PDA

View Full Version : Ajutor intr-o problema!!!!



malefycu
30-01-09, 09:25
Am cumparat un DM 500s configurat cu gemini si cccam l-am legat la antena digi la care am LNB twin,pe un cablu am lasat vechea conserva 2TV si pe celalalt cablu am pus DM-ul,dupa cca 3 ore mi-a aparut mesajul de clone ''astalavista baby'' este posibil sa fi aparut din cauza ca am folosit ambele recivere pe acelasi LNB,mentionez ca nu l-am conectat la internet.
Va rog un raspuns daca se poate

valygbox
30-01-09, 09:33
ai avut gemini 440,450 sau 460 ca in acest caz trebuie sa il trimiti de unde lai luat ca ti sa blocat:sorry:

dan2000
30-01-09, 09:45
pai dreamul tau nu e tocmai dream, e o clona. acum ai 2 variante ori il duci inapoi sa-l scimbe daca se poate ori folosesti jtag ptr. rescrierea boot loader. gasesti pe board destule informatii despre aceasta problema.

malefycu
30-01-09, 09:46
Habar am ce gemini a avut nu m-am jucat pe el decat 3 ore,oricum il duc inapoi,problema e daca e posibil sa se fi blocat din cauza ca am folosit ambele recivere pe LNB-ul twin?

dan2000
30-01-09, 09:53
nu man, tu nu ai nici o vina. problema e softul receptorului (gemini) are un mic program pentru a nu fi folosit pe clone (mai bine zis ptr. a le scoate din circulatie..).

malefycu
30-01-09, 10:19
Dar culmea culmilor e ca DM-ul are si holograma pe el inclusiv pe cutie si sigiliu de warranty pe spate adik nu a fost desfacut si abtipildul cu adress mac de forma 00-09-34 xxxxxx care am vazut ca au cele originale!!!!

zappa
30-01-09, 14:53
Da-ne si noua mai multe detalii; de unde l-ai luat, cine ti l-a configurat, ce emu aveai pe el, eventual ce skin, ce programe ai urmarit, daca l-ai conectat la internet pentru a lua chei sau pluginuri, daca ai verificat mac-ul de pe cutie cu macul dreamului, etc.
Multumesc.

malefycu
30-01-09, 22:14
Asta am mai spus o data gemini 4.50 si cccam 2.0.11,de verificat mac-ul de pe cutie cu cel de pe DM am facut-o,problema era si ma repet dak pot urmari in acelasi timp si pe conserva de la digi si pe DM legate la un LNB twin pentru a avea programe diferite pe 2 tv?
Este posibil sa buseasca DM-ul cei de la digi ca le folosesc in paralel?

malefycu
30-01-09, 22:16
Imi cer scuze nu am mentionat ce gemini si ce cccam

mario08
30-01-09, 22:40
salut , stai linistit poti urmari cu lnb-ul care il ai separat pe cele 2 receivere
eu folosesc ul lnb "alps quad" (4 iesiri independente pt. 4 receivere) si nu am prb.
tu faci/ai facut parte din categoria celor "inselati" cu asa zi-se dm-uri originale , care de fapt sant clone toata ziua
prb. se pune in a-ti recapata banii sau sa-ti "resusciteze/reinvie dm-ul original cu holograma" cel care ti la vandut sau sa apelezi la cineva de pe forum si pe viitor numai folosi imaginii "gemini" de la versiunea 4.30 in sus fiindca contin o asa zisa "bomba" care ai vazut personal cum se manifesta , sau vezi ca exista pe acest forum la dm500 acele imaginii "geminii" versiunile 4.40 , 4.50 , 4.60 cu terminatia "no bomb"
totusi parerea mea este ca pe viitor daca vei avea acelas receiver readus la viata foloseste alte imaginii in afara de "geminii" , asa vei fii ferit mult mai sigur de a nu se repeta situatia actuala , succes

malefycu
30-01-09, 22:56
Multumesc mult pentru raspuns

hotm
27-02-09, 10:31
Poti sa ne spui de la cine ai cumparat...asta ca sa ne "ferim" !
Multam

radutyu
27-02-09, 20:13
Etichete si abtipilduri si DM clone se fabrica la greu,problema este ca nu ai verificat mac care il are cipul de retea din DM ,afara madona inauntru baba hirca si sper sa nu fi dat 500 lei pe el ca parca vad cine este?? asa ca ia la citit prin forum si o sa fii surprins ca toate datele care trebuia sa le stii inainte de a achizitona un DM sunt aici,sper sa te inteleaga vinzatorul si argumentele sunt solide daca citesti cu atentie despre CLONE daca nu va trebui sa apelezi la jtag