PDA

View Full Version : imagine cu probleme...



shadowman
24-01-09, 11:58
Respecte!
Azi am incercat sa schimb imaginea pe care o aveam,cu Gemini ver.4.20
La downloadul arhivei nu am avut nicio eroare.Cu toate acestea spre finalul instalarii in Dream,apara mesajul"FILE TOO BIG"apoi dupa ce dau OK imi apare "FLASH UPDATE FINISED,RESULT-7"si ......nu merge!
Puteti sa ma ajutati ce pot sa fac?
Va multumesc,anticipat.
Bafta!

stargate
24-01-09, 12:21
imaginea pusa din nou pe serial si nu uita sa dai erase flash de 3 ori inainte sa pui imaginea si sigur o sa mearga

delta2k2
24-01-09, 12:22
Ai incercat si metoda clasica cu DreamUp si cablu null modem ?

zappa
24-01-09, 20:36
@stargate - imi poti spune si mie, te rog, de ce trebuie dat de 3 (trei) ori erase?
@shadowman - nu ai spus cum ai incercat sa instalezi. Probabil flashwizard.

stargate
24-01-09, 22:43
asa am invatat si eu de la alti ( imagine instalata pe serial si erase flash de trei ori inainte ) ca trebuie procedat pentru a "curata" bine flashul , acum nu stiu daca este bine sau nu dar personal nu am avut niciodata probleme . acum fiecare procedeaza cum crede de cuvinta .

zappa
25-01-09, 16:12
E doar folclor. Gandeste-te ca ai un stick de memorie si dai quick format o singura data. Mai este nevoie sa mai dai a 2a oara ca sa se stearga tot? Sau un card de memorie la aparatul foto. O singura data e suficient.

maximuss
25-01-09, 16:23
Eu cred ca la o scriere cu dreamup se face stergerea de 2 ori , o data cu comanda ERASE si a doua oara cu FLASH ce pregateste flashul ptr scriere in prima faza . E asa sau ma insel ?

shadowman
25-01-09, 16:31
Respecte!
Imaginea am incercat sa o instalez cu cablul null modem.De altfel singurul cablu conectat la DreamBox.
Am dat de vreo 4,5 ori "erase"si am incercat incarcarea imaginii.Fara succes.
Alte imagini pot sa le instalez fara probleme.
Acum am GP 4.50.Sincer habar n-am ce sa fie,cum de nu pot sa instalez 4.20????
Acelasi mesaj de eroare spre sfarsitul instalarii.
Acum...asta e!Va multumesc oricum ptr ajutor.Am sa las imaginea asta instalata.Poate trec la 4.60.
Bafta!

delta2k2
25-01-09, 16:40
Incearca cu alt PC. Poate ai instalat ceva programe care "bruiaza" transferul catre COM.

maximuss
25-01-09, 16:46
Ia verifica daca ai imaginea descarcata bine . Ia si din alta sursa . Si nu uita ... clonele fara mac bun sant distruse de de img gp aparute dupa 4.2

shadowman
25-01-09, 17:01
Respecte!
Clona mea are MAC-ul cu: 00:09:34:xx:xx:xx....
Asa cum am spus,alte imagini nu sunt problema.Acum am 4.50.E posibil sa fie din cauza download-ului de imagine.Am sa incerc sa vad daca iau din alta sursa imaginea.
Bafta!

dMd
25-01-09, 17:16
Incearca sa descarci imaginea de aici (http://www.dreambox.it/dm500.htm) sau dupa IHAD. Sigur fisierul descarcat are o eroare, in rest nu vad de ce nu ar merge. Totusi 4.2 in afara de faptul ca nu are bomba nu mi se pare prea reusita in comparatie cu ce a aparut mai nou, dar asta este doar parerea mea.

zappa
25-01-09, 21:30
@maximus - poti sa ii dai sau nu comanda erase inainte. Am spus ca e suficient o singura comanda erase. Nu "omorati" inutil dreamul.

stargate
25-01-09, 21:36
asa cum am mai zis ma repet fiecare face cum crede de cuvinta ... procedand asa nu am avut niciodata probleme si nici nu instalez 10 imagini pe zi sa omor dreamul , daca instalez o imagine la 2-3 luni :drinks: