri la Mbox dar din pacate nu se poate pt ca e legat din Gbox.E o perioada intermediara pina Mbox sa ia cap si dupa totii de la gbox o sa muta la mbox.In plus la Gbox sunt multe smecherii cu cartele fake,key si alte lucruri...la 10 peer care am gasit de la gbox 7 a fost fake sau cu probleme.In urmatoare versiuna lui mbox o sa avem si pe sloturi active!!

Snow
27-02-09, 11:50
Eu din ce-am spus pana acuma s-a adeverit. Am spus pe la finalul lui octombrie ca-n 8 saptamani va aparea enigma pentru ipbox si a aparut mult mai devreme. Va aparea in continuare o noua varianta de la sif cu multe imbunatatiri si din cate spun cei de la abcom vor scoate si ei saptamana asta sau celalta o varianta de enigma 1 pentru toate modelele. Vor fi dezavantajati desigur cei cu 9000 deoarece din putine lucruri pe care le stiu, enigma 1 nu suporta doua tunere. Cei de la abcom spun ca vor lansa si o varianta de cccam pentru aceste modele.
Va asigur ca mai lucreaza si alte team-uri pentru aceste modele. Nu are rost sa ma arunc si-n alte afirmatii. Singura greseala facuta atat de mine cat si de otheitis a fost aceea de a spune din timp anumite informatii care nu erau de uz public.
Pe langa asta anumite lucruri chiar nu pot fi spuse, tine de o caluza de confidentialitate. O sa aveti oricum exclusivitate la multe lucruri care or sa apara.

otheitis
27-02-09, 11:58
salut !
@kuki222 stai linistit ca nu esti singurul care considera IPBox o teapa!si eu,si altii cu care am vorbit la telefon sau pe mess il considera o teapa!asta e,am luat-o,am luat-o!in cazul meu e mai aiurea ca am vorbit inainte de al cumpara cu patronul magazinului(poate era sincer) la telefon si am intrebat(in noiembrie)daca acest IPBox 910 va avea Enigma pe el si mi s-a spus atunci ca in 2-3 saptamani se va scoate de catre ABIpobox Enigma!deci itzi dai seama ca am fost pacalit nu de ce am citit pe forum!
Pentru mine e evident ca pe forum periodic ni se servesc,complet dezinteresat,anunturi ca o sa avem Enigma 1,2 sau mai stiu eu care pe care o sa mearga tot ce isi poate inchipui cineva!Va iesi enigma cand aparatele astea o sa fie depasite complet!
Trebuie sa ma multumesc cu ce stie sa faca in momentul in care l-am cumparat?Niciodata!Daca fac asta n-am ce cauta pe forum!
Nu-l scot la vanzare pentru ca nu imi pot permite sa pacalesc pe cineva(desi am vazut ca pe alte forumuri lumea incearca sa se scape de IPBox) dar nu recomand nimanui sa isi ia ceva nefunctional,sa se multumeasca ca e nefunctional dar sa fie fericit ca are in casa un aparat care are potentzial dar pe care producatorul nu si-l sustine software!
@snow apreciez ca prin publicarea mail-ului de raspuns legat de Enigma esti un om de bun-simt care a dorit sa informeze clar,de la sursa, ce stie!

Poti sa ne explici si noi ce nu merge bine?Ca sa intelegem....Si unde te am deziformat sau te am pacalit?Enigma 2 exista si ruleze prin usb si prin flash.Fiecare 2-3 zile exista update pt panel PKT.In curind o sa ai si Enigma 1.Firmware oficial ai care se evolueze fiecare 7-12 zile plus variante SIFTEAM,NLB si CLi.Sloturi functioneaza,CI functioneaza,Divx ruleze (chiar ieri am urmarit un film)Shoundcast ca sa auzi radio prin internet exista si functioneaza,receptor poate sa misca pe antena fara probleme,subtitrare merge fara desincronizare si nu sunt varza asa cum spune altii.Sa programez si sa inregistrez pe HDD merge..chiar eu il folosesc des asta optiunea.Amindoi tuner merge plus combinatie lor...Si cu firmware oficial si cu E2.La E2 o sa merge si CI...in urmatoare versiuna care iese in zilele asta.Program ca sa vezi pe fotografiele exista,mp3 player exista,Epg de 2 tipuri exista.Singura problema lui e ca lista cu Favorite e putin diferita la firmware oficial fata cum suntem obisnuiti cu Enigma 1 si 2.La domeniu emu ai camd3 care functioneaza si stie si key,Mgcamd care ruleze super!Incubuscamd care e beta versiuna dar stie pip si rec HDD (daca tu ai o server cccam de 2 lei nu e vina aparatul ca nu te merge bine decodare)si Mbox care scoate update fiecare 3-4 zile si face si reshare si vede si pe sloturi locale.

Te rog frumos sa ne explici ce astepti de la un receptor HD ca sa stim si noi.Varianta care sa face curatenia acasa si sa aduce pe copii la scoala inca nu exista decit stiu.In plus receptoare de tip HD care circula la zilele asta Qbox HD si Azbox au si ei mare probleme si poti sa il vezi si tu la forum asta si la forum din strainatate!Si daca de servim cu informatii neutile poti sa nu apelezi la forum asta si sa cauti un forum de incredere care informeze pe users lui cu BOMBE adevarate!!

cnicu5
27-02-09, 13:27
@otheitis nu imi propun sa intru in polemica cu tine desi vad ca imi ataci postul de mai sus din simpla ratiune ca nu iti citesc posturile!e treaba ta ce ai pus si ce o sa mai pui pe forumul asta sau pe altele!nu pentru ce scrie otheitis intru eu pe forumul asta!si cu asta sper sa te marginesti la ce ai scris mai sus si pe viitor abtinete la a face consideratii de ordin personal ca ce am sau ce nu am eu mai ales ca vorbim de aparate diferite!
Pentru ca se pare ca n-ai inteles repet:postul de mai sus se referea strict la atitudiea producatorului in a sustine software IPBox-urile si la zvonistica parte a strategiei de marketing!
"Varianta care sa face curatenia acasa si sa aduce pe copii la scoala inca nu exista decit stiu" o iau ca pe o incercare de fraza spirituala din partea ta chiar daca nu a iesit decat o glumita de prost-gust!

neutrin
27-02-09, 13:33
Toate disputele astea izbucnesc din cauză că toată lumea se aşteaptă ca IPBox să facă de la cumpărare tot ce a scris otheitis fără să umbli deloc la ea: o montezi şi face tot ce a zis (sincer, şi eu am crezut asta, dar nu m-am descurajat, m-am pus pe treabă şi am pus la punct ce voiam).

Trebuie intotdeauna spus clar şi răspicat:

IPBox are momentan suport software out-of-the-box slab. Dacă nu vrei să cunoşti decat telecomanda, ia-ţi altceva.

@Snow: merci!

otheitis
27-02-09, 13:38
@cnicu5 te am rugat sa ma spui ce nu merge bine la ipbox?Ca nu ma pare corect sa spui ca e o mare teapa fara sa te referi unde ai probleme si ce nu te place de la un receptor?Eu te spun ca nu ma place din ipbox ca are o lista de favorite diferita fata de enigma si ca nu pot sa setez pe sateliti cu ordine care vreau eu dar cu oridine 1-2-3-4-5....etc.Dar din punctul meu de vedere asta probleme nu sunt asa de mari ca sa spun ca am luat teapa...

ps daca te a pacalit magazin de unde ai cumparat pe ipbox nu e vina noastra.Ai avut pe dreptul dupa 7 zile sa mergi si sa il dai inapoi si sa iei pe banii tai sau sa iei un dm800 sau orice alt receptor HD crezi ca e ok pt tine.

otheitis
27-02-09, 14:49
mey....iar suntem offtopic!Aici scrim nemultumiri legate de ipbox nu de mbox si de gbox.O sa mut pe posturi la sectiunea pt emu.Nu va suparati..Revenim ontopic.

posturi a fost mutate aici:

http://sateliti.info/showthread.php?t=8195

:cheers:

sorin_bidian
27-02-09, 18:34
Din pacate foarte multi cumparatori de IPBOX au sperat intr-o versiune de enigma2 mult mai functionala decat exista. In varianta lansata de producator cu software original receptorul pot spune ca face destule iar daca dadeam drumul la un magicamd era chiar ok. Numai ca cine isi ia un receptor cu linux si mai ales HD nu se multumeste cu atat.

Din pacate IPBOX are hard ok dar soft slab. Si vina este doar a producatorilor care s-au bazat pe hard si nu au stiut sa faca team-urile producatoare de soft sa lucreze pentru ei. Si aici cred eu nu este vorba numai de bani. Ca si dezvoltator de soft as prefera tot timpul sa lucrez pe o platforma software cat mai noua: in cazul nostru Enigma2.

Si nu cred ca producatorii IPBOX-ului sau ale altor boxuri cu linux nu gandesc la fel. De aici "disperarea lor" de a scoate cat mai repede imagini Enigma. Si de aici probabil se vede care e diferenta intre soft open source (macar partial) si cel licentiat. Pentru cel open source se va gasi mult mai repede o comunitate, comunitate care va creste mult mai repede...sau mai corect spus va face mult mai mult decat cei cativa ingineri dezvoltatori de soft ai producatorului. Cazul DMM este foarte clar..ei lucreaza la drivere in principal..nu la imaginea propriu zisa.

bz2ruebe
27-02-09, 22:23
da e ca si cum ai pune dos pe un hard puternic...pt ce ?
Eu am boxul de aproape un an, cand am cumparat am fost in constiinta de cauza ca ceace voi avea e inca foarte necopt..dar cine-si cumpara box cu linux cam e in clar cu situatia.
Pana la un moment e chiar interesant si chiar placut sa ai posibilitatea sa te "joci" cu boxul si sa faci fel si fel de incercari si experiente. ( mai ales daca ai putin habar de linux ).
Cred ca problema e ca oamenii au obosit de cautat si de butonat la box. Timpul si energia investita nu mai e proportional cu ceeace stie, sau VA sti boxul. E de temut ca pana apare ceva soft bun, cutia va fi demult depasita.

Altceva, undeva mai jos am citit ca din cauza serverului la care te conectezi nu ar merge bine. Ce vreti sa spuneti ?
Am conectat simultan cu un dm800 la acelasi server, cu dm au mers toate canalele HD fie N3 sau NDS, cu ipbox imaginea se despica din 10 s in 10 s, iar DD5.1 ba era ba nu.
Cum e atunci cu serverul ?

armand25
27-02-09, 22:52
pacat ca unu care se da grec vine aici si incearca sa prosteasca profitand de naivitatea incepatorilor vazandu-le cai verzi pe pereti.
oare de ce nu sta la el acasa ? oare de ce nu are acces pe alte forumuri romanesti ? in locul lui as disparea ..... in locul adminilor l-as disparea . din respect pentru cei care intra aici sperand sa obtina o informatie corecta .

PS sunt curios cat rezista acest post ? :D

otheitis
27-02-09, 23:13
Vad ca vinzatorule de clone dm800 iar ai aparut pe aici....Nu merge bine afacerea cu clone la RDI??Toate lumea s-a dat seama de ce intri aici si faci balamuc...si dupa dispari iar!Nu am aces la forum RDI pt ca nene blana a sters pe contul meu si pe posturi mele si asta stie toate lumea!(e o practica obisnuita la forum unde vinzi)Singur care fraiereste pe cineva esti tu care vinzi clone ca originale si schimbi si pe preturi depinde de ceful tau(stii foarte bine ca dream nu variaza pe preturi).....vrei sa te dau si link-uri de la rdi cu afacerea ta?

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=82281

http://www.upload-drive.com/8920/Vindem_DM800_HD_si_DM_8000_HD_-_RDI-SAT_Forums_mht



Cel putin eu nu vind absolut nimic si in plus nu dau cadouri ipbox-uri cum ai cerut tu acuma o luna!Si stii de ce?Pt ca eu tot ce fac il fac de hobby iar tu ca sa castigi un ban....asta e diferenta noastra!

ps. o sa am griza postul tau sa ramune aici!!!Eu nu ma obisnuiesc sa sterg pe posturi cum face altii!Si o sa il tin ca dovada ca sa dau seama oameni care intra la forum asta ce cap de gaina ai....cind nu ai replica apelezi ca eu sunt grec si ce treaba am aici!!As vreau ce sa stiu ce sa spui daca asta lucru spuneau si englezi,italieni,spanioli cu romani....

EU AM AVUT PE PUTERE SA FAC UN POST PT PROBLEME LUI IPBOX!!!!!
TU AI PE PUTERE LA RDI SA FACI UN POST PT PROBLEME LUI DM800????

kuki222
28-02-09, 08:16
Offtopic :
@otheitis nu te enerva . Sunt foarte multi care apreciaza ceea ce faci tu pe acest forum ! Singurul pericol este sa nu devi pt IPBox ceea ce sunt altii pt DM800 . Ramii impartial si recunoaste ca IPBoxul are si bune dar si rele!
In rest iti multumim tie , lui @eistein , lui @zmeura , lui @snow si tuturor celor care isi pierd timpul si energia ca sa ne invete cite ceva si pe noi cei cu cunostinte mai putine si sa ne dea informatiile necesare sau nou aparute .
CU STIMA
KUKI222

bz2ruebe
28-02-09, 08:45
:cheers::)

otheitis
28-02-09, 09:50
@KUKI222 sunt de acord cu tine!Stiu foarte bine ca are si negative si pozitive asta receptor si posibilitatii sa fie si mai bun....Momentan ca receptor functioneaza ok spre bine...mai are treaba la domeniu media center si la emu!Dar ma distreze ca vine anumite persoane care e clar ca au interese personale cu vinzari de receptoare si face misto cu munca noastra si cu timpul nostru..dar face misto acuma si cu simpli user care intra la forum asta si cere un ajutor de la noi.Si cel mai distractiv e ca acuma o luna au cerut de la mine sa il dau un ipbox gratis (nu stiu ce au crezut ca sunt distribuitor de ipbox?sau ca scriu la forum asta ca sa promovez pe ipbox?) ca sa vede cum functioneaza si eu le am raspuns ca nu am cum sa dau ipbox-uri din simplu motiv ca sunt un simplu user si atit.Daca vrea sa colaboreze cu ABCOM poate sa apeleze la ei si sa cere de la ei ce are cef!!Posibil asta le a deranjat cam tare....sunt curios daca am putut sa il dau un receptor cum reactiona acuma....posibil curgea gura lor miere pt ipbox!!!!

:cheers:

inocentul
28-02-09, 10:36
@armand25 - de ce nu iti vezi tu de treaba ta acolo pe forumul ,,desteptilor'' de unde daca ai nevoie de o informatie intii esti luat la ''misto'' si apoi scuipat?eu cred ca mai smecher esti tu care promovezi o marfa de 2 lei numai pentru ca sta bine la soft.(mi s-a parut de-a dreptul de ris cind cineva scria ca: il mai inalti putin la picioare si mai bagi un culer in el- asta cind mai dai si aproape 20 mil pe el)
sincer:si eu am vrut dm 800hd,dar cind am vazut cite probleme are la banii astia am renuntat,m-as fi simtit pacalit,mai bine o clona care va ajunge cit mai curind 10mil ,iar daca va aparea soft pt ipbox ,dreamul va ramine amintire.
@otheitis -referitor la acea teapa de care vorbeste @cnicu, noi asteptam mai mult de la abcom intr-un interval de timp mai scurt,sint de acord cu el ca il cam tinem pe dreapta si asteptam un soft mai bun-enigma,nu ca nu se poate folosi,ci ca vrem mai mult.
personal ,cred ca esti bine intentionat si se vede ca faci ceva pt acest forum si tine minte ca ,,nu mor caii cind vor ciinii""

Snow
28-02-09, 12:17
reveniti ontopic, va rog


-mi se pare ne la locul lui sa spui ca va fi depasi acest receptor, cand tehnologia hd e abia in crestere. poate peste cativa ani, cand majoritatea canalelor vor fi in hd, depasite vor fi receptoarele sd. desi mai e mult pana atunci. tehnologia hd implica costuri marite si cel putin in europa si-n perioada de criza ce-o traverseaza, nu cred ca va fi o explozie de posturi hd pe piata.

-sunt curios daca ai fi avut dm 7000 de la inceput si abia dupa mai bine de 10 luni, ti-ai fi putut folosi cititoarele interne, ce-ai mai fi spus atunci. pana in decembrie iti venea sa arunci pe geam si dm 800 si sunt o gramada care au cumparat primele revizii care sunt niste rebuturi si-n ziua de azi.

Intamplarea face sa cunosc cativa dezvoltatori de imagini si coderi de emulatoare. Nu-i asa usor sa dezvolti o imagine, sa-i elimini bugurile. Cand mower scotea si trei variante de mbox pe zi, toti au inceput sa tipe ca mai bine mai rar dar mai bune. A inceput sa scoata la 3 luni, iar nu-i bine. L-am luat ca exemplu pe el poate nu intamplator. Omul acela are si el familia lui, s-a intamplat sa-i moara si bunicul, iar in timpul acesta toti faceau galagie ca de ce nu mai scoate nimic. Nimeni nu-i obligat cu nimic. Cine te opreste sa pui mana pe carte si sa-ti faci propria imagine daca vrei mai repede.

Eu cred ca vor veni vremuri frumoase pentru acest receptor. Cine nu mai are rabdare poate trece pe 800 ( atentie de unde il cumparati).

otheitis
28-02-09, 15:01
Va rog frumos sa revenim ONTOPIC si sa lasam pe oameni cu mintea odihnita la afaceri lor!!!

:cheers:

hawk01
28-02-09, 16:00
Sunt unul dintre primii posesori de IP Box 9000 din Romania: aprilie 2008.
Am avut si mai am un DM 7020.
Am cumparat IP Boxul deoarece nu mai aparea odata DM 8000 si voiam un receptor HD care sa stie Linux.
Ce vreau sa spun, acum, dupa aproape un an:
Aparatul merge fara probleme si pot face dovada (Multumita mai ales lui Snow)ca deschide, in acest moment, peste 60 canale HD, datorita unui server foarte bun bazat pe o investitie intr-o cartela mai rara si cu abonament ceva mai scump. Asta ca o definitie pentru notiunea de server bun. Ceva moca nu poate deveni ceva bun. Am doua tunere si un HDD SATA 2. Aparatul face PIP pe un canal codat si alt canal codat al aceluiasi provider sau un canal codat si unul necodat. Poate inregistra, simultan, un al treilea canal necodat sau codat de la acelasi provider.
Cred ca DM 8000 si DM 800 pot fi considerate peste Cube Revo (IP Box) deoarece au un suport soft ok si poate fi folosit ca server.
Eu recomand IP Box - ul HD celor care:
- au deja un DM pentru a-l folosi ca server (cu o cartela buna ca sa primeasca ceva bun); IP Boxul primeste, in incubus, o singura linie de cc cam ca si client; va spun ca e de ajuns daca linia e ok;
-vor un aparat cu un raport calitate / pret bun;
-vor un aparat care citeste fara probleme Diablo Cam cu lumea sa subterana;
-vor un aparat care citeste fara probleme cartela TVRHD (si Suisse HD);
-vor un aparat care e la inceput de drum deci o investitie pe timp mai lung;

Poate l-as fi vandut de anul trecut daca nu exista acest forum si pasionatii Otheis, Snow, Zildan...

otheitis
28-02-09, 16:19
Sunt de acord cu ce scrii mai sus!Si am si o intrebare....ei care au dm800 sau ipbox sau kathrein sau qbox hd sau azbox hd citi canale HD deschide si citi peer bune au cu cartele de 2 lei din romania?Eu am spus ca cel mai mare problema care avem cu HD nu e ce receptor folosim dar ce carta punem la sharing....Eu am prieteni care au dm800 si nu poate sa vede pe HD la spanioli si ma intreaba daca la mine merge....pt ca crede ca dm800 are o problema la tuner sau la software si din cauza asta nu il merge.Si cind il spun ce carta local ai si spune max,focus,sau mosc digi....il raspund cu asta cartele nu ai sanse....

ovidiumarius
02-03-09, 15:07
Pai acum asteptam urmatoarea vrsiune enigma 2 de la sifteam ?? Gata cu vrajeala enigma de la Abcom?
Si apropos s-a terminat vestita saptamana ...

jsm81
02-03-09, 15:09
hawk01,mi se pare ca ai exprimat foarte cuprinzator situatia actuala a ipbox si mai ales necesitatea existentei unui server de calitate;ai putea sa dai ceva exemple de cartele rare si/sau scumpe?

PETER36
02-03-09, 16:21
Pai acum asteptam urmatoarea vrsiune enigma 2 de la sifteam ?? Gata cu vrajeala enigma de la Abcom?
Si apropos s-a terminat vestita saptamana ...Si apropos s-a terminat vestita saptamana :):gathering:

Snow
02-03-09, 16:43
Va puteti strange mai multi si sa luati un card de sky uk full ( au cele mai multe posturi hd) si sa vedeti apoi oferte :band:

Alegi cateva servere si carduri mai importante din ofertele primite si nu-ti mai trebuie decat net bun.

cuculeasa
02-03-09, 17:14
Nu e rea ideea de loc - subscriu !!! se ofera cineva de toata chestia asta ? ma refer la achizitie si toata bucataria interna ?

jsm81
02-03-09, 17:38
ma intereseaza si pe mine .chestiunea e sa gasim un ful sky de ex.la pret,nu stiu cit e-poate ne spune cineva- dar mai multi il putem suporta

otheitis
02-03-09, 17:46
Ca sa lamurim asta povestea.....Eu personal nu am un magazin care vinde ipbox-uri ca sa vreau sa promovez pe respectiv produs,nici am o fabrica de ipbox-uri ca sa vreau sa am vinzare.Legatura care avem eu si inca un moderator cu ipbox e ca facem pe traducere de limba romana pt ei.Si asta tot pe gratis si cu mult timp personal pierdut!Abcom anuntat pe noi despre asta povestea cu Abcom enigma,ce credeti ca am trezit o zi si ne gindeam ce am sa fac stai sa anunt ca abcom scoate enigma?Asa va rog, mistouri de gen asta nu ajuta pe nici unu.Si daca sunteti nemultumiti puteti si voi sa trimiti macar un email la ei:

http://www.abipbox.com/Default.aspx?catId=4

otheitis
02-03-09, 17:51
Parerea mea daca nu vrei sa te complici ia o cartela programabila si nu ai nici o treaba cu abonamente!Circula niste cartele care deschide pe Canal 1w si ai si o caruta de HD...

Snow
02-03-09, 18:08
abonamentul la sky uk cu tot cu receiver pe un an e undeva in jurul sumei de 1100 de euro. la ora actuala este cel mai cautat card. variante ar mai fi si cu sky italia

ovidiumarius
02-03-09, 18:52
NU se prea mai merita sa luati smartcard (M2plus) pentru canal digital nordic 1W pentru ca in curand vor trece pe noul sistem conax care nu va mai permite nici macar sharingul.
Cardurile oficiale vor fi imperecheate cu receptorul ... asa ca pofta'n cui de canale HD de pe nordici in curand.
Cei ce avem astfel de carduri speram ca procesul de trecere la noul sistem sa dureze cat mai mult, asa macar ne mai scoatem din banii investiti.

otheitis
02-03-09, 18:56
Eu propun canal 1w sa foloseste pe procedura de trecere in Nagra 3 care foloseste Digi 1w!!!!!O sa avem moca HD peste 2 ani cel putin....

:gathering:


:cheers:

cuculeasa
02-03-09, 19:09
Eu propun sa incepem cu sk It sa vedem ce iese

cuculeasa
08-03-09, 11:46
Buna ziua la toata lumea,
Azi am scapat cumva de Ipbox in sensul ca l-a doborat fetitza mea si s-a spart tocmai cand ma pregateam sa-l vand....in mod evident imi pare rau de suma pe care o puteam lua pe el....
In alta ordine de idei m-am dus si mi-am luat alt receptor - de data asta DM800. Vreau sa spun ca intai am avut DM7020, apoi cand a aparut Kathy l-am vandut si mi-am luat HD .... m-am chinuit cu el multe luni ca multi altii fara suport fara enigma , functiona ca draku, apoi se tot astepta Dramul 800 , l-am vandut, dreamu 800 n-a mai aparut si mi-am luat ipbox 9000Hd, dupa 2-3 sapt a aparut Dreamul 800 dar asta e .... m-am chinuit ca voi toti sa scoatem ceva de la receptorul acesta.... multumesc celor cativa inimoshi care au facut sa tzina in parametri cat de cat acest receptor....pe acest forum....
PArerea mea este ca ne-am luptat cu morile de vant, lupta care trebuia s-o dea Abcomul sau dezvoltatorii de soft platiti de fabricant. Dupa ce am luat Dreamul asta 800 am realizat ca in el sunt bagati max 50 euro, diferenta se duce la profitul fabricantului si la soft.
Are sie el pacatele lui cu pornitul greu / incalzirea/ ecranul, etc, dar in total, E ALTCEVA !?!?!
Sper din tot sufletul sa ajunga IPBOXUL in fel de " Apple" dar senzatia mea este ca fara sa bagi banu' nu faci nimik...
All the best si inca o data sa nu mi-a luati in nume de rau.
P.S. am dat Ipboxul defect la un prieten....

otheitis
08-03-09, 13:08
Stai linistit nu se supara nici unu,pacat e ca ai stricat pe aparat inainte sa il vinzi.Fiecare e liber sa alege ce receptor doreste!Asta cu dezvoltare de software la receptoare HD nu e o problema care are numai ipbox dar si restul de receptoare Qbox HD,kathrein,Azbox HD.Kathrein deja la ultima versiuna care a iesit au pus diseq 1,2 si nu cred ca a fost atit de mare lucru.Qbox HD il cumpari si cu software care vine nici macar nu poate sa booteze si cu update e foarte instabil,Iar Azbox HD si el e foarte instabil si cu probleme la viteza.Concluzia e ca Dreambox a scos un model dm7025 cu Enigma 2 acuma 2 ani ,cred, si a facut toate experimente pt E2 la el.Cine a cumparat asta receptor a plins pe banii lui pt ca cel putin 8-9 luni nu a fost in stare sa face nimic,sii dupa a scos pe dm800 avind deja experienta.Este aceas faza cum a fost cu Dm7000 cind am luat pt 9 luni a fost varza nici sloturi nu mergea,decalaj la audio imagina si multe alte....Dupa cine a cumparat pe 500,600,7020 nu a avut asta probleme pt ca au chinuit posesori cu dm7000 pt ei.

bz2ruebe
08-03-09, 14:00
si trebuie sa mangai copila, ca ti-a facut doar un lucru bun,:) cred ca vorbesc si eu cu fiicamea..:comp:

saulescu
09-03-09, 08:44
Salut! Chiar NU STIE NIMENI cum se foloseste Flash tools? I-ti trebuie sa cumperi o caruta de usb-uri sa le formatezi sa vezi care dintre ele sant bune sa nu-ti arate error10? De ce nu se da un how too si pentru acest program?Nu toti plecam de la nivelul 3,4 in sus.Citim si noi ce apucam pe forumuri ba in engleza ba spaniola,germanan,ne chinuim cand la noi avem propriul forum.Am inteles:nu avem statut de VIP. Multumesc de rabdare!

otheitis
09-03-09, 10:13
Nu e nevoie sa te supari!Daca cauti putin mai bine la forum o sa gasesti ce doresti.Aici e informatii pt cum sa instalezi o imagina cu USB stick

http://sateliti.info/showpost.php?p=45446&postcount=10

Aici arata ce inseamna fiecare Error care scoate ipbox.

http://sateliti.info/showpost.php?p=44970&postcount=1

Pt Flash tool exista informatii aici si explica cu foto ce trebuie sa faci.

http://sateliti.info/showpost.php?p=52911&postcount=18

saulescu
09-03-09, 12:13
Si cu flash tool da eroare10. Ce m-ai trebuie facut?

otheitis
09-03-09, 12:23
Ce receptor ai?Si ce image incerci sa pui?

saulescu
09-03-09, 12:51
Am IPBOX 910 si incercam ultima imagine

nicusoft
09-03-09, 13:35
formateaza stick-ul fat32 si merge sigur

saulescu
09-03-09, 14:03
@Nicusoft! Este formatat! Si inca o ciudatenie.Toti peersii MboxControl Center ,din tabel sant pe culoare gri si bineinteles nu merg.Ce merge in schimb este localul de Dolce.Cu el ma vede un prieten.Ce m-ai am in linie NIMIC.

otheitis
09-03-09, 14:53
Daca te vede el trebuie sa vezi si tu pe linia lui.Fie atent mbox control ca sa vede pe toate linii trebuie sa il lasi 2-4 min pina sa il arata pe toate linii ca verde sau galben sau albastru,asa e si la GBOX.Daca problema continua atunci inseamna ca ceva nu e bine setat la cont dyndns sau la router care ai.

Snow
09-03-09, 15:30
formateaza stick-ul in fat 32, copie imaginea pe el pe urma safely remove

inceraca atat cu usb_update cat si cu usb_update.img
unele merg fara externsie alte cer extensia pusa

verifica porturile daca le-ai deschis cum trebuie

saulescu
09-03-09, 16:59
@Snow! Sa zicem cum spui tu.Dar atunci ar trebuii sa mearga cu Flash Tools dar tot eroare 10 da!!!!!!!

nicusoft
09-03-09, 22:32
@Snow! Sa zicem cum spui tu.Dar atunci ar trebuii sa mearga cu Flash Tools dar tot eroare 10 da!!!!!!!

renumeste imaginea usb_update sau incearca daca nu merge prima varianta renumeste usb_update.img tre sa mearga nu se poate.dupa aia mergem la o bere:band::cheers:

amorak
10-03-09, 09:08
mai baieti, eu de cand mi-am luat boxul am facut ce scrie in carte, anume, se ia una bucata stick formatat fat32, se pune pe el imaginea care sa se numeasca usb_update.img TREBUIE sa fie doar ea pe stick, nimic altceva. Nu am avut probleme niciodata la update, si cred ca am rescris flash-ul de vreo 200 de ori, cel putin, pana acum :)

saulescu
10-03-09, 12:07
@Amorak! Si cu flash Tool de ce da eroare10! Asta nu m-ai trebe formatat!

cnicu5
10-03-09, 12:45
@saulescu in cazul unui ipbox 910 nu trebuie folosit Flash Tool pentru simplul motiv ca nu merge la acest model!Ca sa pui o noua imagine in el formateaza stick fat 32 ,redenumeste imaginea de forma usb_update.img si copiaza in stick imaginea redenumita!pui stick in box si tinand apasat butonul din fatza pornesti din spate on/off!asta e toata procedura pentru un nou firmeware!
Daca si asa iti da ER 10 inseamna ca nu ai denumit bine imaginea sau e copiata cu eroare in stick!bafta!

saulescu
10-03-09, 19:18
@Cnicu5 Daca ai citi cu ATENTIE la noul ABCOM Firmware spune ca e acelasi lucru daca il incarci prin usb sau flash tools.Nu poate diferi un usb s-au un flash tool de la o marca la alta( ipbox 91,9000 ,910). Usb-urile poti sa le formatezi la infinit. Sant unele cu, care poti sa incarci si cu altele ,nu.Un prieten de-al meu are un usb de acest fel.Nui de marca dar face treaba. Pe al meu l-am super formatat si nu vrea. La intrebarea: de ce nu merge imaginea incarcata cu Flash Tools-ul,poate ne raspunde maestrul Otheitis,daca bineinteles are timp.

neutrin
10-03-09, 20:08
Ţi-ai dat singur soluţia: foloseşte stickul prietenului. In orice caz, sunt 2 variante: ori nu ţi-e bun stickul ori nu ştii să faci update.

otheitis
10-03-09, 20:16
Daca ai ipbox 910 sau 900 sau 91 nu merge cu flashtools numai la 9000.Nu prea m-am bagat la povestea asta ca sunt alte users care au pe modelul tau si foloseste pe usb stic pt update mai des fata de mine.Fii atent sa nu ai un stick din asta care contine si programe de gen ,opera,skype.Ca sa il formatezi asta usb stick trebuie intii sa il faci remove pe aplicatii care contine prin menu si dupa sa faci format la stick.Ce tip de stick ai?Si din ce firma?

saulescu
10-03-09, 21:29
Stickul este Maxell.

otheitis
10-03-09, 21:38
si ce model scrie pe toate caracteristici lui....

saulescu
10-03-09, 22:07
Nu m-ai stiu ca il am demult. Am vazut aici un post :Usb-uri care merg,postat de Wambertos,care a instalat Enigma cu ajutorul lor.O sa dau comanda sa cumpar unul dintre ele.Oricum multumesc Otheitis!

otheitis
10-03-09, 22:20
Asta usb care ai vazut sunt pt e2 pt firmware original merge toate usb stick.Incearca sa vezi daca vede pe usb stick ipbox prin panel NLB!

cnicu5
11-03-09, 13:05
@saulescu nu stiu de ce formatare de usb vorbesti cand zici ca "Usb-urile poti sa le formatezi la infinit"(probabil te referi la stick-uri)!Eu am vrut sa te ajut sa intelegi ca nu se poate face update de firmeware prin cablu usb sau prin cablul serial la un IPbox 910!Se poate face doar in modul in care l-am explicat anterior!In ceea ce priveste tipurile de USB e o diferenta intre ipbox 9000 care are si USB 1.0 client(la care se poate folosi flash tools) si celelalte tipuri de Ipboxuri care au doar USB host !

bobygr33
15-03-09, 22:42
Eu sunt multumit de Sifteam r9047 , nu inteleg de ce deschide pozele greu! un bug, nu poate mai repede sau influenteaza rezolutia? a folosit cineva un hub usb la ipbox?

otheitis
15-03-09, 23:45
Usb hub poate sa fie conectat la ipbox si functioneaza fara probleme!
:cheers:

kuki222
08-06-09, 04:55
A trecut mai mult de un an de la aparitia IPBox-ului si vreo trei luni de la anuntata aparitie a ABCom Enigma HD .
Mai stie cineva ceva ?
Cred ca daca nu se misca repede , acum ca s-a anuntat aparitia lui DM500HD la pret de IPBox 900 , o sa aiba mari probleme . Eu cred ca vinzarile o sa le scada puternic iar multi posesori de IPBox-uri o sa se gindeasca sa le vinda si sa-si ia DM500HD ( cum de altfel ma gindesc si eu ).
Adevarul e ca pina nu apare o imagine gen Enigma ca lumea si usor instalabila in flash nu pot concura DM-ul cu tot hard-ul bun pe care il au .


MULTUMIRI !

neutrin
08-06-09, 05:08
Ultimul enigma2 (0.4.2 parca) este deja suficient de stabil incat sa fie imaginea preferata de mine. De fapt, de cand a iesit, doar enigma2 am mai folosit pe IPBox-ul meu.
Incearcă cu o imagine RSP sau PKT. Vei fi plăcut surprins. Eu n-am crezut că sculărica asta poate să facă aşa de multe chiar şi cu un software incă neajuns la maturitate.

otheitis
08-06-09, 11:45
Stai sa vezi la urmatoare versiuna o E2 o sa merge si sloturi interne...Drivers sunt gata din Simbata...Il am si eu.A ramas numai Tigilego sa il pune in image.Mbox 06 merge ok fara probleme asa nu cred ca o sa fie o mare catastrofa daca iese asta receptor Dm500 HD.Cel mai mult o sa obliga pe ABCOM sa da un pic mai jos pe pret.

kuki222
08-06-09, 12:48
Multumesc @Otheitis si @Neutrin !
Eu n-am spus ca este un receptor prost .Folosesc E2 RSP de pe stick si merge . Totusi cred ca trebuie o imagine Enigma complecta in flash si mai ales usor instalabila . E totusi un aparat de larg consum si nu numai pt. cei cu cunostinte avansate .Poate voua va pare usor dar pt. multi e destul de complicat acum cu partitionarea, cu bootul etc.
Totusi intrebarea de baza era alta :
Se mai stie ceva de ABCom Enigma HD ?
MULTUMESC !

otheitis
08-06-09, 13:50
AB enigma e gata poftim si fotografie....

http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/001.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/002.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/003.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/004.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/005.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/006.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/007.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/008.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/009.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/010.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/011.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/012.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/013.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/014.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/015.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/016.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/017.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/018.jpg
http://www.abipbox.com/ImgCont/marketing/Photos/AB%20Workshop%20CZ%2009/019.jpg

E gata de 2-3 luni plus o versiuna lui cccam.Acuma de ce nu vrea ABCOM sa il da public nu cunosc (e dat la anumite Betatester )Si la Germania si in Grecia cind au venit mereu spune ca o sa il dau dar trebuie sa fie testat ca lumea.

neutrin
08-06-09, 14:37
Pot fi multe motive pentru care nu se publică. Poate fi incă in teste intensive (ca să evite alte critici de la cumpărători) şi poate mai sunt unele lucruri de finisat şi/sau funcţii noi de adăugat. In orice caz, pentru mine e semn bun că nu se grăbesc să lanseze softul.

@otheitis: cu ce ocazie au fost făcute pozele?
LE: le-am văzut acum la AB COM pe site.

cnicu5
08-06-09, 14:57
@kuki222 se pare ca mai e mult de asteptat pana la aparitia unei enigma de la abcom!din pozele publicate pe site-ul lor(daca le studiezi cu atentzie) e vorba de o enigma pe un ipbox 250 si nicidecum de un ipbox HD!in sirul de poze apar la un moment dat si ipbox 91 si 9000 incercand sa pacaleasca lumea ca e enigma pt cele 2 aparate!
Cred ca multa vreme de aici incolo vom sta pe E2 de la sifteam asteptand sa o perfectioneze sa puna cat de cat in valoare ipbox-urile HD(pacat de ele ca nu sunt sustinute)!

otheitis
08-06-09, 15:31
Daca te uti mai atent o sa vezi pe masa e un ipbox 9000HD!Dar si un ipbox 91HD!In plus nu e nevoie sa cheama pe toate dealer din Europa ca sa il arata pe AB enigma pt ipbox 250 care deja il au peste tot...Enigma de sifteam e foarte stabil cel putin la ultima versiuna 0.4.2 si la urmatoare versiuna o sa merge si slot-uri interne.Drivers sunt gata si asteptam pe Tigilego sa il introduce la kernel.Acuma fiecare e cu ceful lui, alti asteapta o imagina oficiala mai stabila alti pe AB ENIGMA alti pe SIFTEAM E2....Eu totusi cred ca E2 de la sifteam o sa fie si software care o sa foloseste toate lumea impreuna cu mbox.Daca vine si AB enigma o sa il studiam si o sa ajungem la concluzia daca merita sau nu.

neutrin
08-06-09, 15:41
Chiar şi pe poza a 4-a se vede scris sus AB IPBox 9000 PVR. Mai clar de atat nu se poate. E vorba de AB Enigma pentru HD.

P8M1C0
08-06-09, 16:19
intervin si eu si spun ca nu vad sa se intample ceva prea curand, deci nu mai trageti sperante scapati de ipbox cautati "alternativa".
Chestia asta cu enigma 2 e ca aia cu dth HD la noi in tara!
1, 2, 3 si: aaahahahahaha
p.s. am scris doar 2 cuvinte despre ipbox, daca imi scriu toate nemultumirile nu incap in 2 topicuri!
Bafta!

neutrin
08-06-09, 16:23
P8M1C0 incercarea ta este ţintită către potenţialii noi cumpărători şi este de-a dreptul jalnică, pentru că se vede treaba că nici măcar nu ai incercat ceea ce avem noi. Tu eşti băieţaşul de cartier influenţat de zvonistică sau cine ştie, poate chiar de interes. Şi mai eşti şi offtopic. Ia vezi despre ce e vorba inainte să dai cu mucii-n fasole.

P8M1C0
08-06-09, 16:33
topicul spune clar "Nemultumiri legate de IPBOX!"...nu crezi ca sunt prea multe nemultumiri legate de ipbox ca oamenii sa-si ia tzeapa cand il cumpara???
eu am ipbox...NU TE POTI DA LINISTIT CU UN CLIENT CCCAM (incubus) te dai 10 minute dupa care face fite, dai restart dupa care din nou... asta cu imaginea non-enigma...nu mai zic faza cea mai dureroasa atunci cand te dai cu e2 de la sif ca e singura, sacadeaza ca toti dracii zici ca e p4(86)...eu unul m-am saturat...nu vedeti ca sperantele astea ale voastre sunt in zadar?
Partea cea mai nasoala este ca daca un incepator in ale sat. vrea sa isi ia un rec hd si nu are bani ce face, sau are bani si lumea zice "nu-ti lua dala scump ia dasta ieftin ca o sa apara ceva frumos pentru el si o sa faca pi*i pe marele!!!"
Interese nu am de ce sa am mai ales ca eu nu ii suport!!!
Pe mine m-a dat pe spate atunci cand am vazut diferenta intre marele si ipbox...de la cer la pamant si apropo... marele are un pret de 1700 in mag si ipbox 910 de 1450 sau 1400 care e diferenta???
Deci nu ma acuza de rele intentii...fi realist!
Bafta!!!

crizatu
08-06-09, 16:52
Subscriu, din pacate, cel putin momentan pana nu se rezolva cu suportul software (ie cccam) nu merita ipbox. Si eu mi-am luat ipbox, apoi nu stiam cum sa ma invart de bani sa mi-l iau pe "marele" vorba colegului de mai sus :D

Stiu ca merge bine cu mbox, dar din pacate cel mai folosit cam din lume e tot cccam-ul si sunt de parere ca ar fi mai bine totusi sa existe un cam si bun decat cate unul pt fiecare receptor/sistem de codare/dth. (ie cccam + viaccess 2.6 = NOT love)

Si da, se incinge dm-ul, dar isi face treaba, spre deosebire de ipbox care-i intradevar rece, dar nici pe mine nu mai incalzeste prea tare. Nu ma intelegeti gresit, nu ii pup nicaieri pe Dream Multimedia, sunt de acord ca ipbox-urile au tunerul mai reusit decat dreamurile, insa nu pot sa accept ca n-au facut ceva in privinta a stiti si voi ce.

Eu nu imi vand ipbox-ul, il tin, poate pe viitor incubus va evolua, cine stie poate vom avea si surprize precum la Octagon HD (cccam direct), dar pana atunci sunt doar supozitii si sperante...

otheitis
08-06-09, 17:30
Sunt curios unde ai gasit pe marele cu 1700 in magazine???
La elstar costa 2099 , la Digital Satelit 1.999 ....
Singur magazin care il da 1.749,00 este SATMEDIA si asta cu semn de intrebare citi Original este, plus biznitari care il vinde la 1700 cu garantie de o luna.Cu incubusCamd 082 nu prea vad sa exista o problema prea mare.Eu il am cu E2 de la sifteam si merge 2-3 zile fara nici un restart,plus ca poti sa te conectezi cu orice versiuna de cccam pina si cu 2.1.1 si cu citi linii vrei.Acuma daca nu esti multumit cu incubuscamd poti sa folosesti pe mbox care nu face fite si deschide pe canale NDS fara sa face pazzle.Asta post le am deschis eu acuma 4 sau 5 luni daca nu ma gresesc si cel mai interesant lucru este ca persoane care se plinge sunt persoane care nu au facut nici o data macar o intrebare la forum respectiv cu problema care au incercand sa gaseste o solutia....Eu ce pot sa gindesc acuma?Concluzia mea este una daca cineva vrea neaparat sa are cccam poate sa ia un Dreambox 800 cine are cef sa cauta sa face testuri si sa vede un receptor cum evolueze poate sa cumpara receptoare din celelalte taraba cum e kathrein,qbox HD,ipbox,Azbox HD....Si ca sa fim realisti E2 pt ipbox a aparut la sfarsit de noembrie 2008 si in 6 luni s-a evoluat foarte mult si s-au rezolvat destul de multe probleme.Si cine il foloseste zilnic poate da foarte usor seama de evolutia lui.

neutrin
08-06-09, 20:52
Dragilor pe mine nu mă interesează nici cccam nici card sharing, nu am timp să mă ocup de aşa ceva, başca să mă uit la 1000 de programe primite pe sharing, zilnic. Un card de afară, plătit, cu canale HD de calitate imi este mai mult decat suficient. Şi un Media Player bine făcut, aşa cum se pare că in curand va fi cel din enigma2 sifteam: deja il folosesc la vizionat filme format mkv HD 720p, 1080p cu subtitrări. Şi au mers perfect! Din punctul meu de vedere enigma2 pt ipbox a evoluat enorm de mult in exterm de scurt timp.

Iată de unde punctul meu de vedere, domnule P8C1M0.

IPatriot
09-06-09, 06:37
http://img193.imageshack.us/content.php?page=done&l=img193/4963/dsc00130large.jpg&via=mupload

da, da , oare cum sa scap de ele ??? cred ca am fost :fu: ma duc repede sa cumpar ''pe marele'' invelit in ciocolata!!!
Numai bine la toti forumistii!

IPatriot
09-06-09, 06:49
http://img193.imageshack.us/img193/4963/dsc00130large.jpg
...ah! da, astea sint ce sa va mai spun ''scule mici'':)

gladix
09-06-09, 09:03
de ceva vreme ma bate gindul la un 910 hd dar discutiile pro si contra ma cam tin sa fac o investitie daca nu are viitor/astept sfaturi pertinente/multumesc!

PETER36
09-06-09, 10:34
curious pictures, the famous enigma in that video came out, you remember? ipbox but not released, if it exists, whether there will be a riddle tideglo who have changed the bootlog? :agresiv::gathering:

IPatriot
09-06-09, 12:42
discutii pro si contra o sa existe la nesfirsit! am ceva experienta... dar trebuie sa intelegi si sa ma crezi un singur lucru, daca vorbim de hard, (pret/calitate) cel mai bine sta IPBOX-ul, sa nu mai vorbim de sursa de alimentare si tuner, etc.etc. ca nu are rost."cel mare'' sta bine la un singur capitol:SOFT, sper ca nu pentru multa vreme! si apoi calitate nu insemna multe si la fel, putine si HD (daca se poate):):) ca viata este scurta!!!, dar sa o mai si butonezi pe sute/mii de canale :boxed: DAR IN NICI UN CAZ PE GRATIS. NIMIC BUN NU POATE FI LA NESFIRSIT GRATUIT:comp:
Nu reprezint interesele NIMANUI, comerciale sau de alta forma. Doar hobby.
Sint dupa mine doi jucatori adevarati pe piata: Relook (AB IPBOX) si "cel mare", restul nu conteaza!
uita-te pe: http://www.denktenk.com/ (trebuie sa te inregistrezi) si vezi care a fost drumul lung spre maturitate pt. Relook 400S, momentan softul: PowerBoard Enigma 3.0 for 400s este un soft matur si stie multe... Acolo o sa ajunga, dar in mult mai scurt timp si de ce vorbim AICI. pt. ca RSP ENIGMA TEAM lucreaza si sint o echipa de NOTA 10+, la fel si tideglo sifteam.Ce era oare daca nu era Intel versus AMD sau IBM versus compatibile (clone) IBM? eram oare acolo unde sintem astazi?.Cit despre fabricatie nu are rost sa divaghez, TOATE SINT MADE in CHINA, chiar daca sint reansamblate in EU, dar..., dar, depinde cum sint manufacturate la nivel de placa de baza.
iti recomand in ordine dupa ''buzunar'':
1.CubeRevo(AB 900HD)
2.CubeRevo(AB 9000HD)
3.CubeRevo(AB 910HD)
Multumesc pe aceasta cale maestrului otheitis si tuturor moderatorilor/administratorului acestui forum si in special echipei RSP ENIGMA TEAM la fel si tuturor participantilor de pe acest forum cu opinii pro si contra, NUMAI ASA POATE EXISTA PROGRES.

NUMAI BINE!

P8M1C0
09-06-09, 16:07
Sunt curios unde ai gasit pe marele cu 1700 in magazine???...

haha, vorbesc de satmedia de la care a cumparat un prieten si este mai mult decat original... si da e 17mil si ceva +transportul maxim 50ron daca nu este din zona!
parerea mea ca sunt multi cu interese pe langa acest rec. altfel nu il pupati atat de mult... iar cum spui tu ca dupa 3zile i dai restart. ma faci sa plang de ras!!! cu incubus nu te dai decat 10min... faci un test???
baga cccam pe dm800 si incubus care vrei tu pe ipbox si lasal asa pe fiecare sa imi spui cand s-a blocat ipboxul pt. ca dreamul nu o va face! (da sa fie pe un post care sa foloseasca incubusul nu unul fta!) m-am convins de multi "satelisti"...
p.s. nu stiu ce promovati atat mbox-u' asta ca daca pune mana un incepator pe el isi blesteama mama care la nascut! cat despre incubus pentru incepatori... tata...daca vrei sa il downloadezi din interfata pe imaginea originala modificata de sif-NU MERGE CAND IL PORNESTI iar din telnet un incepator la fel...isi bate copii cu var cu bin cu "astia"
nu zic nu, ipboxul are potential sti care e buba la el?
omu cand il ia vrea sa ii mearga nu sa astepte...ca de asteptat asteptam si la autostrazi si la cozi la plati "chestii, trestii"!
Interesul poarta fesul - hai zi adevarul!

@neutrin: daca eram "băieţaşul de cartier influenţat de zvonistică" atunci ii suportam pe ratatii care se dau cu niste amarate de chei!
cat despre zvonuri am un avantaj in fata vorbelor tale jignitoare... am testat ambele receptoare dragul meu cocksucker!!! (10x 4 warn!-a meritat) :))
p.s.: daca te interesa un rec. pe care sa vezi doar un provider oficial din afara, iti luai ecoHD si aveai cartela oficiala la doar 500ron...ce sa mai zic de player pe rec 1, 2, 3, si: aaaahahaha...pentu asa ceva este facut receptorul :))) de ce nu iti iei un popcorn player si gata baiatu....!!!
Bafta tie rege al c.s.-rilor! (si asta a meritat) :))

@gladix: mai asteapta daca vrei sa iti iei ipbox sa nu iti iei niciodata 91HD ca dai banii dejaba iar daca nu vrei sa astepti strange tata si i-ati dm800, apare in curand si 500hd, deci ai de unde sa alegi... ideea e sa il iei din magazin ca sa poti sa le dai in cap cu el daca nu e original...(casa afli cel mai simplu suni la ei in "germanica".
daca nu ai bani cum spuneam, mai asteapta...dar sa nu ne "uscam" cu asteptarea asta!


P.s. da stiu, am deranjat multa lume... scriam eu mai mult si la alte topicuri da sa ma pun la mintea copiilor nu are rost...mai vedeam acu ceva timp intr-un topic pe rahatu ala de softpedia cuna ceva de genu"petitie pentru ca dth-urile sa implementeze posturi HD"
3, 2, 1, si aaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahaha!

scuze de limbaj... acu m-am mai calmat!!!

Bafta si succes cu asteptarea sunt nerabdator pana apare ceva si pt. ipbox in 2150!!!
:lol:

neutrin
09-06-09, 16:11
Bravo ţie!

P8M1C0
09-06-09, 16:12
gata, te-am inchis! - da stiu nu te pui la mintea mea!
:dance:

cata aroganta din partea mea...let's do the ZU!!!
:oops:

crizatu
09-06-09, 16:17
Nu va mai certati, e urat. Eu ii dau dreptate lui P8M1C0 in ideea ca atunci cand iti iei un receptor te astepti sa mearga, nu te astepti sa astepti, intelegeti voi la ce ma refer.

neutrin, tu chiar iti iei ipbox/dm ca sa te uiti la FTA-uri si filme? :lol:

Da, si eu imi doresc un receptor si o subscriptie Sky UK pe care s-o platesc. (momentan n-am pe nimeni dincolo care sa ma ajute)
Da, as plati-o lunar.
Da, pt sh*ring.

Merita.

Din pacate, softul vinde receptorul. Si tot din pacate, nici nu vad cum ar putea fi altfel! Oi fi eu mai incuiat...? Dar eu stiu una si buna: vreau sa mearga :D

neutrin
09-06-09, 16:18
..........................................

crizatu
09-06-09, 16:20
Cocalar, ne-cocalar, mie-mi merge ce-mi trebuie, tu te uiti la filme. O fi bine? Aha, ai editat repede faza cu cocalarul :)

P8M1C0
09-06-09, 16:21
Da băieţi, eu sunt prost că am luat IPBox şi voi sunteţi deştepţi că v-aţi luat Dreambox. Gandire de cocalar.

tu ai gandire de cololar eu de ipbox, pt. ca ti-am mai spus NU AM DREAM NU IL SUPORT, AM IPBOX, eu spun doar ca dreamul este cu 1000.23444332 de clase peste si doar din pricina unui fapt: FUNCTIONEAZA CAN IL BAGI IN PRIZA SI PUI O IMAGINE PE EL... E GATA DE LANSARE!
so...!!!

neutrin
09-06-09, 16:22
Ok. Ai terminat?

zmeura
09-06-09, 19:55
Calmati-va.:drinks:

otheitis
09-06-09, 19:58
Eu am observat un lucru pe toate magazine specializate in Romania il doare in cur daca luati Dm 800,Ipbox,kathrein sau Qbox.Asta care il intereseaza este sa vinde marfa lor si din moment care cumparati un receptor ei sunt multumiti foarte mult!Din cauza asta au pe toate modele la magazinul lor pt vinzare.Problema cu contra si pro pentru receptoare kathrein Vs Dreambox la inceput si dupa IPBOX Vs dreambox si cine stie mai terziu AZBOX HD sau QBOX HD Vs Dreambox incepe din anumite persoane care aduce receptoare facute la vapor in cantitati si dupa sunt disperati sa il vinde...ca sa nu pierde pe banii lor.La magazine serioase nu se intimpla asta lucru plus poate sa face comenzi de la producator sau distribuitor depinde de vinzare care au.Plus ca e mai usor sa aduci din europa receptoare decit din China.Al doila singur mod sa promoveze pe receptoare facute la vapor este prin forum (e ieftin si ai acess la un numar mare de viitori cumparatori)Afara ca daca ai un magazin sau daca pui o publicitate la o revista pentru vinzare de clona e usor dupa pentru cumparator sa te gaseste ca sa te prinde prin git.Si asa cum ati observat majoritate care vinde in felul asta dau un nr de mobil,fara adresa fara sediu si dupa la revedere daca strica sau daca original la sfarsit iese clona...

Stati sa vedeti cind ajunge urmatorul vapor din China cu clone ce mare agitatie o sa fie prin forum si cum o sa iese toate receptoare afara de dream bune numai pentru gunoi.Si bine inteles dupa ce termina asta marfa respective persoane dispare din forum pina sa ajunge urmatorul vapor.

otheitis
09-06-09, 20:58
"parerea mea ca sunt multi cu interese pe langa acest rec. altfel nu il pupati atat de mult..."

Nu pupam nici unu receptor,nu vindem nimic nu avem un magazin sau alte porcarie ca sa vrem sa promovam acest receptor!!!

" iar cum spui tu ca dupa 3zile i dai restart. ma faci sa plang de ras!!! cu incubus nu te dai decat 10min... faci un test???"

ar trebui sa vorbesti cu mai mare respect pt ca pur si simplu am fost din prime persoane care a explicat cum trebuie sa fie setat incubuscamd,plus ca am facut foarte multe testuri cu el.Daca nu esti in starea sa il configurezi sau sa faci un incubuscamd.prio ca lumea nu este problema noastra!


"p.s. nu stiu ce promovati atat mbox-u' asta ca daca pune mana un incepator pe el isi blesteama mama care la nascut!"

Daca nu ai avut nici o data Gbox normal ca nu poti sa il setezi,mbox are exact aceas filozofie ca GBOX (asa se vede si citi mult timp te ocupi cu receptoare linux)

"cat despre incubus pentru incepatori... tata...daca vrei sa il downloadezi din interfata pe imaginea originala modificata de sif-NU MERGE CAND IL PORNESTI iar din telnet un incepator la fel...isi bate copii cu var cu bin cu "astia""

Se vede aici clar ca habar nu ai de incubusCamd si de receptoare linux, si ai cam mult timp sa joci cu o imagina sifteam.La sifteam panel exista toate versiuni de la incubuscamd 055 pina la incubuscamd 082 (si cu combinatie newcs)Porneste incubuscamd numai cind il pui pe file incubuscamd.cfg cu linii de unde o sa te conectezi(la cccam ai reusit sa decodezi ceva fara sa pui pe cccam.cfg?Si daca da ce a fost asta canale FTA?)


Nu te obliga nici unu sa cumperi ipbox poti sa ramui si cu OPTICUM sau cu Echosmart!!!

La sfarsit nu inteleg de ce mereu trebuie sa apare un "destept" si sa strica o discutie sau sa face misto cu alte users si sa fim obligatii sa suportam asta circ!!!Nu te obliga nici unu sa iei pe respectiv receptor!Nu scrie la nici un colt la forum asta ca trebuie sa cumpari ipbox daca vrei un receptor HD!Este alegere ta! Daca crezi ca noi facem propaganda pro ipbox ai pe posibilitate sa apelezi la alte forum din romania sau din strainatate.Am ajuns la concluzia ca asta balamuc se intimpla numai la forum din Romania.Daca nu esti multumit cu ipbox poti sa il vinzi si sa cumpari un Dream sau ce receptor vrei tu cu care poti sa il pornesti pe sharing fara sa fie setat.

P8M1C0
12-06-09, 00:24
Bai tata, se vede ca esti grec si nu ai inteles nimic din ce am spus.../ .prio ala sa stai tu sa il configurezi 80de ani eu mai testez si linii, 1 la mana si 2 la mana din interfata am dat o comparatie cu dream pe care il cumperi i pui o imagine un cam si esti "in aer", la rebutu' asta de receptor trebuie sa-i faci matanii, nu mai stau sa mai ma contrezi cu tine ca vad acum ca scoti si ochii ca ai facut si tu 2 teste la inceputuri si alea copiate de pe siteuri de afara ai si tu un forum cu ipbox si te crezi dumnezeu... eu nu incerc sa fac pe desteptul si doar sa trezesc lumea atunci cand vrea sa isi cumpere acest rec.
Iar faza cu obligatu se vede ca nu ai inteles mai nimic... sunt o "galagie" de hiene pe forum care te indruma sa iei aceste receptoare facute de abcom... partea nasoala este ca stiu multe persoane convinse de voi sa isi ia ipbox... so ..
e ultimul post pe acest subiect asa ca poti sa spui ce vrei in continuare se vede ca imi bat capu' de pomana tot nu o sa iasa nimic de unu singur find!

p.s. sincer iti fac toate camurile sa merga am facut si cartela tvr, nu sunt "parpanghel". da ce rost are sa faci 5000de lucruri cand poti face 2-3?
aaaa si inca ceva zic inca ceva...de mbox, cand or fi servere si useri indeajuns de multi care or sa foloseasca acest cam poate atunci am sa ma gandesc si eu sa ma dau cu el, pana atunci am zis bine ca il promovati dejaba!

diferenta dintre ipbox si dream este ca dreamul functioneaza...:)) :sorry:
Hai bafta!

zildan
12-06-09, 02:09
Lasa ca nici la dream nu vin liniile din zbor si nici nu e total lipsit de belele.
In scurt timp or sa apara imagini la ipbox la care nu va mai fi necesar cablu serial sau alte scule ajutatoare.

Atata timp cat stai pe sharing nimic nu e sigur nici la dream, doar daca ai un supercard si stau partenerii de sharing strans lipitzi de liniile tale.

Eu stiu vreao 3 posesori de DM800 de cauta disperatzi key pe net .....

Mboxu e cel mai "proaspat" si cel mai dinamic emu si daca il tzin curelele pe MOWER o sa fie si cel mai bun.

Apropo de Incubus, deja merge bine dar e loc de mai bine.
E cel mai bun client de linii newcamd , si merge foarte bine cu liniile cccam.
Se configureaza un pic mai pretentios .prio dar merge.
La imaginile RSP exista toate versiunile incubus disponibile la download si nu te tine nimeni sa folosesti 0,82 daca 0,83 itzi pare mai pretentios.

Platforma SH40 e in plin avant, si pe zi ce trece sunt mai multi care lucreaza la e2 pentru aceasta platforma.
Acum se fac resincronizarile e2 cu cea de pe dream, deja proiectele sunt sincronizate la 30 mai.
Nu e bine sa exizte o singura firma pe piatza si sa fie ridicata in slavi.
Am un Dbox2, 2 Kathy si un Ipbox. M-am jucat cu multe 800. (Nu imi cumpar "pentru ca nu am bani" cum ar zivce unii tovarasi :)) ).
La media player Kathy si Ipbox-urile sunt mult mai bune decat 800 (printre altele DTS e interzis pe platforma 800), pe mbox merg la fel toate, incubusu nu e server si inca nu e foarte stabil.

Daca vreti sa facem polemica pe tema asta continuam zile intregi.

Eu ma joc cu ele din pasiune, nu am afaceri in domeniu nici legale nici ilegale, si nici nu incurajez asa ceva.
Daca ar merge perfect fara sa mai trebuiasca sa fac mici modificari probabil ca asi renunta din plictiseala.
Pana una alta astept pasionati de sateliti, cunoscatori de linux sau programare in echipa e2 RSP.
Multi se dau mari cunoscatori dar nu am vazut nimic concret facut de ei.

otheitis
12-06-09, 10:42
Sunt curios citi bine merge cccam care folosesti tu, daca nu setezi pe cccam.prio, sau cine stie poate stai la canapea si astepti 2-3 min cind schimbi canal pina sa apare imagina.Si nu ma spui ca asta nu e adevarat pt ca cel putin la canale Albanezilor fara prio vezi imagina dupa un sfert de ora si cu carta in hope 1.Si asta nu e singur packet care are probleme de gen asta si la premiere daca il lasi sa alege pe cartele NDS, face freezuri fiecare 10-15 sec si e mai ideal sa il setezi sa alege pe cartele Nagra.Asa filozofia lui incubus si cccam este aceas.Acuma si la ipbox,kathrein,azbox,qbox poti sa pui o imagina, pe mbox si tot esti la aer.Asa nu mi se pare ceva extraordinar ce ma spui pt dreambox.Toti au panel si toti te lasa sa faci download emu via panel...Nu sunt Dumnezeu si nici o data nu am spus asa ceva...forum care am se ocupa pt toate receptoare HD care circula in piata,de la ipbox,kathrein,qbox,topfied,dreambox,azbox etc.Daca crezi ca tot ce fac e copiat din alte forum din strainatate intereseaza te sa vezi cine a tradus in Romana pe firmware lui ipbox,cine a tradus pe pceditor,pe mbox control center,cine a facut atit de "HOW TO" pt ipbox. Dar pt tine este usor sa critici pe celelalti si pe munca lor voluntara si la aceas timp sa folosesti pe munca lor...Tipic "cocalar de satelit".In plus ma place ca observi ca exista o polemica la cine nu vrea sa ia ipbox la forum asta, dar nu prea te vad prea interesant ce se intipla la celelalt forum care te plimbi,care nici macar nu te lasa sa faci un post pt alt receptor decit pe dreambox?Aici ai gasit sectiune pt toate receptoare HD de la dreambox,ipbox,kathrein,qbox,azbox dar si pt receptoare Hd care nu vinde nici macar 3-4 bucati fiecare sase luni...Si la sfarsit cind mergi la un magazin sa cumpari un receptor este alegerea ta, nu vine nici @otheitis nici @zildan nici @snow sa te spune ce sa cumpari...Ai dreptul sa ceri sa il testezi si daca esti multumit sa il cumpari sau nu....


ps Te rog opreste cu prostie de gen noi vindem ipbox,sau promovam ipbox pt ca nimic din asta nu se intimpla si stie asta toate lumea...Pina si pe receptoare care avem sunt cumparate de noi. In plus poate sunt Grec dar inteleg foarte bine si ce spui si ce doresti...Si daca esti asa de mare fan lui dreambox (este dreptul tau) poti sa mergi sa postezi citi ceva la sectiuna lui dreambox 800-8000 ca sa dai si un sfat la cine este incepator...

zmeura
12-06-09, 14:49
..... nu mai stau sa mai ma contrezi cu tine ca vad acum ca scoti si ochii ca ai facut si tu 2 teste la inceputuri si alea copiate de pe siteuri de afara ai si tu un forum cu ipbox si te crezi dumnezeu...
Ok.Nu mai sta ca ai inceput sa calci pe urmele altora,dupa ce ca nu faci mai nimic pe aici te legi de cei care fac.Una e sa vii cu argumente si alta sa ii calci pe altii in picioare cu nesimtire.

..... aaaa si inca ceva zic inca ceva...de mbox, cand or fi servere si useri indeajuns de multi care or sa foloseasca acest cam poate atunci am sa ma gandesc si eu sa ma dau cu el, pana atunci am zis bine ca il promovati dejaba!...
Nu te obliga nimeni sa folosesti ceva,nu mai stau sa-ti explic cum merge mbox ca nu are rost,stai pe cccam si gata.Problema e ca tu spui ca "voi promovati mbox" de parca ar fi ceva rau,ne-ar iesi ceva la chestia asta,ar fi ceva daunator,etc.Nu vrei sa-l folosesti bine,am inteles,ma doare undeva ca deja ajung sa ma dau cu capul de pereti cand vad cat de stresat esti tu ca "promovam" mbox.E un emu free ca toate celelalte (mai putin cccam unde trebuie sa cumperi un anumit produs).

P8M1C0
13-06-09, 17:06
da, corect...pacat ca pe acest forum daca cineva are un contra argument in fata celor cu mai multe posturi este marginalizat!!!
Oricum tare faza "dupa ce ca nu faci mai nimic pe aici", draga zmeura singurul fapt ca am user pe acest forum ar trebuii sa conteze, nu trebuie neaparat sa fac eu ceva anume...nu eu v-am pus sa faceti, nu va place lasati pe altii...!!!
Eu doar mi-am spus nemultumirile...da stiu...deranjeaza...dar asta e...trebuie sa va acomodati...in fine imi pare rau ca v-am deranjat...ca asa patise si spaniolul daca mai tin eu minte bine...
hai v-am salutat!

mondo
13-06-09, 17:18
Super!
Din toate contradictiile astea am invatat mult mai multe despre acest receptor decat daca imi explica cineva vreo doua ore .

Va multumesc la toti!

P.S Cred ca a ajutat multa lume!

otheitis
13-06-09, 17:35
Ai AB enigma (in versiuna BETA)
Ai Enigma 2 de la sifteam (acuma eu testez pe drivers pt sloturi interne sa vad cum functioneaza sub E2)
Ai firmware original de la DGS si versiuni lui modificate...
Parerea mea este ca cel mai comlpeta solutia este E2 daca merge si sloturi.
Dar nu inteleg de ce tot plingi prin forum si esti nemultumit.In doi zile s-au rezolvat cel mai multe probleme.Si pina acuma nu ai spus un cuvint bun.

ps si trebuie sa te informez ca acuma instalatia lui Enigma 2 cu Enigma 1 este foarte usoare si pt oricine nu e foarte familiarizat cu telnet,ftp etc.Se face numai prin trei butoane!

zmeura
13-06-09, 18:11
Acest topic era despre nemultumirile legate de Ipbox si nu despre ce posteaza otheitis sau despre mbox,astea nu sunt "argumente".Restul despre valoarea ta cu doar simpla prezenta .....
Oricum eu nu am Ipbox,am doar un amarat de DM600,dar tot nu inteleg de ce ataci persoane si vorbesti despre un emu pe care nu l-ai testat dar care merge pe aproape orice receptor linux si nu numai.Si merge bine.
Nu a spus nimeni pe aici ca Ipbox e mai bun decat Dream.Astept sa ne postezi cat de bine merge DM800 si la sectiunile Optibox,Strong,Azbox,etc cu cat mai multa insistenta si bineinteles fara nici o relevanta,ca mai apoi sa-i acuzi pe toti cei care au alt model de receptor inafara de Dream de interese ascunse.
Probabil si ei "promoveaza" patch-urile din interes.Bleah.

PS:Astept sa ceri sa ti se stearga userul,posturile,etc ca deja e la moda.Prin alte parti nu am vazut sa-l aperi pe spaniolul asa ca las-o moarta,daca nu stii despre ce vorbesti mai bine nu vorbii.

inocentul
13-06-09, 18:47
P8M1C0 ar trebui sa apreciezi ca aici poti sa-ti spui nemultumirea fara sa fi ''editat'' de cum vrea ,,puricii'' din ,,blana'' de pe forumul celalalt.
hai sa fim bucurosi ca a aparut abE1 un pas destul de mare inainte si sa le multumim moderatorilor pt ce au facut si ce vor face.sincer,nu toti avem timp sa traducem sau chiar sa ,,urcam'' pe forum si gasesc ca este bine cind luam de-a gata !

otheitis
13-06-09, 18:48
Sloturi merge sub E2 cu noi drivers!!!!!!


:band:

montura
14-06-09, 11:22
Oh la la, nebunie curata, drept e ca numai la noi pe forumuri sunt discutii asa cu pumni in gura...din punctul meu de vedere neconstructive.
Zildan, tot zici ca astepti doritori de inscriere in echipa...eu astept de ceva timp detalii pe pm ...ti-am mai scris...ori poate nu merge pm-ul...astept detalii(studiul la python e on going).

Ca sa fim iar in topic eu ias intreba pe posesori de ipbox cum sta la calitatea imaginii video pe sd si cat e de bun upscaler-ul acestui receptor comparativ cu altele(eventual). Nu ar strica nishte teste de rezolutie privite mai de aproape pe tv si pe un acelasi post care are o mira mai complexa sau multe texte pe ecran. Sa nu fie dubluri, sa nu tremure imaginea...etc...stiti voi...;) posibil sa conteze si imaginea soft care e pe aparat in momentul testului.
Multzu' frumos.

otheitis
14-06-09, 11:37
O sa incerc sa fac un video,ca sa vedeti cum ruleze cu E2 de la sifteam cu mbox ca emu si cu doi carti in slot intern (noi drivers pt slot-uri merge super)


ps asta o sa il fac dupa ce intorc din cumparaturi!

Snow
14-06-09, 11:47
Avantajul la dream ar fi suportul direct pe cccam.
Dezavantajul la ipbox, nu are suport direct pe cccam. Daca poti trece peste asta, vei descoperi un receptor care bate dreamul la toate capitolele. Daca ai minime cunostinte de configurarea unei liste de prio si cateva linii de cccam, atunci poti spune ca ai cccam pe ipbox, cu precizarea ca poti vedea si tvr hd.

Nu vorbesc din auzite, am abele receptoare. Mai exact dm 7020, dm 800 si ipbox 9000. Preferatul meu la capitolul ipbox, ramane 910.

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar receptoarele pe linux nu sunt chiar pentru oricine. Acum cativa ani, daca nu stiai sa-ti configurezi singur emulatorul, nu te baga nimeni in seama.
Acum toata lumea are server pe cccam, chiar daca nu stiu sa le configureze.

Personal, am inceput sa prefer cs-ul pe newcs. Doar carduri locale, este adevarata ca sa-ti faci rost de carduri nu-i suficient un card de focus sau max, etc.


Concluzie, vrei sa face mare shering cu un card de pocus, cumpara dm 800.

Daca vrei sa te bucuri de o mai buna calitate si-ti permiti sa dezvolti un server cum trebuie atunci idiscutabil ipbox.

ps: scanarea programelor pe dm 800 nici acum nu-i rezolvata. daca folosesti h-h si te hotasti sa-ti iei toti satelitii la rand, se blocheaza.

Ca si recomandare generala, e bine sa cumparati ca va doreste inima. :)

ps2: total offtopic, astept cu nerabdare aparitia ecosmartului. Consider ca orice receptor nou este binevenit. N-ar trebuie sa existe un monopol. Lucrul acesta face in primul rand rau buzunarelor noastre. Ce-i care aveti printre cunostinte un electronist, sa-i dati dremul si sa va faca o evaluare a pieselor. Pretul acestor receptoare n-ar trebui sa sara peste 250 de euro. Chiar si in astia 250 de euro, profitul este de peste 100%
Toate aceste receptoare pe linux, sunt un mic pc. Ar trebui sa fie ventilate foarte bine. Va intreb, cati dintre voi ati fi de acord sa va tineti pc-urile acasa fara nici o sursa de ventilatie. Daca nu ma insel, multi vara scot capacele laterale ale carcasei.

otheitis
14-06-09, 17:39
Astept sa fie urcat video in Youtube si atunci fiecare o sa da seama cine spune adevarul si cine vrajeste pe lumea fara dovezi si cu vorbe mare din diverse motive....Eu nici vind nimic nici am interese persoanale.Si asta se vede clar am fost din primele persoane care au adus informatii pt Dm500 HD in forum (daca am avut interese nu spuneam absolut nimic).. si dupa au trezit si ei care pupa pe Dream multimedia sa spune citi ceva prin alte forum pt DM500 HD...