PDA

View Full Version : rsa+bk



mirel
03-02-07, 00:12
salut
se shtie deja metoda de extragere rsa+bk din conserva de digi?

kingblana
03-02-07, 00:23
ai incercat? Eu credeam ca deja ai reusit ca metoda o stiu multi ,mai dificil de realizat pentru cei care nu au indeminare de electronist.

mondo
03-02-07, 00:28
mare indeminare iti trebuie sa sti sa citesti! :lol:

kingblana
03-02-07, 00:37
mai simplu e sa citesti din cartela.

mondo
03-02-07, 00:39
este da...dar placerea unde mai e????

mirel
03-02-07, 00:42
...Eu credeam ca deja ai reusit......pe cine intereseaza ce credeai tu? (?n caz ca eshti blana!)


pt cei ce nu au "?ndem?nare" la citit:

adresa start:
C0450000
bk se afla la adresa:
30 08
rsa-ul la:
31 40

daca se shtia...foarte bine...daca nu...se shtie acum..

outcast
03-02-07, 00:49
nu e blana...si bravo ..poate spui si la ce foloseste.bk si rsa...

kingblana
03-02-07, 01:10
ca sa mearga cartea si in alte receptoare

pytonu
03-02-07, 10:44
Bai da zgarciti mai sunteti la vorbe. :D
Dezvoltati ca nu va-mpusca nimeni.

mirel
03-02-07, 14:32
?n momentul ?n care ai rsa shi bk potzi folosii cartela de DIGI shi in alte receptoare bazate pe lunix, de ex. dreamboaxe, dbox-uri2...(mult mai performante!!!) prin intermediul anumitor "servere" respectiv emulatoare. cel mai folosit e newcs-ul (sincer nu shtiu daca mai merge shi cu altul, nu am probat, lipsa de timp).
s?nt multzi care shtiu, dar vad ca "datina" rom?neasca de a da informatzia mai departe a disparut demult, ceea ce m-a determinat personal sa nu mai ma implic.
vroiam sa fac un FAQ despre conserva de DIGI, cum se scoate rsa shi bk, dar nu mai am timp (cum aveam innainte).
va aparea ?n cur?nd shi metoda de extras din cartela, dar o sa avetzi nevoie de un unlooper.
cam at

outcast
03-02-07, 14:59
dezvolta mirel!! aici esti binevenit sa o faci,in special cind e vorba de digi :lol:

petru
07-02-07, 21:21
As vrea sa stiu si eu?!Mor de curiozitate.!Astept cat mai curand sa ne spuna Mirel ce si cum!
MULTUMESC!


DREAM 500,SS2, OFFSET1,6,AL,OFFSET1,2 FE,CU INVACOM ,SI MULTE ALTE CHESTII

ss2-user
12-02-07, 16:02
Exista odata undeva pe net ...

http://dvb-upload.com/index.php?search=bk+rsa&date=0

bv54
15-02-07, 00:09
Domnu Mirel o singura intrebare- rsa este comun tuturor grupurilor de cartele sau este unic ca si bk ?

mirel
15-02-07, 08:07
este unic

ss2-user
20-02-07, 09:34
Raspusul iranianului - "If you have EMM 3DES key, EMM IDEA and EMM RSA it is posible."

Deci daca cineva are aceste key va merge AU la gigi. Poate se gaseste cineva filantrop.....

outcast
20-02-07, 09:59
cu asta e mai greu ...EMM 3DES ...

potel
29-04-07, 16:02
La adresele offset de mai sus eu am 0-uri. Ceva 'date' sunt mai sus si mai jos in dump. Daca sunteti in aceiasi situatie, va astept sa facem o comparatie a binurilor... poate identificam ce ne trebuie...

Alta solutie nu (prea) vad.

zmeura
30-04-07, 15:11
Daca ne spui cum ai dat jos pasta mai stam de vorba.Inca nu am avut curajul sa dau cu dalta,iar suflanta de aer cald nu am.Oricum dupa ultimele studii nu ajuta prea mult nici aerul cald iar cu dalta ma gandesc ca sunt mari sanse sa zboare bucati din procesor sau macar pinii.Inca nu sunt dispus sa distrug conserva din cauza contractului.Sper sa vin cat de curand cu Unlooper-ul ala,doar ca nu prea gasesc piese,si poate ma apuc de stricat cartele.:D

potel
30-04-07, 16:54
Daca ne spui cum ai dat jos pasta mai stam de vorba.

Cu extrem de multa rabdare, cu un polizor mic cu de modelism (cu piatra abraziva; nu freza metalica) pana la nivelul pinilor si apoi cu o... 'chestie' (nu stiu cum sa-i spun) FOARTE ascutita si dura, de stomatologie (aia cu care iti 'zgarie' dintii la stomatologie).
Ar mai fi o varianta sa creezi prin zgariere o fanta acolo unde vrei sa patrunzi si apoi, cu o surubelnita, sa fortezi spargerea pastei epoxi. N-am incercat-o! Mi-a lipsit curajul.
Si cica ar mai fi o varianta: Dizolvarea cu o substanta chimica - imi scapa numele acum - care se gaseste in state si care eram cat pe ce s-o comand dar, data fiind compozitia extrem de coroziva si toxica, nu poate fi transportata cu avionul si, deci, ar fi durat prea mult (peste rabdarea mea) pana ar fi ajuns la mine.
Varianta cu aer cald mi se pare o tampenie. S-ar putea sa nu fie, dar eu nu am incredere ca nu se topesc si ceva smd-uri din jur.



Sper sa vin cat de curand cu Unlooper-ul ala,doar ca nu prea gasesc piese,si poate ma apuc de stricat cartele.:D.

Ce piese iti (mai) trebuie. Poate le gasesc eu pe aici (BE). Si pe mine incepe sa ma 'pasioneze' unloopperul atata timp cat nu am identificat inca 'informatia' cautata in conserva.

zmeura
01-05-07, 14:11
Se pare ca gasesc pana la urma si AT90S2313-le la Adelaida,doar ca inca nu am sunat sa-i intreb exact.Deja am facut trei comenzi de piese la trei firme diferite si cu toate ca pe site-urile lor apare ca au unele piese,cand primesc piesele ma trezesc cu cate 1-2 lipsa.Si quart-ul de 18,432MHz l-au trimis gresit,eu primind unul de 1,843MHz.Am inceput sa-mi fac un Jtag,o interfata Phoenix si un Unlooper,dar din lipsa de piese si timp nici unul nu e gata.La primele doua le-am facut cablajul si am plantat cateva piese,dar urmeaza partea cea mai grea:cablajul la unlooper.
Ma prinde vara cu ele neterminate si dupa aia raman asa pana la toamna.
PS:Merci pentru informatiile legate de "spargerea" conservei.

zmeura
03-05-07, 10:42
Schema de la unlooper pe upload:http://www.europe-sateliti.com/upload/index.php?action=downloadfile&filename=Unlooper.zip&directory=TOOLS&

dan2000
06-05-07, 01:47
scuze frate dar bati campii cu gratie , am facut un dump cu adresa asta de start C0450000 .intai incearca si pe urma posteaza. vorba unuia e mai usor copy /paste

repty74
06-05-07, 03:27
Din contradictie se naste progresul ... parca asa spune o vorba din batrini, e din aducere aminte, ca de, memoria imi mai joaca feste, doar primul lucru care cedeaza la un barbat e ... memoria. :)
Daca cineva are mai multe informatii e invitat sa le impartaseasca si cu ceilalti (daca vrea), ca altfel suna a "ce tare sint eu ca stiu si voi ... ca nu stiti" - nu am nimic personal cu nimeni, si ce am scris mai sus e doar o parere, daca am suparat pe cineva imi cer scuze.

Sincer si eu as vrea sa stiu cum pot afla RSA+BK la abonamentul meu pe care il platesc constiincios, si pe care tare le-as vrea in Echolite-ul meu.

Numai bine.

dan2000
06-05-07, 03:42
desfa conserva , leagate la proc si mai vb... dar in pm

repty74
07-05-07, 14:19
:) Nu pot pentru ca am conserva in custodie ... si zau ca ma maninca degetele. Astept ca poate se indura cineva si le afle "mai ieftin" :)

dan2000
07-05-07, 17:16
eu am reusit sa-l citesc dar degeaba . am primit mai multe raspunsuri cu adresa de bk si rsa dar niciuna nu e valida. mai incerc dar cel mai sigur tot cu unloper-ul ramane.

dan2000
08-05-07, 09:27
am reusit in final . adica am fost ajutat . fara sa desfaci conserva doar cu unloper ar mai fii o varianta . trebuie sa scoti bk si rsa din card.eu am avut ptr cateva ore unul pe mana dar atunci nu stiam ce trebuie sa scot din card . am scos alte prostii nr cam , ird si alte chestii care nu folosesc la nimic

potel
11-05-07, 23:16
Pentru cei ce n-au avut noroc cu adresele offset postate in acest topic, iata alte adrese unde sa incercati:
bk 0000701E
rsa 00007028
desigur, dump de la C0450000

Nu uitati ca faceti dump la RAM si locatia pt informatia cautata e relativa!!!


P.S.: Multumiri lui mirel si tuturor celor care m-au ajutat si doresc sa ramana anonimi!

dan2000
17-05-07, 10:30
hai sa incercam 2 variante :

1 daca nr de biti de la 110 rev ac3 pana la bk ramane mereu aceeasi

2 daca ofsetul este aceelasi in functie de programul vizionat in timp ce citim mem.


fiind in ram automat il aduce de undeva . poate aduce ceva si din card dar nu tot ,alfel nu ar fii contat inperecherea card+rec.

ss2-user
17-05-07, 12:09
Cardul de digi: ce rom, revizie, si alte date despre el.
Puneti cava informatii.

dromihetes
19-05-07, 18:19
cu nagraedit v4.1 se poate afla bk ?

sorin_bidian
23-05-07, 22:16
Nu merge. la Reviziile de card AC3 cuma are acum digi se pare ca singura solutie este cu unlooper.

ripper
15-10-07, 00:09
Ma intereseaza daca se poate afla bk si rsa-ul cu jtag-ul prin desfacerea conservei. Daca a reusit cineva as dori detalii.

Din cate am citit cu ajutorul unui unlooper se poate afla bk si rsa-ul fara sa fie desfacuta conserva ... Daca a reusit cineva ar putea sa imi indice ce unlooper a folosit, eventual o schema ?

Pun aceste intrebari deoarece as vrea sa stiu daca ajunge unul din astea doua montaje sa aflu bk si rsa-ul ?

mariust5
26-10-07, 01:29
Salut , si pe mine ma intereseaza sa pot viziona cardul in alt receptor dacat 1120 , daca-mi poate spune cineva de ce am nevoie ...... Bafta