PDA

View Full Version : Ce receptor are tunerul cel mai sensibil?



-minus
02-06-07, 21:34
Am tot incercat diverse receptoare pana acum pot spune ca printre cele ce mi-au trecut prin mana echolite 790 a dat clasa,de ce? pai sa va dau un singur exemplu; am pozitionat antena pe astra 19 offset de 1,20 cu echolite intra premiere fara probleme,la kaonul de la focussat nici macar semnal nu intra,la strong 4355 intra semnal dar imagine cu macroblocuri,la fel si la strong 6355 acum va cer parerea celor ce detineti soleron si dreambox 500S,care are tunerul cel mai sensibil? sau sunt identice? ca de altfel la un receptor ma intereseaza in primul rand sa aiba un meniu de keysi sa pot pune key, si bineinteles sa aiba un tuner cat mai sensibil,va multumesc pentru raspunsuri!1

silvester
03-06-07, 20:18
In primul rand, va salut pe toti .Este primul meu post. Am un Kaon dar vreau sa trec la altceva, de exemplu Dream500.Am aceeasi intrebare ca cea de mai sus.Pentru ca nu mai am net acasa(s-ar putea sa schimb apt unde stau), Dreamu are tabel de key sa le pot pune manual,asa cum are Kaonul? Va multumesc pentru orice raspuns si ma iertati ca am indraznit.

-minus
03-06-07, 20:25
In primul rand, va salut pe toti .Este primul meu post. Am un Kaon dar vreau sa trec la altceva, de exemplu Dream500.Am aceeasi intrebare ca cea de mai sus.Pentru ca nu mai am net acasa(s-ar putea sa schimb apt unde stau), Dreamu are tabel de key sa le pot pune manual,asa cum are Kaonul? Va multumesc pentru orice raspuns si ma iertati ca am indraznit.

In primul rand bine ai venit printre noi,nu trebuie sa-ti ceri scuze,esti pe un forum liber unde poti pune orce intrebare legata de receptia prin satelit,cat despre intrebarea actuala ai aici toate datele despre dreambox citeste ci atentie si vei afla mult mai multe,succes!!
http://sateliti.org/showthread.php?t=40

pacala68
04-06-07, 02:21
Pentru ca nu mai am net acasa....
Faci un Net(work) :D cu DM si PC cu un cross-over sau mai sigur cu un switch .

Referitor la tuner :Cel mai bun este ,, o antena mai mare " .
Echolite are 2 ,,branduri" cu 3 modele ( 690 / 770 / 790 ) si mai multe serii de fabricatie , implicit apare o variatie a sensibilitatii tunerului si vei gasii citeva receptoare mai putin sensibile decit Ksf100 .

celenhein
14-06-07, 19:08
Echolite DSB-790.

Deocamdata nu am gasit unul mai sensibil.

dic_star79
14-06-07, 19:59
DM500 este mai sensibil decat DSB790 ,frecventa cu realitatea de pe SIRIUS imi intra pe DM iar pe DSB790 are unele intreruperi de semnal.

-minus
14-06-07, 20:09
DM500 este mai sensibil decat DSB790 ,frecventa cu realitatea de pe SIRIUS imi intra pe DM iar pe DSB790 are unele intreruperi de semnal.

Deci castigator ramane DM500,va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

claudiu
18-06-07, 21:55
pot sa vin cu citeva completari apropo de sensibilitatea tunerelor de la receptoare.
Din testele comparative pe care le-am facut pe aceeasi antena si cu acelasi lnb
-cel mai sensibil tuner l-am intilnit la nokia dbox1;
- urmeaza la egalitate echostar 3000 si triple dragon(amindoua cu tuner sharp);
-pe locul 3 nokia dbox2 care este deasupra dreamului 7020 si dm 500 si la sensibilitate si la calitatea imaginii.

-minus
19-06-07, 00:23
pot sa vin cu citeva completari apropo de sensibilitatea tunerelor de la receptoare.
Din testele comparative pe care le-am facut pe aceeasi antena si cu acelasi lnb
-cel mai sensibil tuner l-am intilnit la nokia dbox1;
- urmeaza la egalitate echostar 3000 si triple dragon(amindoua cu tuner sharp);
-pe locul 3 nokia dbox2 care este deasupra dreamului 7020 si dm 500 si la sensibilitate si la calitatea imaginii.

Deci cu alte cuvinte pentru noi incepatorii ar fi bine sa incepem cu dream 500S,multumim mult de info Claudiu,daca mai faci teste te rugam sa le pui aici ;sunt foarte folositoare pentru toti!

claudiu
19-06-07, 02:35
daca vrei un receptor cu linux si pretul unui dream 500 ti se pare mare ,poti sa optezi pt un dbox2. E un pic mai incet la schimbarea de pe un canal pe altul decit un dream 500 dar face acelasi lucru.Imaginea si sunetul sint oricum mult mai bune decit la dream500. Si la 4,5-5 mil gasesti un nokia cu 2xintel (poate chiar mai ieftin).Bine ,nu poti sa ii pui hdd decit cu ceva modificari ,dar daca vrei sa inregistrezi poti sa o faci direct pe calculator.
Apropo de teste comparative,nu prea mai am timp ,dar as face unul asa la singe cu poze si filmulete ,ca sa fie toata lumea lamurita si informata .Pentru ca multi useri de aici si de pe alte forumuri nu au informatii clare ,se iau dupa recomandarile unuia si altuia si le baga bani in buzunar unor smecheri .Si chestia asta nu mi se pare chiar corecta ,sa recomanzi unui om as cumpere ceva ,la un pret destul de mare ,pentru ca ai intelegere cu vinzatorul si iti iei un comision. Dar unele lucruri o sa le lamurim cind ne intilnim.

-minus
19-06-07, 19:02
daca vrei un receptor cu linux si pretul unui dream 500 ti se pare mare ,poti sa optezi pt un dbox2. E un pic mai incet la schimbarea de pe un canal pe altul decit un dream 500 dar face acelasi lucru.Imaginea si sunetul sint oricum mult mai bune decit la dream500. Si la 4,5-5 mil gasesti un nokia cu 2xintel (poate chiar mai ieftin).Bine ,nu poti sa ii pui hdd decit cu ceva modificari ,dar daca vrei sa inregistrezi poti sa o faci direct pe calculator.
Apropo de teste comparative,nu prea mai am timp ,dar as face unul asa la singe cu poze si filmulete ,ca sa fie toata lumea lamurita si informata .Pentru ca multi useri de aici si de pe alte forumuri nu au informatii clare ,se iau dupa recomandarile unuia si altuia si le baga bani in buzunar unor smecheri .Si chestia asta nu mi se pare chiar corecta ,sa recomanzi unui om as cumpere ceva ,la un pret destul de mare ,pentru ca ai intelegere cu vinzatorul si iti iei un comision. Dar unele lucruri o sa le lamurim cind ne intilnim.

OK! multumesc mult,vorbim atunci cand ne intalnim!

claudiu
19-06-07, 19:36
gasim solutii .Si poate si pentru cei de aici de pe forum .
Posibilitati sint si am ceva idei ,mai ales dupa ce am vazut ce preturi nesimtite pun unii pe net . Dar chestiile astea o sa le discutam cind ne vedem si sa facem un plan de actiune.

-minus
19-06-07, 21:42
gasim solutii .Si poate si pentru cei de aici de pe forum .
Posibilitati sint si am ceva idei ,mai ales dupa ce am vazut ce preturi nesimtite pun unii pe net . Dar chestiile astea o sa le discutam cind ne vedem si sa facem un plan de actiune.

OK! ramane cand ne intalnim!