PDA

View Full Version : ajutor pt. un ipbox 910hd



SuperSonic
05-02-09, 19:38
Cu respect!
Sunt un posesor de Optibox cx pvr ready "jiji-zat". De curand m-am hotarat sa trec la HD si sa cumpar un Ipbox 910hd. Daca nu va deranjez doresc cateva sfaturi inainte de a face comanda : pe langa receiver trebuie sa mai cer si altceva, cablu null-modem?; ce imagine sa folosesc pentru a ma bucura de canale HD si cum sa o instalez mai exact. M-am documentat de pe forum cat am putut dar unele proceduri,termeni si abrevieri ma depasesc. Mentionez ca deocamdata nu ma intereseaza sa fac sharing, ci vreau doar sa vizionez canale HD.
Multumesc potentialilor samariteni pentru rabdare si timp.:sorry:

otheitis
05-02-09, 20:19
Poti sa folosesti pe NLB r8873 care e cel mai nou firmware si stie si subtitrare la canale lui DIGI.Plus are diverse plugin deja instalate.Daca vrei sa te uiti numai la canale HD un satelit destul de interesant e Astra 19E care are 2-3 canale HD libere si Eurobird 9E care are pe melodyzen HD (cel mai bun canal liber) BEBE TV HD,Luxe tv HD si pe FTV HD.Restul sau cu cartela originala sau cu sharing.Cu keyle o sa deschide pe ORF HD si pe romani lui VIGI TV.Nu ai nevoie de cablu null modem daca nu vrei sa instalezi pe Enigma 2.Pt orice alt software oficial poti sa faci cu un simplu usb stick upload la firmware.Sa nu uiti sa cumpari si un cablu HDMI...

:cheers:

neutrin
05-02-09, 20:22
Am şi eu tot un IPBox 910HD. Ca imagine poţi folosi NLB sau Sifteam. Eu folosesc NLB, mi s-a părut mai simplu de configurat. Nu mă intreba de ce, e doar o părere subiectivă plus că am f puţină experienţă ca să pot spune exact ce e mai bun la unul decat la altul. Şi nici timp nu am avut să mă joc cu receiverul, sunt foarte ocupat la servici in perioada asta.

Pentru imaginile astea 2 nu ai nevoie decat de un USB stick şi de puţină căutare pe forum pentru a afla cum faci flash de pe stick.

Pentru HD va trebui să pui la punct card sharing. Sunt f puţine canale HD FTA. E puţin mai mult de studiat şi ceva de muncit dar dacă-ţi place să bibileşti satisfacţia e mare.

neutrin
05-02-09, 20:24
Eu am primit cablul HDMI cadou cu IPBox-ul. Nu spun de unde am cumpărat să nu fac reclamă :) Dacă eşti curios, PM.

otheitis
05-02-09, 20:31
Da am auzit si eu ca un magazin, da cadou si un cablu HDMI impreuna cu fiecare receptor ipbox.Dar asta e din partea lui magazin si nu lui producator..Daca cauti putin poate iei si pe cablu HDMI gratis!!! :cheers:

SuperSonic
05-02-09, 21:00
Multumesc pentru toate raspunsurile, le voi folosi. Nici macar nu stiam ca exista canale HD FTA :clap:atat de incepator sunt. Nu radeti prea mult:lol:. Oare cate alte lucruri banale mai am de aflat.

otheitis
05-02-09, 21:42
Nu te fie rusine ca nu stii multe lucruri...Toti o data am fost incepatori....

:cheers:

SuperSonic
10-02-09, 19:15
Respecte !
Revin cu o intrebare : tocmai am montat antena noua Gibertini 100mm pe Hotbird, am dat sa scaneze si nu gaseste deloc Melodyzen, pe TP 11804 am putere 94% si calitate 89%, IPBox-ul nu a venit asa ca ma folosesc de Optibox momentan, stie cineva de ce ? Nu il gaseste deloc.
Multumesc.

neutrin
10-02-09, 19:28
MelodyZen este pe Eurobird 9: http://www.flysat.com/ebird9.php

SuperSonic
10-02-09, 20:04
Am reglat-o pe Eurobird 9 si tot nu-l gaseste, in plus imi gaseste in total vreo 110 programe! E normal ? Nu-mi dau seama unde gresesc.

otheitis
10-02-09, 20:08
Optibox e HD receptor?Pt ca daca nu e nu ai cum sa prinzi pe melodyzen HD....Numai pe versiuna simpla.

SuperSonic
10-02-09, 20:11
Nu e HD, este acela cx pvr ready, dar nu gaseste nici macar MelodyZen simplu.

otheitis
10-02-09, 20:15
Scaneze manual si fie atent la frecventa,fec....Canalul merge ok am testat eu la ipbox 9000 si merge si versiuna simpla si HD.

:cheers:

neutrin
10-02-09, 20:21
Exact. Fă o scanare pe un singur TP, cu parametrii exacţi ai TP-ului unde e MelodyZen, din linkul pe care ţi l-am dat. E posibil să nu fie TP-ul memorat in lista receiverului.

otheitis
10-02-09, 20:41
Eurobird 9 (9.0°E)11804.00 V27500 3/4Clear



http://en.kingofsat.net/jpg/melodyzen.jpg

SuperSonic
10-02-09, 22:38
Tot nu merge, mai incerc maine pe lumina cu forte proaspete.

SuperSonic
15-02-09, 15:44
Buna sa va fie inima.
Mi-am facut curaj sa revin cu o intrebare pt. ca mi-a sosit IpBox 910 hd. Ca sa instalez nlb 8873 cu stick cum se face " in flash "? Nu am gasit un how to. Ce avantaje aduce in plus fata de original ?
Multumesc.

ovidiumarius
15-02-09, 18:12
Daca te vei uita in cartea tehnica ce ai primito odata cu receptorul vei vedea cum se face upgrade de imagine pe flash.
Nush' de ce majoritatea ignora cartea tehnica a receptoarelor ...

P.S.: Exista o sectiune pe acest forum unde se vorbeste despre ipbox!!

SuperSonic
15-02-09, 19:58
Din pacate cartea tehnica lipseste din cutie, le-am si trimis un mail pe chestia asta sa, astept raspunsul lor. Dar multumesc oricum.

otheitis
15-02-09, 20:05
Te ajutam noi cu manual.....

http://sateliti.info/showpost.php?p=65939&postcount=4

Aici o sa gasesti pe ultime versiuna de la manual.E in limba engleza.Daca ai o preferinta pt o alte limba pot sa te ajut.Dar numai pe limba romana nu avem.Nu cunosc daca cineva a tradus in limba romana.Daca il are cineva il rog sa il scaneze si sa il trimite la email otheitis@gmail.com si il fac upload eu aici.

SuperSonic
15-02-09, 20:25
In engleza este ok, ma pun pe citit, multumesc de amabilitate Otheitis.