PDA

View Full Version : ASTRA 28,2E Receptii



-minus
27-05-07, 14:37
Cine poate confirma receptia acestui satelit?
http://www.lyngsat.com/astra2d.html
am incercat abia azi o receptie dar nimic in sudul tarii cu o antena de 2,40,mai incerc diseara sa vedem poate reusesc o receptie cat de mica,intre timp ar fi interesant de aflat daca cineva dintre noi receptioneaza acest spot regal,mentionati transporderele si calitatea semnalului cat si zona unde va aflati,dar si ce dimensiune aveti la antena!!
An momentul de fata receptionez 338 programe pe acesti sateliti mai putin ASTRA2D!!

dic_star79
28-05-07, 21:48
Din nefericire cred ca nu o sa ai ocazia sa receptionezi acest satelit in partea de sud a tari cu aceasta antena,poate daca erai mai spre vest poate aveai sanse dar in sud nicio sansa.

-minus
28-05-07, 21:56
Din nefericire cred ca nu o sa ai ocazia sa receptionezi acest satelit in partea de sud a tari cu aceasta antena,poate daca erai mai spre vest poate aveai sanse dar in sud nicio sansa.

Am tot incercat dar degeaba,intra tot de la 28E mai putin astra D,cine stie poate cand voi pune un lnb invacom sa mai am o mica sansa,practic nu vreau decat sa am un semnal cat de mic ca pe urma vad eu cum mai fac rost de o antena mai mare gen 3m dar mai intai sa am o baza!!

dic_star79
28-05-07, 22:00
Nu vreau sa te discurajez,dar daca abia se receptioneaza la limita in partea de vest a tari ,dar in sud. Asta o sti si tu sunt sigur de acest lucru.

-minus
28-05-07, 22:04
Nu vreau sa te discurajez,dar daca abia se receptioneaza la limita in partea de vest a tari ,dar in sud. Asta o sti si tu sunt sigur de acest lucru.

Cineva a confirmat receptia astra 2D in buc cu antena de 3m mesh dar numai seara cateva ore,sunt curios atata tot,orcum e o placere sa poti receptiona aceasta regina a satelitilor fie si numai pentru cateva ore!!

dic_star79
28-05-07, 22:09
Eu te inteleg dar nu ti se pare ca de la 2,4 pana la 3m este ceva diferenta?

-minus
28-05-07, 22:17
Eu te inteleg dar nu ti se pare ca de la 2,4 pana la 3m este ceva diferenta?

Eeeeeeee,am gasit un chilipir,acum sa vedem cum conving omul sa mi-o dea,sa vedem ce oferte ii fac,si tot o sa am una de 3m,stiu ca e diferenta,dar nu banii sunt problema atunci cand le iei de la persoane care habar nu au ce inseamna o receptie prin satelit a programelor de tv,dar in schimb vor sa dea impresii cu antene cat mai mari in curtile lor,ai fi uimit daca ti-as spune ca persoana de la care am luat antena de 2,4 prindea doar 120 programe pe hotbird,antena era pusa de fatada si de mandrie dar ei habar nu aveau sa o regleze de asta mi-au si dat-o cand leam adus un sistem nou si au prins cu o antenuta de 0,90 1300 de programe..... e e altceva cand sti cum sa convingi omul si cum la asta ma pricep cred ca o sa reusesc sa cumpar si una de 3m in aceleasi conditii!!

Turku
28-05-07, 22:23
Am tot incercat dar degeaba,intra tot de la 28E mai putin astra D,cine stie poate cand voi pune un lnb invacom sa mai am o mica sansa,practic nu vreau decat sa am un semnal cat de mic ca pe urma vad eu cum mai fac rost de o antena mai mare gen 3m dar mai intai sa am o baza!!

Eu ti as sugera alta chestie intra pe satelitul Eurobird 1 28.5°E si baga la cautare manuala frecventele de pe Astra 2D si vezi rezultate.

-minus
29-05-07, 05:52
Eu ti as sugera alta chestie intra pe satelitul Eurobird 1 28.5°E si baga la cautare manuala frecventele de pe Astra 2D si vezi rezultate.

Iti dai seama ca asta fac de cateva zile in coace,dar nop,nu intra nimic e prea mica antena pentru sudul Ro.daca eram mai in west era ok,dar aici langa bucuresti slabe sanse,voi mai incerca cand voi pune un lnb invacom,e cam scump pentru o antena ,189ron dar merita! sa vedem atunci,

-minus
21-07-07, 08:46
A reusit cineva o receptie a acestui satelit? se pare ca pe 10847V 22000 este cel mai puternic semnal 37-46% o sa incerc saptamana viitoare sa vedem intra sau nu? cu o antene prime focar 2,4 si un echolite 790

Sunt_Oltean74
21-07-07, 14:38
Cred ca e imposibil sa il receptionezi acest satelit
http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2d.html

-minus
21-07-07, 22:49
Cred ca e imposibil sa il receptionezi acest satelit
http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2d.html

Sunt replici de receptie a acestui satelit inclusiv din zona de sud a Ro,cu toate ca spotul lui ASTRA 2D este exclusiv pe Marea Britanie totusi el se poate receptiona cateva ore dimineata si seara si in Ro dar numai cu antene foarte mari de la 1,5 in N_W pana la 2,4-3m in S cel mai puternic transporder este 10847V 22000

-minus
22-07-07, 10:01
Ar fi destul de interesant sa putem receptiona macar o parte a acestor canale nu?
http://www.lyngsat.com/astra2d.html

TheAce
22-07-07, 22:09
Ar fi super, mai ales ca multe sunt FTA. Totusi cred ca e nevoie de ceva de peste 3M in SE ca sa ai imagine. Oricum, merita incercat si cu 2.4M.


Ar fi destul de interesant sa putem receptiona macar o parte a acestor canale nu?
http://www.lyngsat.com/astra2d.html

-minus
23-07-07, 22:24
Ar fi super, mai ales ca multe sunt FTA. Totusi cred ca e nevoie de ceva de peste 3M in SE ca sa ai imagine. Oricum, merita incercat si cu 2.4M.

Sunt unele confirmari de receptie si cu 185 dar asta pe timp de iarna cand semnalul devine mai puternic ,sa receptionat chiar in Bucuresti anul trecut,dar cel ce a avut acest privilegiu nu a mai postat nicaieri de atunci,sper sa reusesc sa vedem ce va fi.

Bamboo
24-07-07, 22:56
La Oradea se prinde cu 1.80, Timisoara cu 1.50, la Cluj nu intra imagine cu 1.60.
Vedeti pe rdi, a fost un topic recent.

Cand o sa fiu mare, imi iau antena de 4 metri. :)

-minus
24-07-07, 22:59
La Oradea se prinde cu 1.80, Timisoara cu 1.50, la Cluj nu intra imagine cu 1.60.
Vedeti pe rdi, a fost un topic recent.

Cand o sa fiu mare, imi iau antena de 4 metri. :)

Cunoastem zonele de receptie in ro pentru astra 2D,multumim de info,noi dorim sa incercam o receptie si in sudul Ro cu 2,4m,daca nu reusesc acum sigur in septembrie-octombrie voi reusi caci voi avea o antena de minim 3m!

Satwien
26-07-07, 23:00
E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.

-minus
26-07-07, 23:06
E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.

Am impresia ca e ceva ciudat la acest satelit,se receptioneaza sporadic si doar in zone montane dar si acolo numai in anumite locuri,probabil spotul satelitului are o mica deviatie in rotatia lui de 24 ore,ce este ciudat si ma mira este ca iarna se semnaleaza receptii cu antene de 2,40 si in Bucuresti,ma rog a fost asta iarna o astfel de receptie unica in bucuresti dar de atunci nimic,o sa incerc cat de curand,mai am nevoie doar de un receiver cu tuner foarte sensibil,ceva gen tuner sharp sa vad pe unde gasesc si incep testele!

kope
05-08-07, 09:49
Receptie stabila pe tot parcursul zilei cu un primfocar de 2,2 m la Oradea a transponderilor cu polarizare verticala. Semnal intre 48% - 60% Q.

-minus
05-08-07, 09:54
Receptie stabila pe tot parcursul zilei cu un primfocar de 2,2 m la Oradea a transponderilor cu polarizare verticala. Semnal intre 48% - 60% Q.

Felicitari! daca ai prins ASTRA 2D-28E,poti sa pui si niste foto? si pe care transporderi ai semnalul cel mai puternic.

kope
05-08-07, 16:03
Am sa incerc sa pun cateva poze:

http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0453.jpg
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0462.jpg


Antena de 2,2m
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0492.jpg

Cele 2 antene: prima de 3m si a doua de 2,2m
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0498.jpg

Antena de 3m e fixa deocamdata. Receptia a fost realizata cu antena de 2,2m.

-minus
05-08-07, 19:27
Am sa incerc sa pun cateva poze:

http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0453.jpg
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0462.jpg


Antena de 2,2m
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0492.jpg

Cele 2 antene: prima de 3m si a doua de 2,2m
http://i8.photobucket.com/albums/a5/kopesat/IMG_0498.jpg

Antena de 3m e fixa deocamdata. Receptia a fost realizata cu antena de 2,2m.

Super,FELICITARILE noastre!!
sper sa reusesc si eu in curand astfel de receptii DX!

rzbvro
05-08-07, 20:37
Faine antenele... ca locatie, si receptie satelit, mi-ar placea si mie stau in zona de vest a tarii
Cat despre ASTRA 2D, la mine, in centrul tarii, absolut nimic pe receptor... doar cativa decibeli mai lipsesc (vad asta pe aparatul de masura) ca sa intre o farama de semnal si pe receptorul meu
M-as bucura si sa am atata semnal cat sa pot face o scanare:)

dic_star79
06-08-07, 10:10
Cine stie poate in cativa ani odata cu expasiunea granitelor spre est ale UE sa nu mai fie bariere nici in receptia satelitilor care au spot pe Marea Britanie,cine stie?

satelescu
18-08-07, 22:01
[quote=Bamboo]...la Cluj nu intra imagine cu 1.60[quote]

http://i78.photobucket.com/albums/j108/amatorul/PIC_0008-2.jpg

Cu putin efort si ...timp favorabil,la antena de 1.6m ar putea intra mai mult semnal decit ce vezi in poza.Semnal receptionat cu antena de 1.5m!

costel1

satelescu
16-09-07, 19:31
mai am nevoie doar de un receiver cu tuner foarte sensibil,ceva gen tuner sharp sa vad pe unde gasesc si incep testele!

Eu iti recomand cu toata increderea receptorul Strong 4500!!!Pe linga un tuner performant{o sensibilitate ridicata,ce reactioneaza instantaneu la semnal ca unul analogic},are un meniu gindit de un profesionist.Se pare ca acesta stia cum trebuie sa fie un meniu ce da libertatea userului din toate punctele de vedere.Este foarte indicat pentru montari de antene indiferent de conditii.Sa nu mai vorbesc de teste,pe care vrei sa le faci pe Astra 2D!Eu mi-am schimbat softul original cu softul-patch de la yumato.{vezi poza din acest topic}.Iti da o alta grafica,mai atractiva si defineste foarte clar fiecare paticularitatea a imaginii!Singura obiectie fata de soft,dar una minora,e ca n-are o bara de semnal mai mare,care sa puna in valoare tunerul,repet,extrem de bun pentru orice tip de receptie!!!
costel1

Turku
16-09-07, 22:01
E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.

Mie mi se pare curios ca Austria nu este chiar asa departe de Italia si aici eu in NORD cu o antena de 85 cm il prind super fara nici o problema.

-minus
16-09-07, 22:45
Eu iti recomand cu toata increderea receptorul Strong 4500!!!Pe linga un tuner performant{o sensibilitate ridicata,ce reactioneaza instantaneu la semnal ca unul analogic},are un meniu gindit de un profesionist.Se pare ca acesta stia cum trebuie sa fie un meniu ce da libertatea userului din toate punctele de vedere.Este foarte indicat pentru montari de antene indiferent de conditii.Sa nu mai vorbesc de teste,pe care vrei sa le faci pe Astra 2D!Eu mi-am schimbat softul original cu softul-patch de la yumato.{vezi poza din acest topic}.Iti da o alta grafica,mai atractiva si defineste foarte clar fiecare paticularitatea a imaginii!Singura obiectie fata de soft,dar una minora,e ca n-are o bara de semnal mai mare,care sa puna in valoare tunerul,repet,extrem de bun pentru orice tip de receptie!!!
costel1

Care este locatia? adica in ce zona a tari iti intra acest semnal? sau esti in Italia conform semnaturii? pentru sud adica in Bucuresti astept Noiembrie pentru teste atunci am posibilitatea sa prind ceva cu 1,90m nu stiu cu cea de 2 dar sper sa intre ceva pana la urma si la mine,ca receiver de test am sa folosesc dream 500S.

satelescu
17-09-07, 04:57
Care este locatia? adica in ce zona a tari iti intra acest semnal?

In Cluj,semnal receptionat cu o antena de 1.5m{simetrica}cu receptorul Strong4500{descris mai sus] si lnb Invacom{0.3db}.Trebuie sa precizez ca semnalul receptionat,cu fisii de imagini,precum vezi in poza, e in jur de 32% calitate si la fec-ul de 5/6 e greu sa ai semnal util.Plus ca el nu-i constant pe parcursul anului,si de obicei e in jur de 24%.Dar mai trebuie adaugat,si din acest motiv ti-am recomand acest Strog4500,ca numai cu un receptor cu tuner sensibil poti obtine un rezultat multumitor daca esti intr-o zona mult mai departe de locatia mea,care-i tot la limita receptiei.Am verificat si cu alte receptoare,dar fara niciun rezultat;nici nu vede semnalul.Poate ca la o antena de cel putin 1.7,poate si 1.6m mi-ar fi intrat semnal pentru a vedea imagine completa.Avem probe si marturi ca la Timisoara intra Astra 2D cu antena de 1.5m,iar la Oradea se receptioneaza fara probleme cu antena de 2.2m.kope poate aduce probele respective.Deocamdata nu stim ca cineva de la Bucuresti sa fi obtinut ceea ce doresti tu:receptia Astrei 2D.Poate ca tu vei fi primul sa ne dai vestea cea buna daca iti pui antena de 3m!
succes,costel1

kope
27-09-07, 23:22
Am sa incerc in curand sa receptionez acest satelit si cu o antena simetrica de 1,5 metri.Am sa pun rezultatele pe forum.

horatyu
29-09-07, 17:41
stau in sibiu si am un offset de 180
nu am prea inteles exact problema
este semnal bun intre 75 si 85 % la toti transporderii care sunt catre sud (mai putin cei pt hd care nu se prind cu receptorul meu echosmart 790)
,iar transporderii care sunt cu emisia catre nord (genul asta :
11934 V tp 12 Sky gigital DVB Videoguard 27500-2/3 2-2012 2A North nu este deloc semnal
si cred ca e de inteles pt ca unda nu bate catre sud ci mai mult catre nord din ce se spune pe lyngsat(sau asa am inteles eu imaginea e sugestiva ,desi dupa cum arata ar trebui sa fie ceva semnal si prin Sibiu la cele catre nord dupa cum arata harta postata mai jos)
11720 h nu e semnal e catre sud dar e HD
11739 v - 78-82% calitate -semnal 76-80% la toate oscileaza cam 4 sau 5 unitati ,nu stiu de ce oscileaza desi nu bate vantul
11758 h - nu e --e 2A North
11778 v- lafel catre nord
11798 h -e HD ,nu e semnal
11817 v - 80% calitate -semnal 78%
11836 h - nord
11856 v - nord
11876 h - 80 % calitate -semnal 78%
11895 v- 85 % calitate -semnal 83%
11934 v- nord
11954 h - 82% calitate -semnal 80
12051 v - 73% calitate -semnal 70%
12129 v 75% calitate -semnal 73%
12148 h-nord
12168 h nord
12226 h nord
12246 v nord
12422 h 70% calitate -semnal 63%
12480 v nord

Cred ca e foarte sugestiva harta undelor pt traspoderii care sunt

catre nord:

http://www.satcodx.info/AST/AST02ANO.jpg

catre sud

http://www.satcodx.info/AST/AST02ASO.jpg


eu pe 28grade Est ma uit doar la canalul [B]Audi Channel/B] si la niste feed-uri de la BBC Sport pe 12441 V 27500 unde vad transmisii sportive FTA: meciuri din campionatul englezesc ,snooker ,polo englezesc ,atletism etc.
Poate daca as avea un receptor in share pe net ar fi altceva dar deocamdata nu stiu sa fi aparut asa ceva pt echosmart 790 ,pt programele de la Sky-ul Engelezesc

COMO
29-09-07, 18:40
In Cluj,semnal receptionat cu o antena de 1.5m{simetrica}cu receptorul Strong4500{descris mai sus] si lnb Invacom{0.3db}.Trebuie sa precizez ca semnalul receptionat,cu fisii de imagini,precum vezi in poza, e in jur de 32% calitate si la fec-ul de 5/6 e greu sa ai semnal util.Plus ca el nu-i constant pe parcursul anului,si de obicei e in jur de 24%.Dar mai trebuie adaugat,si din acest motiv ti-am recomand acest Strog4500,ca numai cu un receptor cu tuner sensibil poti obtine un rezultat multumitor daca esti intr-o zona mult mai departe de locatia mea,care-i tot la limita receptiei.Am verificat si cu alte receptoare,dar fara niciun rezultat;nici nu vede semnalul.Poate ca la o antena de cel putin 1.7,poate si 1.6m mi-ar fi intrat semnal pentru a vedea imagine completa.Avem probe si marturi ca la Timisoara intra Astra 2D cu antena de 1.5m,iar la Oradea se receptioneaza fara probleme cu antena de 2.2m.kope poate aduce probele respective.Deocamdata nu stim ca cineva de la Bucuresti sa fi obtinut ceea ce doresti tu:receptia Astrei 2D.Poate ca tu vei fi primul sa ne dai vestea cea buna daca iti pui antena de 3m!
succes,costel1

man zi si ora la care ai facut testul.

satelescu
29-09-07, 19:19
http://www.satcodx.info/AST/AST02DKB.jpg


@COMO,

Intre harta ta si cea data de mine e o diferenta de receptie enorma,dupa cum poti constata singur.Despre Astra 2D e vorba pe acest topic si nu ce prindem de pe Astra 2A,2B si Eurobird 1,aflati tot la 28E. Astra 2D are acoperire doar pentru Anglia,si in partea de vest a continentului!Pentru receptie iti trebuie o farfurie de cel putin 1.8m ca sa vezi daca ai semna cit de cit,si eventual imagini la limita.Cei din vestul tarii sint favorizati daca au antena mare,chiar si de una de 1.5m,cum ne-a demonstrat cineva de la Timisoara,sau kope cu alt tip de antena,dar la Oradea.Semnalul care mi-a intrat,ca majoritatea celor care au si prins programele de pe acest satelit,e de fapt fluctuant in functie de conditiile meteorologice sau tehnice de la satelit{un lob secundar}.Cu antena de 1.5m am semnal in jur de 20% Q si mai sus,cu lnb Invacom cu flansa si receptor Strong4500.Iti trebuie rabdare si o monitorizare permanenta a semnalului la diferite ore si perioade ca sa ajungi sa obti ce vezi in poza pe care am postat-o mai sus,si fireste o reglare la singe a antenei.

costel1

horatyu
29-09-07, 22:23
cred ca de la imagine postata mai inainte de Costel1 prin 18 august am facut si eu eroarea ...acolo am vazut undeva pe ecranul teve-ului 2A ...si atunci a aparut eroarea in mintea mea.

horatyu
29-09-07, 22:27
cand nu esti atent si mai si mananci si te mai uit si le teve...se intampla multe...

horatyu
29-09-07, 22:40
man zi si ora la care ai facut testul.

in imagine se vede si ora si anul (16 nov 2006 )dar si ca e vb de 2A si nu de 2D ce ma dus in eroare si pe mine

horatyu
29-09-07, 22:46
Intre harta ta si cea data de mine e o diferenta de receptie enorma,dupa cum poti constata singur.Despre Astra 2D e vorba pe acest topic si nu ce prindem de pe Astra 2A,2B si Eurobird 1,aflati tot la 28E. Astra 2D are acoperire doar pentru Anglia,si in partea de vest a continentului! ...ajungi sa obti ce vezi in poza pe care am postat-o mai sus,si fireste o reglare la singe a antenei.

costel1


e vorba de o neatentie mare din partea mea
nu stiu de ce am crezut ca e vorba de astra 2A (imaginea aceea cu receptia...am citit pe ecran acolo),dupa cum se vede si pe imaginea postata de mine (a se citi pe imagine ca am fost sigur ca e 2A si in consecinta am postat imaginea) si chiar si acei transporderi unde am tot testat semnalul,
probabil ca am fost foarte grabit si am citit repede ce s-a scris si...curios am pus mana pe telecomanda sa vad daca l-a mine se prinde si am vazut ca e semnal bun....
pe 2D nu se prinde nimic din sibiu la 180 (offset) dar cred ca poate dintr-o defectiune a satelitului sa prinda cineva din romania dupa cum arata imaginea
cei din italia poate daca au antene mari prind bine .
scuze pt tot
o sa incerc sa fiu mai atent sa nu mai zica cineva ca nu mi-am calcat pe mandrie
:agresiv: :band: :gathering:

yky
21-11-07, 08:47
Azinoapte, ....datorita gerului am observat o propagare ff. buna,.... incepand de la 2.5Ghz, mergea wireless-ul de rupea, mi-am zis ia sa vedem ce mai e prin lume, si indrept obosita mea antena prime focus (e pe casa din 1990 si e vai mama ei) spre astra 28,2 E.
Surpriza.......... pe 10964 H era semnal cat casa .......daca pot spune asa pentru ca eu l-am receptionat cu un skystar2, care e sensibila ca un pantof de dama pus langa lnb :D.
Nu-mi venea sa cred .....verific din nou.....si DA am receptionat ASTRA 2D :).......pacat ca nu am avut cu ce sa decodez semnalul ca ar fi fost super. Iaca si un screenshoot : http://rapidshare.com/files/71195520/astra_2D_28-2_E.png.html

Einstein
21-11-07, 09:02
Nu se vede nivelul semnalului, doar "Quality"... Oricum e o veste buna!

yky
21-11-07, 09:12
Nu se vede nivelul semnalului, doar "Quality"... Oricum e o veste buna!
DA.....mea culpa era cam 29-32% pe ss2
Ceva semnal am mai simtit si pe 11023 H dar acolo era sub pragul de inteligibilitate

bila34
21-11-07, 11:53
Despre Care Astra 2d Vorbiti Ca 10964 Este Pe 2c Si Eu Am Semnal 68%-100%,iar Pe 11023 51%-100%

bila34
21-11-07, 11:55
am uitat -CLUJ-SS2-1,1m parabolica

-minus
21-11-07, 11:56
Din pacate nu ai receptionat ASTRA 2D ci ASTRA 2C,mai incearca;
10964 H
MPEG-2 22000 5/6 Sky Digital
Five (Region 2) - Five US
Five US +1 - Five Life - Five Life +1 -w- Videoguard 2C
http://www.flysat.com/28east.php
ar fi fost super!

yky
21-11-07, 12:10
Da aveti dreptate......:(
Oricum sesisez ca sistemul meu a imbatranit destul de mult, cred ca trebuie sa ma cocotz sus pe casa si sa-i fac o repozitionare a monturii si a lnb-ului in focar.........n-am mai facut asta de 5 ani :D
Se pare ca si vremea tine cu mine.(La dracu numai iarna ma apuca sa fac d'astea)

bila34
21-11-07, 12:15
--------------------------------------------------------------------------------
Astra 2C (28.2E) - 10964.25 H - Txp:33 - Beam:Astra 2C (28.2E) DVB-S (QPSK) - 22000 5/6 - NID:2 - TID:2057

Name Country Category Packages Encryption(s) SID VPID Audio PMT PCR TXT Last updated
Five United Kingdom General Sky Digital VideoGuard 7700 2305 2306 eng
2307 eng 257 2305 2308 2007-09-27 +
7505 Sky Digital VideoGuard 7701 2305 2306 eng
2307 eng 256 2305 2308 2007-10-12
Five US United Kingdom General Sky Digital VideoGuard 7710 2319 2320 eng
2321 eng 258 2319 2322 2007-10-11 +
Five US +1 United Kingdom Series Sky Digital VideoGuard 7711 2327 2328 eng 259 2327 2329 2007-11-05 +
Five Life United Kingdom General Sky Digital VideoGuard 7715 2323 2324 eng
2325 eng 260 2323 2326 2007-11-05 +
Five Life +1 United Kingdom General Sky Digital VideoGuard 7716 2330 2331 eng 261 2330 2332 2007-10-10 +

KING of SAT

profitor
10-01-09, 17:15
Astra 2D in Timisoara. As dori sfaturi pentru tipul si marimea antenei. KaTHREIN UFS 910 poseda un tuner suficient de sensibil (in raport cu alte receptoare) pentru aceasta tinta?

-minus
10-01-09, 18:48
Pentru o receptie cat de cat stabila in diverse perioade orare iti trebuie o antena de minim 3m,pentru receptii ocazionale in diverse perioade ale zilei/noptii-2m!
Tunerul receiverului nu prea are asa mare importanta avand in vedere ca vorbim despre un satelit ce nu are acoperire peste tara noastra [oficial] si sunt doar receptii sporadice,poti avea neplacuta surpriza sa observi ca un amic aflat la cateva strazi distanta de tine receptioneaza ok in anumite intervale orare cu o antena de 1,8m iar tu cu una de 2m nici macar nu mirosi satelitul,este un satelit problema in privinta focalizarii semnalului la noi in tara,receptia acestuia este facuta de pasionati care nu urmaresc vizionarea programelor neaparat cat receptia acestui satelit!

profitor
10-01-09, 19:54
Mutumesc pentru promtitudine.
La dimensiunile de 3m ori peste, la Timisoara, am gasit pe net la Peruvision, dar sunt de tip mesh! Eu sunt hotarat sa cumpar una peste 3m, acest tip mesh poate fi o solutie pentru ce as dori eu? Din alte locatii apare problema transportului! La dimensiuni apar si cele cu petale, iar dupa cate am inteles, ar putea crea probleme la instalare.

-minus
10-01-09, 20:43
Nop,antenele mesh sunt pentru receptia in banda C,pentru receptia in banda Ku o antena mesh de 3m ar echivala cu una de tabla de 1,8-2,2m,cat despre o antena buna eu o recomand pe asta;
Antena profesionala Paraclipse Hydro 2,3 m fixa/mobila


http://www.mst.ro/images/pixel.gif
http://www.mst.ro/produse/antene/paraclise.jpg
http://www.mst.ro/images/pixel.gif Caracteristici

Reflector
Constructia dintr-o bucata, asigura durabilitatea formei parabolice
Reflector de precizie, optinut prin turnare la inalta presiune
Rigiditate mare in timp (nu se deformeaza, nu se onduleaza)
Componentele de otel sunt vopsite in camp electrostatic
Suport pentru feedhorn cu auto aliniere in 3 puncte
Distanta focala predefinita



Montura polara
Montura polara profesionala, rezistenta la uzura si la folosire intensiva
Actuator liniar de 18", cu bucsi de bronz impregnate in ulei, pentru o utilizare indelungata



Montura AZ-EL
Fixare precisa pe un singur satelit
Azimut reglabil 360°
Elevatie reglabila 0 ~ 70 °

Specificatii tehniceC-band gain37,7 dBKu-band gain47,2 dBEficienta C-band65%Eficienta Ku-band69%2° spacing approvedDaF/D0,375Distanta focalizare80,7 cmAzimut montura polara120°CuloareGri
http://www.mst.ro/hydro.html

profitor
11-01-09, 14:11
Din Timisoara nu a fost tentat nimeni de o asemenea experienta? (astra 2D)

dic_star79
11-01-09, 14:47
Este cineva din Timisoara care receptioneaza anumite tp-uri intre anumite intervale orare.

profitor
12-01-09, 00:07
Poate ne va povesti, vreodata, despre propria-i experienta! Desi eram hotarat, incep sa am indoieli, daca mai merita investitia, pe care o preconizam!

Dan70
12-01-09, 00:40
Salut. Si eu receptionez Astra 2D in Cluj-Napoca cu o antena simetrica de 1.9m (IAR Brasov Al 6 petale), lnb Inverto 0.3 dB si cu diferite receptoare. Am verificat cu: General Satellite fta 7001s, Humax 5400. Humax 5100, Thomsom SKY digi box(NDS SKY), Echosmart 790, Yumatu IQ si altele.Transponderele cu semnal receptionabil sunt cele cu polarizare verticala:
10786 V 22000 5/6 NDS
10936 NDS
10848 FTA
10818 FTA
10788 FTA
10758 FTA
10729 FTA
10906 FTA
Receptia este buna intre 11-16 si 19-22, cu maxim la 13 si 20 pe 10848 V.
http://i377.photobucket.com/albums/oo220/Dan70_2008/PictureSat0114.jpg
Antena 1.9m
http://i377.photobucket.com/albums/oo220/Dan70_2008/PictureSat0279.jpg
BBC 1 CI 10848 V 22000 5/6

-minus
12-01-09, 09:54
Daca vei achizitiona o astfel de antena vei avea mari satisfactii!


http://www.sateliti.info/images/pixel.gif
Caracteristici
Reflector
Reflector de precizie din aluminiu, obtinut prin turnare la inalta presiune
Constructia dintr-o bucata, asigura durabilitatea formei parabolice
Rigiditate mare in timp (nu se deformeaza, nu se onduleaza)
Componentele de otel sunt vopsite in camp electrostatic
Suport pentru feedhorn cu auto aliniere in 3 puncte
Distanta focala predefinita


Montura polara
Montura polara profesionala, rezistenta la uzura si la folosire intensiva
Actuator liniar de 18", cu bucsi de bronz impregnate in ulei, pentru o utilizare indelungata


Montura AZ-EL
Receptioneaza toti satelitii vizibili, in benzile C si KU
Fixare precisa pe un singur satelit
Azimut reglabil 360°
Elevatie reglabila 0 ~ 70 °

Specificatii tehnice C-band gain 37,7 dB Ku-band gain 47,2 dB Eficienta C-band 65% Eficienta Ku-band 69% 2° spacing approved Da F/D 0,375 Distanta focalizare 80,7 cm Azimut montura polara 120° Culoare Gri
http://www.mst.ro/hydro.html
http://i265.photobucket.com/albums/ii208/spanny_photos/paraclise.jpg

satelescu
18-01-09, 20:00
antenele mesh sunt pentru receptia in banda C

Da,asa-i,dar sa nu uitam ca antena mesh e folosita pentru banda C doar pentru zonele puternic vintoase.Si numai pentru asta sint folosite.Nu da un randament mai mare ca este mesh.Pentru Romania o antena simetrica dintr-o bucata ar fi mai buna decit una cu petale,insa si ultima e buna numai sa fie bine montata.


Tunerul receiverului nu prea are asa mare importanta avand in vedere ca vorbim despre un satelit ce nu are acoperire peste tara noastra [oficial]

Ba da,are importanta in special pentru semnalele aflate la limita,cum are si acest satelit.Si mai trebuie stiut un lucru,ca majoritatea receptoarele aflate in comert au un tuner{mediu} pentru receptia semnalelor puternice acum cind majoritatea satelitiilor au semnal puternic pentru toate zonele Europei.Din acest motiv producatorii de receptoare nu prea investesc pe un tuner prea performant!


Astra 2D in Timisoara. As dori sfaturi pentru tipul si marimea antenei.

Dupa cite stiu la Timisoara iti trebuie o antena de cel putin 1.5m ca sa prinzi Astra 2D,dupa ce am citit pe alt forum.Dar iti mai trebuie si un lnb performant.

bonou2
18-04-09, 19:11
Astra 2D se receptioneaza si la baia-mare cateodata cu semnal util , cateodata sub limita de receptie. Am o antena de 1.90 dintr-o bucata AL tip peruvision iar ca lnb cele mai bune rezultate am avut cu INVERTO IDLP-SFLANGE +FEEDHORN INVACOM C-120. . Am folosit mai multe variante de lnb cu care alti pasionati au receptionat acest satelit dar din pacate la mine semnalul a fost mai slab pe toti transponderi problema in receptionare . de exemplu cu LNB INVACOM QDF-031 -FEEDHORN INVACOM C-120 a avut o receptie cu 16% mai slab in comparatie cu LNB INVERTO care isi face treaba in mod serios , am folosit si alte feedhorn cele care se gasesc la magazinele noastre din tara in mod fregvent dar nu au fost rezultate satisfacatoare. Ca receptoare digitale am folosit ;ECHOSMART 790, STRONG 4500 CI, NOKIAMEDIAMASTER 9800, VANTAGE 7100TS, fiecare cu partile bune si rele in receptionarea semnalului digital. Se poate receptiona cel mai bine intre orele care le-a mentinut @ satelescu de-a lungu acestui topic ,desigur semnal sub limita de receptie a transponderilor am cam de la orele 10 dimineata iar punctul maxim este undeva cuprins intre orele 13.30-15.00 amiaza iar seara intre 20.30-22.00. Transponderul cel mai puternic in semnal este 10 847 V 22000 iar cel mai slab este 10 906 V 22000.De vreo 2 saptamani semnalul este sub limita de receptie la mine poate in alte zone mai spre vest au alte valori ,in concluzie receptia satelitului Astra 2D in baia-mare se poate face doar cu antene mari respectiv 1.90m sub aceasta dimensiune nu recomand nimanui ,dar niciodata nu se stie . la ora 19.30 am urmatoarele valori 10 729 V ---26%; 10 758 V ---21% ;10 787 V---25% ;10 818 V---21% ;10 847 V ---22% ; 10 876 V---23% ; 10 906 V ---18% ;10 936 V---18% folosind un receptor STRONG 4500 CI http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5241.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5258.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5280.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5279.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5277.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5273.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5272.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5271.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5269.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5268.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5267.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5266.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5265.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5263.jpg http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/DSCF5261.jpg
semnal la limita de receptie, in timp ce pe alte transponderi am avut semnal cat china de ex. 12 032 V---91%; 12 129 V---87%; 12 382 V---91%;

mouse
03-04-10, 16:51
Salutare,
Programele de pe Astra 2D cred ca sint interesante mai ales ca sint multe FTA acolo din cite am citit mai sus.
Ce se mai aude si ce ati mai facut pt a receptiona Astra2D?
Ati renuntat? Este cam liniste pe aici.Asta nu e bine,intodeauna se mai poate face ceva iar daca diametrul antenei nu se poate mari LNC se poate raci! -50C Este suficient?Cred ca da.
Luati in calcul si racirea LNC cu o instalatie frigorifica,avem exemplul Dn.Klaus Schumaker cu receptionarea satelitului astra in Brazilia.Ce i sa recomandat pt a receptiona programele transmise digital ? Frigul tehnic !
Sint frigotehnist de meserie si stau in Brasov.
Din pacate nu am pozitie spre Sud.Asa ca nu am ce raci din pacate.Dar cine se aseamana se aduna nu?
mouse.

doktorofsat
03-04-10, 19:20
@mouse

Am testat anul trecut cu antena de 1,5m Astra 2D si stau la cca 70 de km N de domul @bonou2.Am avut succes si am receptionat toate tp pe polaritate vericala.

Am urmarit cateva zile canalele de pe Astra2D dar contentul acestora este sub ceea ce ofera Badr, Nilesat , Yamal, Turksat sau canalele de pe unii sateliti in banda C.

Evident ASTRA 2D e o provocare pt un pasionat al receptiei canalelor FTA prin satelit

M-am interesat acum 1 an si ceva de elemente peltier pt a raci lnb-ul , citind ca o racire la -30C deja da rezultate semnificative.Oricum trebuie vazut cum reactioneaza LNB-urile ordinare la asa ceva si la cat le reduce durata de viata!

Fara a avea intentia sa fac planuri de viitor , daca fac de rost de o antena mai mare pt banda Ku o sa-ti scriu daca doresti sa-mi dai schema la acest sist de racire sau sa-mi trimiti unul pt probe !Daca doresti putem colabora in acest sens!

Mult succes si Paste fericit

mouse
03-04-10, 21:38
Salutare,
Ar fi trei posibilitati de racire a LNC-ului dupa cum urmeaza-
1-Racire indirecta cu antigel.
2-Racire indirecta cu element frigorific atasat pe LNC cu pasta siliconica pt un bun contact termic.
3-racirea directa prin inglobarea LNC-ului in elementul frigorific.
A treia varianta este cea mai buna deoarece realizeaza cea mai joasa temperatura,si ca sa fiu mai exact -47,8C,indiferent de temperatura de afara,canicula verii sau gerul iernii.
Daca aveti intrebari va raspund cu placere.
Se poate cobori temperatura si mai mult -70C...-90C dar devine complicat,si am nevoie pentru asta de compresor special pentru aplicatii deep freze(frig adinc)tradus direct,se folosesc in aplicatii speciale medicina,cercetare,uz special...
mouse.

shadowman
03-04-10, 22:15
Respecte!
@mouse-e bine venita idea ta,insa,cat ar costa asa ceva?Asa aproximativ,nu de alta dar sa dai o caruta de bani pe tehnologia de racire doar ptr Astra 2D sau ptr un satelit care nu are acoperire ptr Romania mi se pare cam exagerat,sincer.
Si daca stiu bine,LNB-urile au o temperatura de lucru intre:-30* si +60,temperaturi aproximative.
daca se foloseste a trei-a varianta cum spui tu....la -48* cum mai functioneaza?E posibil ca da dar e si posibil ca nu.
Insa repet e interesanta idea.
Poate ne dai niste explicatii mai detailate.
Ptr. care eu iti multumesc anticipat.
Bafta!

mouse
04-04-10, 11:40
Cristos a Inviat!
Am pierdut 1 ora sa scriu si la Submit Replay nu mai sint recunoscut si in consecinta am pirdut tot ce am scris...Agrr!

doktorofsat
04-04-10, 13:23
Asa aproximativ,nu de alta dar sa dai o caruta de bani pe tehnologia de racire doar ptr Astra 2D sau ptr un satelit care nu are acoperire ptr Romania mi se pare cam exagerat,sincer.

Pt un pasionat al receptiei canalelor fta prin satelit nu este deloc exagerat sa incerce tot felul de metode de a receptiona spoturi slabe sau care nu au acoperire pt Romania , defapt e cea mai mare realizare in acest hobby .Aici se adauga si receptia unui satelit aflat la elevatie negativa, insa f putini au aceasta sansa!

@mouse

nasoala treaba nu zic

mouse
04-04-10, 14:20
Dl.Administrator ma puteti ajuta?
Va multumesc.

zmeura
04-04-10, 14:31
Pai cu ce sa te ajute un administrator?Dupa cum vezi si singur poti posta linistit.Sa iti recupereze ce ai scris tu nu are cum,probabil ti-a picat netul in acel moment si asta e,nu a ajuns pe forum ce ai scris.
In rest legat de "inghetarea" LNC-ului e cam greu,eu unul nu am vazut cresteri de semnal nici cand au fost -30 de grade afara,cu toate ca teoretic scade zgomotul practic nu prea cred ca se simte.Pune o antena mai mare si gata,altfel poti sa pui LNC de aur si e tot degeaba.Daca erau cresterile de semnal sesizabile nu te speria ca se inventa demult.

mouse
04-04-10, 16:27
Salutare,
Poate ca ai dreptate Dl. Zmeura,dar nu am inventato eu.
Sint altii mai destepti decit mine si cu alte posibilitati dar cred ca racirea LNC-ului mareste suprafata antenei cu 50%.
Despre conexiunea la internet sint sigur ca nu a picat,instalatia este noua si in plus nu sint chiar atit de ghinionist.
Odata postarea facuta trebuie sa ramina in memoria serverului deoarece mi-a dat acceptul dupa logare de a posta.

---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 14:49 ----------

Salutare,
Despre racirea echipamentelor trebuie mentionat faptul ca se foloseste si la case mai mari gen SETI -1000Kg LNC-ul folosit la Arecibo,300m diametrul antenei racire cu azot lichid,uz militar -SUA din anii 1950 cred, telescopul Hubble foloseste de asemenea racirea tehnica.
Cum la aceste case mari nu se pune problema lipsei de fonduri sau echipamente ar trebui sa va dea de gindit utilitatea frigului tehnic,mai precis necesitatea lui.Daca utilizarea frigului tehnic ar genera rezultate slabe sau mediocre astazi nu sar fi pomenit nimic despre el.
Oamenii se inpart in 3 categorii.Prima categorie duce lumea inainte,cea dea doua categorie circotind ii urmeaza pe primii,si cea dea treia categorie trage lumea inapoi.
Este mai bine sa dam impresia ca ... ... decit sa deschidem repede gura si sa inlaturam astfel orice dubiu.
Se pare ca nu degeaba pe unele forumuri de aiurea anumite discutii mai delicate se poarta intre cei care fac parte trup si suflet din categoria 1.
M-am plictisit de cei care obsesiv il iau pe NU in brate tragind frina progresului la nesfirsit din comfortul zilei de azi la care nu au contribuit cu nimica si nici nu vor contribui vreo data !!!

zmeura
04-04-10, 17:53
Pune in practica si posteaza rezultatele,sa scrii doar presupuneri chiar tu si sa acuzii pe altii ca "l-au luat pe nu in brate" e absurd.Eu ti-am spus practic cum e pentru ca mai stau si prin zone unde temperaturile scazute sunt la moda si nu am nevoie sa improvizez altceva,din contra mie mi-ar prinde bine o incalzire a antenei si a LNC-ului.
Nu compara instalatiile profesionale cu LNC-urile de 2 lei,eu nu am vazut telefoane racite dar statiile GSM au nevoie de racire,sa nu incurcam treburile aici.Ca "mareste" diametrul antenei cu 50% este inca o presupunere,ca sa nu zic mai rau.Ne mai iei si la suturi ca nu te credem.

PS: Daca deja te-ai plictisit si cu clona asta nu e problema.:)

shadowman
04-04-10, 18:54
Respecte!
""Pt un pasionat al receptiei canalelor fta prin satelit nu este deloc exagerat sa incerce tot felul de metode de a receptiona spoturi slabe sau care nu au acoperire pt Romania , defapt e cea mai mare realizare in acest hobby .Aici se adauga si receptia unui satelit aflat la elevatie negativa, insa f putini au aceasta sansa"

Ai dreptate @doktorofsat.Sunt de acord cu tine ca e cea mai mare realizare.Insa spune-mi tu mie,pe cand te apuci sa cheltuiesti o suma de cateva mii de euro pentru a reusi sa racesti acel LNB?Si sa mai ai si surpriza"realizarii"de bani aruncati sa nu ai niciun rezultat.
Si mai e si problema ca acele receptii la elevatie negativa e posibila,insa doar la elevatii negative apropiate de valorile elevatiei pozitive,fata de locul pozitionarii antenei.Sa nu-mi spui ca sa zicem dela tine de acasa,ai avea receptie la sateitii pentru Australia....:D
Realizarea se face prin "forte proprii"antene mari,cu reglaje pe monturi fin reglate,la "fir de par".
Nu prin mijloace care parerea mea nu au nicio certitudine.Apreciez munca ta ptr. banda C insa nu stiu,repet,un hobist casnic,care cauta antene ieftine,LNB-uri ieftine,si receptoare ieftine si sa se apuce sa raceasca LNB-ul cu azot,hai sa fim seriosi.


@mouse-Nu cred ca e cazul sa compari un utilizator casnic,daca pot sa zic asa,cu institutii de cercetare,SETI,NASA,etc...unde banii nu sunt o problema.
Ateptam realizarile cu racirea LNB-ului.
Concrete.
Bafta!

doktorofsat
04-04-10, 19:30
Insa spune-mi tu mie,pe cand te apuci sa cheltuiesti o suma de cateva mii de euro pentru a reusi sa racesti acel LNB?
evident shadowman ca nu luam in calcul solutiile de 1000 de euro , dar posibil sa existe solutii ieftine!Problema care am ridicat-o este ca LNB-urile de larg consum nu stiu cat rezista (pana crapa) 1 ora, o zi, o saptamana, o luna la o racire constanta!!Parerea mea e ca cine vrea lnb profesional trebuie sa bage mai adanc banii in buzunar si are nevoie de o antena pe masura!


Si mai e si problema ca acele receptii la elevatie negativa e posibila,insa doar la elevatii negative apropiate de valorile elevatiei pozitive,fata de locul pozitionarii antenei.

Da asa este .Am scris acum cateva luni de reusita lui skystar care locuieste in apropiere de Budapest si receptioneaza 96E in banda C care pt locatia s-a are elevatie de aprox -0,25!O alta posibilitate ca sa receptionezi la elevatie negativa e ca satelitul imediat sub orizont sa aiba un drifting puternic( de cateva grade) si sa se ridice la anumite intervale orare deasupra orizontului!Evident atunci il poti receptiona!

Chiar acum cateva ore m-a anuntat un pasionat din Oradea ca a reusit sa receptioneze toate tp cu polaritate V de pe ASTRA 2D cu antena prim focus de 150cm!

mouse
04-04-10, 21:24
Salutare,
LNC-urile profesionale ca si cele de 2 Lei se supun in mod egal legilor fizicii, si daca pt. unul profesional racirea functioneaza ,acaleasi legi ale fizicii va face sa functioneze si unul de 2 Lei.Din fericire pentru noi amatorii legile fizicii nu pot fi mituite de catre cei ce au vreun interes.
Din pacate se pare ca s-a pirdut ce am postat azi dimineata,dar voi posta din nou.
Pretul este mult sub 100$ la punctul 1.Nu grosimea portofelului ci ingeniozitatea titularului fac diferenta!

gyozo75
04-04-10, 21:31
daca tot vreti sa raciti lnb-ul si cautati o solutie ieftina puteti incerca cu spray de racire care raceste in cateva secunde la -50gr si vedeti rezultatul.
Eu am incercat mai demult dar practic nu e nici o diferenta asa ca solutia cu racirea nu prea tine...:oops:

horatyu
05-04-10, 13:13
Salutare,
LNC-urile profesionale ca si cele de 2 Lei se supun in mod egal legilor fizicii, si daca pt. unul profesional racirea functioneaza ,acaleasi legi ale fizicii va face sa functioneze si unul de 2 Lei.Din fericire pentru noi amatorii legile fizicii nu pot fi mituite de catre cei ce au vreun interes.
Din pacate se pare ca s-a pirdut ce am postat azi dimineata,dar voi posta din nou.
Pretul este mult sub 100$ la punctul 1.Nu grosimea portofelului ci ingeniozitatea titularului fac diferenta!


nu cred ca ti-a sters nimeni ceva pe aici

poate te referi la faptul ca s-au unit posturile http://sateliti.info/showpost.php?p=123932&postcount=66

daca postezi tot to si nu a postat nimeni se adauga la postul vechi

mouse
05-04-10, 14:12
Salutare,
Dupa ce am scris 1 ora nu am mai fost recunoscut la Submit Replay,si astfel am pierdut tot ce am scris.
Nu am spus ca a sters nimeni nimic.
Pe YouTube se poate verifica afirmatile pe care le-am sustinut mai sus
Cooling of LNB to improve reception performance.
Cred ca acolo va fi poate explicat mult mai clar decit am reusit eu aici.

Cu respect,
mouse.

shadowman
05-04-10, 14:16
Respecte!
@mouse-odata am scris si eu un post,insa datorita faptului ca a intervenit ceva l-am lasat "mort"cateva minute bune,vreo 20-25 minute,apoi am continuat.La final dupa ce am trimis nu a aparut nimic.Se poate sa fi fost prea mult inactiv,nu stiu insa dupa trimitere...nimic.
Nu se sterg aici posturi,decat daca se inalca regulamentul.
Poate s-a intamplat ceva,nu stiu ce sa zic.....?!
Bafta!

yky
05-04-10, 17:09
Da cred ca stiu despre ce e vorba......
A-ti incercat sa editati postul vechi adaugand ceva ....dar functia "edit" e valabila o anumita perioada de timp....deci pana ai scris-o a durat mai mult si chiar daca era deschisa interfata de editare la upload-ul partii noi nu s-a mai putut executa comanda pentru ca expirase timpul de editare.

mouse
05-04-10, 18:02
Salutare,
Este posibil insa softul mi-a facut un serviciu.
Nici nu am apucat sa explic despre ce este vorba ca deja au si aparut criticile.:gathering:
Imi aduce aminte de comitetul de bloc...
Respecte
mouse.

doktorofsat
06-04-10, 21:29
Receptia Astra 2D in preajma Oradiei de care vorbisem acum cateva zile le puteti urmari pe youtube.Apartin in totalitate lui for3man63 : http://www.youtube.com/user/Wolfmaister

pacala68
07-04-10, 01:18
...citind ca o racire la -30C deja da rezultate semnificative.....
sint vorbe de claca , un bagaj minim de cunostiinte teoretice elimina solutiile magice

comitetu' scarii 1 de bloc a votat in unanimitate ca Hubble pluteste la aprox 2K si nu pentru a fi rece :p
( ps <<frigul>> tehnic/atehnic nu este definit , este o senzatie ; <<caldura>> este totusi tolerata ca entitate fizica/tehnica )

horatyu
08-04-10, 10:09
grija mare domnule @mouse ca de la ironii asa mici se ajunge la scandal, certuri inutile si tunci se primesc avertismente si banari pe forum ...daca ai probleme le rezolvi in privat

deocamdata se pare ca vorbesti tare superior cu userii vechi pe forum dar nu dovedesti bun simt si cine stie ce cunostine despre receptia de satelit

iti spun sigur ca userul @pacala68 are cunostinte dovedite pe forumurile de specialitate ...desi sunt alt nick dar pe care nu il spun decat partial @s**

doktorofsat
08-04-10, 12:25
Cel mai corect e sa se mute de aici tot ce nu apartine de receptia satelitului Astra 2D.Diferite metode de racire a lnb-ului ma intereseaza si pe mine, vreau sa vad ce rezultate da, sa vad cu ochii mei caci pe forum se scriu multe.Apoi cine ce cunostiinte de satelit are asta se vede prin realizari si munca depusa in folosul altora!

mouse
08-04-10, 21:30
Salutare,
Scandalul nu l-am inceput eu,mi-am exprimat doar o parere deja verificata de altii inaintea mea(vezi YouTube).In opinia mea personala kilometrajul pe un forum nu repezinta obligatoriu un criteriu de valoare.Sper ca am dreptul la o opinie liber exprimata pe acest forum.
Am testat deja racirea LNC-ului dupa cum am spus in prima postare,la introducere,deci stiu ce vorbesc.Voi aduce si poze ca dovada.

mouse
27-09-10, 20:11
Circula un zvon urit legat de noul satelit care va inlocui vechiul 2D in 2012,acesta va avea doua spoturi pe aceleasi frecvente,unul pentru Regatul Unit si celalalt pentru Asia.Din ce am auzit va fi imposibil de receptionat aici spotul UK,frecventele find acoperite de spotul pe Asia care se va receptiona la noi cu un semnal foarte puternic.
Sper sa nu fie adevarat,dar din pacate sursa este de incredere.
Ati auzit ceva legat de subiect ? Se pare ca politica va continua si pe viitor eliminind „neajunsurile” actualului satelit.Si nici internetul nu va mai fi o optiune pentru mult timp.

dic_star79
27-09-10, 20:46
Da , aceasta informatie se vehiculeaza de anul trecut pe seiturile de profil din M.Britanie, asteptam ca nu avem ce face, dar cred ca se confirma cele mentionate!

unuldinei
30-10-10, 19:11
Salut ! o mica intrebare , si scuze daca trebuia sa postez altundeva, doar poate are cineva idee.. azi am zis sa mai vad ce face antena.. cum nu aveam satfinder la indemana , am pus-o cu busola... pe 28.5E . Nu am mai intrat pe el de 1 an ... si vroiam sa vad FLAVA, SCUZZ... ca intrau acum un an . Dar acuma e zero semnal pe 11642 V , pe restul am 78% , bucuresti , oala de 90cm.

SuperSonic
30-10-10, 19:17
Pe offsetul de 1 metru din semnatura imi intra fara probleme, mai umbla la reglaj sau lnb-ul s-a dus.
Locatia e tot Bucuresti.

adimosu
06-12-10, 15:04
salut
azi am prins si eu bbc dar numai pe polaritate verticala
spuneti-mi pe polaritate orizontala daca merg in deva
am o antena tehnicsat de 160 si lnb inverto ghid de unda original,am semnal 45 %

satelescu
07-12-10, 02:40
Pe offsetul de 1 metru din semnatura imi intra fara probleme, mai umbla la reglaj sau lnb-ul s-a dus.
Locatia e tot Bucuresti.

Sint foarte curios sa stiu cum iti intra Astra 2D cu o antena de 1 m tocmai in Bucuresti?!?Cred ca e mai mult wishful thinking.

ibiza
07-12-10, 06:50
Daca citeai atent si complet ai fi observat ca se discuta de TP-ul 11642 care este pe Eurobird (chiar daca nu are legatura cu titlul topicului). Acest satelit (Eurobird) se prinde foarte bine cu 0.9m in Bucuresti.

SuperSonic
07-12-10, 17:33
Cred ca e mai mult wishful thinking.

Bună asta :D.

satelescu
21-12-10, 14:49
Pentru cei interesati sa prinda semnal util de pe Astra 2D,recomand aceasta perioda a anului;semnalul este mult mai constant pe parcursul zile decit in alta perioada din an.
Probele de mai jos sint luate cu placa DVB-S2{Technisat} si cu playerul DVBDream atit pentru ca doresc sa demonstrez ca si cu tuner de placa se poate receptiona semnal util de pe acest satelit dificil de receptionat in zona noastra,dar si pentru ca ilustrarea e mai convingatoare prin detalierea informatiilor pe care le ofera.
Puteam sa recurg spre ilustrare la receptoare ale caror tunere sint recunoscute printr-o sensibilitate ridicata,cum sint,de pilda Vantage HD sau Dreambox HD,si care intr-adevar ajuta extrem de mult cind vrei sa receptionezi semnal dificil,dar m-am gindit ca e mai util sa apelez la un tuner de calitate medie,cum e placa dvb-s2.
Adaug ca receptia a fost{si este} posibila chiar si cu o antena de 1.5 m in zona Clujului.
De retinut ca o buna reglare pe acest satelit{Astra 2D} depinde si calitatea receptiei si pe altii!E un fel de reper dupa care ne ghidam cind vrem sa instalam o antena;asta numai daca sintem intr-o zona mai favorabila,cum e partea de vest/centrala a Romaniei.

http://img4.hostingpics.net/pics/707059Astra2D10729V.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=707059Astra2D10729V.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/84670410788V.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=84670410788V.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/98702010818.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=98702010818.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/12654910847.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=12654910847.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/792870Astra2DBBCHD.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=792870Astra2DBBCHD.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/72513910876Vcodat.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=72513910876Vcodat.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/78829010906.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=78829010906.png)

http://img4.hostingpics.net/pics/16083310936Vcodat.png (http://www.hostingpics.net/viewer.php?id=16083310936Vcodat.png)

matecucu
27-12-10, 22:14
deci in bucuresti care ar fi o antena recomandata pentru astra d?
pe unele site-uri zice ca 3,5 m, dar cu 2,4 am prinde ceva? ma intreb unde sa pn parabola asta de 3,5 daca m-as hotara sa fac super investitia...

am o parabola de 1,4 si nu prind nimic, cu dm800hd... nici o linutza :(

bonou2
28-12-10, 00:03
@ excalibur care are in dotare o antena de 3 m si a reusit sa receptioneze astra2d in bucuresti ambele polaritati H si V

Dan70
06-06-11, 15:00
Incepand de astazi 06.06.2011 pentru programele de pe 10847 se schimba norma de transmisie la DVB-S2. Parametrii noi sunt: 10847 V 23000 8/9 DVB-S2, QPSK.Am reusit sa memorez programele -6492,BBC HD,BBC One HD,ITV 1 HD si 6495- dar inca imagine nu am reusit sa vad.Semnalul este putin mai slab fata de cum era pe 10847 V 22000 5/6.

zildan
06-06-11, 15:29
Asa ca sa ne minunam si noi, da si tu locatia, antena si aparatul cu care te joci.
Nu de alta, da eu nici nu le "miros" pe alea despre care povestiti voi pe aici.

Dan70
06-06-11, 15:44
Poza antenei (http://sateliti.info/showthread.php?734-ASTRA-2-D-receptionat&p=63090&viewfull=1#post63090)
Astazi am folosit un receptor Humax PR-HD1000, antena 1.9m, lnb Inverto 0.3 dB,Cluj-Napoca.

zildan
06-06-11, 16:30
Sper ca nu te superi ca ti-am optimizat lynk-ul.

Receptia e constanta, sau a aparut la o anumita ora?

bonou2
21-02-12, 02:57
cine are antene mari ma refer la 1.80 cm sa verifice doua frecvente care emit cu o intensitate mare
10832 H DVB-S/MPEG-2 22000 5/6 ITV 1 London HD ,ITV 4 +1
10936 V DVB-S/MPEG-4 22000 5/6 ITV 1 Granada HD ,

bonou2
21-02-12, 13:53
Changes to BBC services on satellite on 24th February 2012

www.bbc.co.uk/blogs/aboutthebbc/2012/02/changes-to-bbc-services-on-sat.shtml

marsel90
11-03-12, 09:30
Locatie Craiova, antena 1,8m ucraina lnb inverto red ghid unda invacom receiver dm800 tuner M.
http://img407.imageshack.us/img407/885/bbc1w.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/bbc1w.jpg/)
http://img440.imageshack.us/img440/3482/itvhd.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/440/itvhd.jpg/)
http://img703.imageshack.us/img703/6641/bbcalba1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/bbcalba1.jpg/)
http://img848.imageshack.us/img848/3486/channel4.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/848/channel4.jpg/)
http://img27.imageshack.us/img27/5708/92810776.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/92810776.jpg/)
http://img571.imageshack.us/img571/2959/itv41.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/571/itv41.jpg/)

marsel90
06-02-14, 10:12
Nu mai prind nicio frecventa cu bbc, doar 10802 si 10817 misca la limita cu macroblocuri, in rest am senmal pe toate, ramane sa vad diseara dupa ora 18 cum se prezinta.
10729 si 10714 semnal normal ca si pana acum 55 % .

dic_star79
06-02-14, 12:04
Aeara receptionam 716 servicii, in Bucuresti cu o antena de 1.2m , in plus aveam 3dB pe unele frecvente.

bonou2
06-02-14, 17:01
aici aveti lista frecventelor receptionabile de pe acest satelit ---Astra 1N/2A/2E/2F @ 28.2° East ---
am folosit urmatorul echipament :antena offset triax 0.90cm ,lnb inverto black ultra (negru si lung),placa TBS 6925,baia-mare

http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/Astra%201N2A2E2F-28East/part1_zps72af04bf.png (http://s56.photobucket.com/user/bonou12/media/Astra%201N2A2E2F-28East/part1_zps72af04bf.png.html)

http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/Astra%201N2A2E2F-28East/-part2_zpsfbf3353f.png (http://s56.photobucket.com/user/bonou12/media/Astra%201N2A2E2F-28East/-part2_zpsfbf3353f.png.html)

http://i56.photobucket.com/albums/g171/bonou12/Astra%201N2A2E2F-28East/part3_zpsfba11258.png (http://s56.photobucket.com/user/bonou12/media/Astra%201N2A2E2F-28East/part3_zpsfba11258.png.html)

mitru
15-02-24, 05:52
De pe spotul 2e uk , o receptie aproximativa , pe care o vanam de ceva timp , cu vaga impresie ca se poate si mai bine.
https://i.postimg.cc/QtwVvT4K/IMG-20240215-052925.jpg (https://postimg.cc/TLjRDpXT)

https://i.postimg.cc/N0P0rXwC/IMG-20240215-052701.jpg (https://postimg.cc/2qhYsVyn)

mitru
15-02-24, 08:47
Si , putin mai bine...
https://i.postimg.cc/26DjQPwq/IMG-20240215-084510.jpg (https://postimg.cc/VSKc1Z21)

satelescu
15-02-24, 13:10
mitru,
Felicitari pentru receptia spotului UK. Se pare ca este o premiera in Romania "satelitara" :clap2:
Tine-o tot asa!

satelescu

marsel90
15-02-24, 15:27
In ce zona si cu ce antena ?

cipisat
15-02-24, 15:28
De pe spotul 2e uk , o receptie aproximativa , pe care o vanam de ceva timp , cu vaga impresie ca se poate si mai bine.
https://i.postimg.cc/QtwVvT4K/IMG-20240215-052925.jpg (https://postimg.cc/TLjRDpXT)

https://i.postimg.cc/N0P0rXwC/IMG-20240215-052701.jpg (https://postimg.cc/2qhYsVyn)

Din pacate frecventa 10,906 a disparut , avea semnal putin mai puternic. Cred ca si 10,891 va avea aceeasi soarta.Incearca si 10,936 V poate reusesti, e putin mai slab semnalul (fata de 10,891). Seara intre 9-12 mai creste semnalul.

mitru
15-02-24, 15:37
In ce zona si cu ce antena ?

Gherla ,Cluj offset 186 x168