PDA

View Full Version : Sfat antena pozitionabila



neutrin
10-02-09, 12:51
Vreau sa cumpar o antena offset de 1.2 m si un sistem de pozitionare. Dupa un minim de surf pe forum(uri), pare-se ca o montura H-H ar fi cea mai indicata.

Ati putea sa-mi recomandati un anume model de montura H-H? Sau sa-mi spuneti daca exista vreun alt sistem mai bun de pozitionare.
Eventual un sfat de unde as putea cumpara si un nr de tel al unui instalator priceput (pm).
Locatia mea: Timisoara.

Va multumesc.

mondo
10-02-09, 13:24
Parerea mea este sa cumperi un H-H Opticum DM 2800.Magazine se gasesc peste tot prin RO.Nu dau nume,sunt convins ca te descurci.

bonou2
10-02-09, 14:57
@ neutrin man in timisoara sant multe mag care vand antene,lnb,receptoate , motoare H-H ai de unde alege cumpara o antena de 1,20, lnb inverto,motor H-H 2800 sau 3800, un suport de fixarea antenei solid monteaza-l tu nu e greu te ajutam iar satisfactia ta va fi pe masura uite aici un program care sa te ajute http://www.dishpointer.com/ succes!!!!

neutrin
10-02-09, 18:34
Mulţumesc pentru răspunsuri.

Dileme:
- care sunt avantajele unei antene din aluminiu faţă de una de oţel, de aceeaşi dimensiune? (in afară de greutate)
- de la ce vine numele de "montură H-H" ? O fi de la dispunerea şuruburilor lungi, care formează litera H ? :) nu radeţi :blush:

zmeura
10-02-09, 19:04
-rezistenta in timp,cele de fier ruginesc dupa 4-5 ani.
-Horizont to Horizont

Einstein
10-02-09, 19:06
Una din diferente este durata de viata! Fierul se corodeaza mai repede decat aluminiu.

Eu iti recomand Offset de 1,2 + montura polara + actuator 18' + pozitioner!
E ceva mai scump dar scapi de problemele de blocare a HH sau de "arderea" tunerului receptorului!

neutrin
10-02-09, 19:36
Ai putea să-mi recomanzi modele de positioner (preferabil unul care se inţelege bine cu receptorul, ca să nu mai trebuiască să folosesc incă o telecomandă), actuator 18", montură polară?
Vreau să imi fac o idee asupra costurilor.

Mulţumesc.

SuperSonic
10-02-09, 20:08
Am si eu o intrebare daca nu deranjez: la un Gibertini de 100mm offset se gaseste montura polara?
Multumesc.

neutrin
11-02-09, 11:22
A păţit cineva una din următoarele?

- blocarea HH
- arderea receiverului din cauza HH

Şi dacă da, v-aş ruga să-mi oferiţi mici detalii legate de condiţiile in care s-a intamplat.

Pe de altă parte, ce dezavantaje sunt cu o montură polară + actuator + positioner?

Vă mulţumesc pentru răbdare şi răspunsuri :)

theghostbu
11-02-09, 12:22
salutare ...

eu iti recomand H-H ... opticum dm 2800 ... are angrenajele de metal nu din plastic ... eu il folosesc si da satisfactie ... din cate stiu eu la antene mai mari si mai grele merita sa pui pozitioner + actuator + montura ... dm duce mai putine kg ca un pozitioner ... dezavantajul pozitionerului ar mai fi ca mai ai un aparat in plus ... tragi tu de aci concluzia ...

mondo
11-02-09, 12:54
... dezavantajul pozitionerului ar mai fi ca mai ai un aparat in plus

...si un cablu de la antena pana la pozitioner in plus...si o telecomanda in plus...!!!...dar daca stai intr-o zona unde necesita o antena mai mare de 1.40m AL nu ai alta posibilitate.

neutrin
11-02-09, 15:32
Nu am nevoie de antenă mai mare de 1.2m pt ce vreau eu să prind in Timişoara.

bonou2
11-02-09, 16:07
pe parcurs intra microbul in tine si apoi sa vezi cum umbli dupa antena si alte acareturi

Einstein
11-02-09, 18:49
Ca si informatie citeste si topicul: http://sateliti.info/showthread.php?t=7276
Eu folosesc un pozitioner Strong V50 si actuator Strong 18+.

cipryDXfeed
11-02-09, 19:28
@neutrin ,

Si eu iti recomand antena cu diametru peste 1,20 si montura cu actuator si pozitioner V50. Si eu am tot cu actuator 24 (72E-32W) sunt forte multumit fata de motor H-H.:)

mario08
11-02-09, 21:31
ideea cu antena peste 1,2m + montura + actuator adecvat + pozitioner este valabila la casa sau pe bloc , daca esti sigur ca nu ai "prietenii" care sa te "usureze" de unele dintre ele la varianta "pe bloc"
daca nu ai aceste conditii si locuiesti undeva la bloc pe la et."x" din 10 sau la parter , iti recomand montura h-h "strong dm2100" + offset de 90cm Fe sau Al. montate pe un balcon (al tau sau a unui vecin apropiat de nivelul unde stai tu) , personal am aceeasta config. de aproape 2 ani si nu am avut prb. nici cu montura , nici cu optibox-ul (am avut un lnb hirchmann titan edition tsx si acum un alps quad)
nu de alta , dar in ideea montari unei antene de peste 1,20m pe balcon s-ar putea in timp sa ai unele prb. , atat pe partea de rezistenta a balconului cat si a reglajelor fiind o supraf. destul de mare , insa nu este imposibilul

neutrin
11-02-09, 22:05
De fapt antena o va inlocui pe cea de la jiji, care este montată pe colţul blocului (nu sunt nici geamuri nici balcoane mai aproape de 3 m de ea), la parter, cam la 3 m inălţime.

Voi opta pt un motor HH (nu m-am decis incă ce model) şi o antenă offset 1.2m.

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri.