PDA

View Full Version : Probleme cu DM 500s



jacks
03-02-09, 08:29
Am de curand un DM500 configurat de un amic din tara ,merge ok,totusi de la un timp se blocheaza singur si nu mai primeste nici o comanda decat daca este scos din priza,ca imagine are geminii 460 si CCcam 2011 cu card de dolce in el!

dorinelu
03-02-09, 09:38
sal

la mine se intampla cu gemini si cccam2.0.11 numai atunci cand ma uitam la max tv(akta) ...nu shtiu de ce! se intampla la fel si la tine numai pe akta? sau la un alt pachet sau prg?
eu am trecut pe PLI Jade, care nu se mai intzeapa pe akta, ..oricum calitatea de la akta e proasta, asa ca am renutat la akta pentru mai multa sigurantza

expression
03-02-09, 09:42
Din motivul asta eu inca folosesc CCcam 2.0.9

Dar cu asta face alta figura:
http://sateliti.info/showpost.php?p=66384&postcount=10

jacks
03-02-09, 09:48
Sa inteleg ca trebuie sa schimb imaginea? nu ma uit la akta ca nu imi place,am o antena mobila cu care ma plimb de la 8W la 42E,ma enerveaza chestia cu blocajul imaginii pe un canal si imposibilitatea de a mai folosi telecomanda!

dorinelu
03-02-09, 09:49
@ionitagelu

Ceva prb de genu am avut eu cu alte imagini altele decat Gemini sau PLI
Pe gemini se mai intampla cateodata(dar mult mai rar) sa-mi ia dolce din share si nu din local odata cu instalarea PLI Jade toate prb au disparut,

Sincer, recomand PLI Jade ca imagine pentru Dm500s(in special pt clone)

dorinelu
03-02-09, 09:52
@jacks

Ai oricum alte optiuni mult mai bune pentru un DTH romanesc

Digi, Focussat 1W
Dolce 39E

Recomand PLI Jade

dMd
03-02-09, 13:44
Pentru a rezolva problema cu cardul AKTA pe CCcam incearca si varianta asta:
(Consideram ca folosesti CCcam 2.0.9 iar ca imagine GP)
Cauti in /var/script
fisierul CCcam_2.0.9_cam.sh ,
deschizi acest fisier cu un editor de text si cauti linia
/var/bin/CCcam_2.0.9 & .
Acesta linie o inlocuiesti cu asta
/var/bin/CCcam_2.0.9 -dv & (Max OK) .
Salvezi, dai restart si vezi daca mai blocheaza la fel. AI grija daca folosesti alta versiune de CCcam sa inlocuiesti versiunea corect (adica ce versiune ai in /var/bin sa ai si in script).

@jacks
Daca poti, schimba imaginea cu PLI sau Nabilo Darkstar II. Cu aceste imagini merge perfect, fara blocaje cardul de d()lce. Personal iti recomand sa testezi Nabilo, este ceva mai "prietenoasa" fata de PLI. Singura problema este sa iti pui configurarile utile pt ca esti limitat de spatiul din var, in rest merge perfect si in plus ai preinstalat Nabilo CCcam Info, un plugin util ce iti ofera toate informatiile legate de share, servere...etc (inclusiv data limita a subscriptiei cand face AU cardul).

@ionitagelu
Atunci cand iti deschide din share si nu din local este posibil sa nu ai configurarile corecte in CCcam.prio (pune un I urmat de CAID-ul care nu te intereseaza sa-l iei din SH)

jacks
03-02-09, 14:13
Multumesc de raspuns,problema este cum se instaleaza o imagine? eu am specificat ca DM lam primit din tara cu toate setarile facute,cu alte cuvinte sunt novice!

dark7
03-02-09, 16:39
In primul rand ar fi interesant de stiut daca ai un cablu null-modem RS 232 sau conexiune la internet ? Fara nu poti face mai nimic....! Mai vorbim!:wellcome:

jacks
03-02-09, 17:03
Din moment ce este legat la retea logic ca am un cablu,dar...mai inca un cablu care se mufeaza in dream si in PC,cred ca este cel de care vorbesti rs232,la ce se foloseste? multumesc!

dMd
03-02-09, 18:28
@jacks, oricum odata si odata tot trebuie sa te familiarizezi cu setarile DM, asta daca nu vrei sa renunti la el. Nu te descuraja, fa-ti rost de toate cablurile si softurile necesare si nu in ultimul rand incearca sa incepi cu pagina asta (http://www.mikes.educv.ro/~misi/) sau cu cea de aici (http://www.satweb.org/images/Tutorial_Dream_500S.html).