PDA

View Full Version : ANTENA PLATA ptr locuri ff accesibile



fery21
24-02-09, 14:12
aici (http://www.chipplanet.net/cgi-bin/catalogo/catalogo.cgi?db=catalogo&Categoria=PARABOLE%20PIATTE&mh=100&sb=2&so=ascend&ww=on&view_records=Visualizza) detali

http://www.chipplanet.net/cgi/catalogo/imm/_12470.jpg

asta e jucaria

Caracteristici:


Dimensiuni W x H x D (cm): 47.5 x 25.9 x 7.4 Greutate: 5.3 kg Frecventa receptie: 10.7 - 12.75Ghz Obţineţi: 33dBi la 12.7 GHz LNB universal incorporat cu 1 iesire pentru receptor. Culoare: alb inclus: atacuri şi paranteze de oţel compas.

vladcarama
24-02-09, 16:08
Cam cati sateliti incap pe ea pe o pozitie???

horatyu
24-02-09, 18:20
unul cred
sau daca nu ma insel e facuta pentru 2 la distanta de 6 grade

gigelsat
25-02-09, 05:31
Am vazut anul trecut asemenea antene instalete in Paris in unele balcoane. Nu am vazut efectiv ce semnal asigura insa cred ca pentru zona noastra nu e suficienta. Acolo Hotbird si Astra1 au semnal maxim si se prind usor cu antene mici. Cred ca unii le-au pus pentru ca ocupa mai putin loc si arata mai bine, efectiv sunt ca un mic dulapior de baie, daca n-ai habar de asa ceva nu stii ca aceea e o antena.

fery21
25-02-09, 09:59
Ai folosit tu asa ceva, vrei sa o vinzi sau care e faza ??
Pentru ce ai postat aici ?

P.S. :Aceasta antena e aparuta de aproximativ un an, nu e ceva nou.


in curand am sa ma mut intr-o alta casa asa ca aveam nevoie de cateva pareri sau sugesti daca merita investitia .nu am testat asa ceva inca si daca aseasta poate fii folosita si pe o montura H-H

gymi
25-02-09, 10:23
Am vazut antenele respective la o expozitie la Roma.Au si un motor H-H oferit de ei de dimensiuni foarte mici.Antena respectiva are cistigul unei antene de 60-80 cm offset.Dupa nivelul de semnal pe care l-am vazut pe o astfel de antena cred ca corespunde unei antene de 70 offset.Antena respectiva poate avea si un LNB dualfeed pt doi sateliti invecinati(6° de diferenta)furnizat tot de ei .
Parerea mea :nu merita banii.Antena respectiva e fabricata dintr-un fel de plastic mai dur care cu timpul se deformeaza ducind la scaderea randamentului.
Daca tot locuiesti intr-un bloc unde nu te lasa sa montezi parabola iesi mai ieftin si ai rezultate mai bune cu una transparenta.